Temný případ

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (více)

Série(5) / Epizody(31)

Toto drama s Matthewem McConaugheym a Woodym Harrelsonem v hlavních rolích se soustředí na dva detektivy státní policie z Louisiany. Sleduje jejich osobní i profesionální vztah během sedmnáctiletého pátrání po děsivém rituálním vrahovi. Čím déle pátrání trvá, tím více se mění jejich životy a jejich partnerství dostává zabrat - každý z nich musí sám zjistit cenu odplaty a projít si ztrátou iluzí. V roce 2012 je znovu otevřen případ vraždy z roku 1995, na němž pracovali detektivové Rust Cohle a Martin Hart, kteří se mají znovu pustit do vyšetřování. Vše probíhá v současnosti prostřednictvím samostatných výslechů. Oba detektivové vyprávějí příběh svého vyšetřování, přičemž znovu otevírají nezhojené rány a začínají pochybovat o tom, že se jim podaří vyřešit případ bizarní rituální vraždy z roku 1995. Jednotlivé časové linie se rozcházejí a znovu sbíhají v roce 2012 a oba muži jsou opětovně vtaženi do světa, o kterém si oba mysleli, že je dávno pohřbený v minulosti. Ve chvíli, kdy poznají sami sebe i vraha, je jasné, že temnota je přítomna na obou stranách zákona. (HBO Europe)

Hobitek4U

Strhující, výborně vykreslené postavy, temná atmosféra a výborní herci, doufám, že bude tahle temnojízda pokračovat... 1. série 5* 2. série 4,5* ()

sulimo

Neskutečně nudný a otravný rodinný drama, kde se občas nějakým omylem vyšetřuje vraždění, a to dost možná jenom proto, aby si následně mohl Matthew Mc...whatever (neumim to napsat ani vyslovit) zafilozofovat nad životem se zfetovanym, strhanym výrazem doprovázenym mizernou výslovností totálního retarda, aby to působilo ještě víc khůůůl. Bože, prozraďte mi někdo, co na tý přestylizovaný neskutečně nadhodnocený nudě vidíte? ()

montana_cz

True Detective trhá kulky. Hype je kolem toho jako kráva a kupodivu naprosto oprávněně. Takhle poctivá filmařina už dlouho není k vidění ani v kinech. Tohle je opravdu věc, která definitivně zbořila hranice mezi hollywoodskou a televizní produkcí. Krásně je tu vidět, jak seriálu svědčí, když za ním stojí jednotnej autorskej tým a nerozplyzne se to mezi kopu pochybných režisérů a scénáristů. Finální epizody lehce ztrácí na famózní začátek, ale i přesto. Klobouk dolů. ()

johnny2005

Seriál tak dobrý, že mě po dlouhých dvou letech donutil zplodit nový komentář. Osmidílná série sleduje vyšetřování dvojice louisianských detektivů, kteří během dlouhých sedmnácti let pátrají po sériovém vrahovi na horké půdě amerického Jihu. Ducha mnou milovaných Akt X připomíná zvláště tíživá atmosféra a ponurá zápletka, odehrávající se ve svébytném jižanském prostředí, které sehrávalo svoji neodmyslitelnou roli nejen v amerických dějinách, ale rovněž v kultuře a identitě amerického národa. Starobylé mýty původních obyvatel, hrůzy občanské války, dozvuky otroctví a rasové segregace, radikální protestantismus v rukou charismatických kazatelů, svět striptýzových barů, prostitutek a násilnických typů, satanské kulty, rituály a uzavřené komunity ve venkovských oblastech - pokud je cokoliv z tohoto vaším šálkem černočerné kávy, určitě vám True Detective zachutná. Příjemně skličující atmosféře dodávají svůj osobitý rozměr Matthew McConaughey a Woody Harrelson, kteří si celý seriál ukradli pro sebe. Tito dva pánové pro změnu Muldera a Scullyovou nepřipomínají ani zdálky - jeden druhého nesnesou a cestu k sobě si přes vzájemné projevy pohrdání hledají jen obtížně. Přesto vytvářejí jednu z nejsehranějších dvojic v seriálovém vesmíru. Bravo, těchto osmi hodin nelituji ani omylem. ()

Pajky3

1. série První co jsem k seriálu potkal byl ten zvláštní plakát. Ten mě navnadil dostatečně k tomu, abych si o seriálu ještě před startem něco přečetl a přečtení mě zase naladilo na to, abych se na seriál těšil. Přeci jen hlavně obsazení vypadalo slibně. Úplný začátek seriálu mi nijak extra neokouzlil, zlomilo se to pro mě až zhruba někdy v polovině. Pomalé tempo mi obyčejně docela vadí, ale tady je tak nějak zabaleno, že jsem ho akceptoval bez problému. Atmosféra je temná a depresivní. Postavy jsou opravdu zajímavé a herečtí představitelé se vážně předvádějí. Woodyho mám rád už delší dobu a Matthew konečně předvádí, že není jen tím týpkem, co si v každé roli musí sundat tričko. Navíc není žádné tajemství, že HBO má skvělá intra, a i tentokrát se rozhodně dá označit za povedené. A i když nejsem ze seriálu úplně odvařen (94% a 2. místo mezi seriály vůbec) jako spousta dalších, tak uznávám, že rozhodně má svojí kvalitu a stojí za podívání. Jsem zvědav, jak bude vypadat druhá série, protože laťka je nastavena vysoko, minimálně herecky hodně vysoko. *** 2. série Nová řada, nové prostředí, noví herci, nový "temný" případ a zatraceně těžká situace v očích diváků. Poté, co byla první série doslova přehypovaná se očekávání ke druhé sérii stala neskutečně vysoká a od již od prvního dílu bylo jasno, že tentokrát se bude na True Detective hlavně nadávat. Jenže proč? Opět tady máme pomalý, temný a zamotaný příběh, opět tady máme skvělé obsazení v čele s Farrellem a McAdams a opět se dočkáme scén, které si budeme pamatovat. Ba dokonce samotné finále je intenzivnější a má mnohem větší dopad na postavy než tomu bylo v řadě minulé. Mě sledování bavilo, o postavy jsem se bál a doufal jsem, že to zvládnou a o to jde především, ne? Samozřejmě, některé věci se změnily, například tentokrát nejsou dvě časové roviny a osobně jsem rád, že odpadly ty filokecy z první série, ale upřímně doufám, že se bude pokračovat i třetí sérií. Nic Pizzolatto mě přesvědčil, že zvládne navázat a na další temný případ bych se tak taky díval. Možná bude mé hodnocení kacířské, ale pro mě druhá série byla stejné úrovni jako ta první a rozhodně si nezasloužila tolik kritiky. *** 3. série Po dlouhém čekání přeci jen přišla třetí řada a co se týče hereckého obsazení, tak se s těmi předchozími může klidně a bez ostychu měřit. Přeci jen se tvůrcům podařilo přesvědčit, aby si hlavní roli zahrál Mahershala Ali a to je momentálně nemalé lákadlo. Příběh i tentokrát přichází z trochu pozměněnou formou a dočkáváme se hned tří časových linek. Zpočátku možná není příběh tolik strhující, ale postupně graduje a závěrečné vyústění stojí za sledování. I když musím uznat, že mě to nevtáhlo tolik jako předchozí dva případy. *** 4. série Už jsem ani nečekal, že seriál True Detective přijde s další řadou, ale proč ne. Každá série je uzavřená a nepotřebuje postavy z těch předchozích, takže několikaletá mezera vůbec nevadí. Tentokrát se vypraví na Aljašku a sníh ve společnosti s ledem nám dodá pěkně depresivní atmosféru. Vidím, že tahle řada dostává docela dost kritiky, a i když mě nijak nenadchla, tak si nemyslím, že by byla výrazně horší než ta předchozí. Často mi to právě tou atmosférou a záhadností připomínalo tu úspěšnou první řadu. Rozhodně mě bavilo obsazení Jodie Foster, to se za mě určitě podařilo a znuděnou policajtku hraje špičkově. Na druhou stranu ten samotný případ byl slabší a jeho rozuzlení bylo divné. () (méně) (více)

campix

Rozhodně nejkvalitněji natočený krimi seriál, který jsem měl tu čest vidět. A zároveň si troufám tvrdit, že je jedním z nejkvalitněji natočených celkově. Pánové Fukunaga na režisérské židličce a také McConaughey a Harrelson před kamerou podávají neskutečné výkony. Opravdu takhle dobře natočený a zahraný seriál jen těžko najdete i když jich v poslední době přibývá a televizní tvorba se ukazuje jako hodně perspektivní pole do budoucna. Nedávám ale plné hodnocení, jelikož True Detectiv má svoje hluchá místa a čas od času i hlavní duo dle mého názoru trošku přehrává. A zároveň je zdejší hodnocení tak nastřelené, že musím trošku krotit vášně. Jinak rozhodně ''pětkový'' seriál se zajímavou časovou kompozicí, slušným vyvrcholením a ústředním hereckým duem, který mu musí většina seriálů jen závidět. ()

Wormboy

Uz mi to zacina byt trapne stale chvalit serialy z dielne HBO...ale ono to fakt inak nejde :) Krasna tazkotonazna kriminalka s genialnymi hercami, scenarom, kamerou, etc etc...finale som pozeral s otvorenou hubou a zimomriavkami po celom tele...tesim sa na druhu seriu. ()

epicek

Tak tohle prostě chceš ! Další důkaz toho , že HBO produkuje neskutečné skvosty s dokonalým úvodním songem. Ze všech mých seriálových zkušeností, bych tohle dílo zařadil ke špičce. Hlavní duo Harrelson a McConaughey fungovalo naprosto dokonale. Nejvíc mě ale uchvátilo to v jakém temném duchu se to neslo, taková atmosféra se prostě vidí v seriálu tohoto žánru hodně zřídka. Těch 8 dílu, mi prostě nestačilo. 2.série : Řadím se do té menšiny , která je nadšená z toho , jak to byla zase epická jízda. Jen blázen by mohl obě série srovnávat , je to naprosto odlišně podané a každá vyobrazuje uplně něco jiného. Farrellova Velcora jsem si zamiloval hned od začátku a Vaughn neskutečně překvapil a to nemluvím o boží Rachel McAdams a její drsné Ani Bezzerides. Jsem hrozně spokojen , ačkoliv konec nebyl uplný happy-end. Doufám že i přes kritiku se tvůrci pustí do té třetí série , jelikož Pizzolatto a jeho banda mě prostě baví. Once there was only dark. If you ask me, the light is winning. ()

papaJA21

Tak jsem to dal na dva zátahy. Koukat na ty dva bylo vážně skvělé. a Ty exteriéry. Louisiana je vážně jedno z nejhezčích míst. *SPOILER* Musím říct, že první dva tři díly mě bavily nejvíc. Jako se mi stává obvykle, měl jsem se přestat koukat deset patnáct minut před koncem, kde se všechno ještě jednou vysvětlí kdyby to náhodou někdo nepochopil a všichni se udobří, padne poslední vtípek, eee. Asi ze všeho nejvíc mě oslovily Rustovi myšlenkové veletoky, především první rozjímání v autě v prvním díle. To mě vážně dostalo. Na to bych řekl jen "Ano pane" . Asi si ty proslovy budu ještě muset párkrát projít. Každopádně jsem čekal ještě trochu temnější představení. Komu se to líbilo doporučuju The Killing, který je o poznání temnější. ()

BoXBe

Temný případ (1. série) snese měřítko jen a pouze takového kalibru, jako je například Sedm, Mlčení jehňátek nebo Zodiac. A největší jeho přednost spočívá v tom, že toto měřítko vytrvale udrží osm hodin, aniž by se jednou zadýchal a to včetně absolutně nadčasového a dechberoucího závěru čtvrtého dílu. Takhle se snad točilo jen to Bratrstvo neohrožených nebo M.A.S.H. a takové perly, že se přemýšlelo o všech dostupných technikách a prostředcích, které má televizní vypravěč k ruce a pro žánr se vybíralo pokud možno to nejlepší a lidi co to dělali do toho dávali víc, než svou pracovní dobu. V televizi tak právě dobíhá velká revoluce započatá svého času seriálem Lost nebo Bratrstvem neohrožených, která definitivně odpovídá na klíčovou otázku v době velkých televizorů a blue-ray systémů s digital soundem - zda vůbec je ještě na co chodit do kina. Říkám ano - do klubových kin na osmihodinové maratony třeba s Pravými detektivy :-) P.S.: Druhá série málem nedokoukána. Na kvality první řady ani nedohlédne a nabídne něco, o čem se dá mluvit nahlas až v druhé polovině celé řady a pořád jen s obrovskou rezervou a s pořádnou trpělivostí na straně diváka. ()

Jermann

Fenomenální televizní dílko, kde se nezapomnělo vůbec na nic. Především totální rozbor hlavních postav v průběhu prvních tří pomalejších částí je nevídaně propracovaný a natolik zajímavý, že bych s progresem samotného vyšetřování klidně ještě posečkal. Momenty konfrontace Martyho, průměrného týpka z davu, co rád vysedává u fotbalu, sem tam zahne manželce a nad věcmi zpravidla moc nepřemýšlí a introvertního rozervance Rusta, postiženého tou nejkrutější formou prozření, mají totiž stejnou sílu jako postupně odkrývané střípky samotného (zatraceně temného) případu. Jediné, co v tuto chvíli může dokonalost True Detective zkurvit, je uspěchané pokračování.. Budu tedy tiše doufat, že druhá sezóna opravdu začne někde úplně jinde a s někým úplně jiným. ()

KajusaK

Tak teda opravdu nevím, jestli jsem se zbláznila nebo je to další přeceňovaný seriál. Každopádně souhlasím s Verbalem. Zvládla jsem zhlédnout tři díly u kterých jsem se nijak extra nebavila a přijde mi to jak další kriminálka nic víc. Možná se k tomu vrátím až to bude celé dotočené. Ted tedy opravdu nadšená nejsem. ()

WolfR

Hodně over rated seriál. Máme tu sice dvě skvělé hlavní postavy (zejména Rust McCounaugheyo), zajímavý příběh, skvělý scénář, ale taky tu máme podle mého názoru slabší konec a zpočátku chvíli trvá než Vás to vtáhne do děje, 4 hvězdy. ()

Blackros

Série 1: Jeden z nejlepších detektivních příběhů, jaký jsem kdy viděl. Série 2: Jeden z nejhorších detektivních příběhů, jaký jsem kdy viděl. Série 3: Jeden z nejnudnějších detektivních příběhů, jaký jsem kdy viděl. ()

flyboyeda

Parada. predevsim skvely scenar/dialogy, atmosfera a vyborne herecke vykony podporene zajimavym konceptem. I serial lze servirovat stylove. ()

Splasher

Let's tessellate! Ale jestli si mi výsledná mozaika nebude líbit, hodnocení to krutě odnese. (3/8) Godspeed, detective ... aneb mé čekání na Dead Flag Blues se ve 4. díle málem naplnilo. (6/8) 8 dílů za mnou a mám velmi podobné pocity jako u švédsko-dánského Bro(e)nu. Prostě tam pár dílků ne a ne zapadnout. (8/8) ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (více)