Na začátku baseballové sezóny 1946 se majitel týmu brooklynských Dodgers Branch Rickey rozhodne podepsat smlouvu s Jackie Robinsonem, velmi talentovaným černošským sportovcem. Jackie je na zkušenou poslán na farmu Dodgers - Montreal Royals, aby předvedl svůj um. Rickey Jackieho varuje, že mu sice dobře zaplatí, ale že se musí připravit na nemístné rasové narážky, a to nejen od diváků, ale i od soupeřů. Když Jackie cítí podporu majitele týmu, nabídku přijímá. Záhy se ožení a po skvělém úvodu sezóny v Montrealu je nominován k Dodgers. Robinson je tam vystaven nepokrytému rasismu ze všech stran. Díky své ohromné odvaze a talentu si postupně získává svými výkony nejen spoluhráče, ale i fanoušky a také úctu soupeřů. (TV Nova)

Ironhead

Zas jeden ze "srdceryvny" pribeh o tom jak se homosexual prosadil do heterosexualniho sveta plneho predsudku... jo pardon vlastne to byl cernoch v "bilem" svete baseballu, ktery byl plny predsudku... A neni to jedno, je to vsechno porad podle stejny sablony... Divim se, ze to jeste nekoho bavi tocit?!? Ale asi to ma stale svoji cilovku a remeslne je to zvladnute slusne. ()

ZetDaElO

Máte radi dojímavé životné príbehy podľa skutočnej udalosti? Máte radi silné výpovede pateticky podfarbené orchestrálnou hudbou? Milujete americký sen a nenávidíte južanských redneckov? Myslíte si, že po ďalšom filme o baseballe konečne pochopíte jeho pravidlá? V tomto snímku potom dostanete takmer všetko až na to dojatie. V tom tkvie najväčší problém filmu 42. Divák neplače, neraduje sa a ani nežije s hlavným hrdinom. To nie je problém Chadwicka Bosemana, ale príbehu, ktorý skôr pripomína príjemný rodinný film vysielaný na Universal Channel než dramatický príbeh o rasovej tématike. Preto je to iba do zabudnutia mieriaci priemer. 5/10 ()

Kozlowski8

Zajímavý snímek o legendárním Jackiem Robinsonovi, který se jako první baseballista tmavé pleti zařadil do mužstva nejvyšší americké baseballové soutěže a který dokázal vzdorovat všem nástrahám a rasistickým projevům ( a v 40. a 50. letech 20. století Amerika černochům fakt nepřála ) a díky své odvaze, vůli a talentu si nakonec získá spoluhráče i fanoušky. Na jeho počest bylo číslo 42, které nosil, trvale vyřazenoze ze soupisek celé soutěže. Přestože jsem člověkem, pro kterého je baseball velmi vzdálený a nezajímavý sport, příběh mne vcelku zaujal a vtáhl. 65%. ()

Flamik

Realistický, zajímavé tématem(rasismus, sport, velká touha změnit svět k lepšímu), ale zpracování stojí za prd. ()

Saxos

Film bloudí mezi sportovním a antirasistickým tématem. Škoda, že se tvůrci nepřiklonili na jednu stranu a tím vznikl klasický sportovní protirasistický standart. ()

esmoke

Příběh z Ameriky 50tých let, kdy se majitel brooklynského baseballového týmu rozhodne do týmu nasadit prvního černošského hráče. Ve filmu všechno funguje dle jasně stanovených pravidel, vše co přijde čekáte. Kouká se na to pěkně, ale žádné velké emocionální pohnutí se nekoná. (2D titulky) Rozpočet: $ 40 miliónů, Tržby: $ 95,020 miliónů. ()

buchannon

Tento snímek ve mně vzbudil opravdu velmi silné emoce, pozitivní i negativní. Pozitivní sympatie k černošskému průkopníkovi Jackie Robinsonovi a negativní vůči těm všem ignorantským kokotům, kteří na něj pořád tak nevybíravě útočili. Můžu být jen rád, že jsem nežil jako černoch ve čtyřicátých letech v USA. Vynikající herecké výkony v čele s excelujícími Bosemanem a Fordem. Brian Helgeland opět prokázal, že je jeden z nejlepších scénáristů planety, až se divím, že mezi nejoblíbenějšími je až na 99. místě. Jeden z nejlepších sportovních filmů. ()

