Jurský svět

• USA Jurassic World (více)

Před dvaadvaceti lety tragicky skončil sen excentrického milionáře Johna Hammonda, který chtěl na odlehlém ostrově z dinosauří DNA vypěstovat Jurský park s živými exponáty. Od té doby se ale mnohé změnilo, park jede na plné obrátky, ročně jím projdou milióny nadšených návštěvníků, kteří s očima navrch hlavy sledují v akci desítky „vyhynulých" živočichů. Jenže vedení parku stále hledá nové způsoby, jak tuto jedinečnou atrakci ještě víc zatraktivnit. A v tu chvíli přijdou komplikace. Vědecké experimenty s novými druhy mohutně podporuje strohá manažerka parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), která ve zvířatech vidí především čísla. Na rozdíl od ní v nich biolog Owen Grady (Chris Pratt ze Strážců galaxie) vidí hlavně nebezpečí, zvlášť ve tvorech, které nestvořila příroda, ale laboratoř. Události mu dají za pravdu, když se jeden z takových mazlíčků doslova urve ze řetězu a začne si vylepšovat jídelníček zaměstnanci parku a posléze také návštěvníky, mezi nimiž jsou také dva synovci Claire, kteří za tetou přijeli na prázdniny. Teď už nejde o vyšší tržby ani o udržení prestiže. Cílem všech začalo být holé přežití. (CinemArt)

MM_Ramone

Školák Gray so svojim starším bratom Zachom počas vianočných sviatkov odlietajú na exotický ostrov Isla Nublar. Ich teta Claire tam pracuje ako top manažerka veľkého, moderného, prehistorického, zábavného parku - "Jurassic World". Je to jedinečný komlex s úžastným atrakciami. Vidieť živých dinosaurov je neopísateľný zážitok. Parádne dobrodružstvo. Všetko sa však zmení vo chvíli, keď zo zabezpečeného výbehu unikne obrovský, nebezpečný predátor. Genetický kríženec In Dominus Rex. Je to monštrum. Stroj na zabíjanie. Vraždiaci netvor. **** ()

kulyk

Prvotní spektákl měl myšlenku, která mi kdysi téměř šokovala, logický vývoj, kouzlo pionýrského digitalení a sympatické postavy. Především pak kvalitní knižní předlohu. Toto vlastní tři prdele neuvěřitelností a zrzku, co je kvůli ratingu nevyndá. Dnešní velkobliják musí prostě zaujmout spoustou efektů, bohužel na úkor uvěřitelnosti či smysluplnosti. Tedy další žvejkárna, která pobaví, ale nezatne se až kamsi do dendritů tak, jako třeba první sexuální povyražení. Blbeček Owen na mašině, an pronásleduje se smečkou raptorů nějaké kilometrové všechnozpatláno, to je jako Legoland, skejtující po dvacetimetrových slonech. Efektní na pohled, ovšem urážející vkus nedegena. ()

Ded@M@tes

Naprostá spokojenost, pokračování na senzační úrovni. Ale uvítal bych klidně i 3h místo 2h, protože to uteklo neuvěřitelně rychle a pořad se bylo na co dívat. Dlouhá doba od posledního dílu jen navyšovala zvědavost a je vidět že lidi do kina dinosauři táhnou. ( Hodnocení: 10/10 ) ()

Spooner

Popcornová slast a letní blockbuster, jemuž se prakticky nedá nic vytknout. Velkolepá rodinná podívaná se zde střídá s napínavými sekvencemi, jež napnou i nejednoho dospěláka. Chris Pratt či Jake Johnson vždycky přijdou s rázně oddychovou hláškou, a celé je to tak nabušená jízda, že se divák prostě nemá kde nudit. Celé to má navíc ten správně nostalgický nádech, že jsem při nějakých scénách opět připadal jako desetiletý capart, co poprvé hltá jedničku. Trevorrow se pak z režiséra jedné indie komedie ihned vyšvihl do té nejvyšší ligy. Řemeslo a natřískanou akci má plně v rukou a nechybí mu ani svěží nápady a láska k originálu. A že je tady občas nějaké to klišé, či logický laps? Inu, to už k dinosaurům a rodinným spektáklům prostě patří. Zatím největší překvapení roku a po Mad Maxovi letní šleha léta. Co na to Terminátor a Ethan Hunt? P. S.: Finální bitva si vytírá s loňskou přeceňovanou Godzillou řiť tak moc, až je mi té nebohé japonské ještěrky téměř líto. ()

