Temný případ

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (více)

Série(5) / Epizody(31)

Toto drama s Matthewem McConaugheym a Woodym Harrelsonem v hlavních rolích se soustředí na dva detektivy státní policie z Louisiany. Sleduje jejich osobní i profesionální vztah během sedmnáctiletého pátrání po děsivém rituálním vrahovi. Čím déle pátrání trvá, tím více se mění jejich životy a jejich partnerství dostává zabrat - každý z nich musí sám zjistit cenu odplaty a projít si ztrátou iluzí. V roce 2012 je znovu otevřen případ vraždy z roku 1995, na němž pracovali detektivové Rust Cohle a Martin Hart, kteří se mají znovu pustit do vyšetřování. Vše probíhá v současnosti prostřednictvím samostatných výslechů. Oba detektivové vyprávějí příběh svého vyšetřování, přičemž znovu otevírají nezhojené rány a začínají pochybovat o tom, že se jim podaří vyřešit případ bizarní rituální vraždy z roku 1995. Jednotlivé časové linie se rozcházejí a znovu sbíhají v roce 2012 a oba muži jsou opětovně vtaženi do světa, o kterém si oba mysleli, že je dávno pohřbený v minulosti. Ve chvíli, kdy poznají sami sebe i vraha, je jasné, že temnota je přítomna na obou stranách zákona. (HBO Europe)

Lilien

vystrelil mu mozog z tej tupej úchylnej hlavy...... Zaujímalo by ma či sú fakt v južnej časti USA taký degeneráti aký sú zobrazovaný, nielen v tomto seriály. Inak super atmosféra a ústredná dvojica hrá priam fantasticky. ()

Bounded

Krásné úvodní titulky, atmosféra a výborní herci. I přes napětí pár dílů je to ovšem ale stále jenom kvalitní detektivka s určitým myšlenkovým přesahem. O pěti hvězdách se bude moci hovořit pouze v případě, že se podaří na první sezónu dobře navázat. Pro mě osobně by ale mohlo zůstat u uzavřené minisérie, která by si tak zachovala jisté tajemství. Nechtěl bych se totiž v budoucnu dočkat dalšího Dextera... ()

denulik

Ako to už spomenuli viacerí, námet nepatrí k najoriginálnejším, ale zvyšok je už riadna lekcia z toho, ako sa robí vynikajúci seriál. Atmosféra by sa dala krájať a Rustyho životnú filozofiu môžu pokojne nahrať ako audio knihu a ja ju budem počúvať od rána do večera. O skvelej réžii a vynikajúcom McConaugheym netreba hovoriť, to treba vidieť.100%***** S druhou sériou som napriek ohlasom nadmieru spokojná. Konšpiračná linka v tejto sérii prepracovanejšia ako v prvej. Herecké výkony zúčastnených vynikajúce (dokonca mi Vaughn ani v najmenšom nepripomínal svoje komediálne role a kritizovaný výkon "hustej" Rachel McAdams korešpondoval s psychológiu jej postavy, ktorá zjavne chcela vyzerať ako drsniačka, ktorá zapadne do mužského sveta). Dusná, depresívna atmosféra megapole a s tým súvisiaci koniec série pôsobivý.100%***** ()

Polcas

Videl som prvý diel a pre mňa je aj posledný.Život je príliš krátky nato, aby som ho presedel pri tejto nudnej koko*ine! ()

Lofrod

Tu spinu citite v nose, tu pachut mate v ustach, viete sa do toho ponorit. Velmi dobry pocin, herci neskutocny, McConaugheyho som nikdy nemusel, ale za toto by si zaluzil metál. Iba si prajem aby uz netocili druhu seriu. Pretoze toto bolo dokonale. spoiler! PS: posledna scena stvrtej casti. videna tak 10x ()

Colchack

SEASON 1 : Takéto niečo tu veru už dlho nebolo....a ani dlho nebude. 1x01: The Long Bright Dark - 100%, 1x02: Seeing Things - 90%, 1x03: The Locked Room - 90%, 1x04: Who Goes There - 100%, 1x05: The Secret Fate of All Life - 90%, 1x06: Haunted Houses - 100%, 1x07: After You've Gone - 80%, 1x08: Form and Void - 100%. ()

No Remorse

Podle mého celý seriál táhne charismatický Matthew McConaughey ... na něm to celé stojí ... Roli Rusta ztvárnil přímo geniálně! Tak jak jsem ho nikdy nemusel tak musím říct, že nyní filmy s ním přímo vyhledávám. Skvělý herec co podává skvělé výkony. Nejlepší je v seriálu jako starej sešlej a vyrovnanej Rust co hulí jedno cigáro za druhým a do toho popíjí svoje pivka z plechovky. Samozřejmě ho doplňuje i skvělý Woody Harrelson, ale je furt pár kroků za ním... 100% ... ()

Miagy

Osobne som mierne sklamaný z toľkých prehnaných a chválihodných komentárov k tejto detektívnej minisérii. Úprimne ma asi práve to sklamalo, očakával som totiž niečo úplne iné. Pilotný diel bol vynikajúci, diváka vtiahne do deja, odkrýva postupne životy detektívov, ich spoločné osudy, samozrejme nechýba úvodná zápletka, ktorou je okultná vražda dievčaťa. Tam, kde iné detektívne seriály končia, True detective pokračuje - tým myslím príbehy hlavných hrdinov. Nikdy som sa nestretol s tak dokonale vypracovaným profilom jednotlivých postáv vrámci tak krátkeho času. Čo sa však zdalo ako výhodou na začiatku, postupne filmu uberalo na akčnosti a spáde. Dlhé, nepodstatné dialógy, naťahovanie času, zbytočné odbočky od hlavného deja a ohromné množstvo postáv, v ktorých sa každý divák musel stratiť. Vyšetrovanie sa presúvalo do úzadia a z krimi sa stávala telenovela. Miestami som sa vážne nudil, nerozumel som, prečo existenčné problémy a filozofiu autori vopchali práve do detektívneho žánru. Tým autori šokovali a možno prekvapili? Od 5* má však pre mňa séria ďaleko. Rozmýšľal som nad 3 ale ten McConaughey je fakt výborný. ()

BruceW

Dílna HBO opět potvrdila svůj současný primát v televizních minisériích. Temný případ je dle klasického modelu postaven kolem neokoukaných herců s několika jistotami, kterou se už definitivně stal Matthew McConaughey. U něj je fenomenální především proměna z mladého dravce v posedlou trosku. Zcela jedinečný scénář dává vyniknout neotřelým dialogům a hlavně Rustovy výpovědi bez konce jsou stále až příliš krátké. Osobitým vkladem konkrétně této minisérie je pak hravé prolínání časových os, které nutí diváka neustále spojovat kousky příběhu do celkového obrazu. Zcela pak potvrzuji tvrzení tvůrců, že louisianské lokace jsou v seriálu třetí hlavní postavou. Temný případ je příběhem o vztahu člověka ke světu a zlu v něm přítomném, s čímž se každý vyrovnává způsobem sobě vlastním. ()

Godhaj

,,I got an idea. Let’s make the car a place of silent reflection from now on.“ Temný případ v temné Lousianě vyšetřovaný temnými detektivy. Tomuto seriálu se povedlo hned několik věcí na naprostou jedničku. Především hlavní duo je dokonalé. Tato dvojka je snad ta nejnabitější jakou jsem kdy ve filmu nebo seriálu viděl. Woodieho ksichty se mění od nasraného po ještě nasranějšího jak na běžícím pásu, zatímco Mathewovi nihilistické úvahy řeči by otrávili i toho největšího smíška. Příběh mě zpočátku chytl tak, jako snad nikdy předtím a byl jsem napnutý jako struna. To mi ale bohužel nevydrželo až do konce a z mysteriózní detektivky se v závěru stala jen obyčejná detektivka. Naprosto perfektní věc je atmosféra Louisiany. Ta je vyobrazena jako nejdepresivnější místo k žití plné zničených domů po hurikánech, zničených lidí drogami a prací v chemičkách, a kde mohou mizet lidé po desítkách, aniž by si toho kdokoliv všiml. Sumárně mi nezbývá než tento seriál vychválit, chybí mu totiž k naprosté dokonalosti jen velmi málo. Druhá série pokazila nad moje očekávání vše, na co sáhla. Čtyři hlavní postavy je dvojnásobek oproti první sérii a je to znát na vykreslení postav. Ty jsou naprosto ploché a šablonovité, všichni do jednoho mají hroznou depku a pořád chlastají Jamesona a místy to opravdu vypadá jen jako laciná reklama. Příběh je hrozně spletitý, ale nezajímavý. Režie věnuje dlouhé pasáže nicneříkajícímu tlachání, aby se pak to důležité vzalo zkratkou. Prostě úplný obrat o stoosmdesát a pád do hlubin seriálového dna. Kdybych hodnotil samostatně druhou sérii, dal bych jí jednu hvězdu, ale z úcty k sérii první tu původní hodnocení ponechávám. ()

HarqAlAda

Vynikajúce. HBO produkuje kvalitu ktorú už akosi prirodzene očakávame. Protagonistom verím prvé aj posledné, vedľajšie role obsadené veľmi kvalitne, majú čo ponúknuť. Celkovo som spokojný aj so scenárom, ktorý je čistý, prostý zbytočností ktorý postupne speje k svojmu záveru - viac dramaticky a menej srilerovo. Dokonale mi vyhovoval mix žánrov. Výborné a jednoznačne odporúčam. Videné v dabingu, nabudúce zhliadnem v originálnom znení. Ak máte čas, pozrite to všetko naraz. Ak na to čas nemáte, aj tak si vychutnáte každý jeden diel. ()

papadoce

Top detektívka posledných rokov. Je tu toľko kladov, že jednak sa mi ich nechce menovať a jednak ďaleko prevyšujú sebe menšie chybičky. Prosím si druhú sériu. Druhá séria priniesla opäť výbornú detektívku zásluhou všetkých, ktorí na tom pracoval, ale zrejme téma u mňa rozhodla o tom, že prvá séria zostáva vlajkovou loďou. Celkové hodnotenie však nezmením. ()

Looka

100% Víc než vyšetřovaný případ mě fascinovala atmosféra a postava M. McConaugheyho. Rozjezd pomalý, chvíli už mi to přišlo až moc přitažený za vlasy, ale nakonec se vše v dobré obrátilo. ()

Anopheles89

Nejdřív jsem byl hodně, ale hodně zklamán. Avizovaná atmosféra jen tak proklouzla kolem, přebitá hromadou zbytečných, filosofických a intimně podladěných keců, přičemž celý děj se točil jen kolem jediné podstatné události. Bylo to jako lízátko obalené v bahně. Člověk ví, že tam uvnitř je něco dobrého, ale nemá na to moc chuť. Navíc bez těch kydů by se celé tohle divadýlko dalo skrouhnout na délku tak o třetinu, přičemž by dynamika děje úměrně vzrostla. Problém totiž není jen v tom, kolik keců musí člověk naposlouchat, ale taky jakých keců. Oba hlavní aktéři, Coul předevšim, si totiž libují v pomalých, hezky odstupňovaných monotónních monolozích, prokládaných nesčetnými potahy z žvár a loky z butylek či flašek, obvykle od whisky nebo pivních (v případě texasana Coula samozřejmě patoku Lone Star). Frekvence sebedestrukce alkoholem a čmoudem je tu tak častá, že člověk ten jejich vyuzený, ethanolovými parami prosycený, dech občas cítí. Marty naopak šlape do hoven rodiného charakteru a pak se v nich hezky na patě točí. Mírnou výhodou je jedině retrospektivní charakter první části, který celou záležitost tahal z té nejhlubší nudy. No, zkrátka nic pro mě. První tři díly byly natolik unylé (hlavně v porovnání s očekáváním), že jsem zvažoval rezignaci a zklamaný vrh bobkem. Nakonec jsem se přeci jen donutil ke čtvrtému dílu a dobře jsem udělal. Všechno do sebe začalo nějak víc zapadat, děj se rozjel, keců ustávalo a poprvé jsem se těšil na pokračování. Mírně vzestupná tendence vydržela až do konce, přičemž díl poslední mě potěšil a zároveň trochu zklamal tím, jak rychle a snadno všechno skončilo. Pořád ale nechápu těch 92%. Vychvalovaný scénář je, hlavně v prvních dílech, děsivě uondaný a hlavně, já ty drsňácké a temně hluboce filosofické hemzy tomu Coulovi prostě nevěřil, stejně jako jsem nevěřil tomu, co vypouštěl z chlebárny Marty. Ano, dozajista dalo dost práce všechny ty prupovídky vymyslet a poskládat tak, aby podpořily tu "hustou" atmosféru, ale protože i ta mě nějak minula, nemělo to na mě patřičný účinek. Kdybych se k temnému případu dostal jako slepec k houslím, asi bych se na to díval jinak. Čekal jsem něco, co mě chytí, sežvejká a vysere a já z toho budu celý paf a ještě týden si budu pšoukat do trenek pokaždé, když si na to vzpomenu, což se bohužel nestalo. Jinak formálně je všechno v pohodě, a hlavně Matthew byl ve své roli super (škoda, že mu scénáristi(a) nenacpali do huby něco krapet méně ubíjejícího). Lokace je vybrána skvěle (na návštěvu jihovýchodu USA mám teď asi tolik chuti jako na cheesburger z mekáče a Staropramen - čili nulovou). A ty klacíkovité skulptury mi občas evokovaly Blairskou ježibábu, kterážto ve mě ale zanechala daleko silnější dojem. Zkrátka, kvalitní mysteriózní seriál, ale téma okultního masového vraha v obrovských plochách bažin by se podle mě dalo zpracovat o dost lépe. 70%. ()

VvV14

První díl musí diváka opravdu nakopnout a to se tady rozhodně povedlo. I když jsem McConaugheyo nikdy dvakrát nemusel, sem se opravdu povahově hodil. Louisiana působí opravdu depresivně a rozhodně bych tam bydlet nechtěl. Lokace naprosto perfektně podtrhovaly děj, a tím si to celé vysloužilo velice kladné hodnocení. Snad bude další série tak vydařená, jako ta první. ()

TSZ

M.McConaughey je tu (nejen) na televizní poměry naprosto fenomenální a jeho ne/vztah s Woodym Harrelsonem mě hodně bavil. I po shlédnutí celé první sezóny bych asi neuměl příliš dobře převyprávět, o čem to vlastně bylo, avšak nic to nemění na tom, že televizní produkce opět vytasila další trumf do boje s filmem. Parádní práce. ()

sWONDER

True Detective vo mne zanechal nezmazatelnú stopu v podobe osobitej atmosféry, rafinovaného scenáru a nezabudnutelných hereckých výkonov ústrednej dvojice. MASTERPIECE. No druhy "True Detective" bude navždy iba kvalitná detektívka s hustým Farrellom, no príliš prepchatím scenárom s množstvom postáv a "záporákom" ktorý aj keď sa náramne snaží bude musieť ešte vela makať aby sa vymanil zo škatulky. Druhá polovica bola však naozaj výborná a záver predčil moje očakávania, ale.. Škoda že sa tvorcovia rozhodli druhý príbeh nechať pod hlavičkou True Detective Rozhodne to narobilo viac škody ako osohu a to ma mrzí za oboch. 90% ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (více)