Na začátku baseballové sezóny 1946 se majitel týmu brooklynských Dodgers Branch Rickey rozhodne podepsat smlouvu s Jackie Robinsonem, velmi talentovaným černošským sportovcem. Jackie je na zkušenou poslán na farmu Dodgers - Montreal Royals, aby předvedl svůj um. Rickey Jackieho varuje, že mu sice dobře zaplatí, ale že se musí připravit na nemístné rasové narážky, a to nejen od diváků, ale i od soupeřů. Když Jackie cítí podporu majitele týmu, nabídku přijímá. Záhy se ožení a po skvělém úvodu sezóny v Montrealu je nominován k Dodgers. Robinson je tam vystaven nepokrytému rasismu ze všech stran. Díky své ohromné odvaze a talentu si postupně získává svými výkony nejen spoluhráče, ale i fanoušky a také úctu soupeřů. (TV Nova)

rasto87

V poslednej dobe sa čoraz viac začína natáčať viac a viac filmov o rasizme a o tzv. bývalom otroctve. 42 je opäť film postavený na rasovom konzervatizme, odhodlaní a túžbe po určitých cieľoch. Samotný film má vynikajúcu myšlienku, ale keď to porovnám napríklad s filmom Sezóna titanov alebo Moneyball , tak je tu velikánsky rozdiel. Nie čo sa týka športu, ale film 42 má nedokázal držať pri telke tak ako napr. spomínaná Sezóna titanov, ktorá mala fakt šmrnc. To je asi to najviac čo mi vadilo na 42. Príjemná jedno hubka, ktorá veľmi ale veľmi rýchlo vyprchne z hlavy a v myšlienkach len sem tam pre šupne herecký výkon H. Forda. ()

elanista1

To je super, nevidel som ani jeden baseballovy zapas, nepoznam ani jedno pravidlo, ani jedneho hraca, netusim vobec nic a aj napriek tomu som mal pri pozerani filmu pocit akoby to bol moj najoblubenejsi sport. Bolo mi aj do smiechu, aj do placu. ()

ShortyIC

Športové drámy jednoznačne milujem. Baseball nepatrí medzi športy ktoré sledujem, proste sa tymto zámorským športom "vyhýbam". No tomu filmu som proste odolať nemohol, už len to že je to podľa skutočnej udalosti ma "nútilo" si to pozrieť, a výsledok? Neľutujem! Síce trvalo kym som sa vžil do príbehu filmu, no potom je priam nemožné, neobľúbiť si Jackieho. Príbeh, herecké výkony boli proste úžasne. Som veľmi spokojný. 10/10 ()

Don Maty

Hurá. Konečne už z tejto témy vyciciali čo sa dá. Nenapadá ma snáď americký šport, o ktorom nebol natočený film, v prostredí mega hráča černošského typa. Černoch príde, nesmie sa brániť, všetci ho nenávidia prejde 120 minút a všetci ho milujú. Aké americké. Sladké a naivné. Ja len čakám, kedy začneme točiť na slovensku filmy o rómskych futbalistoch a hokejistoch...2* PS: Opäť sa ukazuje irónia amerického boja za slobodu všetkých a všade :) Viva la America. ()

nikus120

Tento film není ako ostatné životopisné filmy v tom zmysle, že ej fakt kvalitne natočený a má dobré herecké obsadenie. Forda som nespoznala asi do prvej polovičke filmu a Boseman je určite trefa do čierneho ako hlavná postava celého filmu. Najviac sa mi páčilo prostredie, ktoré sa pohybuje okolo 40-50 rokov. Celkový dojem? tento film s určite pozriem aj v budúcnosti a je skvelým príkladom aj pre mladších kôli rasizmu v tej ale aj v dnešnej dobe. ()

