EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (Cinemart)

Fary

Klasický příklad dobrého traileru roztahaného do nudných 151 minut. Škoda toho příběhu - mělo to potenciál. Není to úplně propadák, ale taky žádný zázrak. ()

Hanys_

V rámci žánru boužel zklamání. V kině bych možná u některých scén žasl, ale to nic nemění na tom, že se toho tady i přes tu stopáž prostě moc neděje. Nejslabší Ridley. ()

Litvicek

Místy ohromné a vynikající ale místy zase naopak otřesné, brutální a nesmyslné. Riddley si to udělal podle sebe a je to znát. Vizuál nádherný. Zvířata trpící a o lidech ani nemluvím ale narozdíl od zvířat, já na lidi osobně seru. Hodně jsem se na Exodus těšil a podle komentářů a hodnocení, čekal jsem podobný film, jako předchozí Robin Hood, jenž je můj oblíbený film... Bohužel, na pět hvězd to není a i ta čvrtá hvězda, je asi přehnaná ale abych to obhájil, já se po celou dobu filmu nijak extra nenudil, ba naopak jsem byl zvědav co bude dál. Celou dobu to sledovat byla docela zábava, i když nesmyslů tam bylo plno - ku příkladu obrovská vlna smete dva hlavní hrdiny a v momentě, kdy člověk čeká, že jejich těla budou roztrhaná vejpůl, tak oni si v klidu vylezou na souš, možná s pár oděrkama ale živí... Ale jo fajn, beru to. V klidu podívaná, za kterou bych do kina sice nešel ale v pohodlí domova to bylo sledováno s obdivem k mistrnému dobovému vizuálu a zajímavému příběhu. 4 hvězdy, NOT BAD. ()

VIPerson

Efekty, herci a celková pompéznost se Exodu prostě upřít nedá, ale opravdu to bylo nudnější než Noe a méně zábavné než uzpívaný Princ Egyptský. ()

dopita

Řekněme, že asi tak na první dvě třetiny filmu se ještě dalo koukat - jakš takš. Pak už to byla nuda taková, že bych se snad radši čtyřicet minut díval do nespláchnutý záchodový mísy, než na tohle. Opět strašně důležitej film, co se bere strašně vážně a kterej nestojí za řeč, podobně jako předchozí historickej kravicec Ridleyho Scotta Království nebeské. Film nezachráněj triky ani docela solidní Christian Bale. Scottova režie je rutinní, nudná, zavánějící komatem. ()

Neshika

Že se většina postav mezi sebou domlouvá řvaním ještě snesu, ale finále filmu vyznívá ještě prázdněji než žaludek somálskýho dítěte. Zajímavost: Princ Egyptský, animovanej muzikál se stejnou tématikou, má 82%. To něco vypovídá. ()

HArna

Vlastně jsem to sledoval bez zájmu, pro mě nuda. Nesedli mě ani herci a že tam hrajou dobří herci není pochyb (moc nechápu například Sigourney Weaver, která ve filmu je asi jen dvě minuty). Něco málo o Mojžíšovi vím a to se nezmění ani po tomhle filmu. Určitě nejslabší Ridley Scott. ()

Milan25

Na film jsem se docela těšil, ale jak už to tak bývá, nastalo zklamání. S tím jak samotný film vypadá problém nemám, ale ztroskotalo to absolutně na postavách. John Turturo jako faraon je přešlap. Mezi Mojžíšem a Ramsesem nefunguje vůbec žádné pouto, na to, že by to měli být bratři a mohl bych pokračovat. Navíc jsem měl pocit že čas jde často dopředu hrozně rychle - jak dlouho byl v poušti, dva dny? A Tziporah si vzal taky snad po dvoudenní známosti. Jediná postava, kterou oceňuji, je "bůh", ten kluk si to dává fakt bez zaváhání. Vinit Ridleyho asi nelze, ale scénárista by se měl jít stydět. ()

Aslan

Zaujímavým spôsobom spracovaná téma, života Mojžiša a úteku židovského národa z 400 rokov trvajúceho otroctva. Vzťah Mojžiš, Ramses. Vzťah Mojžiš a židia a jeho vlastný pôvod. Hľadanie vlastnej identity. Stretnutie s Bohom a Jeho vedenie. Vybranie malého chlapca, ako hlasu sprostredkovania nadprirodzena, podnecuje fantáziu, vieru človeka. Boh má spôsoby, ako a cez koho sprostredkuje svoju vôľu. Ide o to mať schopnosť v hluku sveta počuť Jeho hlas. ()

Janega

Ani Scottove holyvúdske megalomanstvo tohto filmu nedokáže zakryť bezduché spracovanie daného biblického príbehu. Ide o akési polomystické rozprávanie, kde na jednej strane sa darí logicky vysvetliť postupnosť 9 z 10 egyptských rán aj bez Božieho zásahu a vyzerá to, že Scott sa snaží o nenáboženské vysvetlenie Mojžišovho príbehu, no tým mystickým častiam sa aj tak nemôže vyhnúť a tie teda dosť odflákol. 151 minútová stopáž je naozaj veľmi premrštená, nakoľko polhodinová epizódka o trénovaní otrokov je nielenže nezmyselná, no pre celý príbeh úplne zbytočná. Radšej animovaný Princ Egyptský (1998). ()

