Temný případ

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (více)

Série(5) / Epizody(31)

Toto drama s Matthewem McConaugheym a Woodym Harrelsonem v hlavních rolích se soustředí na dva detektivy státní policie z Louisiany. Sleduje jejich osobní i profesionální vztah během sedmnáctiletého pátrání po děsivém rituálním vrahovi. Čím déle pátrání trvá, tím více se mění jejich životy a jejich partnerství dostává zabrat - každý z nich musí sám zjistit cenu odplaty a projít si ztrátou iluzí. V roce 2012 je znovu otevřen případ vraždy z roku 1995, na němž pracovali detektivové Rust Cohle a Martin Hart, kteří se mají znovu pustit do vyšetřování. Vše probíhá v současnosti prostřednictvím samostatných výslechů. Oba detektivové vyprávějí příběh svého vyšetřování, přičemž znovu otevírají nezhojené rány a začínají pochybovat o tom, že se jim podaří vyřešit případ bizarní rituální vraždy z roku 1995. Jednotlivé časové linie se rozcházejí a znovu sbíhají v roce 2012 a oba muži jsou opětovně vtaženi do světa, o kterém si oba mysleli, že je dávno pohřbený v minulosti. Ve chvíli, kdy poznají sami sebe i vraha, je jasné, že temnota je přítomna na obou stranách zákona. (HBO Europe)

Parm1

Jsem fanoušek krimi seriálů a na Temný případ jsem se vyloženě těšil. První řada byla volovina, absolutní volovina. Říkal jsem si, že druhá řada bude možná lepší. Nebyla. ()

Hashirama

Nevím přesně, co je tím tajemným esenciálním prvkem, který mě nutil se dívat na další epizody, až z toho bylo 16 hodin ztraceného času, ale má to sílu. Má to prostě sílu. Hype kolem True Detective není záhadou, tento seriál do velké míry redefinuje kriminální žánr, povyšuje ho na vyšší level a všechny CSI hází do žumpy zapomnění. Je dost snadné True Detective zdissovat, a objektivně bude spousta těch věcí pravda, což jen nasvědčuje tomu, že tento seriál není ani zdaleka pro každého, ale koho chytne, toho už nepustí (z vlastní zkušenosti). True Detective vypráví komorní příběh, který nikam moc nespěchá, dějový progres je pomalý a podání příběhu minimalistické, čemuž napomáhá i malý počet postav, především v první sérii. Seriál má velmi osobitou a zvláštní skličující a zároveň meditativní atmosféru, která se střídá mezi "temným" vyšetřováním, "temným" dramatem a nihilistickými "metafyzickými" úvahami o životě, víře atd...inspirace Fincherovým Sedm je víc než patrná. Profesionální režie nepouští do seriálu žádná hluchá místa, všechno, co se přihodí, je plně funkční a má to v příběhu místo, třebaže se najdou pasáže, které by zasloužily zkrátit nebo naopak prodloužit. Taky nevím, jak se to povedlo, ale u obou sezón platí, že tenhle seriál ždímá z herců charakterní maximum! A to je to hlavní! Bez nadsázky v celém seriálu suverénně vládne McConaughey, jehož postava je jednou z nejlépe napsaných postav vůbec! Chemie mezi ním a taktéž skvělým Harrelsonem funguje skvěle a jejich protichůdné charaktery se dobře doplňují a konfrontují mezi sebou. Pokud bych něco vytknul, je to gradace, která vzhledem k dlouhému prostoji mezi první a druhou polovinou není tolik úderná a příběhu moc nepomáhá. Louisiana - 90 % California - 90 % Arkansas - 70 % ()

DarthFailord

Hotový masterpiece. Fenomenální Mathew s Woodym si to celý urvali neskutečným způsobem. Osm dílu napěchovaných k prasknutí. Tohle je hodně true school. Za prsa Alexandry Daddarion šestá hvězda navíc!! 95% ()

Inozuka

SÉRIE 1: napadá mě příměr ke knize, do které se nemůžete začíst a cca od jedné třetiny ji naopak nemůžete odložit. Temný případ se rozjíždí fakt pomalu, spousta existenciálních keců, přeskakování v čase a veskrze nesympatičtí hrdinové. Pak ale začnete chápat, ponoříte se do světa detektivů Rusta a Martyho a posadí vás to na zadek. Zvlášť když Mathew McConaughey i Woody Harrelson herecky válí doslova božsky. Depresivní záležitost o krutosti života se spoustou opravdu podmětných úvah, kde vyšetřovaný případ je spíš jen kulisou příběhu, kde fakt jen málokdo má štěstí. Zůstane vám to dlouho trčet v hlavě. A ta hudba, to je prostě bomba! SÉRIE 2: Tak tohle jsem opravdu nečekal. Druhá série je jiná než úvodní, ale stejně dobrá. Temnota prostupuje kalifornským maloměstem až do duší všech zúčastněných. Ani jeden z hrdinů není černobílý a každý má ruce trochu od sraček a krapet od krve ... Ústřední čtyřka Farell, McAdams, Vaugh a Kitsch válí a směle konkurují Harrelsonovi s McConaugheym z jedničky. Opět super hudba a skvělý vizuál. Dokonalost sama ... SÉRIE 3: Ačkoliv jsem měl být připraven dvojkou, tak jsem zase překvapen o vzrůstající kvalitě tohoto seriálu. Opět velice kvalitní práce, trochu návrat ke stylu vyprávění a poetice jedničky, ale ne úplně ... Už mi došly superlativy, takže se spokojte pouze konstatováním, že jsou na světě díla, která si udržují své kvality, navzdory ubíhajícím letům a měnícím se autorům. ()

Maximilianus

1. séria: Trvalo mi celkom dlho, kým som sa naladil na vlnu True Detective. A ani potom som nebol nejako unesený. Hlavná kvalita pre mňa tkvie v ústrednej dvojici a ich charakteroch. Samozrejme za to môže najmä skvelé herecké obsadenie. Matthew mal o trochu zaujímavejšiu postavu, ale aj Woodyho postupne dostávala rôzne špecifické odtiene. Čo sa týka príbehu, prišlo mi to také na istotu. Neprišlo mi to nejaké temné, skôr staromódne a zastaralé a viac sa príbeh venoval samotným hlavným postavám ako prípadu. 3 časové roviny boli fajn, ale neboli nutné. Ak je toto zatiaľ najlepšia séria, tak do ďalšich sa nateraz nejdem púšťať. ()

samkko

9/10 myslím, že je zbytečné koukat na zbylé série, protože už teď podle mého úsudku, i podle zdejšího hodnocení vím, že řadu první už jen tak něco nepřekoná. Naprosto geniální počin v čele s úžasným McCounaugheyem (aá to příjmení se píše strašně), který hrál takměř Oscarově, a také s úctyhodným Harrelsonem, který hraje taktéž velice slušně a oba dva tu mezi sebou mají nepopsatelnou chemii. Příběh je extrémně zajímavý, dialogy skvostné, vizuál taktéž neurazí a konec, i když nebyl tak vyhrocený jak jsem očekával, stojí za to. Bavilo mě to i když nejsem dvakrát velký fanda detektivních záležitostí a toho si cením. ()

Nix

Musím se prásknout, ale zatím krom první série jsem ostatní neviděl. Proč taky. Ten vrchol, co předvedla první série se bude opravdu těžce překonávat. Herecký koncert Matthewa a Woodyho je něco, co tu dlouho nebylo a nebude. Tohle se vyplatí vidět už jen kvůli nim. Jinak je to dost temná detektivka, která mne bavila každým dílem víc a víc. Uvidíme co ty další série, zkusím to ale naději tomu dost nedávám, možná je někdy lepší v tom nejlepším skončit. ()

vincchuppo

Výborně vystavěný, napsaný a zahraný oba hlavní charaktery 1. série. Temná atmoška vidláckýho kousku USA devadesátejch let. Drogy, holky, mašiny, vraždy, a ty dialogy a rozdílnost obou detektivů, to je prostě masterpiece. A super intro song! ()

Uter123

Televízne produkcie vracajú úder a preberajú kontrolu nad filmovým trhom. No, ešte celkom nie ale čo chvíľa sa nenazdáme a bude to tu. Po pozretí sa na hviezdne obsadenie si nejeden človek uvedomí, že sa nepozerá na detektívny thriller s áčkovými hviezdami ale na televíznu produkciu. Paradoxom zostáva, že ak si v dnešnej dobe, chcú kvalitný herci zahrať v lepšom filme, musia si ho buď natočiť alebo sa uchýliť k nízkorozpočtovej produkcií. To čo ma však dostalo, bol skvelý Mathew. Krista pána. Asi naozaj začnem veriť v zázračné schopnosti heroinu a 6001. Proste a jasne hrá zatiaľ famózne. Nemôžem sa však zbaviť dojmu, trošku vatovej a rozťahanej zápletke. Tu u mňa vedie Hannibal, ktorý so skvelým obsadením, vytváral prípady z vyvrcholením v každej epizóde. No uvidíme. Zatiaľ to vizerá viac než sľubne.P.S Skvelé intro s užasne zlou hudbou. ()

Indyi

Výborná ponurá atmosféra, skvělá ústřední dvojice, výborná hudba a perfektní kamera. Jediné, co mě trochu zklamalo bylo finále celého seriálu, takže 5* dát nemohu, ale bez pochyby lepší 4*. A ještě k ústřední dvojici, oba jsou výborní, ale já na rozdíl od většiny zdejších uživatelů považuju za "tahouna" Woodyho, jehož výkon mi připadá ještě o malinko lepší než v případě (rovněž skvělého!) M.M. ()

DjangoDoe

"Man is the cruelest animal". HBO je diablova továreň na seriály o tom niet pochyb. Po prvých dvoch dieloch ma viacmenej zaujali práve postavy a nie až tak tuctový prípad. Duo policajtov perfektne "ladí" a je len otázkou do kedy ich pracovný vzťah vydrži. Po štyroch dieloch je to za plný kotel. ***** ()

Allegro.g.

Hypnotická atmosféra, ničím nepřikrášlený obraz hnusu a zla a nad tím vším povznesený trhlý démonický okouzlující Matthew McConaughey. Tím jak na mně působí mi tento seriál připomíná Dextera. Je v něm ale víc tajemna a Matthew je trochu jiná váha ... ten herec je dokonalej a asi až teď začal nacházet ty role, pro které se narodil. Harrelsonovův vidlácký policajt mi pěkně leze na nervy ... což je asi smysl jeho postavy ... beztak ale jeho obsazení moc nechápu. Na tuhle mi prostě přijde moc starej a oteklej. Jinak ale 100%. ()

IEO10

Už ponurá úvodní znělka seriálu doplněná o skvělý vizuál vám dá jasně najevo, že v následující hodině uvidíte něco speciálního a je tomu přesně tak. Naprosto skvěle napsaná a pomalu linoucí se detektivka s atmosférou severských kriminálek, kterou ještě umocňuje depresivní jih Ameriky a samozřejmě famózní duo herců, jejichž dialogy jsou naprostou lahůdkou a vám nezbývá nic jiného než hltat každý slovo nebo větu co v seriálu zazní, hlavně teda z úst Matthewa. Každej díl nasadí laťku neskutečně vysoko, že si říkám, že už není možný jít víš a ono to jde a jak. Tohle opravdu nejde hodnotit jako ostatní seriály, protože většina z nich je o proti True Detective procházka růžovou zahradou. Společně s Breaking Bad naprostá špička žánru, směle konkurující celovečerní tvorbě /100%/ ........ PS: Škoda, že v dalších sériích už se nebudeme střetávat se stejnýma postavama, protože jejich osudy mi přirostly sakra k srdci. ()

SkupaCorba

Presne na toto som čakal už dlhú dobu. Seríal na ktorý sa môžem tešiť. Vypnúť mozog a iba hltať to čo pre nás Fukunaga pripravil. Neskutočný dej ktorý sa zameriava na sériu vrážd s tým istým motívom. Matthew McConaughey dáva jasne najavo že je herecky vo forme a jeho postava dodáva tomuto seriálu ešte väčší šmrnc. Prepracované dialógy ako aj scény. Videl som zatiaľ 7 dielov, a 7 dielov som bol prikovaný ku TV. Výborná kriminálka. Teším sa na pokračovanie. 100% ()

Shredder

Ak niekto ocakava zbesilu akcnu jazdu a takmer sitcomovy humor, ktore su vo vacsine sucasnych americkych kriminaliek pritomne, bude sklamany. Kazdy, kto vsak slastne vzdychal pri sledovani The Wire ci Breaking Bad si pride na svoje. True Detective si ide svojim tempom, nikam sa nenahli, odvija sa postupne, co vsak vobec neznamena, ze by nudil. Naopak, dovolim si tvrdit, ze temna atmosfera, dokonaly scenar a mimoriadne herecky vykon z neho robia najlepsi serial sucasnosti. Kto by to bol povedal, ze Matthew McConaughey, ktory bol znamy ako "chlapik co si v kazdom filme vyzlieka tricko, aby ukazal six pack" a medzi divakmi aj kritikmi mal asi tolko respektu ako Justin Long, sa prejavi ako neuveritelne talentovany herec. Hold, stacilo vymenit agenta, poobzerat sa po menej komercnych rolach a schopnejsom stabe a z podcenovaneho fitness maniaka sa stal prvotriedny material. Menej prekvapive je, ze dobru robotu odvaca tiez Harrelson, aj ked viac-menej hra druhe husle. Temne a mysticke zahady ludi vzdy pritahovali a tu su im sikovne servirovane, vacsinou dovolia divakovi len pricuchnut, nikdy nie najest sa dosyta, co vsak len umocnuje gradaciu napatia a mysterioznej atmosfery. Kazdy diel trva 60 minut, z drvivej vacsiny je to cista konverzacka a napriek tomu to plynie tak rychlo, ze po kazdej epizode netrpezlivo ocakavam pridavok. Niet sa co cudovat, ze divaci prejavuju viac nadsenia pri televizii, nez v kine. Hollywood im poskytne idiotske klise komedie, HBO inteligentny serial, ktory ma miestami az knizny feeling, no zaroven je to audiovizualny gurmansky pozitok. ()

flu

S01: You know, you're looking at it wrong, Marty, the... sky thing. // How is that? // Well, once, there was only dark. If you ask me, the light's winning. Krásná tečka za skvělým seriálem. Měl jsem trochu obavy, nicméně Pizzolatto to scénaristicky utáhl s neskutečnou bravurou (začínám se setsakramentsky těšit na Galveston). A celkově mám dojem, že na natáčení "True Detective" se sešla bandička, která ví co dělá a hlavně, co chce dělat. McConaughey, Harrelson, Fukunaga, Arkapaw a mnozí další. Tleskám. 5* S02: Čekal jsem až do finále, ale ne, byla to bohužel bída. Pizzolatto se zjevně snažil stvořit ultimátní (neo)noirový pastiš, který se nesmazatelně zapíše do dějin televizní tvorby, ale poněkud se mu to vymklo z rukou. A přitom to zpočátku vypadalo, že ta hra s žánrovými klišé je záměrná a přiznaná. Nicméně nebyla (?) a celá série se v té pečlivě kašírované serióznosti, vážnosti a pocitu vlastní důležitosti totálně utopila. No, alespoň, že někdo se smyslem pro (nechtěný) humor si dal tu práci a rozebral komicky nesmyslné vzdálenosti, které hlavní postavy dokázaly s prstem v nose odjezdit za pár hodin skutečného času po rozlehlých kalifornských exteriérech. To jsem se docela nasmál. 2,5* ()

vozralec

Hodnocení první série: Výborný seriál postavený zejména na výkonech dvou hlavních hrdinů, přičemž McConaughey všemu vládne. I když se zdánlivě nic neděje, je radost se na tyhle dva týpky dívat. S přibývajícími díly kvalita postupně graduje. 8 poctivých fláků. Hodnocení druhé série: Jiní herci, jiný případ. Hromada postav. Docela guláš. Farrell výborný. Lehce prkenný Vaughn se postupně solidně rozehrál. Celkově povedené. Hodnocení třetí série: Tři dějové linie. Trocha rasismu. Až moc se řešila rodina. Stále solidní. ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (více)