koci

Hned od prvních minut se na nás valí dojemná hudba a scény následují jedna za druhou přesně jako podle šablony příběhů o bezpráví a sportovních snech. Sice mám slabost pro emocionální sportovní události, ale tak dlouhou šňůru umělých a prvoplánových scén jsem už dlouho neviděl. Jenže co je mi po tom, když se to víceméně skutečně událo a filmaři odvedli slušný řemeslo... To pak totiž u závěrečných titulků stejně podlehnu. Jo a vzhledem k tomu, že tenhle typ filmu obvykle skýtá hromadu skvělých možností pro herce, mi zdejší výkony přišly těžce průměrné. Pouze Ford zaujal. Naopak třeba postava žurnalisty byla téměř jako karikatura... ()

Teen.AGE.r

Další z mnoha životopisných a sportovním filmů je na světě. Co k němu říct? Než jsem se podíval na film přečetl jsem si pár komentářů a nejvíc mě zaujal jedem od J*A*S*M, ve kterém psal, že je kombinace "Zrození šampiona" a "Černobílý svět". -- Bohužel ale není (nebo zpíš se o to snaží), je to taková divně (herecky) obsazená splácaninka, která postrádá větší dinamiku... Harrison Ford přehrává, měl jsem pocit že se snad snažil napodobit Marlona Branda, ale nějak mu to nevyšlo a koukat se na něj nedalo. Jako celek film hodnotím relativně kladně, ale jen na 3*. ...70% ()

jarmil8

Film se spoléhá na téma boje proti segregaci barevných ("colored") a kvalitní herce. Jenže poskládat klišovité scény a zásadní životní mezníky nechat jaksi stranou, spojeno s chladným přístupem k postavám, jaksi samo o sobě nevytvoří strhující drama. Výprava a kamera je příkladné retro, hudba je upozaděná a v celé té skládance vyčnívá Harrison Ford. Aby ne! ()

RoyBatty444

Z baseballových filmov mám najradšej film Prvá lig, ale ten je z iného súdka, toho zábavného. Pri 42-ke ide o hrdinu, ktorý porazil rasizmus a do teraz je uctievaný nosením č.42 hráčmi MHL v apríli ako pripomienku Jackovho úspechu na ihrisku i mimo neho. Film nieje nabušený štandardného amerického pátosu a nacionalizmu, ale pozvoľna napĺňa svoj zámer ukázať vzostup legendy a učiniť je zadosť. Zo začiatku ma síce herecké podanie hlavných postáv moc nepresvedčilo ale ku koncu som bol vtiahnutý do deja a bola radosť ho sledovať. Tudyk podal nekompromisného a rasistického managera Philadelphia Phillies bez zaváhania a zvrat bol ako v tej dobe aj vo filme citeľný. Čo mi chýbalo bol väčší pohľad na muža Robinsona ale to by prekročilo rámec filmu. Aj keď film nemá taký náboj ako Moneyball hrajú pre mňa v rovnakej lige. ()

MartyOne

Hned na začátek musím napsat, že nejsem fanoušek baseballu a o historii tohoto sportu nic moc nevím. Po shlédnutí traileru jsem si řekl, že tomu dám šanci. Teď toho vůbec, ale vůbec nelituji. To, že je to podle skutečného příběhu tomu dává ještě něco navíc. Jedna z nejlepších scén jak Alan Tudyk „povzbuzuje" Bosemana, nebyl jsem si jistý, jak to dopadne. Mohu doporučit nejen fanouškům tohoto sportu. 70% ()

fabregas1

Pro mě kupodivu chitlavé drama o prvním černém neghmm klukovi co si zapinkal baseball a vytrpěl si rasistické běsnění bílejch. 42 je opravdu dívatelné drama. ()

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let