Slavný román v dopisech Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti (1782) natočil v aktualizované podobě v roce 1959 Roger Vadim s Gérardem Philipem a Jeanne Moreauovou v hlavních rolích. Na sklonku osmdesátých let vznikly téměř souběžně dva další přepisy. Režisér Stephen Frears se přitom opíral o úspěšnou dramatizaci románu Christophera Hamptona a zůstal věrný originálnímu názvu. Miloš Forman spolupracoval na původním scénáři s Jean-Claudem Carrierem a dal mu název podle jedné z hlavních postav – Valmont. Vznikl tak snímek, který se přidržuje základní osnovy románu (ta je ostatně připomínána i četným psaním dopisů) a který vychází ze záměru zachytit žánrový obraz aristokratické společnosti pár let před Francouzskou revolucí. Osud dvou libertinských intrikánů, vikomta Valmonta a markýzy de Merteuil, je podán v sytých barvách pozdního rokoka a zároveň je poněkud odlehčen. Jak se svěřuje jedna z hrdinek dramatu: „Říkala jsem jen ne, ne a pořád jsem dělala, co on chtěl…“ Hra obou cynických poživačníků nachází odezvu v samotné struktuře filmu, jež se tak vzdává důležité moralizátorské polohy. Miloš Forman přitom vychází ze zkušenosti z Amadea (1984) a příběh je plný malebných plenérů, vtipných epizod, bohaté výpravy a kostýmů. Opět spolupracoval s českými tvůrci, kameramanem Miroslavem Ondříčkem a kostýmním návrhářem Theodorem Pištěkem (ten získal prestižního Césara). (Česká televize)

honz

V blíže neurčeném roce 18. století se odehrává příběh dvou libertinů - vikomta de Valmont a markýzy de Merteuil - bývalých milenců, kteří mají společný zájem: pomstu. Markýza se mstí panu de Gercourt, svému milenci, který ji odvrhl. Valmont zase paní de Volanges, protože před ním varovala ctnostnou paní de Tourvel, kterou se on pokouší svést. Prostředkem jejich pomsty se stává markýzina "chráněnka", mladičká Cecílie - dcera paní de Volanges a zároveň nastávající choť pana de Gercourt... Spletitý a barvitý příběh plný intrik bravurně natočil Miloš Forman podle slavného francouzského epistolárního románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti. Ze známých hereckých tváří mj. potěší Sian Philips, u nás známá např. jako marnivá královna Kassiopeia ze Souboje Titánů. ()

Brain-D

Strašně jsem se bál, že se budu nudit, tak jsem si Valmonta raději pustil s dabingem. No ono to tak nudný nebylo. Mělo to skvělou zápletků, která se odvíjela z období, kdy bylo ženám manželství přisuzováno. Rozhodně výborně vykreslené 18 stol. a výkon Colina Firth. ()

JohnSmith

Nemůžu tenhle film zcela odsoudit. Výpravnost je výborná, herecké obsazení slušné, ale příběh je poněkud nudný a nezajímavý. ()

sskrblik

Mistr Forman je samozřejmě filmový řemeslník, na kterého bychom měli býti náležitě pyšní, co v pospojovaných státech dokázal. Valmont z jeho propisky (brka chcete-li) je histerické drama o tom kterak obšourník vrznouti si chtěl a vyjebáno bylo s ním, ač mrd dopřál si, leč si jinou buchtou. Však o tom film jest vypráví, škoda že kucí (Štefan a Milda) nedomluvili se jen a natočiti film snad mohl pouze jeden z nich. Tak máme možnost srovnání a Milda poražen je přec. ()

