EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (Cinemart)

Marqta

Z počátku jsem měla trochu obavy z dlouhé stopáže filmu. Přece jen není nejjednodušší napsat koukatelný scénář u kterého se člověk nebude nudit pro takhle dlouhý snímek. Musím ale říci, že po naprostou většinu doby má děj spád, je svižný, všechno odsýpá, pořád se něco děje. Až jen posledních patnáct minut mi přišlo trochu zbytečně natahovaných. Hodně se mi líbila kamera a efekty, oboje zaujme, ale nepůsobí to ve filmu rušivě, ani umělohmotně. Co se týče toho, co tu všichni vytýkají- nepřítomnost vedlejších postav, tak musím souhlasit. Je to film jednoho herce. Naštěstí to je zrovna (můj oblíbenec) Bale, takže škoda není taková a nějak to funguje. Stává se z toho ale film hlavně "o Mojžíšovi" , než o čemkoli jiném, což je trochu škoda. Silné tři hvězdičky. ()

rakovnik

Věhlasný režisér, schopný sehnat hromadu peněz, který se rád ze sci-fi budoucnosti vrací do minulosti. Já raději vidím souboj s monstry na kosmické lodi, než digitální saranče a moře. ()

Attta

Jak se říká "Není radno vyhánět batmana a jeho rodinu do exilu" a tady se o tom přesvědčil sám "warrior" Ramess i s "matkou vetřelců". Ridleymu vždycky rozumím, ale tady jsem nepřišel na to, proč si vybral film zrovna s takovou tématikou. Musím opravdu pochválit vizuální stránku filmu, ale jelikož jsem velký fanoušek ateismu, tak mě tady ten typ zfilmovaných smyšlenin mě nikdy neosloví ani kdyby efekty přeběhly dobu o 100 let. Viděl jsem ve 3D a nemyslím si že se bych se někdy přemlouval podívat na tento film znovu jenom proto, abych zhodnotil i klasickou 2D verzi (navíc jsem si dokonce jistý že zrovna tady ta 3D verze bude vyjímečně lepší). Velice příjemné posezení v kině bohužel filmu na hodnocení nepřidá a tak zůstanu pouze u 3 hvězd. Jo ještě dodatek. Pokud máte úchylku a baví vás dívat se na opravdu velké spousty koz, ovcí a jiného dobytku, tak neváhejte a do toho kina si zajděte, ve 3D vypadají fakt dobře. PS: Docela se jim vymstilo, že na těch svých povozech nemají ABS, protože tolik bouraček povozů s koňmi zaviněných nedodržováním bezpečné vzdálenosti se jen tak nevidí. ()

Nach

Tak po spoustě negativních recenzí, které mé očekávání snížily na minimum přišlo obrovské pohlazení po duši. Exodus: Bohové a králové je řemeslně kvalitním a herecky excelentním počinem. Ridley Scott to opět dokázal. U mě po Gladiátorovi jeden z jeho nejlepších historických filmů. I přístup k tématice mi byl velice sympatický a vykreslení Mojžíše jako muže, který se stal obětí vlastního bludu mohlo být v tomto bodě ještě více radikální. Deset ran egyptských je vykresleno tak, jak se mohly racionálně stát, čímž není vyvrácen onen božský zásah. Naopak, i ten je zde přítomen (i když jedna rána již byla vyhraněna čistě do sféry zázraku). 3D filmu (viděno v Cinestaru): Třetí rozměr je zde velice povedený, ovšem hodně tmavý. Nemohu říci jestli jde o chybu filmu či promítání, ale celý snímek by potřeboval tak o patnáct procent zesvětlit. I tak jsem si ho užil a hloubku vnímal po celou dobu. Ta zde opravdu i kvalitě snímku prospívá a pokud chcete tento film vidět, pak hlavně (pokud je možnost) ve třetím rozměru. Já jej rozhodně doporučuji! 80% ()

Rocky88

Je to tak na 70 %. Scénář není bůhví jakých kvalit (překvapí přehršel zkratek), spousta postav je nevyužitých v takové míře, že jsou z nich až komparzisti (zdravíme Ripleyovou). Ale co je hlavní, na konci chybí jakákoliv katarze. Film je najednou utnut, jakoby byl každý rád, že už mají natáčení za sebou. Na druhou stranu ale nebyl exodus nikdy zfilmován poutavěji, Boží rány nebyly takto intenzivní a Mojžíšovo balancování mezi oddaností Bohu a vzdorování mu zkrátka takto uvěřitelné také ještě nebylo. Herecky to táhne ex-Bruce Wayne, Edgerton dle mého názoru selhal v úkolu vybudování si respektu (scénář mu to ani moc nenabizi). Všechny mínusy (kromě Edgertona a katarze) může napravit DC, takže i díky této vidině se zatím přikláním k 4 hvězdám. ()

