EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (Cinemart)

Gunslinger

** za ako tak prežiteľnú nudu + * za vcelku originálne zobrazenie Boha ako malého sadistického chlapca, ktorému ide hlavne o pomstu.. ()

Georgex

Další z řady pokusů přenést biblický příběh na plátna kin a opět se bohužel nejedná o žádný zázrak. Ano, film má zručného režiséra, fascinující výpravu, skvělé efekty a hlavně obrovský rozpočet, což je na něm znát. To vše bylo samozřejmě skvělé, nicméně to nevykompenzuje fakt, že Ridley Scott nezvládl to hlavní, čímž je přenesení příběhu do snesitelné formy. Za tu rozhodně nepovažuji dvou a půl hodinové převyprávění příběhu, který si můžete v jednom odstavci přečíst na Wikipedii a výsledek bude asi tak stejný s tím rozdílem, že se u něj nebudete tak šíleně nudit. Když už překonáte fakt, že se tři čtvrtiny filmu nudou kopete do zadnice a napětím čekáte až konečně vypukne oné peklo, tak přijde opětovné zklamání, jelikož deset ran egyptských prosviští jak souprava TGV a upřímně řečeno ani jejich ztvárnění není nikterak dechberoucí. Rozporuplným faktem je také výběr hlavních představitelů, kteří sice podávají velmi solidní výkony, ale ve svých rolích příliš autenticky nevypadají. Moje hodnocení 50%. ()

fiLLthe3DD

Tento rádoby "historický" snímek mne poněkud zklamal... Herecké výkony velmi dobré, kostýmy, speciální efekty a kulisy taktéž na velmi vysoké úrovni, avšak příběh nic moc - Čekal jsem, že v závěru "vyjeví" Mojžíš svým "ovečkám" Desatero, ale ne! Christian Bale je jinak opravdu k pomilování <3 55% ()

giovanni3

Od Ridley Scott jsem čekal víc než převyprávět Starý zákon (?) část o odchodu křesťanů z Egypta, o morových ranách, rozestoupení moře atd... Co zde bylo "navíc"? Jedině smečka krokodýlů, úvodní "rychlobitva" a Mojžíšova žena. Efekty zde byly, ale celkově nic objevného. Osobně bych od názvu očekával cosi jako střet bohů a králů místo toho je zde Bůh, který 400 let svůj lid neřeší a pak sype z rukávu pohromu za pohromou jak kdyby se nechumelilo, nechává zabíjet děti a na závěr nechá vytvořit desatero kde jen tak mimochodem je "nezabiješ". Navíc chování toho kluka/posla sem tam zavání jako snaha o pomstu ne o jakousi formu lekce což se taky s křesťanstvím nějak neslučuje... Čekal jsem víc než Bibli se speciálními efekty a pár souboji. Pouze 3z5 ()

Sdoom

Sterilní, nudná a naprosto chladná adaptace jednoho z největších příběhů lidstva. Chybí tomu duše, Scott to natočil naprosto rutinérsky, odtažitě, bez nějaké interpretace. Ano, technicky je to na velmi dobré úrovni, ale to mi opravdu nestačí. Zdaleka ne tak propracované a vtahující jako Ten Commandments, zdaleka ne tak zábavné jako animovaný Prince of Egypt. Navíc Christian Bale i přes své nesporné kvality není ani z poloviny tak věrohodný Mojžíš jako Charlton Heston. Zbytečný film, který, myslím si, nezachrání ani Director's cut, pokud nějaký v budoucnu bude. No a Bůh v podobě toho fakana, to už byla jen taková kyselá třešnička na dortu. (kino Cinestar, orig.) ()

