První republika

• angličtina The Manor House (více)
Drama / Rodinný / Historický
Česko, (2014–2018), 43 h 46 min (Minutáž: 52–61 min)

Hudba:

David Solař

Ján Koleník, Markéta Plánková, Jiří Vyorálek, Jan Vlasák, Veronika Arichteva, Radek Holub, Viktor Dvořák, Robert Urban, Tomáš Töpfer, Zdena Studenková (více)

Série(3) / Epizody(49)

Sága mapující atmosféru první republiky od r. 1918 do r. 1945... V centru dění jsou pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a ne lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál by měl být příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, tedy třídy, která nejvíce formovala tvář naší republiky a nastavila politické a společenské standardy, ke kterým se dodnes odkazuje, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré. Seriál tak pokryje různé vrstvy společnosti, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se také budou prolínat s událostmi tehdejší doby a připomenou divákům některé významné momenty naší historie. (Česká televize)

Recenze uživatele otík k tomuto seriálu (33)

Díl první (2018) (S03E02)

Stejně slabé jako celá druhá série. Opět unylé dialogy, nezajímavý děj v podobě boxu a pančovaného alkoholu. Jestli zvládnu celou sérii, dám si metál. ()

Díl druhý (2018) (S03E03)

Rozhodně lepší než první díl. Atmosféra sice ještě pořádně nezhoustla, ale příběh začíná být zajímavý a postavy se zatím nechovají nijak padle na hlavu. Pozornost to přitáhlo, takže za mně dobrý. ()

Díl třetí (2018) (S03E04)

Je nalezen mrtvý mladý boxer ze Sokola u nelegální palírny, Jaroslav i Škvor se dostávají do podezření a po krku jim jde kriminalista Mlčoch. Hans se do děje zaplétá tím, že odhaluje tajemství původu mladého boxera, který těžce poranil ve svém zápase Andrleho. Jaroslav by si rád vzal Marii, zatím se k tomu však neodhodlal. A Vladimír stále stojí v pozadí a jen tiše podporuje Magdalénu, ve které nalézá čím dál větší zalíbení. Vůbec tu není jakékoli tajemno, mysterium nebo aspoň drama. Tento díl přesně ukázal, jak je scénář emočně i tématicky prázdný. Slabota. ()

Díl čtvrtý (2018) (S03E05)

Na scéně se objevuje Hansův bratr v úlisném podání Mároše Kramára. To je asi tak jediné, co na tomto dalším zcela průměrném díle zaujalo. Jinak děj pokračuje bez zásadnějších zlomů. PS: střih seriálu je opravdu děsný a vůbec si na něj nemůžu zvyknout ()

Díl pátý (2018) (S03E06)

Díl, který děj přeci jen výrazně posune děj seriálu kupředu. Vladimír konečně požádá Magdalenu o ruku, Marie udělá zásadní počin ve vztahu k bankéři Navrátilovi a Rudi, který se topí v dluzích, udělá také velmi zásadní čin na konci dílu. Navíc se vrací Anderle, který se pomalu učí opět učit a opět přitahuje Ireninu pozornost. Kromě stále strašného střihu slušný díl. ()

Díl šestý (2018) (S03E07)

Zatím nejlepší díl. Děj je pořádně nadupaný, jen děj kolem Vladimíra stojí za starou bačkoru. Ale jak Jaroslav s Marií, tak i Lippi, Irena a Anderle jdou pořádně do toho, navíc se do děje pořádně přimotá Kryštof, jehož prozatím spíše záporné působení se začíná měnit v ochranitelskou roli vůči Toufarovi a Elišce. Za mne tentokrát spokojenost a konečně se těším na další díl. ()

Díl sedmý (2018) (S03E08)

Zase úpadek do šedivého průměru. Opět se dějově taháme odnikud nikam, snad jen to, že Lippiho bratr se přiznává k vraždě mladého boxera a Ireně posílá vražedný nástroj, který si ona zcela nesmyslně spojí s Lippim a udělá mu pořádnou scénu. Vata, vata, vata. ()

