Temný případ

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (více)

Série(5) / Epizody(31)

Toto drama s Matthewem McConaugheym a Woodym Harrelsonem v hlavních rolích se soustředí na dva detektivy státní policie z Louisiany. Sleduje jejich osobní i profesionální vztah během sedmnáctiletého pátrání po děsivém rituálním vrahovi. Čím déle pátrání trvá, tím více se mění jejich životy a jejich partnerství dostává zabrat - každý z nich musí sám zjistit cenu odplaty a projít si ztrátou iluzí. V roce 2012 je znovu otevřen případ vraždy z roku 1995, na němž pracovali detektivové Rust Cohle a Martin Hart, kteří se mají znovu pustit do vyšetřování. Vše probíhá v současnosti prostřednictvím samostatných výslechů. Oba detektivové vyprávějí příběh svého vyšetřování, přičemž znovu otevírají nezhojené rány a začínají pochybovat o tom, že se jim podaří vyřešit případ bizarní rituální vraždy z roku 1995. Jednotlivé časové linie se rozcházejí a znovu sbíhají v roce 2012 a oba muži jsou opětovně vtaženi do světa, o kterém si oba mysleli, že je dávno pohřbený v minulosti. Ve chvíli, kdy poznají sami sebe i vraha, je jasné, že temnota je přítomna na obou stranách zákona. (HBO Europe)

sheen

Po konci první řady musím konstatovat, že se jednalo o dialogovou operu, hlavní dvojice byla špičková. Temná, pesimistická a mysteriózní atmosféra se mě do mysli vrývala více a více každým dílem. To se prostě povedlo, kdo má rád chytré kriminálky s nádechem tajemna neprohloupí, pokud začne sledovat, tento seriál nenechá snad nikoho chladným. ()

salahadin

Zatím hodně škrobená nuda, kdy dva drsňácky žvanící opravdoví detektivové opravdu neví, co říkají, nebo scénárista neuměl prostě napsat nic originálnějšího. McConaugheyho postava je tragická, ale v tom nejhorším slova smyslu. Možná tomu dám ještě šanci, ale nepředpokládám, že by tvůrci v dalších dílech chtěli prohloubit atmosféru, charaktery, děj a že sníží rotačáckou frekvenci často nic neříkajících keců... zatím mám dojem, že si tenhle seriál jen hraje na True Serial. ()

Aky

Absolutní dokonalost. Samotný krimi příběh je zcela podružný, je jen roznětkou, která umožňuje odpálit neuvěřitelnou kanonádu úvah o základních životních hodnotách - o přátelství, povinnosti a odpovědnosti, lásce, sexu, o samotném smyslu zdejšího bytí. Záviděníhodný scénář, dokonalá režie, střih, temná atmosféra, nádherná podmanivá muzika - a vrcholem jsou Matthew McConaughey a Woody Harrelson. ()

Rosaviva

Na tenhle seriál jsem byla hlavně zvědavá pro obsazení a pak můj zájem vzrůstal, jak jsem všude slýchala chválu a nic než chválu. Tak jsem si teda pustila první díl a skoro jsem usnula. S tím, že pilot nikdy není dobrý a že se to snad zlepší, jsem pokračovala s dalšími dvěma díly a postupně jsem zjišťovala, že už to zjevně lepší nebude. Postavy nedělají nic jiného než, že mluví v autě a slovně řeší případ. Je to příšerně natažené a neustále se tam objevují nová a nová jména, ve kterých jsem se vždycky naprosto dokonale ztratila a nikdy jsem nevěděla o kom se mluví, nejspíš jsem si to způsobila sama tím, že jsem u toho skoro vždycky usnula. Na osm dílů tam byly zajímavé tak dva, což je pro mě dost málo. Ze všech nejzajímavější byl závěrečný díl, i když stejně nechápu jak na to přišli. No takže vysoké hodnocení opravdu nechápu, jedná se o jeden z nejnudnějších seriálů, který jsem kdy viděla a rozhodně se nechci dívat na další řadu, ať už tam hraje kdokoliv. Jediné dvě plus na celém seriálu bylo obsazení (Woody Harrelson a Matthew McConaughey) a úvodní písnička. Jinak nic, asi bych normálně dala hvězdičky tři, ale když tu vidím to vysoké hodnocení, dávám 2* ()

Cappuccino

Prvotriedne herecké výkony McConaugheyho a Harrelsona, parádna atmosféra, kopa napätia, výborná hlavná i vedľajšia dejová línia, prepracované a netradične poňaté charaktery kľúčových postáv, ktorých vývoj vás po celých 8. dieloch prvej sezóny baví sledovať. Jediným mínusom je pre mňa miestami možno až prílišná zložitosť vyšetrovania, priznávam, že som čas od času v komplexnosti prípadu tápal a niektoré menšie súvislosti mi už po pár častiach unikali, but... fuck it, ako by povedal Rust Cohle. 1.séria 95% ()