Nerhinn

Měla jsem tendenci fandit spíš Egypťanům. Hlavní hrdina je nudný protivný mizera. To faraón má aspoň nějaký charakter. ()

vodafone

Pro mě opravdu špatný film.. 2 hvězdy jsou za Bale a za skvělou vizuální stránku.. co mi zde vadí je samozřejmě Biblická nepřesnost za to jedna hvězda dolů. Dále mě štve jak je film zbytečně dlouhý.. dávají tam věci např. Mojžíšovu rodinu, která v Bibli nebyla nijak rozvijena. Na konci filmu jsou prosil o ukonční. ()

dormouse

Velké zklamání. Takový krásný příběh a tak zpackaný. Místo aby bylo těžiště filmu v boji Mojžíše i hebrejců se svou vírou, vidíme bohatství Egypta, honičky v impozantních leč málo uvěřitelné kulisách a kostýmech. Spoustu důležitých postav se Scott neobtěžovat divákovi představit (Aron, Miriam jen letmo, Jetro) a kdo příběh nezná, tomu jej film nepřiblíží. Jak mám ráda Christiana Balea, tak jako Mojžíš mne opravdu nepřesvědčil. V duelu Mojžíš-Paddington vede na celé čáře medvídek z Peru. ()

Prochy38

Co k tomu říct. Po pár týdnech zase v kině a sáhl jsem po správném lístku. Těšil jsem se na Ch. Belea, J. Edgertona a velkolepou, historickou, biblicky epickou a dech beroucí podívanou. A co jsem dostal? Ch. Belea, J. Edgertona a velkolepou, historickou, biblicky epickou a dech beroucí podívanou!!! Ch. Bale byl vynikající, od začátku až do konce. J. Edgerton měl sice aspoň trochu stárnout, ale jinak byl coby Ramses skvělý. Že se tam objeví B. Kingsley jsem nečekal a potěšil. Čekal jsem S. Weaver, ale dostal jen malinko. Naopak mě moc potěšila krása jihovýchodních žen. Jak Mojžíšova tak Ramsesova :). A film? Rány egyptské byly vynikající! Cesta přes Rudé moře velkolepá. První část filmu v egyptském městě nádherná. R. Scott si pohrál se všemi detaily na jedničku. A. Iglesias mile překvapil kvalitním soundtrackem. Marně hledám zápory... Zdejší rozporuplné názory mě neodradí od mého plného hodnocení. ()

bloodcountes

Nádherná výpravná podívaná, epická monumentální kamera a hudba, překrásné exteriéry a Ridleyova magie, která mě dokázala přenést přímo do filmu. Obzvlášť u sedmi ran jsem trpěla, dusila se, zajíkala se a po zádech mi běhal mráz, jako by mi skutečně šlo o život. Nechce se mi rozebírat jednotlivosti, film jako celek mě vtáhl až do posledního záběru a potom...potom totální wtf. Kde je konec exodu? Už ta část po překonání Rudého moře byla spíchnutá metodou žaves (takže by snad bylo skoro lepší, kdyby film skončil na pobřeží Rudého moře), ale že ten konec bude až takhle ustřižený, to mě dost překvapilo. Holt Ridley raději točí bitvy a tak fláknul jednu nepodstatnou, leč epickou a dokonale podanou bitvu na začátek a pak mu nezbyl prostor na konec exodu, o kterém snad měl film být, ale který není tak dramatický a je plný bloudění, strádání a smrti. Nicméně fakt, že izraeliti chodili po poušti celých 40 let a do země zaslíbené vkročila až nová generace, to je taky dost monumentální a Ridley by, kdyby jen chtěl, dokázal i tuhle část exodu podat poutavě. A mohl by se vyřádit i na vysvětlení zázraků s manou nebeskou, křepelkami a podobně. Škoda promarněné příležitosti. Nicméně když budu hodnotit film tak jak byl (měl by se jmenovat spíš "Mojžíš"), tak musím dát pět hvězd - tolik pocitů, vjemů a emocí jsem v kině už dlouho nezažila. ()

Vadriano

Přečíst si před zhlédnutím exodus v dětské bibli bylo užitečné a celkově zesílilo můj dojem a zážitek. Také se mi líbilo , jak spojili náboženský výklad s přírodovědným. Dobrý film. ()

Tristaver

Ach, Ridley, proč? Na projekci do kina jsem se nechal přemluvit po slovech "vole, je to Ridley Scott, tak to nemůže být slabé!". Ale bylo. Nesmyslně dlouhá stopáž plná nádherného vizuálu a šeredně slabého scénáře. Rozhovory snad už horší být nemohly. Na druhou stranu mě příjemně překvapily herecké výkony, kdy tradičně skvělého Balea ještě možná předstihl Edgerton. Jinak ale snímek nemá co nabídnout mimo opravdu výborné výpravy a zajímavého ztvárnění Boha (zdravím Alanis Morissette a Dogma). Nejhorší na tom všem je, že Mojžíš Egypťan mě bavil mnohem víc než Mojžíš Žid. Asi skončím v pekle. ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)