Slavný román v dopisech Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti (1782) natočil v aktualizované podobě v roce 1959 Roger Vadim s Gérardem Philipem a Jeanne Moreauovou v hlavních rolích. Na sklonku osmdesátých let vznikly téměř souběžně dva další přepisy. Režisér Stephen Frears se přitom opíral o úspěšnou dramatizaci románu Christophera Hamptona a zůstal věrný originálnímu názvu. Miloš Forman spolupracoval na původním scénáři s Jean-Claudem Carrierem a dal mu název podle jedné z hlavních postav – Valmont. Vznikl tak snímek, který se přidržuje základní osnovy románu (ta je ostatně připomínána i četným psaním dopisů) a který vychází ze záměru zachytit žánrový obraz aristokratické společnosti pár let před Francouzskou revolucí. Osud dvou libertinských intrikánů, vikomta Valmonta a markýzy de Merteuil, je podán v sytých barvách pozdního rokoka a zároveň je poněkud odlehčen. Jak se svěřuje jedna z hrdinek dramatu: „Říkala jsem jen ne, ne a pořád jsem dělala, co on chtěl…“ Hra obou cynických poživačníků nachází odezvu v samotné struktuře filmu, jež se tak vzdává důležité moralizátorské polohy. Miloš Forman přitom vychází ze zkušenosti z Amadea (1984) a příběh je plný malebných plenérů, vtipných epizod, bohaté výpravy a kostýmů. Opět spolupracoval s českými tvůrci, kameramanem Miroslavem Ondříčkem a kostýmním návrhářem Theodorem Pištěkem (ten získal prestižního Césara). (Česká televize)

BoXBe

Klasicky výborný Forman jako režisér, který má skvělý tým, ale tentokrát dám na pocity. Valmont mě jednoduše moc nebavil...:-( Neupírám mu silné téma a řadu kvalit, ale já prostě aristokracii, které se motá odnikud nikam moc nemusím ani ve filmu, ani ve výkladu průvodců na zámcích, v místech velkolepé nudy. Jako největší chybu shledávám absenci jakýchkoli silnějších scén, které Forman servíruje v jiných svých dílech. I to Valmontovo svádění proběhne nějak nesvůdně rychle. ()

dr.fish

Parádní kostýmní film. Možná trochu víc formy než obsahu, ale zase díky skvělým výkonům Firtha, Benning a té malé Balkové to filmu rád odpustím. Forman ukázal mimořádný cit pro téma i dobu, do níž Nebezpečné známosti zasadil. Moc dobře vybraná hudba. Zápletka, jakou píše sám život. 85% ()

majo25

Rovnaká látka ako pri o rok starších Vášnivých známostiach a tak je nutné porovnávať. Najprv som videl americkú (Frearsovu) verziu a tá mi prišla lepšia. Minimálne bola zapeklitejšia, lepšie narábala s tempom a herecky bola určite silnejšia. Formanova bola skôr priamočiarejšia, vševysvetľujúca a hoci nebola vôbec zlá, postavy ma tak nechytili. Chýbalo aj väčšie dramatično či fanovejší záver. Až na ľúbeznú Meg Tillyovú všetky ostatní herci boli o dosť menej výrazní, vrátane Firtha a Beningovej. Na druhej strane, ak by som mal odporučiť, ktorú verziu by si divák neznalý predlohy mal pozrieť ako prvú, tak by to bola Formanova, hlavne kvôli dovysvetľovávaniu. ()

otík

Skvělá adaptace známého románu s výtečným obsazením a kostýmy. Režisér Forman dokáže gradovat napětí i nastínit pocity každého z hrdinů, Ondříčkova kamera je též výborná. Vskutku povedená podívaná. ()