MrPierc

Dva dny po shlédnutí se mi to už vymazalo z hlavy, což je neblahým znamením, že mě film moc nezaujal. Vizuální stránká pěkná, herecky uspokojující, ale nic víc. Žádné překvapení, žádné emoce z pouta dvou bratrů, kteří stojí na stranách zcela rozdílných. Shlédnutí filmu nelituji, ale kromě deseti ran egyptských, tam není moc scén, které by se vryly do paměti. Film mě překvapil, že byl až moc poklidný - žádný adrenalin a strach o život. Jen pokorné čekání Židů v otroctví a Christian Bale s několika výkřiky za svobodu. Nemělo to ten správný spád. Vedlejší postavy neměly smysl, protože jsem je viděl jen na několik vteřin - stále jen Bale, Edgerton, Kingsley a otravný Paul s vykulenýma očima. Film sice utekl jako voda, ale také protekl mezi prsty. U tak velkého biblického projektu také nevypadá nejlépe, když na sebe mluví angličtinou. Desatero přikázání z roku 1956 bylo dramatičtější a prostě lepší. ()

Pugo

Technicky a vizuálne dokonalé, čo je u Scotta viacmenej stávka na istotu. Príbeh sme už mohli viackrát vidieť a hoci námet je zaujímavý a ponúka viac možností na originálnu víziu a interpretáciu režisérom (Noah), scenár vsádza na istotu a vyberá si tú jednoduchšiu (?) cestu a to relistické zobrazenie Mojžišovho života. A práve táto snaha spolu s kombináciou urýchleného deja a malým priestorom pre vedľajšie postavy podráža snímku nohy a vôbec nefunguje. A nudilo ma to. Tento rok v rámci biblických príbehov jednoznačne víťazí osobitnejší Aronofskeho Noah so Scottovým gladiátorom. ()

BarryLyndon

Ridley, co mi to děláš? *:-* Kdysi nejoblíběnejší filmař, teď 4 taková zklamání po sobě. Snad se u Marťana vybičuje, aby si trochu možná posledním filmem vylepšil reputaci. I jako nevěřící Tomáš jsem měl strašně rád staré hollywoodské filmy, už pro to nezapomenutelné kouzlo a kus hostorie, jak filmové, tak té domnělé. Tohle nemá ani jedno, bohužel. Do kapsy to strká i Princ egyptský od Disneyho a dost možná i ty béčkové kopíráky disneyovek. Totálně mi nesedlo propojení zázrakl s reálností, tohle to nedává podobně jako Noe. Kdo by to byl řekl, že filmařsky strčí do kapsy Bekmabetov Ridleyho Scotta i Aronofskeho a natočí nejlepší novobiblický film. Protože nevěřím, že by dopadl Ben Hur hůř než tohle nebo Noe. Hrozně rád bych napsal, že to byla alespon povedená žánrovka, ale tohle selhávalo vyloženě režisérsky. 4/10 ()

carlos 2010

Precízne natočené a na rozdiel od Tróje a Alexandra aj vierohodné. Jediné, čo mu vytýkam je, že Ridley nepoužil pôvodný jazyk akoby to určite natočil Mel Gibson. Tá angličtina mi tam nepasovala. Ale inak krásna výprava a kostýmy a aj casting bol celkom vydarený. ()

Streeper

Velice mi to připomínalo film Desatero přikázání z roku 1956. Tenhle film je ale více moderněji zpracovaný, což rozhodně není na škodu. Film to není špatný, ale ani skvělý, je to zkrátka zlatý střed, tudíž průměr. Nijak neoslní, ale ani neurazí. Navíc Christian Bale v roli Mojžíše je sympatický a hodí se do ní, stejně tak jako Joel Edgerton do role Ramsese. ()

bourec

Tak Ridley pokračuje ve střídání pro mě skvělejch filmů s těma slabšíma.Já historický filmy všeho druhu můžu,davový válečný scény,krvavý matche,šílený výjevy,neskutečný emoce,všechno co dělá film filmem v tý nej podobě.Tohle se ale spíš blíží Aranofskimu Noemu,než něčemu,z čeho bych byl paf.A tak i když nuda to vyloženě neni,film zařadim spíš k těm průměrnejm,zapomenutelnejm.Škoda.60%. ()

cariada

Podobný filmy mě nechávají klidný, nebaví mě a ani tady se to nezměnilo, sice po trikové stránce není co vytknout, hlavně ty rány co je stíhají počínaje krokodýli jsou skvělé udělané. Ale jinak je to předlouhá nuda, a žvásty o moci a o Bo...na můj vkus strašně dlouhý, trvalo mě celý odpoledne to dokoukat, s několika přestávkami, v celku bych to nedal leda tak v kině, ale na to bych zase nešel. ()

