EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (Cinemart)

agentmiky

Mnoho lidí už při úvodním traileru říkalo,jak to bude skvělý film.Režie nikdo jiný než skvělý Ridley Scott,v hlavní roli můj nejoblíbenější herec Christian Bale spolu s výbornem Joelem Edgertonem.Ale přesto tomu filmu chybělo něco,co by ho zařadilo mezi filmovou smetánku.Nemám přesně co vytknout,ale na TOP 100 to nemá.Líbily se mi zde efekty,kterými Ridley Scott opravdu nešetřil,což je vidět i na filmovém rozpočtu pohybujícím se okolo 150 miliónů dolarů.Určitě jeden z kvalitnějších filmů roku 2014.Hodnocení:80% ()

maddy

Veľkolepááááá nuda. Exodus si namiesto epického Gladiátora môže podať ruku so Scottovým sterilným Robinom Hoodom. Dopadlo to totiž na vlas rovnako, technickú stránku má Scott stále v malíčku a dokáže servírovať veľkolepé zábery tento krát na Egypt, na monumentálne digitálne stavby, epické bitky s tisícčlennou armádou, aj špičkové spracovanie desiatich rád egyptských. Ale čo z toho, keď diváka viac ako to aby bolo v zábere vidieť koľko zrniek prachu má na sebe pažravá kobylka zaujíma to, aby mal film aspoň nejaký náboj. A to je to čo Exodusu trestuhodne chýba. Vo všetkých ohľadoch je Exodus totiž silne priemerný projekt. Pod všetkými tými veľkolepými zábermi, kulisami a vypiplanými kostýmami sa ukrýva skrz naskrz premárnený potenciál a plytký film, ktorý po väčšinu času namiesto toho aby ohuroval iba nudí. Postavy, napriek tomu, že tie hlavné sú iba dve, sú ploché, divákovi predhodené bez bližšieho vysvetlenia udalostí, ozrejmenia ich vzťahov alebo aspoň motivácie ich konania kvôli čomu film pôsobí napriek obrej dĺžke skratovito a neponúkne možnosť pochopiť aspoň jednú z nich. Bane, aj Edgerton sa môžu snažiť, ale s takýto materiál oni samotní nijako nezachránia. S tými vedľajšími sa nepracuje už vôbec a všetky do jednej sú tu len do počtu – Ben Kingsley je na plátne dohromady dve scény a čo viedlo Sigourney Weaver do účasti v tomto projekte ostane záhadou, nakoľko jej postava dostane menej ako minimum priestoru. A to radšej nespomínam Boha, ktorý tu je zastúpený ako otravný, arogantný, malý fagan. Herci tak prevažne nemajú čo hrať a len si odriekajú svoje dialógy od scény k scéne. Chýba tu akýkoľvek záchvev jedinej emócie, zaujímavejšieho dialógu a Scott si ide po vopred vyhradenej ceste, ktorá neponúka jediný moment prekvapenia alebo aspoň akéhokoľvek ozvláštnenia. Po celý čas je tak dianie úplne bez života, chýba tomu potrebná dávka osudovosti, ktorý si takýto príbeh vyslovene žiadal, nemá to žiaden náboj alebo spád, nepracuje sa s dynamikou scén a pri dva a pol hodinovej dĺžke to je takmer nestráviteľná kombinácia. Kto sa teší aspoň na tých desať rán egyptských, tak musím upozorniť, že prichádzajú až v tretej štvrtine snímku a venuje sa im dohromady 10 minút z celkovej stopáže. Záverečný prechod cez more síce pôsobí dostatočne epicky, ale z letargie už po tých vyše dvoch hodinách nevytrhne. Nie je na to dôvod, keď sa totiž Christian Bale ženie skrz more s desať tisícmi ľudí a diváka nezaujíma osud ani jedného z nich nie je to pre veľkolepý historický spektákl veľmi dobrá vizitka. Ridley síce naservíroval do detailov prepracovanú, technicky priam dokonalú, ale iba bohapusto vyprázdnenú nudu. Sterilita, ktorú nemám najmenšiu chuť niekedy absolvovať znovu a radšej si dám po tretíkrát Noaha, tam je badať aspoň nejaký autorský rukopis Aronofského. CELKOVO: 2* (4/10) ()

