Star Wars: Síla se probouzí

• Česko Star Wars: Epizoda VII - Síla se probouzí (více)
USA, 2015, 136 min

Režie:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Hudba:

John Williams

sokor3

Do kina jsem šel bez jakýchkoliv očekávání. Spíše jsem čekal, že mě film zklame, protože kvůli němu zrušili EU (Expanded Uiniverse), a tak mě film opravdu velmi mile překvapil. Návrat starých postav, spousta hlášek narážejících na předchozí filmy a prostě opět ten pocit z toho, že jsem v kině na "starých, dobrých Star Wars". Musíme to brát tak, že je film spíše rozjezdem pro další filmy a jako takový myslím zafungoval na výbornou. Nové herecké obsazení se povedlo (sorry, na Johna Boyegu si fakt stěžovat nemůžete) a hlavně Oscar Isaac v roli Poa Damerona se mi opravdu líbil. Daisy Ridley tam sice občas vypadá jako nakopnuté štěňátko, ale přesto nemohu říct, že by byla nesympatická. Bylo tam pár blbostí, to ano, ale když jdete na film ze světa, o kterém toho víte tolik, tak je problém, tam žádnou nenajít...Takže závěrem snad jen toto - film je rozhodně důstojným začátkem nové trilogie a dokázal skvěle nalákat na druhé shlédnutí a následující filmy. ()

Rewisheed

Ten kdo se bál, že to Disney zkurví, tak zbytečně. Nikdo není takovej blázen, aby si dovolil zničit tenhle zlatej důl, to bylo jasný už dopředu. J.J. mně ještě nikdy nezklamal a tak je tomu i nyní. Bál jsem se, že budu mít problém s hlavními postavami, ale i na ty jsem si překvapivě rychle zvykl. Co ale už neprominu jsou "vykrádačky" předchozích dílů, jakkoliv nesmyslně to zní. Hospoda, jsem tvůj otec, obrovská zbraň v podobě planety......všeho moc škodí. Humor mi až tak moc nevadil, víc krve by neuškodilo (stay Disney). Situaci kolem Skywalkera jsem moc nepochopil, hlavně, že v titulcích je Hamill jako první. Kylo Ren by mohl být víc badass. No, co ještě...........jo negr byl furt zpocenej. Zítra jdu na originální znění, třeba to přepíšu.___________Po shlédnutí filmu podruhé, tentokrát v původním znění jsem se rozhodl hodnocení neměnit, připomněl jsem si ovšem, jak moc mi na tom záleží a taky se mi ujasnily určité detaily. ()

lukasmyval

V mnoha ohledech "sedmička" překonala nepříliš povedenou novou trilogii. Film vypadá naprosto fantasticky a hlavně uvěřitelně!!! CGI nám zkrátka a dobře nerozdrásá rohovky (I,II). Osazenstvo původní trilogie je příjemné a pomáhá nám si zvyknout na nové tváře budoucí trilogie. Daisy Ridley je prostě skvělá a celý film ukradla pro sebe, John Boyega si roli užívá a hází jednu hlášku za druhou a Oscar Isaac je hustej frajer. Záporáci se snad postupem času vystříbří. Doufám, že si nová disneyovka udrží nebo dokonce překoná stanovenou laťku i v dalších pokračováních a my si budeme moci vychutnat skvělou původní trilogii společně s důstojným nástupcem. Pro mě největší filmový zážitek sezóny. Husí kůže přítomna 2krát ()

Kovcaaa

Slušný začátek nové trilogie, jenže mi to přišlo všechno takové nějaké...jakoby bych už to někdy viděl, jakoby nám udělali nový 4. díl, má to sice slušně našlápnuto, ale že by mě to nějak totálně odvázalo a já si řekl, že se nemůžu dočkat nového dílu (dobře těším se, ale není to úplně ono) to zase ne. Nicméně se to určitě Abramsovi podařilo a určitě fanoušky svojí novou interpretací Star Wars nezklamal. Konečně se začalo dít něco nového, superhrdinové už mi lezou krkem, teď jen čekat na nový Warcraft a další díl Star Wars. Hodnotím známkou 5/7. Dodal bych jen: "The Force Awakens". ()