Slavníkovec

Než jsem v kině shlédl tento film, věděl jsem o něm jenom 2 informace: je to další z filmů českého génia Miloše Formana., a hraje v něm „MADAM perfekt“ Anetta Benning z Americké krásy. „Mrcha každým coulem“ v roli markýzi de Merteuil. Od tohoto filmu jsem čekal asi až příliš. Colin Firth v roli vikomta Valmonta vypadá jako úplné neviňátko, a jeho chlípnictví mu nelze věřit. Stejně jako další Milošův film Amadeus se odehrává v době 80. let 18.století. Slabší a asi plně nepromyšlený konec filmu ubírá mému celkovému dojmu 20%. Celkově mírné zklamání 75%. ()

tom88

Zázračne pozitívne na mňa zapôsobil tento pre mňa neočakávaný filmík. Nečakal som, že ešte nejaký Formanov film ma takto poteší. Prelet bol dokonalý a už čakám iba na Amadeusa, ale Valmont ma tiež dostal. Obdobie, v ktorom sa dej odohráva mi nie je po chuti a vlastne ho neznášam, ale tu som to nevnímal, pretože všetko pôsobilo tak prirodzene a dokonale. Spracovanie a réžia bola na vrchole. Všetko čo som o filme vedel nasvedčovalo tomu, že sa budem strašne nudiť a film potopím, ale nestalo sa, práve naopak. Dej ma neskutočne bavil, vtípky, ktoré sa vyskytli boli super a ja som sa slušne pobavil. Je to premyslené a kombinované, ale spolu všetko krásne sedí a pôsobí dokonalo. Herecky je všetko v poriadku. Kamera je pekná a hudba sedí. Ani sa nepamätám kedy som sa tak bavil pri podobnom filme, možno Maria Antoinette ma pobavila, ale Valmont ma očaril. Odporúčam všetkými prstami nahor aj odporcom žánru. Tunajšie hodnotenie je mierne podcenené. 86% ()

WinnJets

Pokud má být Valmont (jak zde někteří píší) jakýsi slabý článěk Formanovy tvorby, tak by teda bylo moc fajn, kdyby i ostatní rsžiséři točili pokudmožno co nejčastěji takle "slabé" filmy...:) Samotná dějová linka asi zas tolik nikoho nepřekvapí a tak jsem byl zvědavý především na všechno to nádherné divaldo kolem a musím konstatovat, že to prostě nemělo chybu. Působivou atmosvéru vytváří velmi vhodně zvolené prostředí barokní Francie, které spolu s úžasnými dobovými kostýmy a neméně půvabnými ženami v nich, poskytnou divákovi skvělou podívanou v historickém hávu. Na závěr, bych ještě vyzdvihl vynikající Annette Bening, která zde pro mě byla jasnou jedničkou. ()

andrii

Miluji Vás, pište dál. Erósův žár probodl nás. Šejdířské zálety, nezávazná, nečekaná vzplanutí, pravých i falešných citů, prostřenou tabulí. Povětrné poměry, nevěr pohromy. Kde láska sukničkářů zakotví, kdo škádlí dopisy vyznání, diktované hlasem poznání? Liste milostný, potěchou mi buď v tvé nepřítomnosti. Pověstný muž v umění svůdnickém Colin Firth – projíždí se loďkou decentní, pluje z jednoho do druhého objetí. Důvěrník, známý milovník nevinných půvabů i zralých vnadů. Rozepíná knoflíčky, svléká spodničky, líbá (nejen) kotníčky. V budoáru dam i panen rozpadá se celičký. Ukládá na lože partie sličné, počestné i nevděčné. Pln slov dotýká se korespondence bělostné. Příležitost přitahuje aristokratické paničky. Svůdně se třepotají, jak kankánové tanečky. Slečnina neposkvrněnost svěřila se do jeho blahé náruče, ach svůdníče. Ztratila věneček při jedné noci, s tajnou, osudovou známostí. Své tělo položila vedle něho. Pak už jen ticho a šero…milování je pohltilo, rámě lásky se rozhostilo. Annette Bening – atraktivní potvora s vějířem intrik tohoto dvora – lásce nahrává, city přihrává, sama prohrává. Sváteční pomilování nevěstin závoj zatíží, nesen vzpomínkou na necudnou, rajskou chvíli. Nevěrní to nevěrníci škodolibí. Odejit v souboji, epitaf šarméra lásky se zalíbí, rozplývá se, navždy se zaslíbí. Smyslníci smyslní, neodolatelní. Dědic jeho pod srdcem si hoví. S podpisem důvěrnosti, jméno Valmont neosiří, jasnosti. ()