VanTom

Na výborné herce a nádherné kostýmy se krásně koukalo, ve finále se však filmařům vymstila odlehčená, naivně nevinná poloha těch malichernou pomstou motivovaných sváděcích intrik. Tam, kde měla z postav čišet tragická rozpolcenost z chladných manipulací a zrad, se tady emočně ploše ukončily vztahové hrátky, jejichž (mimochodné) důsledky se neměly oč opřít. ()

czdmaso

Mám tuhle verzi Nebezpečných známostí bezkonkurenčně nejraději. Colin Firt mi na hlavní postu sedí lépe než jinak výborný John Malkowich v "konkurenční "snímku, stejně tak výborná je Anette Bening, její úsměv je prostě neodolatelný. K tomu nádherná kamera, kostýmy. ()

mandlova

Tak musím říct, že tato Formanova verze se mi líbí asi nejvíc...prostě nebezpečné známosti jak mají být...a kouzelný Colin Firth v trochu pro něj netypické roli. Zatímco Frears předkládá typické Nebezpečné známosti, Valmont je prostě víc zaměřen na Valmonta. (Edit 2015 - proč proboha zdigitalizovaná, remasterovaná verze vypadá tak děsivě, tak televizně, tak jako české pohádky pro sobotní odpoledne???) ()

PollyJean

Škoda přeškoda že Forman a Frears natočili svoje verze téměř současně. Filmy se tak nevyhnou srovnávání a srovnávat musím i já. Laclosova kniha nezobrazovala rokokovou selanku s krásnými hrdiny, byla o dvou krutých a znuděných lidech, kteří si jen tak pro zábavu pohrávali s těmi, kdo jim přišli do cesty, až na to tvrdě doplatili a navíc zničili životy i těm, se kterými si pohrávali. Proto se mi víc líbí Frearsova verze, ačkoli (až na Malkoviche) je ta Formanova pro diváky přitažlivěji obsazena (hlavně dvojice mladých naivních zamilovaných) i půvabněji kostýmovaná. Jenže Forman svým pozměněným koncem stírá ostré hrany a vypráví vlastně jen takový mile nahořklý příběh, který končí pro všechny (až na Valmonta) bez větších zjevných ztrát. I když, je zde třeba zajímavější domýšlet, co asi mohlo být s postavami dál. ()

Killda

Ono jde o kvalitní film, což o to, ale jak já nemám rády tyhle nadýchané barokní romance z vyšších tříd. A Valmont to nijak nemění. ()

Autogram

Táto variácia na Nebezpečné známosti po Formanovsky ma prekvapila. Kostýmy nemusím, ale tu boli navlečené na skvostných postavách, viac zakrývali, ako odkrývali, a dialógy ma bavili aj pri tom klasicky pomalom režisérovom tempe. Nevinnosť, intrigy, aj skutočná láska, všetko v nečakanej súhre, až mi boli sympatické úplne všetky hlavné postavy. –––– A vy tomu uděláte konec. Chci, abyste ji pŕipravil o panenství. ()

vyfuk

Valmont byla lehká náprava za Taking off. Dříve jsem měl možnost vidět Velmi nebezpečné známosti, což je v podstatě remake vhozený do téměř 21. století. Tenhle film je více atmosférický pro svou dobu a je krásné, že po Amadeovi se Forman vydal ještě jednou back in time. Tenhle film asi skvělou adaptací knihy, takže si asi nikdo nemůže stěžovat. Jen je škoda, že to nebylo natočení o pár let dříve nebo později kvůli stejnému filmu s Malkovichem. Kvůli tomu Forman natočil další dobrý film bez zisku. ()

Aqualung

Bezohlednost, cynismus, přetvářka dvou příslušníků šlechtické vrstvy.Láska není komodita, neze ji uplatit, platit s ní ani znásilňovat.Krutost s níž jedná vikomt a markýza s okolím je bezmezná.A citový život lidí kolem je jen jídlem, kterým se ti dva živí.Naproti tomu stojí čistota lásky, která je jen drcena tím o čem jsem psal výše.Ovšem pan vikomt píše dobře....,ach ty ženy!! Vikomt a markýza kráčejí krok za krokem ke vzájemné konfrontaci a katastrofě.Vikomt pohrdá ve finále vším,koneckonců, i vlastním životem a smrt mečem s duelu je snad logickým zakončením jeho života anebo trest.Kdoví?A svatební obřad ve finále je bizarnost sama.....Bože co vše dokáže láska překonat.....Nicméně Malkovich je v Nebezpečných známostech výraznější než zde Firth.Nadmuté barokní kulisy, ohozy od pana Pištěka, no tak to je nádhera... ()