kenkaku

Stařík dostal ranec doláčů a tak ho rozfofroval. Nepochopte mě zle. Ono je to na plátně vidět (že je to drahý a epický). Už mě ale unavuje, že někdo kdo má za sebou ultra nářezy (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) točí posledních deset let jednu hovadinu za druhou. Možná, že kdybych byl nějaký ten militantní panbíčkář co zná knihu knih nazpaměť, tak se na vše dívám jinak. Jenže nejsem. A tak zcela nechápu ty zvraty chování v náladách postav. Tuny keců a významné pohledy typu "Ty vole von je Mojžíš! Ty vole von je Hebrejec!" jsou mi svou hloubkou utajený. Navíc mi přišlo, jakoby cca v polovině dostal Ridley po hlavě a náhle pojal film úplně jinak. Do té doby je to celkem uchopitelné, ale jakmile do děje začne kecat Bůh, hovno spadne na větrák. Jo, ono vypadá monumentálně sledovat pohromy ve velkém. Je to i zábava. Ale proč? To se vážně 400tis otroků neumí vypořádat s 4tis vojáků? Proč tam otroci šaškují s výcvikem, když prakticky k žádnému povstání nedojde? Jen sedí na zadku a čekají až se faraon vytočí a pošle je pryč!? No hnus velebnosti, na to se už nedá nic jiného říct... ()

Babous

Zajímavé provedení onoho prastarého příběhu, které si hraje s myšlenkou, že všechno, co se ve Starém zákoně píše, jde nějak logicky vysvětlit. Ale ten příběh je natolik známý, že ničím nepřekvapí. ()

SG-1

"Každým rokem porodnost překračuje úmrtnost. Ti lidé se množí, jako by šlo o soutěž." -místokrál Pithomu- ()

LexBarker

Další zklamání od pana Scotta...Zbytečně zdlouhavé a kupodivu ne moc zajímavě natočené.Chvílemi jsem si připadal,jako při sledování nepodařených dokumentů na National Geographic... ()

sedm.1

Exodus byla velmi povedená podívaná, při které jsem měl ale po celou dobu neustále pocit, že to mohlo být ale stejně ještě mnohem, ale mnohem lepší a že klidně mohlo jít i minimálně o filmovou událost roku, kdyby …, kdyby se toho neujal největší režisérský patlal, matlal současnosti, rádobyumělec Ridley Scott. Do čeho se tenhle chlap totiž pustí, tak tím hned ztrácí v mých očích celý projekt 50% ze své kvality a bohužel k obrovské smůle se mu pod ruce dostávají jen samý kvalitní scénáře, které pak svou postupnou prací ničí, mrví, deformuje, až z toho pak nakonec vyjdou jen nudný paskvily, hodný skutečně jen jeho jména. Naštěstí v případě Exodusu je zde ale tolik pozitivních faktorů, že se mu nakonec zas až tak ten film nepodařilo pohřbít, ikdyž tedy i tak jsou zde ony prvky jeho popletené práce značně viditelné. Nicméně začnu tedy určitě nejdříve těmi pozitivy, jako je samotný námět, který je velkolepý, nabízející obrovské možnosti při zpracování dané látky a spoustu momentů, které pro svou všeobecnou známost budí ohromné očekávání a vesměs se tak i naštěstí ve výsledku povedlo. Též vzhledem k námětu pak film nabízí i mnoho efektních scén, které sice svou kvalitou na zadek neposadí a ani neohromí, nicméně působivé a fungující jsou, čímž své poslání také splnili. Vizuální stránce filmu nelze též moc co vyčíst, a je to s ní asi podobné jako s efekty, tedy nenadchne, neurazí, uspokojí. Nejdominantnějším a nejvýraznějším kladem Exodusu je ale každopádně casting, kdy samozřejmě především Christian Bale podává opět fantastický výkon, a sledovat jeho herectví je prostě strhující, neskutečný zážitek a je to prostě opravdu filmový král současnosti. Nicméně ani Joel Edgerton nezůstává tentokrát vůbec pozadu a svým výkonem Balea úžasně doplňuje a zároveň mu i působivě konkuruje, čímž ti dva vytvořili tak úžasnou dvojici, že filmu dodali největší kus kvality. Ony jsou ale prakticky vesměs všechny postavy obsazeny vážně skvěle a v tomto ohledu je Exodus zkrátka špička. Každopádně, důvod, proč bych nejradši hodil Scotta do kotle s vařicí vodou, aby už nemohl ničit další nadějně vyhlížející scénáře a proč nedám filmu plné hodnocení, je, že díky jeho zpracování postrádá Exodus absolutně spád, strhující momenty, napětí, emoce, atmosféru, a naopak disponuje spoustou zbytečných scén, ve kterých Ridley neskrývaně filmařsky masturbuje, kdy se snaží být zajímavý a nevšední, ve výsledku tím ale film jen natahuje a potápí. On prostě neumí odvyprávět své filmy jednoduše, přímočaře, snaží se je umělecky obohacovat, ale jelikož na to nemá, tak to pak dopadá, jak to dopadá, tedy nesouvisle, kostrbatě a především častokrát i nudně. Za pozornost ale Exodus každopádně stojí, ovšem pozor, jde pořád především hlavně o klasický hollywoodský spektákl, který nábožensky orientované publikum akorát tak nasere, nicméně fanatické ateisty jako já pobavit dokáže spolehlivě. ()

h0n24 odpad!

Zapomenutelné. Nedoporučuji. Riddleyovsky grandiciózní. Dlouhé scény, obrovské bitvy, epické ve všech oblastech. Ale zároveň otřesně nudné! Dějová sračka zabalená v lesklém hávu. Dvě a půl hodiny ztraceného času. ()

Maynard.

No, rozhodně lepší než novej Robin Hood a nebo Noe. Hodně moc sem se bál na tohle mrknout, páč Ridley pro mě přestal točit filmy cca před 15 ti roky. Tohle sice taky nebyl šťastnej výběr, ale dopadlo to ještě hodně dobře. Asi to hodně udělal Bale, páč na tohodle týpka mám prostě slabost. Tady si (jak je jeho dobrým a ujetým zvykem) střihnul roli, kvůli který samozřejmě ubral nejmíň 20 kilo. V tomhle je to jedinečnej blázen :o). Hrát umí a dobře se mi na něj kouká. Jeho protějšek Ramses, to už bylo horší, toho herce nemusím, navíc mi do role faraóna vůbec neseděl. Efekty supr, egyptské rány se hodně povedly. Ale nakonci sem se těšil na "rozestoupení" rudého moře, ale bohužel to bylo takový nijaký. Na to, jak sem se bál, tak sem příjemně překvapenej... ()

MsUtahraptor

Náboženský příběh pojatý víceméně jako historický velkofilm. Palec nahoru obzvlášť pro to děcko, co hrálo Boha. Na to, jak jsem zaujatá vůči tomuto tématu a postavě Boha samotného, se mi film dost líbil. ()

Metal Lord

Když jsem se chystal s ročním zpožděním na shlédnutí Exodu, očekával jsem mnohé, další Scottovu epickou podívanou alá Gladiátor. Ale to, že dostanu Gladiátora jako přes kopírák, s tím jsem nepočítal. Je tu "bratrské" pouto, úvodní bitva, smrt panovnáka, rozkmotření, .... a závěrečné "skoro" zúčtování. Prostě Gladiátor po více jak desetiletí. Ale ono to v mnoha případech funguje, vizuálně to vypadá pěkně. Ale něco tomu chybí, nějaký ten wow efekt, který by mi řekl "dej tomu tu pátou hvězdu", takhle je to jen na ty 4* ()