neo177

Uprimne musim povedat, ze som cakal viac. Mozno budem hard core fanusikmi strasne zhejtovany, ale mne sa nova trilogia pacila. Ci uz koli vizualu, ale aj novymi myslienkami. V Epizode 7 sme dostali remake na Epizody 4 s trochou primesi 6 odohravajuci sa na Hothe. Uprimne som cakal, kedy Rey urve antenu na Falconovi... Dej bol cisto prvoplanovy a J.J. vsadil vsetky karty na istotu skalnych. To co spravil so Star Trekom bolo moc, ale keby so Star Warsmi prisiel aspon do polky tej cesty... V podstate, zaciatok dobry (to este trvali pocity "Wooow, nove Star Wars") a nuda zacala slovami "Chewie, we are home". A preniest krcmu z Tatooine do dazdoveho pralesa, to ako vazne J.J.?? Taktiez nechapem, preco do ulohy hlavneho zaporaka, vybrali herca absolutne bez zaporackej charizmy, a zaroven za jeho sefa Scottovho Engineera. Clovek by cakal, ze po scenke na moste bude mat aspon Anakin like oci... Ale to by sme chceli trochu vela. Cele toto by mozno zachranila hudba. Bohuzial, p. Williams uz starne a podarilo sa mu to, co Shore-ovi s Hobitom. Nic. Z celeho filmu si nepamatam jedinu melodiu, ktora by mi utkvela v pamati. V Ep1 to bol Duel of The Fates, v Ep2. Accross the Stars, v Ep.3 Battle of The Heroes, Ep.4 No, tu toho bolo viac..., Ep 5. Imperial March, Ep.6 Victory Celebration... Ep 7.? Fakt si pamatam len intro... Mam vsak pocit, ze to J.J. v tom ma prsty. V Star Treku (prvy film, reboot) si tiez pamatate viac povodnu zvucku ako Giacchinovu.... A vlastne, z J.J.ovych filmov si nepamatam ziadnu hudbu, ktoru by som si oblubil. Drzim prsty spin offom a Epizode 8. Dufam ze to dopadne lepsie. ()

Brodequin

Tady je jasné, že skalní fanoušci SW budou dávat větší hodnocení a my, ten zbytek, co tak není poblázněn tímto fenoménem, tomu dáme hodnocení nezaujaté. Já jsem nikdy nebyl vyloženě fanda SW a dával jsem vždycky přednost fantasy alá Pán Prstenů. Takže film hodnotím objektivně a nezaujatě. Možná to bylo tím, že jsem si nechal film kazit posezením v 4DX sále. Obraz špatný (uprostřed jakási šmouha), 3D na nic, zvuk slabý, obraz úplně vlevo díky 3D efektu zdvojený a do toho se mnou sedačka lomcovala i ve scénách, kdy to nemělo absolutně žádný smysl (boj s meči). Nemohl jsem se tak plně soustředit na film a zajímal se jen o to, abych nevypadl ze sedačky. K výslednému dojmu však hlavně přispěl samotný film, který mě tak trochu zklamal, přesto, že jsem nějaká velká očekávání neměl. Nicméně trailer byl opravdu dobře udělaný. Zmátl mě. Filmu chyběla hloubka. Uvědomuji si, že za 14 dní si na to asi už ani nevzpomenu. Potenciál byl, ale je nevyužitý. Abrams se snažil, to mu nemůžu nikterak upřít, ale jaksi zapomněl na to jádro, co dělá film filmem. Rozvinutí příběhu, postav a tak dále... Prostě to byl najednou rychlý skok do něčeho už dávno připraveného, žádné pořádné vysvětlení atd. Postavy se mi také nelíbily. Hlavně záporák, který ztratil mé sympatie ve chvíli, kdy si sundal helmu. Černoch jako Stormtrooper....no....proč ne...ale určitě je to spíše takové komické. Hlavní hrdinka se mi moc líbila. Měla oproti záporákovi alespoň nějaké charisma. Efekty byly fajn. Hudba byla fajn. Hezké bylo vidět opět po takové době známé postavy. Ale ten film.....ten film jako celek mě prostě nepotěšil. ()

TillCZ

Masterpiece!! Hudba, příběh, výprava, postavy...nejlepší film za poslední dobu. Akorát se vyhněte Cinestaru, páč tam před film nasere půl hodinu reklam. ()

Soth

Max dve hvezdy - jedna za shledani se staryma hrdinama a druha za snahu o zachovani puvodni vypravy, scenerii a hudby. Hlavni zaporak je totalni pometlo a nemel NIKDY sundat helmu - ja bejt jeho dedecek, tak vstanu z hrobu a nakopu mu... Souboje s lightsabrama (jeden satanisticky kriz a jeden putovni lightsabre, se kterym si tam mava kdekdo) vypadaly jako Pavlaskova choreografie ve Stardance. A nakonec dej - ten ma nejmin vad, zadny tam totiz neni. A co je na tom mym hejtu nejlepsi? Ze stejne na dalsi dil zase pujdu do kina budu zoufale doufat v to, ze k tomu uz nepusti Abramse :) ()

