Šmoulové spokojené žijí ve své vesničce. Vše připravují na tajnou oslavu narozenin Šmoulinky. Tu v tento den každoročně probouzí noční můra, protože má obavy ze svého pravého původu. Kdysi ji totiž stvořil zlý čaroděj Gargamel (Hank Azaria), který s její pomocí chtěl všechny Šmouly pochytat. Taťka Šmoula to ale tehdy jen tak nenechal, Šmoulinku zachránil a udělal z ní pomocí kouzla plnohodnotnou členku své láskyplné rodiny. Gargamel se ale lehce nevzdává a od svého plánu nechce upustit. Stvoří proto další dva malé nezbedy, takzvané Neplechy, Vexy a Hakuse. Chce, aby unesli Šmoulinku z vesnice do světa lidí, kde zrovna čaroděj sklízí úspěchy se svou kouzelnickou show v Paříži. Jakmile získá Šmoulinku, má v plánu donutit ji prozradit složení lektvaru, kterým z ní kdysi Taťka Šmoula udělal modrou bytost. Pomocí lektvaru pak chce Neplechy proměnit v modré a z nich pak čerpat šmoulí esenci, díky které ovládne celý svět… (TV Prima)

JerryPilsen

Rodinný film jak vyšitý.K tomu patřící plochost postav.Na samotnou přeslazenost šmoulů si člověk rychle zvykne a ani mu nevadí předvídavost děje. ()

Ivousx.y

Mnohem horší než první díl, u kterého bych jakž takž chápal cestu do našeho světa, ale nechápu proč to za každou cenu muselo být i v tomhle díle? Naprosto nepovedený soundtrack ve filmu a mizerný děj. ()

SNCIS

"La la la la." Modráskové, Neil Patrick Harris a čaroděj Gargamel ve druhém pokračování šmoulíků. Příběh se soustředí na Šmoulinku a její původ. Kombinace animáku a hraného filmu znovu funguje - všude je modrá a modrá je dobrá, už je to tak. Nejvíc bavil opět mrzout a přijde mi to lepší než jednička. Raja Gosnell odvedl šmoulózní práci. - 80%. ()