Jadro

Nečakal som toľko nudných a hlavne anti/rasistických výplachov... S každého obsahujúceho žánru po trošku, no nič prevažujúce, skôr by som povedal, že to trhá plynulosť príbehu.. ()

kacir

Nie som rasista a nechápem niektorých ľudí, ktorí rasizmus berú až fanaticky vážne. Černosi mi nikdy nevadili, nikto nemôže za farbu svojej pleti.. Iba cigáni môžu za všetko :-P Chápem, že to bola iná doba a ešte pred pár rokmi boli negri niekde na plantáži a zrazu sa môžu sprchovať s bielymi. Tento film pekne ukázal ako sa z hovna stala hrdina a hviezda baseballu. Slušne pozerateľné. ()

lobo87

Absolútne priemerná športová dráma so všetkými klišé, ktoré k tomu patria. Ale zároveň tak príjemná, dobre obsadená i zahratá (hlavne talentovaný Boseman potešil), že mi nejde dať jej len 3*... 70% ()

calculus

O baseballu vím kulový a tento film s tím asi nic neudělá. Na mě je tam až moc vyšroubovaných a užalovaných scén. Samozřejmě je jasné, že JR to ve své době určitě neměl jednoduché, o tom žádná... ()

paradoxman

Bomba! Harrison Ford neskutečně hláškuje a bere si pro sebe každou scénu, ve které se objeví. Představitel slavné 42ky rozhodně nezklamal. Film graduje spolu se stoupajícím nadšením diváků. Věřím, že pro znalce pravidel a historie baseballu je tohle dokonalý film. Pro mě 90%. ()

PetrVolak

Dobre to je, nerikam ze by to nemohlo byt lepsi ale je to dobre natoceny, a herci jsou si s predlohama hoodne podobny a celkove to pusobi solidnim dojmem 8/10 ()

Hiruma

Športové filmy z amerického prostredia sú lepšie vtedy, pokiaľ sa zakladajú na skutočnej udalosti. A táto časť z histórie baseballu je asi najlepšia, akú moje oko kedy malo možnosť vzhliadnuť. Bavil som sa celý film a môžem vrelo odporučiť každému fanúšikovi tohto športu. ()

Hookins86

Být "negr" v tý době asi muselo být hodně těžký. Proto dávám bez milosti 4* za změnu světa k lepšímu a tu pátou za to, že to je podle skutečné události. Hlavně člověk, jak nesleduje baseball a pak zkoukne takovýhle film podle pravdy, musí dát minimálně za 4*. Bravo Jackie... ()

ludovit14

FILM 42 od Briana Helgelanda je na môj vkus,veľmi nudne natočený.Plusom je,že som sa dozvedel o Jackie Robinsonovi-kedže som o ňom vôbec nič nevedel.Je to obdivuhodné čo v baseballe dokázal,naštartoval tak éru afroameričanov do baseballu.Za to,všetko sa mu dostali veľké uznania a úcty.HOD:63%.42:mal byť urobený ako dokumentárny film,ale by ho trebalo poriadne prestrihať-lebo miestami ma doslova uspával.PS:úryvok z filmu/neger,černoch čo keby si sa vrátil na plantáže,kam patríš-videl som Ťa ako si priskákal z džungle/. ()

rigby

Nebyl to špatný film. Ale... Životní osudy Jackieho Robinsona nejsou zajímavé natolik, aby o nich vznikl film. Problém rasismu je zde nastíněn jako vedlejší ilustrační kulisa bez jakéhokoli řešení nebo hloubky. Baseballu nefandím a film vlastně o ničem jiném není, takže jsem si ho neužil tak, jak by si ho užil správný fanoušek. A pro běžného diváka to bohužel natočeno nebylo, ten se nemá čeho jiného chytit. ()

JONYT

-" Vy chcete hráče, který nemá odvahu se bránit?" -"Ne, já chci hráče, který má odvahu se nebránit." ()

Neo007

Osvědčené téma u populace i u mě v podobě strastiplné cesty černošského borce za slávou a úspěchem zrovna v období, kdy v dokonalé Američce nebyli schopní něco takového připustit. Je vidět i dnes, že až tak to pravda s tou zemí neomezených možností nebude. Harrison Ford nepatří mezi moje velké oblíbence, ale opravdu mě pobavil jako senilní stařík, který se pustí do války s větrnými mlýny. Všechno skončilo happyendem, u mě naprostá spokojenost a 85% to jistí. ()

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let