František Vedral byl vekslákem, podvodníkem i mafiánem a nakonec se stal i vrahem, kterého se bálo mnoho lidí. Původně začínal jako malý podvodníček a vekslák ve skupině, kterou vedl za socialismu JUDr. Tipl se svým synem. Skupina prodávala na Západ výměnou za elektroniku kradené umělecké předměty. Když byli chyceni, právě Vedral se dostal z celé záležitosti na podmínku a převzal šéfovy obchody. Po revoluci začal Vedral uplácet politiky a na všechny sháněl kompromitující materiály. S podivným privatizačním fondem se zúčastnili s Tiplem kupónové privatizace. Krytí jim poskytoval jejich kamarád Strnad, který v té době pracoval pro tajnou službu. Jako první začal ohrožovat Vedralovu skupinu novinář Smetana. Ve chvíli, kdy zjistil, že ho nemůže uplatit, zaplatil si jeho vraždu. To už na Vedralově kauze začal pracovat policista Cajthaml, který získal dostatek důkazů na zatčení. Od Strnada se Vedral dozvídá, že jeho kauzu přebírá neúplatná státní zástupkyně, tu také nechá zavraždit. Zdá se, že Vedrala s Tiplem nic nezastaví. Cajthaml odchází od policie a své vyšetřování vede na vlastní pěst. (TV Nova)

R.E.M.

Téma, které není v české kinematografii tak běžné, shrnující některé události nedávných zhruba 25 let. Nijak překvapující. Přestože od tohoto typu filmu neočekávám informace hodné dokumentu, chyběla mi hlubší sonda do tématu a podrobnější děj. Kladně hodnotím hlavní role. O. Vetchý umí hrát, i když na role super lumpů a grázlů nemá tu nejsprávnější vizáž (ale to až tak nevadilo). L. Vaculík v roli neafektovaného "normálního" policisty příjemný, P. Nečas, V. Kerekes, Z. Čapková, A. Hryc, J. Vondráček ve svých rolích dobří, stejně jako odpudivě vyšinutý F. Kaňkovský. Tentokrát J. Dvořák lehce přehlédnutelný a O. Vlach rušivý. Slabinou filmu jsou dialogy, místy naivní a lehce dementní. A hodně slabá a nelogická je i závěrečná scéna. ()

Matulko_

Dokelu... s tým spracovaním z toho mohla byť oveľa lepšia televízna séria o jednom mafiánskom klane, než film o jednom mafiánskom kmotrovi a detektívovi, ktorý mu ide po krku. Nebolo by to nič nové pod slnkom, ale v našich zemepisných šírkach by to malo zmysel a bolo by to zaujímavejšie, než epizódne bloky počas 90 minútového filmu. A ako som spomenul, tie prestrihy a celý ten vizuálny dojem by mi s kvalitne spracovaným scenárom sadli na obrazovku telky viac, než do kina. Ak by sa to zobralo zo správneho konca, čo etapa, to jedna 40-45 minútová časť (predprevratové obdobie, privatizácia, bum, jedno, druhé, tretie...). Bolo by tak napríklad viac priestoru na vykreslenie vzťahov medzi postavami. Aj divák by si na nich viac zvykol, a na budovanie sympatií či asympatií k hlavným aktérom by bolo viac času. Takto to prebehlo necelé dve dekády po povrchu, načrtlo a v závere trochu viac zdôraznilo, že medzi mafiánmi bolo nejaké silnejšie priateľské puto a vývoj a posun Vaculíkovho detektíva tiež nebol vykreslený tak, ako mohol. Divák sa dozvedel, že 90. roky boli priestorom pre grázlov (ak si to nevšimol náhodou osobne), že politika, mafia a polícia môžu byť prepojené aj v právnom štáte (fakt?) a vytešil sa z hereckých výkonov Vetchého a Vaculíka. Síce trochu škoda, na druhej strane určite nie zabitý čas. Bezpochyby nadpriemer a dva palce hore za to, že to česká kinematografia ťahá aj na iných poliach, než len na tých o navzájom sa podvádzajúcich manželských a nemanželských pároch či disfunkčných rodinách. 60%+ ()

fabregas1

Jak už bylo hodněkrát zmíněno, na české poměry dobře zvládnutý film, tak doufejme, že po tomhle úspěchu pár dalších podobných filmů bude na stejné úrovni. ()

Mesmeric

Tak se musím po dlouhé době rozzářit nad českým filmem. Po Kájinkovi velmi kvalitní počin. Pak, že se v našem prostředí nedá natočit kvalitní Drama. Vetchému se dalo věřit, že je to i Mrázkův brácha. Plné hodnocení a dal bych i 6 za scénu ve sprše s Kerekes ;-) ()

HororSamael

Velmi hezky zpracovaný příběh. Ovšem, asi mi tam něco chybělo. Na tak velké "zvíře" je tam velmi málo mordu. Pět hvězd za herecký výkon pro pana Hryce. On je opravdu pan herec, ať má jakoukoli roli. ()

carnacv

Z filmového pohledu relativní průměr. Ale jako faktografická detektivka moc pěkné. Není nad to vidět reálie i z jiné stránky. Dlouhé stíny nejsou jen dominantou zámořských velkomocí. ()

milada008

Film je natočen velmi dobře. o tom žádná. Jen si myslím, že z tématu šlo vytěžit daleko více. I když je jasné, že kniha je oproti filmu lepší. ()

heruon

Film je naprosto nevhodný pro lidi, kteří Kmotra Mrázka nečetli, 90. léta prospali v hlubokém kómatu nebo se prostě vyhýbají jakémukoliv politickému dění. Vyžaduje totiž, aby si divák až moc věcí domyslel a zařadil. Ačkoliv se režisér úkolu vměstnat celé Kmentovo dílo do 99 minut zhostil poměrně dobře, vyloženě mu to kazí kamerové efekty, které jsou občas přehnané, zřejmě ve snaze posouvat a oddělovat jednotlivé epizodky. Dialogy, když mafián říká, že "tahle republika je i morálně vytunelovaná" nebo zákonitost, že karavan vždycky vybuchne, jsou na můj vkus až příliš okaté a působí jako velké klišé. Ale jinak se na to dívalo docela dobře. Se znalostí knihy a historických souvislostí a s vědomím, že "je to fikce". ()