fannah

Ridley Scott nám prostě dál ukazuje, že tenhle typ filmu mu prostě jde, a jde mu skvěle. Christian Bale nám zase ukázal že není jen Batman. EXODUS nabízí perfektní herecké i tvůrčí obsazení a skvělé velkolepé scény, napasované na biblický příběh, který všichni znají. Klobouk dolů, že se do takového díla někdo vůbec pustil a samozřejmě to bravurně zvládl. ()

Adasin

Takový pěkný obsazení a k čemu? K prdu. Ben Kingsley, Aaron Paul, Ben Mendelsohn nebo Sigourney Weaver jsou tam úplně k ničemu. Ne že by neuměli hrát (naopak), spíš s jejich postavami si nikdo nedal moc práci, až na výjimky se nemají jak projevit. Podezírám tvůrce z toho, že chtěli jenom jména kvůli propagaci. Nemám nic proti biblickým příběhům a Starověký Egypt taky můžu, ale tohle je extrémně přetažený. Dvě a půl hodiny?! Všechno v tom filmu trvá hrozně dlouho, a to nepočítám žádný reklamy ani nic podobnýho. Kdysi jsem v kině před posledním Hobitem viděla nabušený trailer slibující epickou podívanou. Kam se jen poděla? Zvláštní, že neexistuje režisérská verze, většinou u filmů Ridleyho Scotta bývá, pokud se nepletu. 6/10 ()

Bakllazaan

Princ Egyptský toto téma převyprávěl sice s větším náboženským podtextem, ale za to více epicky. Na egyptské kulisy se kouká moc pěkně, ale chybí tu pořádné herecké střety, politické manipulace a ukázka pomalého rozpadu gigantické říše. Herecky zde stojí za zmínku Bejl a snad i Edgertonův Ramses, ostatní jsou jen malé epizodní roličky. Všechna zajímavá témata jen letmo naznačena a jakmile se Bejl praští hlavou o šutr, stane se z něj náboženský fanatik, kterému ani trochu nefandíte ()

MartinezZ

Asi tak o třičtvrtěhodinu delší slátanina, než by bylo třeba, těžící snad JEN z efektů, protože zbytek nestojí za řeč. Egypťané mají příliš současně americké chování a vystupování, takže to působí mnohem amatérštěji a ochotničtěji, než by tomu asi mělo být. Při pohromách jsem se tomu už musel pobaveně usmívat (ne smát, na smích to stále nebylo potřebně trhle blbé), přičemž to bylo asi to jediné, co mě vytrhlo z nudy. Ridley, sorry, ale tohle si fakt prokaučoval. A já měl za to, že tyhle pohádky zfilmovávají jen nějací fanatici, aby se to promítalo na ČT2 v době Vánočních svátků. Kdyby se to alespoň nebralo tak vážně... ()

javak810i

Po letošním Noemovi a teď po Scottově Mojžíšovi jsem se celkem pevně utvrdil v názoru, že Bible zkrátka není moc dobrou filmovou předlohou. Jinak si totiž nemůžu vysvětlit skutečnost, že oba filmy byly natočeny velmi kvalitně a věrně své předloze a přesto na mě nijak zvlášť nezapůsobily. Na Exodus jsem se těšil, a to nejen protože Ridley Scott historické velkofilmy umí, ale také kvůli hereckému obsazení a podle dosavadních trailerů i skvělému vizuálnímu zpracování. To stálo opravdu za řeč a bylo místy dokonce tak epické, že se v něm ztrácel i samotný film (dlouhé, někdy i opakované záběry). Herecké výkony a výpravu také nemohu nijak kritizovat. Co se zpracování biblického příběhu týče, tak si myslím, že zde byla odvedena celkem dobrá práce. Ale trochu se mi zdá, že filmu škodí jistá rozpolcenost v tom smyslu, že film není čistě biblickým eposem, ale snaží se na příběh starého zákona nahlížet trochu reálnějším způsobem, což s sebou logicky nese několik problémů. V tomto případě si myslím, že je lepší se buďto plně oddat Bibli se všemi těmi "fantasy" prvky (Hestonův Mojžíš ze 60. let to udělal a doteď je to můj oblíbený film o něm) a nebo se vydat cestou "racionálního" zobrazení i za cenu toho, že některé věci z Bible by musely být pozměněny, nebo vynechány. Jakýsi "zlatý střed" tady podle mě moc nefunguje. Každopádně to nic nemění na tom, že mě film bavil. Občas se sice trochu vlekl a naopak některým pasážím bylo věnováno až moc málo času. Jsem zvědav, jestli bude nějaká prodloužená verze či directors cut. Celkově v porovnání s například takovým Královstvím nebeským se mi Exodus tolik nelíbil. Ale i tak - lepší 3*. ()

