EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (Cinemart)

Kosmik 1

Epický velkofilm, který mi ukázal přesně to, co jsem od něj chtěl a očekával. Vynikající efekty, ale hlavně dokonalé ztvárnění starověkého Egypta se vším, co mu bylo vlastní. Čili stavba monumentů, otroctví, vláda faraonů, architektura, oblečení, zbraně, no prostě vše bylo tak dokonalé, až se mi tajil dech. K hereckému obsazení nemám příliš velkých výtek. Bale v roli Mojžíše byl nadprůměrný, Joel Edgerton v roli Ramsese spíše průměrný, ale nekazil dojem filmu, zahrál prostě to, co mu nařídili a tuhle svou funkci odvedl skvěle. Bibli jsem nečetl, ani to nemám v plánu a celkově můj přístup k náboženství je veskrze chladný. Přesto jsou filmy, kde mi příliš velká míra náboženství, Boha, uctívání atd. nevadí a tohle je jeden z těch případů. Na to, že měl film dvě a půl hodiny, tak jsem se v křesle skoro ani nezavrtěl, na hodinky jsem neměl ani pomyšlení a vše tak rychle uteklo, že mi to na konci bylo hodně líto, že už musím opustit sál a jet domů. Viděno v Cinestaru Ostrava ve 3D. 85% ()

Vironey

Pompézní výprava, podivně škrobený faraon a chudák Mojžíš, který evidentně sám neví, co se sebou, tak jen blbě čumí. Chápu, že na biblickém příběhu se toho moc nového vymyslet nedá, ovšem jakoukoliv pohádku lze podat stravitelně. Scottovi se to bohužel nepodařilo, takže film je doslova a do písmene stejně dynamický a strhující jako samotná Bible. V latině. Monotónně předříkávaná plešatým fáterníkem ve vymrzlém kostele. Prostě opruz. ()

Blackberry

Hraničných 3,5. Ridley je fajn, poňal to zasa trošku ináč a predsa zachoval základ, podstatu. Aj keď pre človeka, ktorý nevie, o čom je príbeh Mojžiša, to podľa mňa nebolo dostatočne vysvetlené. Najlepšia postava - Ramzes. ()

vyfuk

Ooooo ano. Zachraň tisíce židů a nikdo ti nepoděkuje. Typický židé. Ne dělám si srandu. Ale kéž bych si ji mohl dělat z toho filmu. Scott je zvláštní v tom, že buď jeho filmy jsou super a nebo totální kolaps. Málokdy se stane, že nevím co říct. A to je asi teď. V Egyptě jsem se necítil tak hezky jako na anglickém venkově, západoevropských lesích a i Svaté zemi, ve vesmíru a nebo starověkém Římě. Ale i tak to celkem šlo. Jenom mě přišlo, že scénář psala labilní kachna a herci proto ani nevěděli co jak dělat, tak blábolili a dělali divné gestikulace. Jednoduše... trailer by byl asi uspokojivější než celý film. Budu dělat, že jsem film nikdy neviděl a trailer bylo vše co kdy bylo vypuštěno do světa. ()

D28

Pre baleheada ateistu vhodne namiešaná zmes, v ktorej zvlášť potešilo - okrem NEHO samozrejme -stvárnenie "prebrodenia" mora, a veľmi sklamal strih.Ale priznám sa, čakala som väčšiu pohromu, než boli tie egyptské, takže pán Scott to zvládol so cťou. ()

mkubalikova

Vymazlený a očividně velmi drahý vizuál válcuje obsah, takže tu máme v krátké době další * biblických rozměrů. O Vánocích jsem opětně zkoukla televizního Mojžíše, který Ridleyho spektákl strčí hravě do kapsy. Třetí hvězda pro Christiana Balea, je to kus chlapa. 60% ()

Killda

Nechť se Hobit jde zahrabat a pokloní se výpravě Exodu! Ridley Scott to v sobě pořád má, jenže tentokrát se pustil do vyždímaného tématu. Všichni moc dobře známe příběh a tak už není čím by vás Exodus překvapil. A Ridley dokonce nedodržel, co sliboval - že se bude starat hlavně o vztah Mojžíše a Ramsese. Vznikl tak poměrně plochý film, který dokonce nevytrhne žádná epická bitva, protože tam není! A chybí! Konec tak vyšumí a člověk po chvilce ani neví, že nějaký film viděl. Škoda, tak zase příště Ridley. ()

Jacob23

Nekdy je scenar az prilis naivni a CGI prilis smesne ale vylozene spatne to nebylo..mnohem vice se mi libila prvni pulka nez ta druha.Zachranuji to oba hlavni herci a slusna vyprava ()

V.Silver

Velkorozpočtové sterilno. Dechberoucí záběry, krásné efekty, skvělá výprava, ale taky příšerné herecké výkony, nedotažený scénář a dvouapůlhodinová stopáž. Dávám tři hvězdy, protože mám podobně jako Scott rád symboliku a ve výrazu WTF jsou taky jenom tři písmena. 50% ()

ghatos

Ze začátku je to nic moc, ale jak začne bůh rozjíždět svou flow, tak už se to dá. Je fakt, že (digi)kulisy Egypta vypadají jak z nějakého Disneylandu a celkově to nepůsobí moc lákavě, ovšem časem se Ridley Scott začne prokopávat k nějaké té hlubší filozofii. Mě se dialogy s bohem líbili. Už avatar boha byl zvolený dobře. V rozhovorech s ním se navíc odhaluje celý teologicko-filozofický základ hebrejské (evropské) civilizace. DISKUZE s BOHEM (člověkem) a POCHYBOVÁNÍ jako základ hluboké moudrosti. Jaký to kontrast k aktuální zaslepené islámské dogmatice vyrábějící duchovní (všehoschopné) otroky. Vtipné také je, že v té době Islám ani neexistoval. 63%. PS: Každý, ať si píše, co chce, ale proti očividné blbosti se musím ozvat. To, co stvořil Shadwell za hypotézu se opravdu jen tak nevidí. On vůbec neví, o čem píše. Nachází např. naprosto nesmyslné přirovnání mezi dnešními muslimy v Evropě a židy ve starobylém Egyptě!!!! :) ?!!!? Muslimy někdo drží v Evropě násilně (v otroctví)? Jejich teroristické útoky jsou morálně, nábožensky, lidsky ospravedlnitelné? Co bych za to dal (nejen já), kdyby zpět dobrovolně odtáhli do své pouště. Jinak, když už někdo chce v tom hledat paralely, tak je třeba zmínit hrozící holocaust (Egypt), který se nakonec židům později nevyhnul (Německo). ()

Pedross800

"POCTILI JSTE MĚ SVOU DŮVĚROU. TEĎ VÁS POCTÍM SVOU VÍROU. NÁSLEDUJTE MĚ A BUDETE SVOBODNÍ! ZŮSTAŇTE A ZEMŘETE! NEBOJTE SE. BŮH JE S NÁMI!" A tak se nebáli a Mojžíše následovali. Známý biblický příběh, který obsahem těžko může překvapit a tak hlavní co si užívám jsou epické a monumentální scény a samotné zobrazení Starověkého Egypta, jeho měst, pyramid. A to je geniální, dokonalé......z každého záběru a pohledu je cítit ten velkolepý Egypt a co teprve když přijdou na řadu boží rány na něj sesílané, to už jen zatajuji dech a nechávám se touto digi pohádkou spokojeně unášet až ke konci. Potěšilo také obsazení přenádherné Marie Valverde, která mě okouzlila už jako šestnáctiletá dívenka. Tomuhle historickému eposu nemám co vytknout a těším se na nezkrácenou 4hodinovou verzi. ()

drackula

Rovnako ako u nedávneho Noeho, je problém biblických príbehov v tom, že všetci už na začiatku vedia o čom to bude a ako to dopadne. Jediné, čím sa dá potom zaujať sú originálne nápady a kvalitné spracovanie. Ridley Scott vsadil najmä na monumentálne spracovanie a musím uznať, že sa na to dívalo naozaj dobre. Nápadov bolo už trošku menej, ale minimálne nahradenie horiaceho kríku arogantným zasranom príjemne potešilo. Trošku kostrbatý mi pripadal moment, keď sa do filmu začali intenzívne vnárať náboženské motívy - videnia a samotná komunikácia s bohom. Táto približne 10-15 minútová sekvencia trošku narušila celkový dojem, ale naštastie ho úplne nepokazila. Škoda, že Exodus neponúkol okrem vizuálneho ohúrenia nič navyše. V porovnaní s Noem, je to v prospech Exodusu len o vlások. 80% ()

Ravi

Scottovi tyto příběhy vysloveně sedí a sázka na Balea, si myslím, byla tou pravou. Film se drží křečovitě nitě, jak ukázat fantastické věci velmi prakticky, než že by se příliš pouštěl do povídaček a mytologických debat. Je to sázka na charaktery, nikoli však na velkolepé scény, což opravdu funguje. Bohužel je těch charakterů poskrovnu a nejspíše ustoupily sem tam ději, který se odmítá uskromnit (není divu). Například takový Ben Kingsley dostal trestuhodně málo prostoru. Při tom všem jsem si říkal, že je škoda, že tento film nemá čtyři hodiny, poněvadž by stále bylo co a jak vyprávět. Velké sousto, které Scott sice se ctí zvládl, ale při neutuchajícím pocitu, že by si člověk představoval více. Pokud jde o biblická vyprávění, Noe byl podle mě mnohem lepší. 65% = 3/5 ()

dinsdale

Jako programový anti-křesťan jsem se vydala jen na zážitek a sociální událost. O to víc mě dostalo, jak moc jsem si film užila, a to dokonce s nečekaným dabingem. Fungovala pro mě výprava, kostýmy, masky. Veškeré herecké obsazení (kromě Aarona Paula, což je prostě Jesse a hotovo). Mile mě překvapila absence velkých proslovů a vyznávání víry a pochyb, velkých gest. Ta se prostě děla sama tou akcí. Byla pro mě příjemná i absence krve a brutality. Možná bych to místy ještě prostříhala, tak o patnáct dvacet minut. Třeba egyptské rány byly po čase trochu monotónní. Ale celkově jsem nezažila jediný wtf moment, pocit nesouladu, zbytečnosti, což se mi nestalo už věky. ()

Alisa

Mé dojmy z filmu naprosto vystihl ve svém komentáři uživatel Wayne, takže se nechci opakovat. Jen nesouhlasím s jednou věcí..Edgerton mě hodně bavil. Kdysi jsem viděla nějaký starší film o Mojžíšovi a ten byl tedy o třídu výše. ()

iantomasik

Je to natočené dost rutinně a dramaticky to upřímně moc nefunguje. Těžko říct, co s tím udělá režisérský sestřih, ale ve stávající podobě se rozhodně nejedná o nějak zvlášť soudržný kousek, nicméně dokázal si udržet mou pozornost po celou stopáž a co stojí za pozornost je rozhodně scenář. Ten sice dělá z Exodu špatný blockbuster, protože mimo jiné vykresluje postavy naprosto stroze ale přitom nečernobíle, ale poměrně drze zhušťuje a zrcadlí útrapy židů napříč historií až k současnosti (pogromy, koncentrační tábory, pochody smrti, palestinský konflikt..), dost nevybíravě kritizuje náboženský fanatismus, ale neváhá popíchnout i ateisty a vědce/ekonomy. Vůbec se jedná o poměrně misantropickou látku, takže mě až tak nepřekvapuje, že si ji Scott vybral. ()

Sheffield

Poctivá filmařina, která mě ve výsledku docela minula. Navíc, abych pravdu řekl, mě tam dost sral Joel Edgerton feat. jeho věčně otrávený ksicht, jímž každou chvíli připomínal Kevina Spaceyho. Už se těším, až to vyjde na Blu-ray, abych si to mohl dát jako normální člověk. Čili v originálním znění s titulky. ()

JančiBači

Exodus je biblický príbeh o Mojžišovi a jeho vyvedení židov z Egypta. Mojžiš žije na faraónovom dvore a po smrti starého faraóna sa k vládnutiu dostáva jeho syn Ramzes veľký. Zistí sa, že Mojžiš má hebrejskú krv a stáva sa nepohodlným. Je vyhnaný do vyhnanstva a faraónov palác opúšťa. Ožení sa, založí si rodinu a jedného dňa sa mu na svätej hore zjaví boh a pošle ho aby vyviedol Izraelitov z Egypta. Nebude to jednoduché, pretože s lacnou pracovnou silou má Ramzes svoje plány. A tak nasleduje 10 božích rán a zbytok už poznáme z biblie. Ridley Scott je výborný režisér a a aj keď kritika jeho posledné filmy prijala vlažne, nevzdáva sa a posledné slovo rozhodne ešte nepovedal. Jeho réžii nie je čo vytknúť. Skvelé zábery na Egypt a výborne spracovanie 10 Božích rán. Záverečné roztvorenie mora dopadlo trochu inak ako poznáme , ale bolo o to realistickejšie a dych berúce. Najlepšia scéna z filmu je, keď uteká biely kôň pred veľkou vlnou. Bale je v úlohe Mojžiša trefný skvelo mu sekunduje tiež výborný Joe Edgelton ako faraón. Na škodu je že Sigurney Weaver a Ben Kingsley dostali veľmi málo priestoru, ale dá sa to pochopiť, keďže je to film hlavne o Mojžišovi a ich postavy sú vedľajšie . Sklamaný možno budú tí, čo čakajú komerčný blockbuster, o tom Exodus rozhodne nie je. ()

DeathTheKid

O ždibec lepší Pompeje, ale to snad ani není pochvala, spíše je to zklamání. Scott u mě opět potvrzuje pověst nejrozporuplnějšího režiséra co znám a sází na vizuál a pompéznost. Postavy a příběh jakoby hrály snad až 93. housle a k tomu všemu to musíme snášet celých 150 minut za doprovodu nevýrazné hudby. Důvod proč jsem to jakoš takoš dokoukal s napětím byly efekty a zvědavost ve věci, jak to Ridley vlastně vidí. Takže, co je vlastně větší zklamání? Že jsem šel do kina na Birdmana nebo že jsem chtěl jít původně na toto? ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)