Cheeter

Tato podívaná dá divákovi přesně to, co od něj čeká. Ridley Scott natočil další "historický" film, který mě nenechal chladným. Christian Bale nějak zvlášť nevyčnívá a hraje tak, jak jsem na zvyklí z jiných filmů. Ztvárnění Boha je zde ale velmi zvláštní. ()

laik_60

Zarytí kresťanskí, či židovskí diváci - znalci biblie - určite Scottovi a Zailianovi vmietnu do očí , že "kamuflovali" dejiny písane v Knihách múdrostí . Ja si myslím, skôr, že išlo o zapožičanie niektorých faktov využité na vytvorenie monumentálneho divácky čo najviac príťažlivého príbehu o Bohoch a kráľoch, tak ako je to dodané v podnadpise. Čo sa horespomenutým pánom celkom fajn podarilo. Naviac výpravou, kostýmami, obrazovými efektami ale aj nie zlým hudobným podmazom vytvorili celkom pozerateľné filmové dielko. Dosť ma pobavilo také to Mossadovské podobenstvo odboja izraelitov v Egypte, kedy teroristickými aktivitami podlamovali faraónovu vládu . Ale odboj nestačil, musel prísť chlapček PanBožko so svojimi krokodílami, žabami, muchami a chorobami, a na koniec v zmysle biblického príbehu aj smrťou prvorodených synov či krvou pomazaných verají izraelitských príbytkov. Obrazovo efektné bolo aj prenasledovanie na egyptských vozoch , či prívaly vody (v biblickom význame „vodná stena“) celkom rozumne sa s tým scenárista a následne grafici vysporiadali :). Záverečný pohľad na zostarnutého Mojžiša vezúceho sa pod plachtou na voze s "Kamennými doskami" akoby zvýrazňovali vetu čo vyslovil chlapec PanBožko Mojžišovi : Vůdce klopýtne, kámen zůstává . Takže na záver, či chcete kritizovať film, a či pochváliť, v každom prípade si ho najprv pozrite a potom vyprávajte. :) ()

Morzael

Předně děkuji kolegovi dee-keyovi, který má očekávání z filmu snížil na minimum, tím pádem mě film už ani zklamat nemohl. Naopak mě spíše mile překvapil. Nicméně se jedná o další známku toho, že značka "Ridley Scott" už není, co bývala, a to je škoda. Musím ocenit úvodní bitvu, ta mi přišla celkem povedená, efekty ve filmu, hlavně pověstných 10 ran bylo fajn. Svěží je i Scottův přístup k dané látce, který se spíše než biblické mýtičnosti blíží více reálnému pojetí. Nicméně film sráží slabý soundtrack (což byla asi krize letošních filmů), a něco tomu prostě chybělo, co by film vyzvedlo z vod průměrnosti. Film, který neurazí, bavil mě, ale potřebu, podívat se na něj znovu, asi mít nikdy nebudu. ()

Wormboy

Scottov pribeh Mojzisa nie je klasickym biblickym pribehom a je to dobre. Exodus je rozpravany precizne, klasicke krestanske prvky su velmi podarene podavane bud s logickym vysvetlenim, alebo obrazovym odkazom, ktory moze, ale nemusi podkopat ich mysticky povod. Problem vidim v ciernobielom vykresleni postavy Ramzesa II., ktory bol historicky uplne inou postavou, ale je mi zrejme, ze v ramci rozpravania pribehu Mojzisa, sme museli spravit "badguy-a" z niekoho ineho;) ()

Flynn

Biblický příběh v podání Ridleyho Scotta... zajímavý vizuál, rozhodně kvalitní obsazení a vzešlo z toho takové průměrné pokoukání, což je škoda.... ()

Martrix

Zpracování nelze vytknout vůbec nic. Od režie, herce, výpravu, po digi kobylky...vše v kvalitě odpovídající rozpočtu a renomé tvůrců. Obsahově jde ale o hybrida, který se snaží ukázat co nejrealističtěji prostředí starobylého Egypta a současně podat Boží zásahy, co nejméně fantastickou formou. Výsledek se mi nelíbí. Pokud akceptuji, že se to stalo díky Božím zásahům, že šlo o opravdové zázraky, pak nepotřebuji vysvětlovat, jak se to mohlo stát "doopravdy". Pokud ale Bibli považuji za polopohádkové vyprávění, kde se spousta věcí myslí obrazně a při překladech a přepisech došlo k mnoha odchylkám od skutečnosti, tak mi připadá spousta scén z Exodu dost pitomých. Tato žánrová nevyhraněnost, tak dělá v mých očích z Exodu špatný historický film a současně i nezajímavý film mytologický. Přiznám se, že bych dal přednost mysticko-teologicko-filozofickému filmu, kde by byl prostor pro umělecké ztvárnění všech zázraků a pointou by bylo něco víc, než že to měli těžké jak strádající Židi, tak Bohem/Přírodou dost brutálně vydíraní Egypťani. ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)