ondrech

Kamera: Miroslav Ondříček......nádherné! To je to slovo, co mě při sledování tohoto filmu napadlo. Přestože je to historické drama a ještě k tomu romantické, drželo mě to a nepustilo. Celková vizáž je velmi působivá. Colin Firth dokázal, že umí hrát i v dobrých filmech(bohužel dnes už to není taková pravda) a z dam mi nejvíce sedla Meg tilly:) ()

Hortenzia

na to,aký veľký potenciál ma laclosova predloha, sa mi zdal tento film príliš umiernený a miestami dokonca nudný...colin firth sa na rolu valmonta vôbec nehodí,nepôsobí dostatočne vierohodne a keďže hrá hlavnú postavu,je to dosť veľké mínus ()

Cejny

Po návštěvě baletního představení Nebezpečné známosti, v podání brněnského souboru, jsme se rozhodli i pro filmovou adaptaci. V tomto podání se mi líbil pohled na společnost takovou, jaká byla těsně před Francouzskou revolucí. S Velmi nebezpečnými známostmi, dějově převedenými do současnosti, avšak intrikami ještě víc prošpikovanými, porovnávat moc nelze. Takže mi zbývají ještě Nebezpečné známosti z roku 1988. Ale abych se vrátil k tomutu filmu - herecké výkony jakž takž, nejsympatičtější mi byl určitě herecký výkon C. Firtha i F. Balk. 70 % ()

MaMitti

Ach, Valmont....Přiznám se, že vždycky dám přednost Valmontovi v podání Colina Firtha před Johnem Malkovichem. Firthův Valmont oplývá beranskou lehkostí a hravostí, a také (dá-li se to tak nazvat) jistou čistotou v "upřímnosti úmyslů", je prostě ....no prostě k pomilování. Zatímco Malkovichův Valmont je typ ryze štírovský - lstivý, jdoucí si úlisně a nekompromisně za svým, dosahování svůdnických cílů je v jeho podání slizce kruté a chladné, bezskrupulozní. V podstatě se dá říci pravý opak Firthova Valmonta. Podobně vnímám i hlavní ženské představitelky. I Glenn Close hraje svou roli mistrně štírovsky - nekompromisně kalkuluje a jde "přes mrtvoly", způsobem definitivním, urputným a jakoby ani neměla čas si svoje pikle užít a vychutnat, sžírána vnitřní touhou vždy a za každou cenu zvítězit. Perfektně se tak doplňuje se svým protějšem - oba dva hrají štírovské typy jak vystřižené. Naproti tomu Annette Bening ve své roli vyznívá váhovsky (a i ona se tím pádem bravurně doplňuje se svým "beranským" typem protějšku), užívá si svých intrik, je krásná a okouzlující (jako Venuše), její úsměv je úsměvem šibalky i nymfy zároveň, má lehkost a šarm, kterým dokáže (tam, kde potřebuje) zasáhnout cíleně a precizně a přitom to dělá s grácií a ladností Vah, s hravým potěšením....tak nějak to vnímám já. A já dám vždycky přednost ose Beran - Váhy ve Formanově stylu před Štírovskými Nebezpečnými známostmi....možná to bude i tím, že oba dva představitelé štírovských typů si mne nezískali.... ()

Miloš Forman bude točit o Goyovi

Miloš Forman bude točit o Goyovi

23.04.2005

Miloš Forman připravuje nový film, inspirovaný životem slavného španělského malíře Francesca Goyi. Projekt je prozatím nazván GOYA'S GHOST a scénáře se ujal zkušený Jean-Claude Carriére, francouzský… (více)