Díl osmý (2018) (S03E09)

Zase takový průměrný díl, kdy se nic extra neděje, ale přeci jen je vyprávění jakž takž zajímavé. Rozkřiklo se, že Jaroslav bude mít svatbu, jenže on chodí namručený a evidentně se mu do ní moc nechce, i když k Marii se chová hezky. Vladimír opět nulový vliv na děj. Více se dozvíme o Vojtovi s Eliškou, která úspěšně složila doktorské zkoušky a je z ní vážená doktorka. Irena s von Lippim zase nic, tento vztah se jen víc a víc rozpadá. Opět díl, který moc nenadchne, ale zas úplně nezklame. Už byly horší díly. ()

Díl devátý (2018) (S03E10)

První dvě třetiny dílu jsou opravdu sterilita nad sterilitu. Tak nic neříkající děj bych stvořil také. V poslední třetině však konečně začne jít do tuhého, když Vladimír jde pátrat do lihovaru a tak nějak mu to nevyjde. Další z řady zcela zbytečných dílů plný vaty. ()

Díl desátý (2018) (S03E11)

Vladimír je prohlášen za zabitého, jen mladý Toufar tomu nechce uvěřit a mele si stále svou. Ale udělá i spoustu pro to, aby skutečnost odhalil. Zbytek je tradiční průměr, který tak nějak jede v zajetých kolejích a stále nic obrovitánského neodhaluje. ()

Díl jedenáctý (2018) (S03E12)

Hra na schovávanou s Vladimírem pokračuje, von Lippi je nařčen z vraždy mladým Kiliánem, Marie očekává dvojčata a Jaroslav vede pitomé řeči, dělá si co chce a o těhotnou Marii extra velký zájem nejeví. Irena pokračuje v románku s Andrlem, přesto se snaží von Lippiho bránit a pomalu jí dochází, že Lippi má v této hře hodně vysoké karty, které není ochoten vynést na stůl. Ke konci dílu se Marie s Jaroslavem přeci jen opět sblíží a odehraje se vražda kdoví koho. Magdaléna začíná tušit, že Lippiho architekt nebude až zas takový svatoušek a že i zřejmě on má prsty v tom, co se stalo Vladimírovi. Díl konečně i dramaticky zajímavý, především druhá polovina už dějově není prázdná a scénář není nudný. Závěrečné dva díly zřejmě budou stát zato. ()

Díl dvanáctý (2018) (S03E13)

Mladý Toufar nadále zatvrzele pátrá po důvodu zmizení Vladimíra a pomalu přichází záhadě na kloub. Marie se chce vypořádat s Jaroslavovou milenkou, ale přijdou na ní porodní bolesti a musí do nemocnice. Porodí zdravá dvojčátka, sama také přežívá. Irena začíná tušit, že boxerský zápas bude jen zástěrka k incidentu, ve kterém bude hrát hlavní roli Magdaléna. Díl, který připravil půdu pro finále, ale sám o sobě moc strhujícím nebyl. Škoda. ()

Díl třináctý (2018) (S03E14)

Konec dobrý, všechno dobré? Ne a ne a ne. Tento seriál od nadprůměrného a velmi napínavého seriálu sešupl mezi velmi nezajímavou a předvídatelnou soap operu. Mrzí mě to, obzvlášť proto, že zvlášť tento závěrečný díl ukázal, že autoři dokáží napsat napínavý děj a režisér to zvládne velmi dobře natočit. Ale aspoň něco k ději. Konečně všichni ví, kdo vězí za Vladimírovým únosem, také se brzy dozví, kde je a Hans von Lippi ukáže charakter, který od něj Valentovi rozhodně nečekali. Pak už nás čeká napínavá honička, trochu hrdinství mladého Toufara. Jaroslav je v tomto díle zcela postaven na vedlejší kolej, Fredy ten snad ani neexistuje, Vladimír je téměř v jednom obrazu a Kryštof na to, jakého tvrďáka hraje, nic moc. Celkově tento díl je to nejlepší, co seriál přinesl. ()