vesper001

Valmont Johna Malkoviche byl vpravdě démonický, Gérard Philipe v této roli působil spíš jako oběť, než obávaný svůdník, Ryan Philippe z Valmonta udělal pubertálního moulu a Colin Firth? Ten vypadá jako édition de luxe nemravného francouzského románu a i přes své dětské oči se mu podařilo zahrát docela slušného prevíta. Formanova tvorba mě nebere, ale (tenhle) Valmont se mi líbil. ()

misulka03

Co napsat? Tento film je pro mě tak rozporuplný, jak jen může být. Co bych taky mohla vytýkat na adresu naše výjimečného režiséra Miloše Formana. Bohužel se však tento film řadí zatím na pomyslný konec jeho tvorby. Uchvátila mě řada snímků, ale bohužel zde se to nepodařilo. Z velké části je to tím, že jinde jsem byla uchvácena příběhem, který byl krásně doplněn formanovskou osobitostí a vždy to zajistilo u mě osobně úspěch. Valmont není špatný film, ale dějově je poněkud rozplizlý. A ačkoli mě to bolí u srdce, tak mě velice zklamala kamera Miroslava Ondříčka, která nebyla nápaditá a v některých momentech mě dost bila do očí při neúplných záběrech apod. Chvíle jsem měla pocit jako by se točila nízkonákladová česká pohádka na místo světového velkofilmu s hvězdným obsazením. Nicméně kostýmově to byla jedna obrovská báseň, které dominoval Colin Firth. Bohužel někdy je nasazena laťka už samotnými tvůrci a obsazením a divák je bohužel pln očekávání, které ho najednou srazí k zemi. Je mi to líto, protože je to pěkný film, ale drobný pocit zklamání ve mě zůstává. ()

Radiq

Před pár dny jsem viděl Nebezpečné známosti od Frearse s Malkovichem, takže se nevyhnu tak trochu srovnávání. Myslím, že navzdory tragickým tržbám se Miloš Forman nemá za co stydět. Příběhově to bylo mnohem lépe vystavěné a postavy měly větší hloubku. I když se to jmenuje Valmont, v podstatě první hodinu se tam objevuje málo a film spíš vysvětluje okolnosti celé té nebezpečně známé záležitosti. Na druhou stranu - tohle vůbec nebylo tak syrové - Colin Firth vůbec nepůsobil tak slizce jak Malkovich a taky ty jeho sexuální choutky tady byly velmi osekané... spíš mi přišel jako takovej romantik, i když intrik. Celé je to prostě mnohem méně šokující než verze z r. 1988... ale ono to v podstatě zas tak nevadí. Vadilo mi, že osud markýzy de Merteuil nebyl řádně zpečetěn. Jinak je škoda, že Meg Tilly se na plátně neuchytila, protože mě se teda líbila. Hodnotím tedy stejně. ()

AntonG.

Nedoceněné dílo. Holt mělo smůlu, že ve stejné době vyšly Nebezpečné známosti s Malkovichem, Glenn Close a Umou Thurman. Valmont se mi však líbil více! Přišel mi takový živější, zábavnější. A Colin Firth s Bennigovou nemají chybu. ()

Decker

Nerikam ze to bylo spatne, ale postradalo to nejaky vetsi naboj, ktery je tak opevovany na Amadeovi. Firth je na tuto roli proste prilis suchy. ()

LeoH

Poslední Forman, který mě doteď bůhvíproč míjel. Co do velkoleposti, atmosféry, filmařské suverenity si nezadá s Amadeem, jen to téma holt není zdaleka tak nosné. Po první hodině a čtvrt jsem chviličku nechápal, co tam proboha chtějí ještě další hodinu řešit, ale pak jsem se zase rychle chytil. Na konci i trocha té hlubší katarze, ale bez vlezlého moralizování = body navíc. Líbí se mi, že z toho neřve prvoplánové erotično, ale přesto je to velmi sexy. Resumé: Velice elegantní „značková“ oddechovka. ()

Idego

Markýza de Merteuil ve famózním podání Annette Bening se skokově zařadila na vrchol mého žebříčku filmových postav. Intriky, šněrovanost, předstíraná askeze, prohnilá společnost, manipulátoři a manipulovaní, bolest, zlomyslnost, zkaženost... Každá postava je dokonalá a má své místo. Nechápu, proč se říká, že se Valmont Formanovi moc nepovedl. ()

filmmovier

Absolutně nechápu, proč tenhle film furt každej kritizuje, protože na něm není nějak nic, co by kritizovat šlo. A pro mě osobně je Valmont ještě mnohem lepší, než Amadeus, dokonce bych řekl, že je tahle adpatace Nebezpečných známostí, se kterými se mimochodem setkávám úplně poprvé, vůbec nejlepším fimem Miloše Formana. Je to velice svižné, děj utíká a je prostě radost to sledovat (což je u každého filmu, jako je tento, který navíc trvá přes dvě hodiny, velmi potěšující). Správně se tady dávkují emoce (a že jich je!) a herecké obsazení je naprosto špičkové, hlavní čtveřice je naprosto fenomenální, ale totéž se dá říct i o všech ostatních. Forman, Ondříček, Pištěk a hudba odvedli opět dokonalou práci a výsledek je záležitost, na kterou se nezapomíná. S tímhle filmem to byla láska na první pohled. A roli v tom hrálo i to, že Colin Firth je prostě nesmírný sympaťák, ale jen nepatrnou. Tahle Valmontova kladná poloha (protože předpokládám, že kladný příliš není) je perfektní a prostě mu nejde nefandit. Geniální dílo. 100%. ()

Belbo

Nebezpečné známosti si Forman předělal k obrazu svému a dějovou linii postavil především kolem Valmonta. Dobrá, názvem minul literární předlohu a točil co tomu dalo. Film je to snad dobrý, ale ... Knižní předlohu jsem četl. To co z ní zbylo vypadá na nepodařenou pitvu či plastickou operaci potvory naklonované z papouška a ústřice. Cilin Firth je charismatický herec – díky režisérovi a scénáristovi to měl podstatně lehčí než John Malkovich – ale postava Valmonta mu ne že nesedí, ale s jeho charismatem kamarádšofty nerobí a vůbec se nemá v lásce. Konec, i celé vyznění, mi přišel dost pro americky zjednodušený. ()

Sarpele

Kdysi se mi tento film moc líbil, později ho ale v mých očích naprosto zastínily Frearsovy Nebezpečné známosti - ta úžasně krutá Glenn Close, démonický John Malkovich, Keanu a Uma, oba krásní a mladičcí... Ovšem s přibývajícím časem mi ten casting začal připadat takový prvoplánový, ostatně jako celý film. Nenabízí žádný výklad a de Laclosův román v dopisech spíš "ilustruje". Naopak Forman přichází s vlastní interpretací a jeho film má pro mě pořád svůj půvab (navíc Annette Bening je prostě úžasná o Colinu Firthovi ani nemluvě). ()

Miloš Forman bude točit o Goyovi

Miloš Forman bude točit o Goyovi

23.04.2005

Miloš Forman připravuje nový film, inspirovaný životem slavného španělského malíře Francesca Goyi. Projekt je prozatím nazván GOYA'S GHOST a scénáře se ujal zkušený Jean-Claude Carriére, francouzský… (více)