Tomulka

Když si vybavím jak se povedlo udělat Expozituru tak k tomuto musím být hodně kritický. Ano je to film versus seriál, ale to nemění nic na faktu o tom, že se jedná o velmi příbuzná témata. A když se mi zdála expozitura naivní tak tenhle film je v tomto směru mnohem horší. Je to jako kdyby byl tvůrcem tohoto filmu PR manager mrázka a chtěl z něj udělat lepšího člověka. Ovšem na ot už je pozdě. Herecké výkony škrobené, klišoidní a nevěrohodné jsem ve velkém pokušení nasadit menší hodnocení. ()

Spike86

Po hříchu filmově v posledních letech málo obsazovaný Vaculík mi udělal radost. Vetchý je také OK. Zřejmě hlavně díky Kmentově knize děj poměrně zajímavě, a snad i věrně, líčí Mrázka a vůbec situaci konce 20. století u nás. Trochu mi kazila dojem výprava, kde se autoři příliš nesnažili navodit dojem dané doby a tak se setkáváme například s autobusem Student Agency v době, kdy ještě neexistovaly. 65% ()

chosan

Je to až neskutečný co si za komančů mohli dovolit bosové typu Mrázka s napojením na současné i minulé politiky a jiné pohlaváry. Tento film doporučuji protože i současné mladé generaci přiblíží trochu tuhle hnusnou a hroznou dobu. Skvěle udělaný film za 80%. ()

gizi

Není to autobiografický příběh kmotra Mrázka, ale příběh doby, tak nějak to bylo napsáno v závěrečných titulcích a hlavně ta druhá část věty je opravdu důležitá. Pominu "akční" střihy a záběry kamery, které se mi nelíbily, a jedná se o výborný, napínavý film o naší nedávné minulosti a současnosti z té odvrácené strany. Film, i když jen náznakově (jinak by to musel být aspoň stodílný seriál), perfektně zobrazuje tu špínu, která zde pořád je a nikdo s ní bohužel nic moc nezmůže. Výborné herecké výkony (až na tu prokurátorku, ta tam byla snad jako náhradník za přesvědčivější herečku?). VÍC takových filmů! 23.11.2014 a 80%. ()

PSyk

zoufalá slabota: nudné, polopatistické (podávané lopatou) a především příšerně "ambiciózní". A těch logických a dobových chyb! ()

dauby

Mně se to líbilo. Nikolaev zase jednou dokázal, že je dobrý režisér. ... Doba byla holt drsná - anebo ještě je? ()

mirror79

Ne. Češi to prostě neumí. Herecké výkony nedůvěryhodné až trapné a to od komparzu až po Vetchého, levně znějící soundtrack a vůbec to celé působí spíš televizním než celovečerním dojmem. Škoda. Dávám jednu hvězdičku za tématiku. Takový potenciál příběhu a přesto tak amatérsky zpracované. ()

pan_Bily

I přes různé připomínky, které bychom mohli mít, to rozhodně patří k tomu (nej)lepšímu z české tvorby za poslední dobu. Už jen proto si každopádně 4* zaslouží. Pravda, malou chviličku jsem uvažoval jen o 3 (viz níže), ale rychle jsem od toho upustil. To by bylo opravdu nespravedlivý. Dobré obsazení. Vetchý výborný. Vaculík taky dost dobrý. A i v ostatních rolích není nikdo, kdo by byl vyloženě mimo nebo by mi nějak vadil. Film uteče jako nic, nenudíte se. A je to i dobře natočené. Jediný zásadnější nedostatek (proto ta krátká úvaha o 3*) vidím v tom, že děj je braný dost hopem, hlavně v druhé polovině a závěrečných fázích filmu. S blížícím se koncem je příběh podáván hopem čím dál víc, místo toho aby naopak gradoval a pomalu přidával na dramatičnosti. Příběh by si zasloužil trochu více detailněji rozvést a propracovat, i za cenu delší stopáže, která by v tomto případě vůbec nevadila. Otázka je, jestli je to právě tím aby byla z nějakého důvodu dodržena konkrétní stopáž, nebo prostě scénář už víc nenabídl (někdo si sním nedal tolik práce). V každém případě je to škoda. Tomuto příběhu by to slušelo a byl by to top kousek. Kam se hrabe Kajínek. ()

Chlo0opek

Jistě by se nějaké ty chybky našly, ale mně tenhle film zkrátka sedl. Ondřej se do role pěkně vžil, sedl sem dost dobře. Téma je navíc hodně zajímavé a Čechům i blízké, jelikož je z dob ne tak dlouho minulých, takže se člověk do děje i pěkně vžije. Líbilo. ()

Harris777

Petr Nikolaev mě milé překvapil , sice jsou tam určité rozdíly o proti knize i skutečnosti ale proto je to jen film. Trochu jsem se bal jak to Ondřej Vetchý zahraje ale přijal jsem ho skvělé a jako Kmotr František (Mrázek) Vedral se mi líbil. Film také skvělé popisuje začátky podnikání a kšeftování v Československu v době komunismu a po revoluci. Jak se říka , když si nahrabeš u nějakého důležitého převratu,nahrabeš si dost. Za mě 8/10 . ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc