EXODUS: Bohové a králové

• USA Exodus: Gods and Kings (více)

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese (Joel Edgerton). Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše (Christian Bale), který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit. (Cinemart)

VideoTuti

Velký zklamání. Ve srovnání s filmem Desatero přikázání" z roku 1956 se jeví jako úplný propadák. Na mě zvolené typy herců (Ramses, Mojžíš atd.) vůbec neodpovídají představě o tehdejších Egypťanech a židech, ale jsou vybráni jako typičtí představitelé hollywoodské filmové produkce současnosti. Rovněž i scénáristické filmové zpracování historického tématu silně pokuhává na obě nohy. ()

Dacsus

V prípade že človek nie je náboženský fanatik, a berie Bibliu len ako fantasy, je to skutočne fajn film... ()

kacer4

Je veľká škoda, že Ridley si na staré kolená robí takúto hanbu. Nemá nejaký pud sebazáchovy keď vidí aké blbosti točí? ()

JoeSO

Nic, co by mne dokázalo naplno upoutat k filmu. Místy mi to přišlo až nudné. A Joel Edgerton jako faraon, to byl děs. ()

rigby

Velkolepý hollywoodský epos přesně podle mých představ. Rozsáhlé bitvy, děsivé egyptské rány, mohutná výprava a závěrečná dechberoucí scéna s přechodem Rudého moře. Příběh Mojžíše mám moc rád a mohlo toho tam být více. Rány šly za sebou hodně rychle, neznalý divák snad ani neměl šanci pochopit jejich rozsah a dopad. Stejně tak poslední nejhorší rána byla dle mého názoru značně odfláknutá a zasloužila by si mnohem rozmáchlejší podání. A taky by to chtělo pokračování, i když o pouti Židů přes poušť do Země zaslíbené už asi není co točit. I když to bylo hodně hollywoodské, stále to bylo výborné a jasný nadprůměr. ()

esmoke

Biblický epos o Mojžíšovi v režiji Ridleyho Scotta. Baví zpracováním a nemělo by být na překážku zda jste věřící, nebo nejste. (2D dabing) Rozpočet: $140 miliónů, Tržby: $203,017 miliónů ()

Bezejmený

Asi jsem měl fandit Mojžíšovi a jeho lidem, ale film mě donutil fandit Egypťanům. Obávám se, že to ale nebyl záměr tvůrců. Největší problém filmu je Baleův bůh, který by spíše potřeboval dostat pár facek, než ho neustále poslouchat. A když pak pošle na celou nežidovskou část 10 egyptských ran, při kterých zemřou odhadem tisíce lidí a Mojžíš to nedokáže vysvětlit, jednoduše mu nemůžu fandit. Ač mám rád Ridleyův styl, zrovna zde mi vizuální stránka přišla hodně rušivě. Možná měla více podpořit vyznění legendy, ale mě spíše otravovala. ()

Scaevola

Film, který ani zdaleka nedopadl tak strašlivě, jak jsem se obával, je sice pokusem převést biblické "fantasy" do moderního hávu, ale právě to mu ubírá na uchopitelnosti a divácké přívětivosti. Když při úvodní bitvě doufáte, že R. Scott to zase nějak zaonačil a ukočíroval svůj starověký velkofilm do snesitelných mezí, o chvíli později už nevěřícně kroutíte hlavou nad nerozumným konáním hlavních postav, jejichž party dávají smysl jen a pouze v rámci náboženské předlohy. A v okamžiku, kdy se tvůrci oproti ostatním zpracováním tohoto notně vytěženého příběhu rozhodli až na dětského anděla víceméně vynechat sakrální podtext, přestává celé soukolí jednoduše fungovat. Můžete se sice nechat unášet vizuálním zpracováním starého Egypta, který pravděpodobně v žádném jiném filmu nebyl tak ohromující, vzdychat nad mužnou fasádou Ch. Balea nebo litovat rozporuplného faraona J. Edgertona, ale víc čekat nesmíte... Dodám jen, že název je opravdu pouhou vějičkou na diváky a o bohy či snad střet různých věrouk tu vskutku nejde. ()

markepocha

A Ridley sa veľmi nudil, nuž riekol "zoženiem pár melónov, natlačím Baleovi kaleráby, a potom vedno zbúchame trojhodinovú zbytočnosť na biblické motívy." A diváci zaplatili a producenti videli, že je to dobré. Aj keď nebolo. ()