Wacoslav1

Ach bože to byla zase volovina. No aspoň, že to bylo zadarmo. Původní Jurský park mám rád, ale tohle oživení značky po více než dvaceti letech za účelem totálního finančního vyždímání se moc nepovedlo. Od začátku mě to nebavilo. Když jsou dinosauři na scéně, tak se na to koukat dá, ale oni jsou bohužel na scéně jenom hodně málo. Po většinu filmu se řeší velmi křehký vztahy a spousta zbytečný vaty která mi byla úplně ukradená. Já se prostě nudil. Nemá to skoro žádnej tah na branku, gradace naprosto nulová, žádný napětí, žádný hlášky, nic. Jo a pokud by jste mi chtěli oponovat, že nemám pravdu a dinosauři neslezou ve skutečnosti z plátna, tak já musím namítnout, že scény kdy se předvádí nadšeným divákům v Jurským parku ze kterýho se stal cirkus nepočítám, protože to bylo totálně uhozený a ti raptoři na povel to zabili úplně. Postavy všechny do jedný, tak sympatický, že jedinou rozumnou věcí která by se s nimi dala udělat je hodit je k Rexovi do výběhu. Fakt mi bylo u prdele jestli to někdo z nich přežije. Takže akce a efekty celkem ok. Zbytek stojí za velký kuloví.40% ()

Davies182

Doufal jsem spíše v dobrodružný thriller a namísto toho dostal akční komedii. Naštěstí si ale nelze stěžovat! I když mohlo být napínavých vsuvek více, nuda se vzkříšenými dinosaury zdaleka nehrozí. Sequel jo. ()

gogo76

"Zabíja pre zábavu..." Neznámy režisér prekonal všetky predchádzajúce diely série a istým spôsobom zatienil i majstra Spielberga. Jeho Jurský svet je plne funkčný, detailne prepracovaný a príbeh o zmutovaných dinosauroch posúva túto sériu ďalej. Ch. Pratt po Strážcoch galaxie vystrelil medzi herecké hviezdy ako raketa, ale väčšiu radosť mám zo sympatickej B. D. Howard, ktorú som si obľúbil a od jej objavenia vo filme Vesnice, sledujem jej kariéru a filmy. Dvojica Howardová a Pratt k sebe pasujú, ale dobre obsadené sú všetky vedľajšie postavy. Prvých 20-30 minút sa iba zoznamujeme s Jurským svetom a jeho atrakciami, no potom je to akčná a adrenalínová jazda až do konca. Film má spád, všetko klape a nenašiel som hluché miesta. Na blueray disku je navyše 6 minút vynechaných scén, mnohé z nich výborné a mnohé vysvetľujú. Minimálne tá s hromadou hovien mohla vo filme zostať. Uvažoval som nad plným počtom, ale nakoniec silné 4*. 80%. ()

pepo

Strašne tomu chýba Spielberg ale aj tak omnoho zábavnejší a lepší film než sme po ohlásení mena režiséra a slabučkých traileroch mohli očakávať. Nie to žiadny zázrak a strašne tomu chýba nejaká supermegaparádna a nezabudnuteľná scéna, ktroých boli prvé dva diely plné ale aj tak spokojnosť. Od začiatku do konca zábavný rollelcoaster s hromadou atrakcíí, sympatickými postavami,ktoré majú medzi sebou veľmi dobrú chémiu ( najlepšie natimovaný bozk od posledného Pottera), super drivom a správnou dávkou humoru. Hlavne vo finále je tam síce veľa vecí s nábehom na facepalm ale u mňa to hranicu neprekročilo, pretože som sa bavil a žral som to ( Godzilla môže smutne plakať v kúte). Film pri ktorom sa treba baviť a nefrflať, že to upečené pre súčasnú generáciu, ktorá filmovo nevyrastala na Spielbergovi, Cameronovi alebo na Zemeckisovi ale na Marvelovkách, Transformeroch alebo Fast and Furious. Buď sa s tým treba zmieriť alebo prestať chodiť na Blockbustre do kina. Za mňa slabších 8/10 a teenageri budú pri tom vrnieť blahom. ()