iXtr3m3

Film, kde forma zvitazila nad obsahom. No v tomto pripade to nie je nic tragicke. Za prve, audiovizualna stranka bola jednoducho dokonala, spinava, realisticka, drsna, megalomanska a zaroven putava. V zrovnani s tymto bola napriklad vyprava Hobita ako z inscenacie a to mam Hobita rad... :-) Za druhe, film, kde poznate, ako to skonci, nema uz moc cim prekvapit a aj s prihliadnutim na nie pre kazdeho prijatelne stvarnenie Boha, pre mna urcite palec hore, ako sa reziser s nametom pobil a aj ked nemal sancu vyhrat, kedze vtesnat niekolkorocny epos do 150 minut je nemozne bez roznych skratiek a zaroven vykreslit jednotlive charaktery je kvoli stopazi taktiez neuskutocnitelne, hlavne body vtesnal do deja, herci sli na maximum a nastastie bol seriozny a nenechal sa zlanarit k vystrelkom originality, ktore by film pochovali, ako sa to stalo Noahovi. Ja som spokojny. Obsah/Forma = 70/110 = 90%... :-) .............................................................................................................................................................................................................................P.S. Pre tých, ktorý biblický príbeh nazývajú fantasy, ste na práškoch? Keď je niekto ateista (teraz sa nejdem zastávať veriacich, každý má právo na svoj názor), tak predsa nehodnotím obsah, ktorý vám nič nemôže povedať? Ako môže niekto hodnotiť niečo, čomu nerozumie? Jednoducho predsa a to extrémne nízkymi hodnoteniami prípadne ako niektorí dementi dokonca odpadom... Ale OK, vieru sem nebudem ťahať, je to každého osobná vec a poznám ľudí, ktorí idú na film len preto, aby zabili čas. Ako však môže niekto film takéhoto formátu ohodnotiť jednou hviezdou alebo odpadom, že kedu? To je drzosť, arogancia a nie prejav intelektuality a vlastnej inteligencie, ale vlastnej demencie. Mimochodom, keď som pozeral tvoje hodnotenia, tak mám dojem, že ty si čistý príklad toho starého známeho "Všetci ste blázni, len ja som lietadlo...", inak si ani tvoje komenty a hodnotenia nielen k tomuto filmu, ale k ďalším perlám strieborného plátna ani nedokážem vysvetliť. Čítať tvoje kydy, tak umriem na krvácanie do mozgu. Alebo ty Michaela Ari_Wolf Plassová tu spomínaš whitewashing, dáš filmu odpad a pritom Twilight dostal u teba 3 hviezdy. Tvoje myšlienkové pochody a tvoj brainwashing asi netreba rozoberať. A nie nie, neskúšajte tu hrať na to, že pre vás vizuál nie je podstatný. Hodnotenie by sa malo deliť na všetky strany, minimálne na dve a to obsah a forma. A ak aj pre niekoho obsah bol odpad, beriem, aj keď nesúhlasím, nehádam sa, tak jednoducho nie je predstaviteľné, aby takto vypiplaný vizuál dostal rovnako odpad. To nemôže urobiť inteligentne zmýšľajúci človek. To nemá čo dočinenia ani s vierou, ani s ateizmom, to je číra demencia a arogancia a aj keď nie vedomé, minimálne podvedomá snaha filmu uškodiť. Pri originálnych a neznámych filmoch pochopím prípadnú možnosť sklamania sa, ale preboha, keď sa jedná o príbeh, ktorý vieme ako začal a ako skončí, tak keď niekto voči tomuto má odpor, tak načo do kina chodí? Aby nas-ieral ostatných svojimi kydmi? Povedal by som "Spamätajte sa.", ale vám už nič nepomôže, tak bežte otravovať inam. () (méně) (více)

Rudinsky

Emocionálne sterilná báchorka na úrovni biblických omáčok na vianočnej STV2, ktorú od totálneho fiaska drží nad vodou iba Scottov štandardný, uber-vypiplaný vizuál a presný Edgerton. A pritom Zaillan to myslel fakt odvážne - tak nekorektné šťuchanie do Starého zákona a celkovo katolicizmu ako takého som na veľkom plátne nevidel už dlho. Nieto ešte v háve veľkého biblického eposu. Mohla to byť zaujímavá a istým spôsobom aj atraktívne nekorektná jazda, toto ale žiaľ pôsobí rovnako unudene, ako jedna z hlavných postáv. Jediné, čo si z filmu zapamätáte, sú bombastické výpravné nálety a inovatívne zobrazenie pohrom. To ale pri 151 minútovej šmakuláde od starého harcovníka nestačí. Škoda. ()

Kuny27

V poslední době je veliká obliba natáčet na biblická témata. Otázkou mi však zůstává, zda za vidinou zisku, nebo známosti, nebo za proslavení a nebo za vidinou zfalšovat představu biblických věcí. Film si zaslouží o řád lepší hodnocení než má a než ode mě dostal. Co se týče filmového zpracování, je opravdu velmi dobré! Super kamera, skvělé herci - hlavně Bale - a prostředí taky velmi dobré. Nicméně je potřeba chápat, že pravdivý příběh o Mojžíšovi, dle biblické předlohy, je hlavně O VÍŘE a ne O RACIONALITĚ. Tyto dvě věci často spolupracují, jak v biblických kontextech tak v životě. Zároveň ale víra vyžaduje víru proti racionalitě (v jistém slova smyslu) - a v tomto snímku to nefungovalo. Sám jsem si dovysvětlil několik věcí. Film opravdu velmi dobrý! - ale přece jenom doporučuji přečíst si originál. A to z mnoha důvodů! ()

