EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (Cinemart)

yatan

Noahovi som dal odpad a Exodu 1 hviezdu a pri tom je Noah lepsi film. Vyvazenejsi originalnejsi a celistvejsi. Exodus je cisto ucelovy na kopyto robeny titani, ci herkules ci ine pseudo cartoon hero epicko vyzerajuce shity dnesnej zufalej digitalnej tvorby. Jedine co musim naozaj uznat je, ze kostym a vizual robili profesionali, ktorych skill, je tu ale zbytocne premarneny, lebo film nema ziadnu realnu hodnotu v mojich ociach. Jemne narazky na kritiku nabozenstva a uz beztak rasistickej ameriky mi velmi vadili. Da sa vobec brat tento film vazne, ked prakticky kompletne odignoroval zasadnu hodnotu biblickeho pribehu? Ved uz len psychologicka premena Mojzisa pocas 40 rokoch v Madiane stalo zato zobrazit, ako Mojzis pokornie a z pysneho egyptana sa stava "najmiernejsi zo vsetkych ludi na zemi,"aby neskor vladal a vedel viest skoro 4mil narod na svojich pleciach.Skoda. ()

Facerr

Biblisté asi obraceli oči v sloup, ale tvůrci filmu se docela dobře pokusili o inovaci. Řek bych, že to bylo dost na škodu, i protože z některých momentů (morové rány, přechod přes moře) šlo udělat o dost efektivněji. I tak to špatný nebylo a nejen film, ale i Christian si 4 hvězdy zasloužej. ()

t.b.kat

Tento film byl natočen naprosto zbytečně, vždyť vlastně jen kopíruje film Bible - Starý zákon: Mojžíš z r. 1995, Ridley Scott je režisér velkých akcí, ale asi by potřeboval někoho, kdo by jej brzdil. Neříkám, že film byl špatně udělán, ale je vlastně k ničemu. 2* ()

Leeroy3167

Pevne som dúfal, že Ridley Scott popraví povesť biblickým blockbusterom po tom, čo Aronofsky nezvládol Noeho. No a zas nič. Bez ohľadu na kvalitné vizuálne prevedenie (ktoré sa dalo čakať) je Exodus 140-minútový kolos, ktorý sa nevie rozhodnúť, či čerpať z biblickej predlohy, alebo sa stať plnohodnotnou fantasy melou, alebo sa chce tváriť realisticky. Vedľajšie postavy sú trestuhodne nevyužité - Ben Kingsley a Sigourney Weaver sú na pľaci len preto, aby povedali svoje tri repliky a zvyšok filmu len prizerali tomu, čo sa deje naokolo. Aaron Paul obohatil svoj herecký rejstrík o ,,what the fuck? ,, pohľad a Joel Edgerton sa síce snaží, ale na egyptského faraóna mu chýba charizma. A tak nám ostal Christan Bale, ktorý napriek tomu, že mu scenár hádže polená pod nohy drží zubami nechtami a ustál tie 2 hodiny so cťou a poctivý vizuál, ktorý síce neponúka žiadnu dychberúcu scénu, je len jednoducho adekvátny svojmu rozpočtu. Od človeka, ktorý nám dal Blade Runnera, alebo Gladiátora mám žial vyššie nároky. Ale vzhľadom k tomu, že posledné Ridleyho 4 pokusy naozaj nevyšli, tak tie nároky bude asi potrebné znížiť. 50% ()

Blazis34

Nestárnoucí Ridley Scott nám naservíroval další historický film. Tentokrát se hodně opírající o víru. Znovu vybral krásné lokace, boje plné krveprolití či nějaký ten příběh. Líbilo se mi, jak dokázali tvůrci udělat velké davy, zástupy či hejna, takový ten filmový gigantismus mám rád. Mojžíš zahraný Christianem Balem byl skvělý a film se o něj hodně opíral. Co bych na druhou stranu vytknul, tak že i když je délka přes stopadesát minut, některé věci mi přišly zbytečně useklé, nedotažené, přeskočené a místo toho tam byly jiné pasáže, pro mě zbytečné. A také to, že mě Exodus úplně nepřitáhl k obrazovce a ničím extra neuchvátil. Z toho všeho mi vychází tři hvězdy, na čísla vyjádřeno 60%. ()

route60

Scottova bída a utrpení z kterého jsem hledal v zoufalství útěk a to vše za 140 milionů dolaru no potěš, zklamání biblických rozměrů ať Hollywood čeká Exodus. ()