Xmilden

Přestože Jurské parky pro mě nikdy nějakou srdcovkou nebyly, na nový díl jsem se pochopitelně po spokojených recenzích těšil. Líbí se mě recept, že není potřeba za každou cenu sekat pokračování jako na běžícím pásu, ale klidně si nějaký ten rok navíc počkat. Vyplatilo se to u Maxe a funguje to i tady. Divák prostě musí být natěšený. Posbírají se nápady a film má veliký předpoklad uspět. K Jurskému světu: Čekal jsem určitě o trošku více akce. Záporák je velmi povedený. Lepšího dinosaura bychom asi těžko dostali. Tadyhle určitá scéna připomene druhé Vetřelce, tam zase Predátora. Tyhle filmy já prostě miluju! Postavy jsou tak akorát. Není úplný důvod nebýt spokojený. Závěrečný fight sice na Godzillu samozřejmě nemá, ale Bluea by chtěl mít doma asi každý. PS: Je to bohužel hrozně hloupoučké v porovnání se Spielbergovým Jurským Parkem. A atmosféru aby divák hledal lupou. 60% ()

Tom_Lachtan

... A zrodil se übersaur. Ultimátní nářez jedoucí na vlně nostalgie (ach ty artefakty Jurského parku), ale zároveň hledající ty správné prostředky, jak dvaadvacet let starej koncept aktualizovat a rozhodně to nejsou jenom upragované technické vychytávky. Triky jsou lepší a můžou si dovolit dávku cvičených raptorů (cvičených raptorů!! Cvičených raptorů!!!) a spoustu dalšího. To nejdůležitější, co se povedlo u tohole blockbusteru, je ale zachování nálady DOBRODRUŽNÉHO filmu pro celou rodinu (i když vyloženě děti bych na to nebral) a to je dneska sakra nedostatkové zboží a zvrátí to leda tak druhej Tin Tin a Restart jednoho archeologa s kloboukem. Cvičení raptoři!!! ()

-bad-mad-wolf-

Vtipná a odsýpající popcornovka s monumentálním finále, které je over the top přesně tím způsobem, aby se divák přiblble usmíval. Značná nablblost a upomínkovost k devadesátkovým franšízám (kdy se ještě odpouštělo víc prohřešků) ostatně definují celý film a horko těžko se na tomhle ostrově bude líbit někomu, kdo se přes to nedokáže přenést. Postavičky spíše jen zábavné rekvizity a triky asi ne úplně nejlepší, nicméně za to nostalgické lechtání prostřednictvím uvědomělého braku Trevorrowi a celému týmu děkuju. Přestože je ve filmu hodně cítit Spielberg a často se upomíná onen úžas z počátku devadesátých let, dokázal nový režisér vtisknout dílu dostatek vlastního umu - právě díky němu celá ta triková nostalgie funguje. Největší frajer mesosaurus - mít tři několikavteřinová camea a pokaždé přitom někoho epicky zblajznout, tomu se říká "vlk se nažral a divák chtěl ještě". ()

darkrobyk

,,Sme na stejný straně...klid...uááááááááááááá!" Ano, člověk nebude s predátorem nikdy na stejné straně. Dobrodružný příběh kopíruje do jisté míry jedničku i další díly, ale čert to vem. Co taky vymyslet jiného, než že člověk něco vytvoří a to se obrátí proti němu. Ve hře na Boha zřejmě jiné východisko není. Jakmile jde o život, akce se rozběhne, a tak stačí jen sledovat zrychlující se obrázky. Návštěvníci ostrova si žádají stále nové atrakce, to samé chce samozřejmě i divák filmu. Finální souboj připomene klasické japonské monstrfilmy. Já bych Jurský svět akorát udělal ještě drsnější a krvavější, ale to by pak v kinech tolik netržil kvůli přístupnosti, že....i když vidět to jako malé dítě, tak asi měsíc normálně neusnu. Pobavila mě opět poznámka v závěru titulků: žádnému zvířeti se nic nestalo. Takže ti dinosauři zranění a smrt jen předstírali, jo? ()