Indy

Ridleymu Scottovi to už tak nejde, toto mala byť tutovka, ale z trojice veľkých filmov, ktoré som na tému "Mojžiš" videl (Desatoro prikázaní s Charltonom Hestonom, animák Princ Egyptský), je Exodus až ten bronzový. Vizuál to má úchvatný, hudbu slušnú, ale postavám k životu niečo chýba. A ako tomu už býva pri Scottových filmoch zvykom, veľmi cítiť (možno viac ako inokedy), že sa vystrihla minimálne hodina (možno zaujímavého) materiálu. 7/10 ()

HiddenDragon

Necekal jsem zadny zazrak od tak provareneho tematu, ale ze to bude tak rozpacity film, to taky ne. Tady bych vylozene potreboval dat 70%. Neni to zajiste prumer, ale ani ty ctyri hvezdy ciste ne. Tak trochu mi prijde, jak kdyby tu epickou, monumentalni a vizuelne pusobivou cast delal Scott, a pribeh nejaky zaucujici se asistent. Chapu, ze v tak znamem tematu (alespon predpokladam) se daji tezko delat zmeny, ale nektere razeni scen mi jako divakovi prislo jak facka z cisteho nebe. Nevim, jestli to nazvat zmrsenou rezii, nebo strihem, ale sceny typu: v jedne chvili mluvime s jakztakz zivotaschopnym faraonem a v dalsi sekunde se vsichni klani mumii....nebo zabiti dvou vojaku (2x, podobne a az s odstupem dovysvetlene sceny)....nebo Bale v bahne...nebo ze po 9 letech se Siporou Mojzis teprve zjisti, ze by mohl vylezt na horu za vesnici....nebo (spoilery!!) ta bombasticka scena s morem zakoncena tak divnou veci, jako ze to oba hlavni protagonisty splachne - a pak se probere Mojzis, dobre rikam si, jako zazrak, ale ze se uplne v pohode otrepe i Ramses, to bylo uz hloupe. Vubec tam takova scena byt nemela. Jak rikam, nektere veci, jako treba ztvarneni Boha, vytvoreni Desatera, jsou zajimave inovace, v uvedenych pripadech je ale to novatorstvi zas na skodu. Mozna je to tim, ze je to na tak obsahle tema strasne kratke. Tohle vyzaduje minimalne 3h...Director's Cut to snad vyresi. Take casting mi prijde zmrseny. Jediny, ktery pasuje je Bale. Edgerton se mi vubec nelibi (Yul "Chris" Brynner z "Desatera prikazani" 1956 byl podle me nejlepsi Ramses), Torturro je vedle jak ta jedle (mam ho zakorenenho jako komickeho herce a na tak vznesenou postavu se nehodi), stejne tak Ripleyova (paneBoze, sprominutim, jak ta se tam dostala). Osobne si myslim, ze mel Scott obsadit nejake uplne nezname herce, dat sanci nekomu fakt neokoukanemu, a ne naflakat typicky hollywoodsky ansambl. Ale hloupi producenti asi diktuji sve. Pritom Hebrejci (vc. puvodniho "Mojzise" Kingsleyho) jsou vybrani dobre - ale zase maji uplne minoritni vyznam. Dokonce ani ten prerod Balea v zaniceneho vojevudce "ciziho" naroda me nepresvedcil (Kingsley i Heston byli lepsi). Mozna je to tim, ze je tu Boha jaksi min. Scott se snazi o vetsi realisticnost (pokud se to tak da vnimat). Je to dvojsecna zbran. U Deseti ran to funguje skvele, u postav a pribehu tomu pak ale chybi emoce. To je taky zajimave, ze biblicky film cloveka vlastne nedojme. Nejlepsi na teto Scottove verzi je zkratka vizual - letecke zabery na tisicove davy mu proste sedi, stejne tak trikove velmi slusna prace (vlastne nikde jsem nemel pocit "umeleho CGI"). Pokud vyjde "Exodus" na videu aspon o pul hodiny delsi, bude to fajn. Kinoverze je mizerne sestrihany pribeh s perfektni grafikou. ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)