ShosannaS

Průser číslo jedna: mohlo to trvat o hodinu až dvě méně a stalo by se tam úplně to samý. Průser číslo dva: zlopán R je asi tak tisíckrát sympatičtější než protiva Mousa, kterej podle všeho moc nevládne emocema a jen se tak mračí pod vousy (a to mám Kristiána ráda!). Průser číslo tři: i kdyby to teda byla blbost, ale aspoň epická a super akční, tak by se to dalo skousnout, ale já u toho usnula jak mimino! Ach jo. ()

harycek

Vizuálně efektně udělaný snímek , líbilo se mi jak pravděpodobně došlo k rozestoupení vod moře. Docela realistické zobrazení 10 ran egyptských a celého exodu. ()

fimler

O kolo tohoto filmu se dělal takový rozruch a nakonec nic z toho.Christian Bale není zrovna můj oblíbený herec a v tomhle filmu se mi opět neosvědčil.Příběh ohraný už jsem ho viděl tak v dalších 3 filmech takže jsem přímo věděl co bude dál až na pár detailů!A k tomu nějaké scénky byly dost propleté nudou a nic neděláním.Prostě horší tři hvězdičky a scénář ten taky nic moc. ()

Don Maty

Začínam mať pocit, že hollywood sa zbláznil. Režisér, ktorý nemá natočenú svoju "starozákonovku" či "židovku" nie je dobrým režísérom. Dáme tám trošku blue screenu, k tomu Christiana a 1000 krát natočený príbeh nám zarobí nejaké milióny. K čomu to bolo točené? Čo nové to prinieslo? Za perfektného Joela Edgertona...2 ()

eMeMko

Ridley Scott jakoby poslední dobou ztrácel dech. Exodus bohužel není vyjímkou. Vizuální stránka snímku je sice perfektní, bitvy velkolepé a kamera se střihem skvělé, nicméně příběh silně pokulhává. První půlka filmu je vyslověně nudná, pokud nepočítáme výše zmíněnou bitvu, a podařilo se mi během ní krásně usnout. Naštěstí nastoupila druhá půlka a s ní i morové rány, které jsou zpracovány velmi realisticky a tím pádem ideální na probuzení. Výsledný efekt filmu není bohužel uspokojující, což může být u 151 minutové stopáže celkem problém. Zachraňují to však herecké výkony, díky kterým hodnotím celý snímek jako průměr. ()

dzules

téééda takové herecké obsazení, ten rozpočet na efekty! a stejně z toho vzejde tohle..jako nevím co vytknout..bylo to prostě takové plytké, nezáživné..plynulo to jak Nil v deltě..pěkně v klidu, pomalinku, žádné drama ()

Leobarka

Když pominu stupiditu příběhu jako takového, tak pro děti dobrý :) Jen mi tam trošku překáží jedna malinkatá, nepatrná a nedůležitá věc. Víte, že v starověkkém Egyptě obvykle žádný běloši nebyli??!!! Tak jebe Vám v palici?? Když už chce někdo točit rádoby "historii" alespoň by se měl trochu tý historie držet. Nebo je snad křesťanský Bůh rasista a žádný cigáni ani černoši v Egyptě nejsou? Ramses, kterýho to popisujou byl tmavej jak posraný gatě diváka 50ti odstnínů, a ne, že na mě září bělobou přes půl kina.. Vracíme se s filmografií a výběrem herců zpět do doby Elizabeth Taylor, kdy nebyla důležitá autentičnost, ale sláva účinkujících. Jediný uvěřitelný tu byl Ben Kingsley a Hiam Abass, zbytek si strčte do pocukrovaný prdele. Amen. ()

baclajean

Všetko fajn, mám rád filmy s touto tematikou i takýmto prostredím deja. Ale to mŕtve Ramsesovo dieťa bolo tak neuveriteľne okato umelou napodobeninou, že je to až výsmech faktu, že sa film natočil v roku 2014. ()