Ampi

Musíme se přenést přes takzvané vědecké nepřesnosti. Ano velociraptoři nemají peří, protože ho neměli ani v prvním Jurském parku. No po pravdě ani tam to nebyli velociraptoři, ale spíše deinonychové. Chris Pratt se na starší kolena výborně profiluje jako akční hrdina. Řemeslně kvalitně natočeno a podobnost s prvním Jurským parkem víc než náhodná. ()

Hrabka

Tři hvězdy a víc ani ťuk. Když si pustíte toto a následně Spielbergův originál, tak mezi tím je tak neskutečně velká propast, že mě to až donutilo zvednout hodnocení skvělému dobrodružství z 90. let na maximum. Tady možná zpočátku trochu nostalgie zapůsobí, ale pak už je to jen a jen horší. A nejtragičtější na tomto kousku je to, co provedli s obávanými raptory. To bylo neskutečně tragikomický. 55% ()

juta

Jurský svět navazuje na své předchůdce, což byl rozhodně dobrý tah. Celá stopáž byla zajimavá a film příjemně utíkal. Neříkám že se jedná o výborné dílko, najde se tu pár trapnějších, či nevhodných situací, ale hlavní exponát to celé zachraňoval a nakonec efekty vypadaly o něco lépe, než v traileru, takže ani v tomto případě průser nebyl. Takže spokojenost. V kině nás bylo celkem deset a tak paní za pokladnou byla docela překvapená, když jsme po ní chtěli pět lístků. :D ()

Fiftis

Lákadlom pre nadržancov je sexy ryšavka Bryce Howard, ktorá by možno len mohla mať viac sexy outfit, niečo na spôsob Lary Croft. Jurassic World je ďalší zástupca filmov, ktoré sú trošku pokračovaním, trošku spomienkou a aj reštartom. Predsa sa tu derú do popredia aj nové myšlienky. S postavami sa dokážete stotožniť, i ked je tu istý problém. Máme tu pár šablonovitých postáv, ktoré sú vzdialené pôvodným hrdinom. Jurassic park bol kedysi ukážkou technológie, ale dnes už dinosaurus na plátne neohromí ako vtedy. Ide sa skôr na kvantitu a strhujúce zábery, nie niekoľko premyslených akčných scén. Nový druh je krvilačný a každá akcia s ním je vynikajúca až do finále. Bavíte sa naplno a môžete tlieskať, smiať sa, ľakať a baviť. Keď máte viac ako tridsať, Jurský svet môžete a asi aj musíte sledovať dvojakou optikou. Ostrieľaný divák má napozerané tisícky filmov, pamätá si tri minulé diely a bude ostro porovnávať. A potom je tu ten sopliak, ktorý videl prvý Jurský park dávno (ak vôbec), no stále sa dokáže nadchnúť pre každý blockbuster ako novú atrakciu. ()