Praxis

Vlastně nudit jsem se ani nestihl, tak proč teda jen tři? Protože mi to přišlo takové trochu místy přitažené za vlasy. Většina postav mi tam nepřišla nijak důležitá, a to ani včetně Mojžíše. Jediný zajímavý byl Joel Edgerton jako Ramses. Grafické zpracování, výprava, kostýmy, kamera, hudba, a egyptské rány, EGYPTSKÉ RÁNY - rulezz. To všechno bylo naprosto precizně vyvedené. Inu, v produkci slavného Ridleyho, za 140 mega, tam opravdu byl vidět každičký dolar, který byl utracen naprosto do puntíku na jedničku. I přes tu monstrprodukci, výtečně zpracované akční scény, to nejvíce skřípalo právě v osobní, intimní rovině, Baleovi jsem tentokrát jeho hádky a křičení na Boha doopravdy nevěřil. Ostatně božské vyvedení v podobě malého, pěkně nesympatického chlapečka patří mezi minimálně zvláštní. Takže taková rozpolcenost. Určitě mnohem lepší než Noe, ale přišlo mi to na druhou stranu takové sterilní. Taková sázka na jistotu bez přidané hodnoty. Třeba příště Ridley. 68% ()

katasta

Nemůžu si pomoct, ale zpracování tohoto tématu mě víc oslovilo v Princi Egyptském :-D tady to bylo všechno takové odbyté, ať už postavy jako takové, tak ten příběh a motivy... V tomto zpracování se Mojžíš prostě vůbec nechoval logicky. Proč by opouštěl svou rodinu pro něco, čemu podle filmu nevěřil skoro až do konce? Jediné, co se tu povedlo bylo deset ran egyptských. ()

Ellmariachi

Nečekal jsem moc a dostal něco navíc. Tahle věta to celé vystihuje nejvíce. Co musím vyzdvihnout je jak jinak Christian Bale. Na herecký umění toho chlapa by se dalo koukat parádně i kdyby hrál pravou zadní nohu u kuchyňského stolu ve dvou hodinovém filmu o zadní noze kuchyňského stolu. Další věc která se mi líbí, je ta, že film není ódou na víru nebo naopak nekřičí na nevěrce. Zázraky a katastrofy se tu zakládají na reálném podkladu, tedy pochopitelně do určitých mezí, protože se prostě stále jedná o Mojžíšův biblický part. Bohužel, jako asi většina jsem se někdy s příběhy z bible potkal a proto prakticky nemohla být řeč o nějakém překvapení nebo vau efektu. Takže, další dobrý,ale nezapamatovatelný film. 68 procent. ()

GodComplex

Presne mezi 3 a 4. Tema pro Ridleyho naprosto stvorene, on se narodil pro tyhle historicke epikusu, na druhe strane od toho rozhodne necekejte nejaky valecny velkofilm, bitva je tam jen jedna a jeste mala, coz je za me plus, uz me to nudi. Tohle je pribeh o Mojzisovi jak ke svemu nabozenstvi prisel, svuj lid zachranil a bozi slovo do kamene vytesal, lol. Mnohem bliz to ma tedy ke Kingdom of Heaven, ktere je ale take o level vys, nicmene az jeho Director's Cut, ktery by Exodusu prospel taky jako sul. Puvodni RIdleyho cut mel pres 4h a to by bylo presne idealni, bohuzel podle poslednich zprav zadny DC cut release nebude, coz je velka skoda. Nektere pasaze jsou zbytecne zkratkovite a charaktery nerozvinute, napr. Sigourney si zde dava vylozene cameo, a to je jeste jedna z tech lepsich. Casting je jinak imo dost mimo. Za co ale davam nejvetsi palec nahoru, ze se Ridley uz snad definitvne zbavil toho neschopaka Streitenfelda a po dlouhe dobe ma ve svem filmu opet slusnou hudbu. Jako celek me to ale nijak zvlast nechytlo a ma to na me podobny dopad nevyuziteho potencialu jako Robin Hood. Jako biblicky pribeh to ale pusobi az prekvapive uveritelne a faith-friendly. Primy duel biblickych eposu roku 2014 u me ale nakonec vyhrava Aronofskyho Noe. 6/10 ()

nirvanafan

Exodus si může přičíst jedno malé bezvýznamné plus za bezkonkurenčně nejlepší vizuál ze všech filmů letošního roku. Hlavně díky tomu se na to dobře kouká a kromě té části, kdy se Mojžíš motá mezi kozama a najde si manželku, ani nenudí. Bale ale bohužel postrádá to správné vůdcovské charisma a scénář mu přihrál jen velmi pofidérní motivace. Jesse si zkusil daleko víc v BB než tady, jediný trpitelem tudíž nejsou Židé nýbrž faraon, který si logicky nechce rozvracet fungující hospodářství. Závěrečné rozestoupení moře opět na pohled úchvatné, jenom by ho v tomto provedení nepřežila žádná z hlavních postav. ()

Jillen

Upoutávky ukazují to nejlepší. Pokud máte tento příběh rádi, pusťte si raději Prince egyptského, neboť Ridleyho verze je jedna natažená monstrózní nuda. K tomu zoufale nepovedený casting s paradoxně jindy výbornými herci a odfláknutý soundtrack. První kino v letošním roce a hned několikrát jsem se přistihl, jak usínám. A k tomu, že někdo ve střižně stříhal jak smyslu zbavený...k tomu se nemá cenu ani více vyjadřovat. Škoda, těšil jsem se. ()

MikO_NR_1909

Ridleymu to opäť akýmsi zvláštnym spôsobom vyšlo a znovu mu nedávam 2*, hoci si o to posledné roky značne koleduje. EXODUS je priezračným, oduševnelým a banálnym príbehom Starého zákona, ale jeho celoplošný, hmatateľný dôraz sa aspoň nevynaložil na akčnú a monotónnu jednotvárnosť a ani biblické motívy tu nie sú akosi lacne sprostredkované. Bale má pravdu v tom, že Mojžiš bol svojim spôsobom schizofrenik, pretože napriek svojským osvieteným videním a "záchranou" otrokov trpel istými duševnými poruchami, ktoré sú v príkrom rozpore kresťanského (i židovského) učenia. Hektolitre krvi, paranoické vidiny, absolútna svojvôľa atď. atď. sú toho jasným dôkazom. Čo vadí, je ale neschopnosť vyvolať zdravú kontroverziu a tieto atypické temné znaky nenaformulovať do nejakého hodnotného diela, kde by sa miesto tupoidnej digitálnej vervy problematika obsiahla hlbšie a bez zbytočných (miestami až) cielených hrátok na úrovni IQ -80. ()

elizabeth_ba

Biblický příběh o Mojžíšovi vůbec nepatří k mým oblíbeným. Když ho srovnám např. s příběhem Josefa a jeho bratří nebo Davida a i dalšími (snad s výjimkou Jeremiáše a dalšího židovského zajetí, tentokrát v Babyloně). Přesto jsem viděla snad všechny jeho zpracování, včetně těch kreslených. Někdy se to povedlo, jako v případě The Ten Commandments (Desatero přikázání) režiséra Cecila B. DeMille, někdy vůbec, jako v případě Mojžíš zákonodárcem s B. Lancasterem v hlavní roli. Od nyní komentovaného jsem toho po historické stránce moc neočekávala (ona to taky není historická událost, ale legenda), očekávala jsem ale po stránce vizuální. To se v první části (po svatbu se Siphorou) plnilo (ačkoli bitva u Kadeše byla přinejmenším zvláštní), zajímavé bylo i vtělení Boha do dítěte. S příchodem ran egyptských se ale dostavilo rozčarování, nechuť (a chuť zvracet - vyžaduje se realističnost a krvavost, ale čeho je moc - jsou-li to řeky a potoky - toho je zkrátka moc). Samotný Exodus (znovu se snahou "zlidštit" a "zrealističtit") už pak šel a takový (že to šlo) je i můj celkový dojem z filmu. Ačkoli bych stále dala přednost zpracování s Hestonem a Brynnerem (jak prvního jmenovaného, na rozdíl od zdejšího představitele Mojžíše vůbec nemusím ;-)). ()

erased

Asi bych od dvou a půl hodin filmového času měl očekávat zajímavější prokreslení dvou hlavních postav, popřípadě lepší představení těch vedlejších, protože právě vžití se do starověkého světa skrz ně filmu chybí nejvíc, ale přes tuto zásadní výtku je Exodus jedním z nejsilnějších zážitků, které mi dosud velkolepé blockbustery nabídly. A přestože rozhodně není na vrcholu ve všech ohledech, je neoddiskutovatelné, že se jedná o jeden z vizuálně nejkrásnějších počinů vůbec. Ať už Ridley s kamerou létá nad dechberoucími architektonickými nebo přírodními výjevy, nebo jen kráčí po stopách hrdinů přímo v ulicích Memfis a egyptskými krajinami, popřípadě se při egyptských ranách nebo masových scénách vyžívá v nevídaně živoucích a uvěřitelných digitálních efektech, nezbývalo mi, než tu podívanou sledovat se zatajeným dechem, a to je něco, co se už dnes stává málokdy. Je proto obrovská škoda, že co se ústřední dvojice týče, jejich komplikovaný vztah je jen naznačen, a že podobně rozpačitě a nedotaženě působí i zpracování Mojžíšova prozření/šílenství a následných (nad)přirozených událostí. I překvapení, že Joel Edgerton na poměrně malém prostoru s přehledem zastíní Christiana Balea tak nakonec přispívá k všudypřítomnému dojmu, že celý Exodus jednoduše není tak skvělý, jako měl být. ()

Makky

Prvú cca hodinu som bol s filmom spokojný, divák je rovno hodený do diania, príbeh Mojžiša je predsa známy. Pokým sa Mojžiš považoval za Egypťana a nenahodil "bavím-sa-s-bohom-môžem-všetko" face, jeho postava bola zaujímavá a sympatická. Chlapec ako On ok, Kingsley a Edgerton štandart, postava Weaver brutálne nevyužitá (resp. načo také meno pre postavu, ktorá je na plátne dve minúty). Hudba nevýrazná, celkovo pravdepodobne najslabší historický film Ridleyho Scotta. Kde sa Exodus hrabe na animovaný skvost Princ egyptský. ()

Tony.cs

Výpravný velkofilm, skvěle obsazené, bravurně zrežírované. Proč tak slabé hodnocení? Nevím, nechápu. Bomba!!! ()

kaylin

Snažit se natáčet biblický příběh, aby měl alespoň trochu náběh na logické vysvětlení je nesmysl, což ke konci Ridley také pochopil. Co už nepochopil, to je skutečnost, že je tu mnohem lepší ztvárnění, které za sebou už má několik desítek let, a že se mu ani nepřiblíží. Ano, pro moderního diváka je tohle stravitelnější, ale ten příběh je dobrý sám o sobě, tohle posouvání do akční roviny mu nijak nepomůže. ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)