666teen

To mi ho teda vyndej. Co koho vede k tomu, aby z celkem temné, dvouhodinové detektivky plné úchylných rednecků a detektivů se závislostmi vytvořil osmihodinovou rozplizlou nudu? Úkol zněl jasně. Uspat diváka s koženou maskou. Takže mise splněna. Spal jsem u toho mockrát. ()

S.Quentin QUALE

1.série: Ač přiznávám, že mě poslední díl první série, tedy rozuzelní a vypointování, značně zklamal, s klidem dávám plnej kotel už jen proto, jelikož True Detective je po hodně dlouhé době seriál, který jsem po pár dílech nezahodil. Ve znamení A+ filmařiny se na vlně drsné kriminálky pouštíme do filozofování o nástrahách rodinného, černoprdelnického, feťáckého i podivínského života, načež nemohu se stále ještě trvajícím přeludem obřích cecků Alex Daddario jinak než souhlasit s ilustrativním McConaugheyho výrokem "Někteří antropologové považují náboženství za jazykovej virus, kterej přepisuje mozkový pochody, a otupuje tak kritický myšlení." Mojí jedinou výtkou je až přílišná gradace předfinální fáze, díky níž jsem očekával spletitější finále, jemuž bych i tak nechtěl ubírat na hutné atmosférickosti. To hodnocení je zasloužený, ale kdo bude chtít, mušky si najde. 90% 2.série: Zklamání, končím s tímto. Story o sériovým vrahovi je úplně jiný kafé než americká Expozitura. Mizérie to není, ale s první sérkou se to vůbec srovnat nedá. Btw. to si to ten dement, co přeložil True Detective jako Temný případ pěkně naběh, co? 70% ()

misterz

Seriál Hannibal (2013), ako predstaviteľ žánrovo novej inteligentnej krimi, dostal svojho brata v podobe Temného prípadu. Ale nie sú celkom rovnakí. Odlišnosti vidím hlavne v postupnom ponorení do vnútra hlavných postáv a rozoberaní, prípadne v sledovaní vývoja ich psychológie. V Hannibalovi išlo hlavne o medicínsko-filozofický prístup. Tu ide o čistú filozofiu. Rust je bezpochyby najvýraznejšia seriálová postava vôbec, jeho monológy boli úchvatné, v mnohom presne podľa môjho gusta. Zároveň mi dali veľa podnetov na premýšľanie a tak možno i na rozvoj môjho vlastného vnútra. Páčilo sa mi aj postupné skladanie deja do jednej veľkej mozaiky pomocou troch časových línii, v každom prípade ide o originálny prístup a hlavne veľmi funkčný. Pripadá mi to, ako keby scenárista pridal do deja štvrtý rozmer, ktorý celý príbeh pekne zastreší a dodá mu ešte väčší zmysel a šmrnc. Herecké výkony nebudem porovnávať, nemá to žiaden význam, pretože sú približne na rovnakej úrovni, aj keď samozrejme výraznejší bol Matthew McConaughey. Ale to zrejme súvisí aj s postavou, ktorú herec hrá. Matttovi postava Rusta padla ako uliata a určite si ju užil viac ako Harrelson postavu Martyho. V tomto prípade je to určite o charizme jednotlivých postáv, a tej Rustovej bol v scenári pridelený väčší podiel a chudák Marty sa tak musel uspokojiť iba so zvyškami. Už sa neviem dočkať ďalšej série. Seriál rozhodne odporúčam každému, kto v krimi hľadá niečo viac ako len vyriešenie prípadu. ()

HAL

Mnoho povyku pro... takovou normální natahovanou detektivku. Hype pracuje mocně, a čekat po něm setkání Se7en s Twin Peaks ode mne bylo zkrátka naivně přehnané. True Detective není víc než atmosférická žánrovka, bohužel hodně stojící na žánrových klišé - nejvhodnější srovnání je tedy se Zodiacem, pracuje i s podobným tématem nepřekonatelné obsese, ale neprodává ho zdaleka tak dobře a zajímavě, a i finále má dost primitivní a zvysoka kašlající na komplexnost předtím tak snaživě budovanou. Zato se neustále snaží tvářit jako něco víc, vrší nihilistické odkazy až by Nietzsche zaplesal, aby je pak ve výsledku vůbec nikam nedotáhl. Resp. naopak se jim v poslední desetiminutovce pateticky vysmál. 8/10 (protože jako obyčejný detektivní seriál je to prostě dost fajn, a se špičkovými herci) ()