PMakufka

Spousta už byla řečena takže co dodat. Dávám 90%. To přílišné stříhání je vidět, egyptské rány vlastně jen tak profrčí - režisér má určitě natočeno mnohem víc, takže jsem zvědav na nesestříhanou verzi - pokud nějaká bude tedy. Také mě napadlo, že tenhle materiál (a to je tedy materiál s velkým M) šel udělat dle mého názoru ještě o malinko líp. Vzápětí jsem si ovšem uvědomil, že nevím kdo by ho vlastně měl točit místo Scotta. Jo a jsem taky rád, že jsem tehdy nežil.... docela masakr. ()

Vasyl

Ridley, proč mi to děláš?! Zbytečnější film jsem snad ještě neviděl. V hlavě se mi motá tolik urážlivých příměrů a poznámek, že radši nenapíšu nic. Třeba se to do "někdy" uspořádá a doplním. Třeba po druhým podívání...hahaha. ()

x_ander

Ridley si natočil další historický (ehm) velkofilm, a tahle látka mu sedí. Exodus sice nemá hloubku a údernost Gladiátora ani rozmach Království nebeského, přesto můžu doporučit zhlédnutí Mojžíšových eskapád každému, komu je tento žánr blízký. Bale i Edgerton své role zvládají bez zaváhání. Zbytek si pak hlídá Ridley sám a po technické stránce je Exodus bezchybný. Přesto nedosahuje úrovně nezapomnutelného filmu. ()

srolyma

Příběh z dob, kdy Židi ještě nevládli celému světu, ale pracovali taky pro jiné a ne jen pro sebe, což se jim samozřejmě moc nelíbilo. Takže přišel slavný egyptský vojevůdce Mojžíš, který se při jedné vysokohorské túře praštil do hlavy a to tak fatálně, že od té doby začal poslouchat příkazy imaginárního krátkovlasého hošíka a jal se všech 400 tisíc žiďáků odvést z Egypta kamsi do pryč. S tak masivní ztrátou levné pracovní síly Egypťané zpočátku pochopitelně vůbec nesouhlasili, ale když nastoupil teror z nejvyšších míst, který jim zamořil vodu, zničil úrodu a nakonec povraždil všechny děti, tak jim chudákům zdrceným nezbylo, než ty remcaly a nespokojence pustit. Skutečný velkofilm, jak se sluší a patří. Masové scény, velkolepé stavby, slušné herecké výkony (hlavně chudák Ramses, který to nakonec všechno odnesl, byl výborný) a naštěstí jen slabý náboženský podtext. Na rozdíl od Noa se tohle povedlo. ()

Trumper

Nevím, co si Scott od tohoto filmu sliboval… Prazvláštní obsazení některých postav (Sigourney Weaver v naprosto bezvýznamné roli, Edgerton jako Ramses (?), Torturro jako Seti (?!) – no to už si snad děláte srandu), desaturované barvy v exteriérech (Prometheus?) nebo celkově potemnělý vizuál, který stěží dokáže navodit atmosféru vyprahlé pouště.___ Zatímco Aronofského Noe měl celkem jasnou představu, čím chce být (monumentální biblický epos s detailně prokreslenou psychologií postav, filozofující o dobru, zlu, vině, trestu, odpovědnosti a …bla bla bla), Exodus je sice technicky precizní, ale jinak celkem rutinní převyprávění biblického příběhu, bez výraznějšího náznaku režisérského zaujetí. /65% ()

blondboss

Toto veľkolepé epické osobné rozhrešenie Ridleyho Scotta obalené v nádhernom vizuále podľa mňa vyšlo skvele. Nemôžem povedať, že by to bol vrcholný kúsok, avšak čo do starozmluvného príbehu, to bolo popísané zaujímavým a jedinečným spôsobom. Páčilo sa mi hlavne zobrazenie vzťahu Mojžiša s Bohom, úchvatné zobrazenie siedmich egyptských rán a megavizuál Červeného mora na záver. Od filmu som dostal to, čo som očakával, a preto hodnotím štyroma hviezdičkami. 80 % ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)