Štěstí. Co je štěstí? Muuuška jenom zlatá…! Je celkem zbytečné tázat se, proč jsou filmy ze studentského prostředí tak oblíbené u diváků všech věkových kategorii. Každý z nás prošel (či právě prochází) nějakou školou a ve studentských filmech hledá odraz svých vlastních vzpomínek nebo čerstvých zážitků. Studující mládež pronikla do českého filmu mnohokrát. Ve 30. letech minulého století to byly především sentimentální historky o prvních láskách a popletených profesorech. Režisér Martin Frič natočil v druhé polovině třicátých let dvě výborné veselohry Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše, které byly inspirovány romány Jaroslava Žáka, dokonalého znalce středoškolského prostředí. Oba snímky dodnes patří k divácky nejúspěšnějším snímkům. Škola základ života má prostý děj, dokonale však vystihuje jednotlivé typy studentů i profesorů. Ladislav Pešek se představil v nezapomenutelné roli studenta, který neopomine jedinou příležitost k rošťárně, František Filipovský naopak hraje podlézavého šplhouna a udavače, Antonín Novotný zase obletovaného školního krasavce. Jejich důstojné pány profesory si s chutí zahráli František Kreuzmann, František Smolík, Ladislav Boháč, Jaroslav Marvan a Václav Trégl. Ředitele gymnázia si poté zahrál Theodor Pištěk. (Česká televize)

domirovec

Velice převelice povedená komedie pojednávající o typickém životě studentů a jejich průšvihů. Je pravda, že toto není jeden z mých nejoblíbenějších ''Fričovinek'', nicméně hvězdné obsazení (Marvan, Šlégl, Filipovský, Pištěk či Pešek) dělá z tohoto místy slabšího, avšak po většinu času skvělými hláškami a gagy obohaceného snímku úžasný film, který by měl vidět naprosto každý.. hlavně tedy někdo, kdo právě študuje :-) 5/5 ()

Denny

Film byl natočen podle knihy středoškolského profesora, takže to prostředí je opravdu vystřiženo.Musím přiznat, že se mi plete s Cestou do hlubin študákovy duše,ale jen v detailech. ()

Miki68

Tak až na tu poslední scénu, kdy Máňa a Jindra běží vstříc světlým zítřkům to byl téměř dokonalý film, plný dodnes svěžího humoru... ()

Véronique

Výborná študácká komedie, která právem patří mezi klenoty české kinematografie. I po letech mě dokáží rozesmát povedené kousky žáka Čuřila a jeho "spolubojovníků", přísnost profesorů či mladické zápolení a urputnost. O filmu by se daly pět ódy dlouho, vytknout mu snad nelze nic. A ačkoli mám o něco radši druhý díl, kde se vydáváme do duše študákovy, je tento film vynikající vizitkou předválečné české kinematografie. A propos... Až teď, po letech, jsem "odhalila totožnost" dvou členů profesorského sboru - ředitel aneb holohlavý Theodor Pištěk a tělocvikář Čeněk Šlégl(který hlasuje jen pro podmínečné vyloučení Jindřicha Benetky, jelikož jeho "kolenotoč" je vynikající:)) ()

horovska

Ač nejsem zrovna fanouškem starých filmů, na tento film se vždy znovu ráda podívám. Z filmů třicátých let to je opravdu jeden z nejlepších. Není jen úsměvný. A možná i dnes k zamyšlení, kam se za uplynulé třičtvrtě století posunulo školství - tedy jestli vůbec... ()

Stíba

Co do průběhu filmu opačná studentská veselohra než známější bratříček "Cesta do hlubin študákovy duše". Skvělý rozjezd postupem času bohužel trochu upadá kdežto u študákovy duše naopak graduje a to mu zřejmě přidává rozhodující bonusové body. Muška jenom zlatá a trpaslík jsou ovšem nezapomenutelné scény. Ladislav Pešek nemá konkurenci. ()

Haide

"Štěstí, co je štěstí? Muška jenom zlatá!" Krásný film, který rozhodně stojí za shlédnutí, ale musím souhlasit, že Cesta do hlubin študákovy duše, se mě přeci jen dotkla více. ()

Torgal

Keď som sa u "Cesty do hlbín študákovej duše" sťažoval na neobjektívne hodnotenia zaslepené nostalgiou, netušil som, že u tohto filmu je ten problém o toľko pálčivejší. Objektívne totiž "Škola, základ života!" nie je dobrý film. Nebyť tam zopár podarených epizódiek (je ich ale oveľa menej ako v Ceste), tak by som išiel s hodnotením ešte nižšie. Pominiem všetky technické nedostatky a zameriam sa na to podstatné - humor, o ktorý by tu malo ísť v prvom rade, nefunguje. Môže za to aj prítomnosť vážnej roviny o vylúčení žiaka zo školy. Na rozdiel od Cesty je tu aj mnoho vyslovene negatívnych postáv, čo dojem "feel good" filmu tiež riadne narúša. Záver radšej ani nekomentujem, to bol des. 5+/10 ()

Biopler

Nevýrazné, pre mňa nudné a s blížiacim sa koncom stále viac úbohejšie. Tento humor, vytváraný na kolene, uráža hereckú elitu, ktorá nastúpila vo filme. ()

LadyEsik

Tento film pro pamětníky jsem do nedávné doby neviděla. Přitom každý furt na střední vytahoval mušku jenom zlatou! Říct, že jsem tento film neviděla – to se rovnalo společenské sebevraždě, takže jsem to nedělala. Až teď, měsíce po maturitě, jsem ho konečně pustila. Velmi se mi líbil úvod, dále jsem opět viděla postavy již známé z pokračování tohoto filmu Cesty do hlubin študákovy duše. Komedie je to jak vyšitá, přestože nikdo si snad nemohl myslet, že ti herci vypadají na studenty septimy! Do mého vyhranění humoru se tento film až tak nehodí, ale nemůžu říct, že by se mi nelíbil (co kdyby to četl nějaký bývalý spolužák?! ). ()

tranquill

"Tuleň nese domovníkovi dýmku, zatímco vlk nese domovníkovi psaní." Ano takovýchto perel je v této předválečné klasice spousta. Ať žije kolenotoč! ()

Pantata

Tyhle filmy se snažím hodnotit s tím, že "na to, jak je to starý, tak je to dobrý." Scénky s němčinou špička. Ale proč museli osmnáctileté studenty hrát proplešatělí čtyřicátníci, tomu nerozumím, záběry do lavic připomínají spíš večerní školu z Marečku podejte mi pero, už jen aby si vyměnili lístečky "Sejdeme se na hřbitově." ()

dalziel

Len tak voľne: Je Vám jasné že do oktávy nepostoupíte.To uznávate? Ano ,to uznávam.Ještě, že jste tak uznalej. ()