Peytl

Kurevsky dobrý, ale kurevsky, od téhle chvíle sice budou mít osoby vlastnící xicht brouka z MIB o posrání těžší život, na druhou stranu... dobře jim tak! Navíc Woody ukazující svůj zakouslý horní pysk jack russella, no boží. Meťjů a jeho Rust, temnota temnot... Chci ještě!!!!!! ()

Aidan

Ateistova křížová výprava proti lacinou útěchu skýtajícím, iluzivním formám duchovnosti, jakož i proti duchovnosti pokrytecké a duchovnosti démoničnem přitahované vlastně skrývá sveřepou vášeň pro pravdu. "I won´t avert my eyes." ... Neodvrátím oči před zlem a před lží, budu hledat vraha, i když mě to bude bolet a celý život mi to rozvrátí. A se stejnou úporností poběžím za pravdou, byť nebude hřejivá a milá. "Ti, kdo se ve jménu pravdy odvrátí od Krista, nakonec zjistí, že skončili v jeho náručí," pravila Simone Weilová. A právě o tom - o pesimismu, který na dně najde naději - je tento film. Tedy alespoň pro ty, kdo se jim prochmurní až na konec. Funguje tu vše: jen ta zbytečná kopulace v každé druhé epizodě plodí pocit trapna (něco takového zjevně zvyšuje sledovanost... ale hledět druhým do ložnice mi přijde podobně pitomé jako natáčet je, když zrovna na míse trůní...). Kam se podělo umění náznaku? ()

Adam Bernau

(Z komentářů nutno přečíst amirgal a Aidan, aniž bych chtěl tvrdit, že se s nimi plně ztotožňuji. Také gudaulin stojí za přečtení - všichn 5hv.). Kulturní symptom policajta jako typického, řadového či ideálního, všedního či mimořádného hrdiny v značné části konzumní televizní a filmové zábavy by si zasloužil diagnózu. Nicméně v první sérii True detective je tento fenomén organicky funkční. Je to totiž především seriál o osudu, o životní cestě dvou mužů, na pozadí odkrývání čehosi hrozivého. Mužů pojatých jako dokonalé protiklady. Nerealističnost postavy Rustina Cohlea navíc nabádá pojmout to celé jako příběh toho obyčejnějšího z nich, Martina Harta, s Cohlem jako jeho Stínem; je to ostatně především Hart, kdo, kofrontován s vlastním selháváním, projde za ty roky nějakým normálním vývojem, zatímco Cohle funguje v existenciálním režimu střídavého skrývání a objevování se. Jeho postava je zase na rozdíl od Harta s případem jaksi srostlá, je to jeho osobní boj s drakem, jehož prostřednictvím dochází posléze k jakémusi sebesmíření. S drakem, kterého člověk jako Hart nechce vidět. Mimo jiné však Cohle funguje právě jako jeden z činitelů Hartovy cesty k sebereflexi. S unitárním čtením (cesta detektiva Harta, jehož zkompletování s vlastním stínem Cohlem utváří onoho titulního "pravého detektiva") velmi dobře koresponduje třeba i záležitost s manželkou nevěrníka Harta. Pojetí tohoto člena bipolární dvojice jako ntejtypičtějšího nositele fádních postojových stereotypů, s důrazem na jejich opovržedníhodnou stránku, je přitom velmi příhodné. Ale i když se budeme držet při zemi a respektovat oba detektivy jako samostatné reálné osoby, nebudeme tím nijak ochuzeni. Příběh dvou detektivů je podáván ve spojitosti s jediným "temným případem" (jak nevědomky vhodně říká český název) a jeho sílu a hloubku nijak neoslabuje schematičnost protikladnosti obou hrdinů, celkem plytká psychologie ani z prstu vycucanost Cohleových filosofických náhledů - vše je použito dostatečně k tomu, aby mohl divák vyznat vysokou vlastní zainteresovanost na jejich cestách (od teď zásadní SPOILERY), které si nezadají s cestami mytických hrdinů - včetně takových detailů, jako je setkání s pachatelem (skrytou personifikací temných sil) hned na začátku a prakticky krok od onoho místa, kde cesty obou detektivů s osudovou nutností definitivně splynou - v jeskyni zla, v jeskyni kořenů, která je jak psychologickým, tak mytologickým prvkem par excellence - zde všechno počíná, odtud vše roste, sem je třeba sestoupit a podstoupit fatální střet. S ohledem na mé chápání celé první série (která, jak důrazně naznačuje amirgal, prostě nesmí mít pokračování) není nikterak frustrující, že detektivové pouze zlikvidovali úchylného magora a těch pár jeho ubohých vyznavačů, aniž by se nějak hnulo s vrcholně závažnými společenskými konotacemi zločinu, jež byly v průběhu vyšetřování poodkryty. "Na začátku byla jenom tma. Řek bych, že světlo vyhrává." ()