Khare

Ten pocit, když plátnem začalo rolovat Long time ago - nepopsatelný. Ke konečnému hodnocení bude potřeba dalších shlédnutí. První polovina byla skvělá, měla šmrnc, správně dávkovaný humor, sympatické hrdiny, nové světy ve starých kabátech, bavila jsem se, byla jsem nadšená. Druhá polovina už se mi už lehce táhla, bylo na ní víc vidět, jak se recykluje Nová naděje (přitom koncept "dospělejších" stormtrooperů a protivníka, který se dá brát vážně, Prvního řádu, nabízel víc než jen klasickou zápletku "pošleme jednu peruť, aby zničila něco, co nepřítel budoval roky"), navíc padouch postrádal potřebné charisma (a upřímně, odložení masky by mělo vyvolat wow effect, ne zklamání a přání, aby si byl radši nic nesundával), když si sundal helmu, stal se z něho kluk, který si ukousl moc velké sousto, a scéna "dostávám na prdel od někoho, kdo o Síle slyšel před chvílí poprvé" byla dost WTF. WTF bylo ostatně i to, jak se stal každý, kdo vzal světelný meč do ruky, okamžitě bezvadným šermířem, toho byla velká škoda. Slabým místem ústředního tria je tak pro mě, jak vzhledem, tak výkonem i motivacemi, Kylo Ren, zato Finn i Ray překvapili příjemně. Staří známí byl skvělí, těším se na větší porci Luka. Uvidím podruhé a možná tu hvězdičku přidám. ()

alexwill

Šel jsem na STAR WARS a dostal jsem STAR WARS! Velkolepá podívaná, úžasní droidi, mimozemšťani, jediové, zlouni vs Klaďasové atd.. naprosto to splnilo mé očekávání, ale jen proto že jsem očekával přesně tohle. Nic nového to nepřineslo, snaha o nějaký zajímavý prvek tam nebyla, Abrams prostě věděl co točí a točil SW tak jak je znal z předchozích epizod. Já jsem ale z kina šel spokojen, s tím že si tvůrci krásně připravili píseček na triologii. A to jsem se těšil nejvíce na Luka a on tam byl dvě minuty, beze slova a na konci... ()

JanMolina

Letos se možná půlka z nás těšila víc na Star Wars, než na Vánoce. A minimálně pokladny kin a Lucasfilm budou mít z rekordních tržeb Vánoce až do dalšího dílu. U žádného filmu nefunguje nostalgie tak dokonale jako u SW: Síla se probouzí. Stačí to ale? Úvodní titulky spolehlivě nadchnou snad keždého a člověk má pocit, že sedí v kině o nějakou tu dekádu dřív. Hltá každé žluté písmeno mizící ve vesmíru, aby se dozvěděl, o čem že to bude sedmá epizoda. Stará známá hudba tvoří atmosféru, kvůli které jsme se všichni hnali do kin a celý sál tleská a nadšeně křičí. Kolem sebe můžete zahlédnout sedící rytíře Jedi nebo minimálně slečny, které napodobily princeznin účes. První momenty v kině tak pomalu stačí ke spokojenosti. Pokud ovšem nejste fanoušek, který miluje cokoliv, na čem je nápis Star Wars, ale hledáte perfektní film s ještě lepším scénářem, pak bude potřeba z celkového nadšení trochu ubrat. Bohužel. Postavy z Hvězdých válek zná skoro každý a jsou jedním z důvodů, proč je nyní už šestka filmů tak oblíbená. Mužská část populace se rozdělila na světlou a temnou stranu a slečny milují Jedie i odvážnou princeznu Leiu. Síla se probouzí nám nic takového nepřinesla – jen jednu naprosto nudnou mužskou postavu a jeden jakž takž sympatický ženský charakter. Už snad z prvního teaseru známe postavu Finna, ztvárněného Johnem Boyegou. Kdo to je asi nemá cenu říkat, jelikož by to byl zbytečný spoiler, nicméně nic originálního to stejně není. Finn tam jen tak zmateně pobíhá, aby se ve filmu něco dělo a občas máchne světelným mečem, aby tam nějaký meč vůbec byl. Ve dvou třetinách filmu totiž snad světelný meč ani nezahlédneme a souboje na konci jsou vlastně taky nezajímavé, v porovnání s předchozími epizodami. Pravděpodobně hlavní postavou je Rey, kterou hraje Daisy Ridley. Holka z pouště, která sbírá bordel a mění ho za jídlo je podstatně zajímavější postavou, než Finn a Lucasfilm s ní mají evidentně velké plány, na rozjezd to ovšem taky není charakter, který bych nutně musel mít na plakátech nad postelí. Naštěstí tu máme droida BB-8, který je naprosto skvělý! Postará se o 80 % zábavy a je prostě k sežrání. Další mínus je zápletka. Zaprvé jsme ji viděli už asi dvakrát a vážně jsem nečekal tolik let jen proto, abych viděl to samý. Navíc v naprosto nezajímavém provedení. Bitvy stíhaček jsou stejně výborné, jako dřív, ale nudný scénář nezakryjí. Zničení několika obydlených planet zní jako velké drama plné emocí. Ale opak je pravdou. Stalo se, jejich smůla, jedeme dál. Vracet se k tomu už nebudeme. Proč? Naprosto zmařená šance na nějaké jiné emoce, než je jen smích díky BB-8 a občas přiblblému Finnovi. Celá hlavní bitva tak vůbec nepůsobí důležitě nebo třeba nebezpečně. Prostě se pojďme protletět, tady Finn nám řekl, kam máme střílet, tak to rozstřílíme a na večeři jsme doma. Hodně zklamal i hlavní záporák. Má sice výborný původ, který překvapí, ale bohužel Darth Vadera asi nikdo nepřekoná. A v tomhle případě se mu nepřiblíží ani na vzdálenost celé galaxie. A smutná scéna taky nepůsobí tak, jak by měla a hlavně jak by si nutně zasloužila. Abych se vyhl spoilerům, neřeknu víc, ale už když se hlavní souboj odehrával na mostě nad propastí, měl jsem pocit de javu, které opravdu skončilo tak, jak bylo od první chvíle jasné. A tím jakékoliv napětí a emoce byly pryč. Obrovská škoda. I přes výčet negativ musím hodnotit 75 %, protože jak jsem řekl na začátku, nostalgie funguje perfektně. Bohužel jen díky hereckému obsazení z původní trilogie. Máte pocit, že jste se po desítkách let setkali se starými známými a máte z toho opravdu radost. Každá scéna s původním obsazením přidává kladné body do hodnocení a k celkové spokojenosti. Závěr je předvídatelný, ale o tom celý film byl, takže to aspoň naznačilo, co bude v epizodě VIII, a my se tak máme na co těšit! Slabý scénář, nudný záporák a dost nezajímavé postavy oproti návratu našich oblíbenců, povedeného humoru a dokonalé nostalgii. Síla se probouzí hodně pomalu, ale dává naději, že až se v příštím dílu úplně probudí, bude to stát za to! () (méně) (více)

lilekbig

ANO! Abrams to dokázal a to nezprznit tuto ságu. Akorát to přibralo na akčnosti a na jednoduchém humoru. Příběh byl tak nějak pořád stejný a to je dobře. Noví herci a herečka jsou celkem fajn. Jediné mínus je to, že do filmu nacpali nějakého obra, který tam moc nepasoval. Největší plus bylo vynikající a naprosto špičkově udělané efektové řemeslo. Sečteno podtrženo a je to vynikajících 100% ()

Wolftalon

Veškerá stylizace sedmičky naprosto respektovala předchůdce a i obsazení nových úvodních rolí se povedlo na jedničku. K tomu se člověk i zasmál. Celkově mě to dost bavilo, a i když nejsem skalní fanoušek, tak se moc těším na další díl :) ()

BrusVejn

Aj keď je to v podstate absolútna kopírka Novej Nádeje je to tesne za 5 hviezd a zároveň najlepší SW. Abrams išiel totálne na istotu, ale vo filme sa dá nájsť aj pár prekvapení a šokujúcich momentov. Postavy sú veľmi sympatické a všetkého je tak akurát aby ste sa nenudili a zaujímali čo bude ďalej. Aj keď som stopercentne presvedčený, že divácka nadšenosť (a asi aj moja) časom opadne, momentálne sa nechám rád unášať hajpom a nadšením z návratu legendy. Som rád, že som túto udalosť zažil a teším sa na Epizódu 8 ktorá si dúfam dovolí trochu viac vybočiť zo zaužívaného. P.S.: Posledná scénka je wow. Edit: Nemýlil som sa, natešenosť trošku opadla. Takže za 4 hviezdičky. ()

joejoe

nerozumiem, nechapem, nepochopim ako tento film v ktorom sa NIC NEDEJE 85% casu robi okolo seba taky hype.. ziadne svetelne mece, ziadna akcia, ziadne kundy, NIC ! a ten koniecc? po tom konci malo nasledovat este tak 5 hodin filmu a nie titulky...sracka aku som dlho nevidel...tych 5 eur by som radsej prepil...slovensky dabing nepotrebuje komentar... ()

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý

Avatar: The Way of Water už je čtvrtý