frolo

Síce Ridley patrí medzi mojich najobľúbenejších režisérov, tento film nenaplnil moje očakávania. Za pomerne krátku dobu sme mohli vidieť dva veľkofilmy týkajúce sa náboženskej tematiky ( je zaujímavé, že v oboch prípadoch išlo o biblické príbehy zo starého zákona, teda viac-menej primárne zobrazujúcu židovskú konfesiu, a keďže už niekoľko rokov nebol natočený žiadny veľkofilm venujúci sa počiatkom kresťansta a osoby Ježiša Krista, vychádza mi trocha konšpiračne, že vplyv Stevena Spileberga v Hollywoode je stále veľký :D) Ale späť k filmu. Ak by som mal porovnať tento film s Noem, jednoznačný víťaz je pre mňa osobne Noe, kde Arafonsky naozaj priniesol do starého známeho príbehu naozaj nevšedné prvky, medzi ktoré zaradiť padlých anjelov snažiacich sa o vykúpenie, alebo dilemu samotného Noeho, keď nie vždy mu bolo jasné, čo od neho Boh chce, čím dej dostal nový impulz. V Exodus sa nič také nekonalo. Príbeh pre laika nejasný a zmätočný a pre zasväteného nuda. Jediné, čo film prináša nové do deja je snaha o logické vysvetlenie 10 rán a ich nadväznosť. Áno, vizuálne efekty a celkovo veľkoleposť scén je vynikajúca, veď na tom sú založené takmer všetky Scottove filmy, ale v prípade takéhoto príbehu, kde by sa viac ocenila inovatívnosť scenára je to viac na škodu ako na osoh. Čo už aj majster tesár sa niekedy utne. 2* ()

bonovox

Toto Ridley pokašlal. Epický príbeh, ktorý mal byť skvelý, ale v rukách Scotta sa premenil na vykalkulovaný produkt. Je to bez emócii, bez štipky originality a nápadu, poteší len vizuálna stránka a čo je horšie, aj herci, ktorí mali byť ťahúňmi filmu sú veľmi nevýrazní. ()

MiniRecenze

Hned ze začátku má film moc dobře "našlápnuto".Kostýmy,kulisy,herci a určitá úroveň epičnosti.Po dvaceti minutách téhle parády nastane zvrat.Všechen ten dobrý start povoluje a snímek začíná slábnout.Člověk si říká :"Pohoda,to se vsákne " a vy doufáte ,že se film rozjede.Bohužel nastávající dvě hodiny jsou úmorné,unavující a film tak působí,že snad nikdy neskončí.Nebýt egyptských rán a CH.Bale ,tak se mi zavřou oči a usnu dlouhým spánkem.Pro mě trochu zklamání,poněvadž jsem snímek chtěl navštívit v kině době jeho premiéry. ROZTÁHANÉ!!! ()

kaukola78

Scénář filmu je veliký problém tohoto snímku.Mohlo to dopadnout mnohem mnohem lépe.Občas nudí,ale musím podoktnout že má vynikající výpravu.Role Mojžíše mi také nesedí v podání Christiana Bale. ()

Kozlowski8

Příběh ze Starého Zákona o strastiplné cestě 600 tisíc židovských otroků za svobodou, vedených Mojžíšem, které se snaží za každou cenu zastavit faraón Ramses. Snímek, byť trva 150 minut, nenabízí nic zvláštního, či dokonce převratného ani v příběhu, ani v dialozích či vykreslení postav. Z průměru nevyčnívají ani herecké výkony. Co ale z průměru vyčnívá velmi výrazně, je úžasná hudba, perfektní, velkolepá vizuální stránka a práce kostymérů. Na film s přívlastkem vynikající to ale nestačí. 60%. ()

pold

Jo, tenhle dvaapůltisíce let starej scénář brutalitou překonává máloco. A Mojžíš naštěstí není zobrazen jako vousatý světec, ale spíš něco jako kombinace Usámy a Che Guevary. Bohužel - a to je problém celého filmu - zůstalo u pěkné výpravy, bez dalších nápadů. Už od půlky jsem si říkal, že by to mohli fakt fest zrychlit. Navíc - třeba motivace Mojžíše zůstala u biblického "bůh mi řekl jdi, no tak teda jako jdu", což bohužel ve filmu nějak nestačí. ()

Dawydov

Bohužel nic moc, jen tak tak čtyři hvězdy (max 70%). Vizuálně to je sice dobré, záměr nejasné "bezzázrakovosti" a realismu je také chválihodný (skoro až provokativní), ale jinak je tam mnoho problémů: 1) Casting nepovedený na mnoha úrovních (všichi "neegyptsky" bílí, moc slavní, a asi i nevhodní) 2) Příliš soudobá angličtina a celkově příliš moderní neimerzivní herecké projevy. 3) Zejména v první polovině evidentně až moc prostříhané, chybí důležité scény, nenavazuje to. Chybí vysvětlení mnohých kroků a motivací, konflikty i jejich řešení umělé 4) Nekonzistentní chování postav (zejm. Ramses). 5) Málo skutečně působivých scén. V animovaném Princi Egyptském bylo několik naprosto magických sekvencí, tady není skoro nic. A i když to nechtělo být moc nadpřirozené, mohlo to být aspoň více psychologické a mysteriózní. Chtělo to být asi ambivalentní, ale výsledkem je, že to je tak nějak nijaké. Pozn.: film znovu připomíná, jak je to vlastně pozoruhodné, že se velká monoteistická náboženství ztotožňují zrovna s takovou zvláštní představou boha jako sadistického (!) rasistického (!) egomaniaka... Buď takový v jejich představách opravdu je (což je teda ale smutné), anebo k nám pouze takovými prostředky schválně promlouvá, protože jinak bychom mu ve své ubohosti dostatečně nerozumněli ? (to je ale taky dost smutné...) ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (více)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (více)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (více)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (více)