Omnibus

Nihilistický sitcom. S citem prokládáný krvavými flashbecky s pitváním mrtvol i lidských duší a akčním běháním i plazením se louisianskými plovoucími močály. Pomalu, jako nějaký melancholický had, jen píď po pídi (pivo po pivu) se plazí i vyprávěný děj. Chápu lidi, kteří s vypětím všech sil dali dva, tři díly a pak, nehty nudou okousané až do krve, vztekle šlehli se seriálem do odpadního koše. Ale já si to bahno zmařených životů užíval. Tím nemám na mysli oběti, ale zmařené životy detektivů, které jim za 17 let protekly mezi prsty. Jako obvykle promiskuitní Woody Harrelson a jeho zálety i následné pokusy vrátit se k manželce mě bavily, svým vševědoucím a přitom zoufale prázdným pohledem mě spolehlivě deptal depresák Matthew McConaughey. Celá ta slavná parohatá vražedná sekta i úchylný vrah incesťák se svojí sestřičkou "Miss obludárium" vlastně dělali pouhé křoví našim dvěma životním ztroskotancům. Mimochodem, pokud by v druhé sérii neměl hrát Matthew McConaughey, ztratím o ni zájem. Právě jeho postava - rozvážně kouřící a pivo zádumčivě upíjející bývalý detektiv Rusty, nyní již jednou nohou v psychickém hrobě - to je mých pět hvězd pro první část seriálu. ()

Snorlax

První tři díly jsou nudné, následují 4 napínavé části, které jsou schopny přesvědčit diváka, aby se podíval i příště. A pak přijde rozuzlení. Tedy rozuzlení, čekáte bombu, smršť, uragán, co smete vaše představy o vrahovi, a ono nic. Konec přijde tak nějak mimochodem, zatváří se a vyšumí si do ztracena. Dle nadšených komentářů jsem čekala dílo, které převrátí moje představy o detektivce a seriálu jako takovém. Dle zhnusených recenzí jsem očekávala něco nudně blbého. A ono je to cosi mezi tím. Vyděšený kočkopes, který by rád předstíral, že je výstavním kouskem, držitelem mnoha CACIBů a mezinárodním šampionem. Jenže to předstírání mu jde velmi špatně, neboť kulhá, má svrab, zákal a blechy. Odcházím meditovat do houští nad úpadkem současné kultury a především nad tím, jak vypadá nejhorší současný seriál, když tohle je ten nejlepší. Abych nezapomněla, nejlepší na celém seriálu je hudba pod úvodními titulky. Ale za tu se hvězdička nedává. ()

sochoking

Vôbec by ma neprekvapilo, keby Woody Harrelsonovi vo filme niekto pritankoval a povedal mu, aby rozprával rýchlejšie! A jedna by sa tiež zišla McConaugheymu, lebo tým hlasom ako na pohrebe, ma len uspáva. Snád' sa do posledného dielu zobudia. P.S. Hodnotiť budem až po poslednej časti. Update: a je to tu, diel č. 8 a ja veselo môžem prehlásiť, že Woody so svojim xichtom á la špliechol- som- do- slipov- a- teraz- neviem-ako- rýchlo- sa- toho- zbavím prekonáva výraz väčne utrápeného a umordovaného ksichta Nicolasa Kejča! ()

IQ Tiqe

Pilot: Přiznám se, že zrovna dvakrát nejásám. Obsazení je papírově parádní; pokud jde o děj, známe začátek, mlhavě tušíme konec a to nejasné mezitím se bude odhalovat – to zní fajn –, ale jde to ZATRACENĚ pomalu. Posazení děje do zapadákova na poutavosti nepřidá (jo, je to můj problém, že mě jih a jeho ledabilý přízvuk nebere) a prakticky chybí doprovodná hudba. ()

HoneyBunny

Je skvělé vidět seriál natočený pro chytré diváky. Tohle dílko je velmi inteligentně napsané, lahůdkově zahrané a působivě natočené. Hlavně Matthew a Woody ve svých rolích válí, ale je to McConaughey a jeho vděčná postava nihilisty Rusta, kdo si zaslouží větší pozornost. Ústřední dvojice detektivů na sebe strhává pozornost takovým způsobem, že případ, který vyšetřájí, zústává na druhé koleji. (A možná je to dobře, protože jeho rozuzlení není tak dobré, jak by se čekalo.) Tohle je seriál se silnou vizí, s pouze jedním režisérem a jedním scénáristou, což musel být pro HBO risk, který se ale vyplatil. U takhle chytrého seriálu mě ale zamrzelo to, jak zachází s ženskými hrdinkami (ani jedna jako by neměla vlastní vnitřní život, všechny vlastně jen reagují na muže ve svém okolí). ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (více)