Temný případ

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (více)

Série(5) / Epizody(31)

Toto drama s Matthewem McConaugheym a Woodym Harrelsonem v hlavních rolích se soustředí na dva detektivy státní policie z Louisiany. Sleduje jejich osobní i profesionální vztah během sedmnáctiletého pátrání po děsivém rituálním vrahovi. Čím déle pátrání trvá, tím více se mění jejich životy a jejich partnerství dostává zabrat - každý z nich musí sám zjistit cenu odplaty a projít si ztrátou iluzí. V roce 2012 je znovu otevřen případ vraždy z roku 1995, na němž pracovali detektivové Rust Cohle a Martin Hart, kteří se mají znovu pustit do vyšetřování. Vše probíhá v současnosti prostřednictvím samostatných výslechů. Oba detektivové vyprávějí příběh svého vyšetřování, přičemž znovu otevírají nezhojené rány a začínají pochybovat o tom, že se jim podaří vyřešit případ bizarní rituální vraždy z roku 1995. Jednotlivé časové linie se rozcházejí a znovu sbíhají v roce 2012 a oba muži jsou opětovně vtaženi do světa, o kterém si oba mysleli, že je dávno pohřbený v minulosti. Ve chvíli, kdy poznají sami sebe i vraha, je jasné, že temnota je přítomna na obou stranách zákona. (HBO Europe)

FaceMan

Scenárista to v hlave určite nemá všetko v poriadku. Toto vymyslieť môže iba naprostý blázon. Od začiatku temné, nenechá vás vydýchnuť a ťahá to až do konca. Temný prípad je ešte slabé slovo na opísanie toho čo sa tam v skutočnosti odohrávalo. Druhá séria to bude mať veľmi ťažké aby uspokojila nadšencov. Určite si to ešte niekedy pozriem celé. 1. séria 10/10 ()

Helmutek

Osobnostní jiskření mezi oběma detektivama je od začátku parádní a já si u prvních třech čtvrtin seriálu vysloveně chrochtal. Kamera je skvělá, hudba taky, scenérie Louisiany berou dech. Herecký výkony naprosto fantastický (McConaughey měl možná scénáristicky vděčnější postavu, ale rozhodně nesouhlasím s tím, že by Harrelson byl herecky horší). Jen ten příběh (především ke konci) dost pokulhával - a pokud to režiséři obhajujou jako záměr (respektive soustředění se víc na vztah C+H než na příběh jako takovej), tak je to pro mě jen alibismus. Škoda, protože měli na víc. Bohužel konec, na kterej jsem se tak těšil a kterej by potvrdil kvalitu a očekávání z prvních sedmi dílů, důstojnej konec nepřišel. A tak seriál jako celek (mluvim teď o první sérii) kromě dvou fantastickejch herců a jejich zvláštního vztahu mezi sebou nepřináší nic moc novýho. Náboženský vrazi, psychopati a fanatici už byli víc a líp vykreslení třeba v Dexterovi; True Detective do toho nakonec bohužel novej vhled nepřinesl. Každopádně přesto přese všechno to za zhlídnutí samozřejmě rozhodně stojí. Ale 92% a 9.nejlepší seriál (červen 2015)? To fakt sorry, ale s tim nemůžu souhlasit. //SPOILER// Atmosféra byla úžasná - mrazivá, tajemná, uchvacující... Sympaticky a soustavně navíc houstla už od prvního dílu a v momentě, kdy na konci sedmýho dílu Cohl po letech vyhledá Harta, jsem se na ty poslední dva díly, který měly přirozeně vyústit ve strující finální jízdu, začal těšit vopravdu jako malej Jarda. Podle laťky, kterou tomu nasadili do tý doby, to mohlo bejt jedno z nejlepších finále všech dob. Ale ono nic - na konci se vlastně jen zopakovalo to, co už se nějakou dobu buď vědělo, nebo co se dalo tušit. Jaká škoda! Co všechno to zahrávání si s tajemnem a metafyzičnem? To si hráli na Twin Peaks? Nevyžaduju žádný školácký vyřešení rovnic o x neznámejch, ale tady se nevysvětlilo a nedotáhlo skoro nic. Hlavní záporák (kterej byl hlavní jen proto, že jako jedinej do tý doby přežil a že se k němu k jako jedinýmu dostali) byl regulérní retard, u kterýho se snad ani žádný napojení na církve, sekty nebo politiky čekat nedalo, i kdyby to tak bejt chtělo (nakonec se nás o to ale tvůrci naštěstí ani přesvědčit nesnažili). Spoustu dalších náznaků, který se v průběhu seriálu objevily, nebo záhad, na jejichž rozřešení jsem se vysloveně těšil, ty se prostě alibisticky nechaly tak, jak byly a jak ležely. Nějaký tajemný točící se hvězdičky a galaxie, malůvky a symboly a tetování, satanistický rituály, Žlutej král, podivný prorocký průpovídky Ledouxe směrem ke Cohlovi, kecy o časovejch spirálách nebo o čem, napojení na církve, sekty nebo politiku? - nic, ticho po pěšině. A to nemluvím o celý nesmyslnosti posledního dílu, kterej pro mě byl asi jako probouzení z krásnýho sna do pondělního deštivýho rána: Cohle si už je jistej, že se opravdu dostali na místo, který završuje jeho zarputilý patnáctiletý snažení a pátrání po nezmámejch pedofilních vrazích a nábožensko-sektářskejch psychopatech nejasnýho počtu a neodhadnutelnejch schopností, a je schopnej okamžitě a bez rozmyslu prolejzat nějakym bludištěm/svatyní/pevností, který absolutně nezná, sám a bez parťáka, na kterýho by stačilo pár vteřin počkat? Místo toho tenhle extrémně (do tý doby) inteligentní a nadprůměrnej detektiv podle instrukcí typu "teď doleva" a "pojď za mnou" následuje psychouše, kterej ho vlákal do svýho doupěte, přesně tam, kam ho chtěl dostat. Co se asi tak mohlo stát? No, přesně to se taky "kupodivu" opravdu stalo. Bohužel. U takhle kvalitního seriálu to je na facepalm. Nechápu; ani to, že když už to tak teda bylo, tak že ho scénaristi přesto nechali přežít. Kdo by asi potom totiž měl v poslední scéně pronášet ty pateticky přeslazený kecy o životě, lásce a všehomíru? WTF moments: Jednoznačně to finále, ten zabitej konec. K mý nekonečný lítosti. () (méně) (více)

Gothar

1. séria - výborná atmosféra, výborní herci, ale v scenári som sa občas strácal. Všetko bolo ale vyvážené atmosférou a výkonom Matthewa a Woodyho. 90 % 2. séria - zo začiatku som mal tiež trochu zmätok v deji, ale po 3.-4. dieli už bolo všetko podstatné vysvetlené. Atmosféra je opäť temná a depresívna, ale iným spôsobom ako v 1. sérii. Herci ma príjemne prekvapili, Colin Farrell a hlavne Vince Vaighn mi vždy sedeli skôr do humorných rolí, ale v True Detective ukázali, že ani dráma im nie je cudzia. Rachel McAdams bola tiež v pohode, ale väčšinou mala aj tak nahodený len jeden zamyslený výraz :) Scenár bol prehľadnejší a druhá séria sa mi páčila rovnako ako prvá. 90 % 3. séria - dosť veľké sklamanie. Atmosférou a príbehoom to pripomína 1. sériu, ale scenár je slabší a 8 dielov je veľa. Miestami sa to veľmi vlečie a prehadzovanie časových línií mohlo byť tiež lepšie. Zachránili to až posledné 2 diely. 60 % ()

skrblik007

[Hodnocení 1. série] Velmi vydařený seriál, jehož atmosféra je často srovnatelná s lepšími díly X-Files (i hudba se místy rovná této kultovce). Dějově pak osciluje někde mezi klasickými detektivkami a konspirací typu Prison Break. Bohužel scénář není tak skvěle vyvážený jako herecké výkony dua McConaughey-Harrelson. ()

LadyPupu

Vidím 91%, oslavné komentáře, tak si říkám ok, proč nezkusit něco nového. Takže: první 4 díly celkem o ničem, dva policajti jezdí autem tam a zpátky, vedou u toho neuvěřitelný řeči, do toho se prolíná soukromý život Harrelsona s manželkou a milenkama, totálně nihilistický řeči Matthewa, ze kterejch mi šla hlava kolem, sem tam nějaká mrtvola, nebo náznak úchyla. 5. a 6. díl se trochu rozpohyboval, fajn, ale Matthew stále v nihilistickým rozpoložení, ve kterém řeší, že koule není kulatá, ale placatá, dělá vúdú figurky z plechovek od piva a hulí jednu za druhou a Woody se zase tváří stylem "hej, posláním nás drsnejch chlapů není uspokojovat ženský potřeby, ale měnit tenhle svět a chytat zkurvený vrahy" - to neříkal, tak na mě působil. Dobrý, no. Co dál? Ježíši, ještě dva díly? Aha. To bude děs. A překvapivě je to děs. Spoilerovat nebudu, ale poslední dva díly jsou zosobněním hnusu, hrůzy a všech možných nočních můr. Takže dobrý = za tři. Už nikdy více, druhou řadu nedám ani smykem. Tímto končím svůj nejdelší komentář doposud a jdu si pustit nějakej bakalářskej příběh třeba na téma Jak jsme chovali andulky. ()

Yesqward

1. séria Jeden z najlepších kriminálnych príbehov za poslednú dobu. Skvelá, temná a napínavá atmosféra, neskutočná "chemistry" medzi McConaugheym a Harrelsonom, skvelé vyváženie medzi samotným prípadom a súkromnými problémami hlavných hrdinov, a nakoiec skvelá kamera. 95% ()

venison

S01 - Zase jednou musím smeknout pomyslný klobouk před produkcí HBO! Naprosto senzační a bezchybný seriál s bezkonkurenční atmosférou.. Podobnou pamatuji snad jen ve filmu "Sedm".. Tenhle "temnej případ" je rozhodně zajímavej, ale hlavní pozornost na sebe bezpochyby upoutávají oba hlavní hrdinové - silně geniální, asociální a zdeptaný Matthew McConaughey a poněkud pomalejší bitkař Woody Harrelson.. Na jejich postavách se HBO pěkně vyřádila a díky úžasnému Panu scénáristovi Nicu Pizzolatto (tvůrce dalšího famózního seroše "The Killing") mohli ožít dva nejvymakanější a nejzajímavější charaktery, které pamatuji.. Obrovskou práci odvedli i maskéři - nechat opravdu velmi přesvědčivě zestárnout dva velmi známé herce o 20 let to je velké umění! Navíc se jedná o postupné stárnutí, ne skokové.. Nesmím zapomenout ani na skvělou muziku T-Bone Burnetta, která se nedala přeslechnout už ve filmech "Walk The Line" a "Crazy Heart".. Neposlední díky patří samotnému Mistrovi režie Carymu Fukunagovi, který mě dostal už svou "Janou Eyrovou" a tady jen potvrdil, že se ze mě stává jeho skalní fanoušek :-) Hlavně prosím netočit další série, které by vyšuměly do ztracena a pošpinili jméno, které si ta první udělala! ()

marvan

Seriál, který se dokonale zorientoval v divácké poptávce. Je temný, plný rozporuplných a vyšinutých postav. Samotné patrání po sériovém vrahovi tvoří katalyzátor příběhu, stěžejní kvality ale tvoří vykreslení postav a vztahů mezi nimi, které pod vlivem případu prochází razantním vývojem. Seriál od počátku vzbuzoval naději, že půjde o něco víc, než jen o další dobře napsaný příběh o pátrání po sériovém vrahovi. Nakonec zůstal někde na půl cesty mezi sofistikovanou zábavou a opravdu zásadním umělecký počinem. ()

noriaki

True Detective není zdaleka tak mrazivý za jakého se považuje, i přes tu uber drsnou stylizaci. Působí na mě jako nepovedená verze skandinávských kriminálek. Všechno je vyhrocené na maximum. Postavy mají jeden rozměr, každý zachmuřený a i v hospodě se tváří jako u výslechu vraha. Chraň bůh aby se někdo alespoň pousmál. Prostředí je zanedbané a v rozkladu, jak v nějaké městě na Jižním Urale po krachu jediné místní fabriky. Chápu že režisér se pokusil o další stupeň ve vývoji seriálů a na úkor příběhu rozvíjel atmosféru a psychologický obraz hrdinů, ale mám pocit, že v tom zašel příliš daleko. Vyšetřování postupuje pomalu, a některé pasáže jsou téměř lyrické. Přistoupit na jeho hru, a vnímat TD jako osmihodinový celovečerák (doslova), dost dobře nejde. Pauzy mezi jednotlivými "kapitolami" jsou příliš dlouhé a kdybych si pustil všech osm dílů najednou, tak nerespektuji typický rys seriálu, jakožto příběhu na pokračování. Filmového dojmu se mu ovšem podařilo dosáhnout a může za to poděkovat špičkovým hercům. Druhá série už je krapet odlišnější a konečně postavám věřím jejich emoce. Tohle jsou opravdoví lidé s hlubokou minulostí, a pravděpodobně krátkou budoucností, protože se všichni potýkající se s událostmi, které je můžou kdykoliv rozdrtit. Možná právě proto jsem si je postupně oblíbil. Jen škoda toho příliš dlouhého finále. Posledních zhruba dvacet minut osmého dílu bych v klidu oželel. Třetí série opsala kruh a vrátila se k začátkům. A myslím, že první sérii překonala. Herci jsou znovu výborní, atmosféra znovu špičková. Vadil mi jen příliš sluníčkový závěr. Ten se do tak ponurého příběhu opravdu nehodil. ()

uhlajz

Netradiční krimi seriál, který ždímá svůj potenciál úplně do mrtě. Rozjíždí se sice dost pomalu a na začátku se věnuje mnohem více vykreslení hlavních postav a jejich problémům, než samotnému případu. Mikroskopická analýza charakterů obou detektivů jde tak do hloubky jak nikde jinde. Zpočátku to působí trochu utahaně, ale ve finále je tahle hloubková sonda ku prospěchu věci a nakonec si říkáte, že tomu snad nic nechybí a je to naprosto dokonalé. Pro ty, komu přijdou první díly zdlouhavé a bez akce, doporučuju vytrvat, jelikož od 4. dílu je to fakt jízda a totální závislost... ()

Gar-mogoth

Existují špatné (a hloupé a pseudotemné) seriály. Tohle ale rozhodně není onen případ. (za příkladné hehe děkuji již zesnulé Hrdonožce) Tenhle seriál je totiž zatraceně dobře napsaný a zahraný, dechberoucí a temnější než bezhvězdná noční obloha. ()

LittleJohnny

Asi to nebude jeden ze seriálů, který může vidět každý, ale pro mě to bylo naprosto bez chyby. Skvělé herecké výkony, zápletka, intro, hudba... plná palba jak má být!!! ()

geklon

Utrpení Meťůa a Vůdyho, je mým utrpením. Snad se někdy dokopu ke shlédnutí i více něž tří dílů..... Jsem zpět. Zdánlivě plytký příběh vystavěný na bažinách Luisianského Genia Loci, je omotán kolem dokola výbornou režií, která se nechá rolovat nietzeovskými zádumkami nad hodnotu lidské formy tak, až mám z toho rozdvojené nevědomí. Herecky je to přetažené. Avšak působivé až k zamračení. Především malé role podivínů a násilníků jsou děsivě přesvědčivé. První tři díly jsou zbytečně zdlouhavý a natažený, tak aby se akce mohla rozjet v půlce dílu čtvrtého, završená šesti minutovým záběrem, který tají dech. Pak až do finálové epizody zůstávám v němém zakletí, neschopen nadhledu. Ano poslední díl to rozsekl. Buď za Tři hvězdy nebo za plnej. Jsou zde momenty, které vráží pletací jehlu mezi žebra. Nemůžete přestat myslet na tu naléhavou deprivaci, která se na vás řítí ze všech stran. V tomhle je tento kousek, jedním z nejlepší napříč uměleckou tvorbou vůbec. Ale spousta balastu, tak aby se naplnilo alespoň minimum pro seriálového diváka dychtícího po pokračování, je tu nadmíru. Měli tam chcípnout všichni. Čtyři díly by byly tak akorát. Neseriáolovost, vykonstruovaná umělecká bída a spoléhání se na okouzlení z mystického náhledu na maniakální Luisianskou auru, společně s vynikajícím detailním přístupem tvůrčího týmu, výborně maskuje jednorázový projekt, který je vážně jen průměr. ()

bobby_jean

Osem hodinových epizód som dala za dva dni ako nič! Zrazu ma všetko prestalo baviť a jediné, čo som chcela, bolo hltať každú ďalšiu minútu tohto seriálu. Fantázia v každom ohľade a čo tí dvaja predvádzajú hádam nie je ani možné. Keby sa dalo dať sto hviezd, tak sú tu všetky. Tleskáám ()

Tereszka33

Matthew, tleskám ti. Výborně zahráno s radostí se na to koukalo. Úvodní znělka si mě dostala a patří teď mezi mé nejpřehrávanější písničky. Ponurá, drsná atmosféra s pomalým tempem, kdy máte možnost si postavy pořádně prohlédnout a pochopit je. ()

BS

"The world needs bad men. We keep the other bad men from the door." Byly to hodně náročné dva dny. Prvních epizod je naprosto luxusních (scéna s přepadením dealerskýho doupěte!!!!), další dva díly jsou slabší, ale finále je opět vynikající pokoukáníčko. Seriá je neskutečně atmosférický a k tomu si Harrelson a McConaughey sedli, jak prdel na hrnec! Jsem zvědav na 2. sérii. ()

koxin

1. série: Ničím nepřekvapí, příběh nemá žádný zvrat, ale postavy a scénář si zaslouží plné hodnocení. 2. série: Příběh zbytečně složitý, hodnoty první série nezachované. Kdyby byla tato série celá takový masterpiece, jako její poslední díl, bylo by to o něčem jiném - proto bych tuto sérii ohodnotil tak na 4*. ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (více)