Shakers

Ukážky vyzerali pekne akčné, ale príbehom nepresvedčivo (dobre zamaskovaný Remake originálu?) a miestami divne (Pratt na motorke v sprievode Velociraptorov ?!) . Po tom ako som vyliezol z IMAX sály som si (prekvapivo) povedal: Je to tam! Bál som sa čo predvedie (debutujúci Blockbusterista) Colin Trevorrow, ale musím priznať, že to zvládol až prekvapivo dobre. Jasné, mal za chrbtom Spielberga na producentskej stoličke a za scénarom stáli majstri svojho pera, ktorý zachránili (vzkriesili) Planétu opíc. A teraz už aj Jurský Park / Svet. Štúdio Universal môže začať otvárať fľaše, búchať šampanské, rozhadzovať Benjaminové bankovky, mastiť si ruky a aj niečo iné, pretože po (už miliardovej) sérii Rýchlo a zbesilo sa im (ale aj nám) otvoril Jurský Svet. Jurassic World nezabúchal na bránu kín ako iné filmy, ale doslova ich s Indominusom Rexom roztrhal (tretí najvyšší Opening/ Single Day v histórii). Ak mám pravdu povedať, ani sa nedivím. Jurrasic World, ale vlastne celý tým, ktorý stál za týmto filmom si to zaslúži. V prvom rade som nesmierne rád, že sa neRemakoval Spielbergov originál, ale upravilo sa to do podoby polo Remaku a Sequelu. Príbeh je v podstate rovnaký aký mal prvý diel, no zároveň sa posúva ďalej, do skoro bezpečnej budúcnosti akú si predstavoval John Hammond, ale tý, ktorým pod pojmom Jurský Park nepoznajú len slovo Dinosaurus vedia, že život si vždy nájde cestu. Trevorrow a Spielberg nás znova pozvú na Isla Nublar, znova sa stretávame s otvorením (tento krát modernejšieho) parku. A znova sa stretávame s problémami. V istom smere je Jurský Svet kopírka prvého dielu, no tam kde by sa väčšina filmov zasekla, tu sa posúvame ďalej. Či už postavami, nápaditou, priehľadnou a dobre natočenou a ozvučenou akciou alebo príbehom, v ktorom figuruje kopec žmurknutí, odkazov na diváka, ktoré mohol vidieť v predošlých dieloch. Hlavne tie odkazy ma veľmi milo prekvapili (žlté plášte, nočné videnie, auta a tričko zo "Spielbergovým" logom Jurský Park, rôzne úteky pred dinosaurom, či už samotné akcie s nimi - T-Rex vs. , ale predovšetkým opäť mohutný orchestrový hlavný motív legendárneho skladateľa Johna Williamsa). Keď už sme pri hudbe, Giacchino ma podobný štýl ako Williams. Nekopíruje tupo Williamsa v každej note, skôr len keď treba zabrnkať na nostalgickú notu (Welcome to Jurrasic World), inak sa nebojí prísť s vlastnými nápadmi (As the Jurrasic World Turns) a jeho hudba fajn zapadla medzi ústredný motív. Tak isto sa mi trafil do noty skvelý casting. Chris Star Lord Pratt a sexi ryšavka Bryce Dallas Howard s Osady, vytvorili ideálny pár. Uverite im akcie, uškrniete sa na ich podpichovaní, skratka chémia tu funguje na výbornú. Rovnako ako aj u Spielberga, aj tu sú dve línie. Jedna s vyššie menovanými a druha s deťmi. Prekvapivo tí mladí sopliaci neotravujú a celkovo nepôsobia ako rušivý element, ktorým želáte len tu najhoršiu smrť od vášho najobľúbenejšieho dinosaura. Prekvapil ma aj Rating filmu. Na to, že je to PG-13, v akčných scénach film balancuje na hranici krvavého R-ka. Celý film je dosť dobrý a slabé miesto sa tu nájde len obvykle (trošku prehnaný záver, ktorý sekundovými dojmami nebyť dramatickej akčnej hudby by pôsobil až parodicky, alebo až hlúpe vojdenie do klientky keď nevieme, kde sa dinosaurus nachádza a možno trošililinku aj tie menej krvilačne Raptory, ktoré keď sú proste hladné, nie sú to oni). Inak na to, že ma film dve hodiny, pomerne rýchlo a svižne film plynie, je tu toľko nových vecí a vnemov (alebo starých len v novšom prevedení) čo nám chcú tvorcovia ukázať, že sa nedá nudiť. Medzi to si pripočítajte hlavných hrdinov a dinosaurov. Dokonalá letná popcornová zábava, o chlp lepšia ako dvojka a o dva ako trojka. Obľúbený soundtrack: Welcome to Jurrasic World, As the Jurrasic World Turns. 85% - 4* () (méně) (více)

DJ_bart

Nostalgická esence lásky k dinosaurům a parádní pocta Jurské trilogii. Bezpochyby jeden z nejlepších kinozážitků roku 2015. ()

Nový Jurský svět je v přípravách

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2024

Třetí Jurský svět až v roce 2022

Třetí Jurský svět až v roce 2022

07.10.2020

Odklady zásadních filmových premiér tenhle týden bohužel nekončí. Po odsunutí Bonda, Duny, několika DC filmů a Rychle a zběsile 9 (z dubna na květen) teď studio Universal posunulo také premiéru… (více)

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

23.06.2020

Colin Trevorrow teprve dokončuje třetí Jurský svět s podtitulem Dominion, koronavirus mu totiž přerušil produkci a jemu tak zbývá ještě několik dní natáčení. Mezitím už ale vymyslel koncept pro svůj… (více)

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru