BoJack Horseman

• USA BoJack Horseman
USA, (2014–2020), 33 h 27 min (Minutáž: 25–27 min)

Hudba:

Jesse Novak

Série(6) / Epizody(77)

DaViD´82

In this terrifying world, all we have are the connections that we make. I navzdory notně rozpačitému rozjezdu, kdy si to hledá ksicht a humor se často láme přes koleno, se z toho postupně vyklube (od šestého dílu první série jde kvalita nahoru, ale onen kultovní/kvalitativní status „must see“ si to vysloužilo až od jejího závěru dále), černý kůň (ha ha ha) mezi animovanými seriály určenými výhradně pro dospělého neupjatého diváka, který neočekává, že mu tvůrci budou servírovat to samé v bleděmodrém epizodu za epizodou, sérií za sérií. Humor tu sice je (značně specifický, stavícím na hláškách, necpaný do popředí a díky absurdnosti toho všeho rozhodně ne pro každého) v množství větším než velkém, ale první housle hraje dramatická linie, která nebere ohledy na nikoho; tedy ani na postavy a rozhodně ne na diváka. Má to souvislý děj a plně to stojí na vývoji všech charakterů. Nastavují se satirická společenská zrcadla a celé je to spojeno každodenním přežíváním vyhořelého kdysi slavného narcistického koně (I´m not always the best at being not terrible.) s nepěknou krizí středního věku, který pro cynickou hlášku nikdy nejde daleko, je tak trochu nihilista se sklony k depresi, úzkostem a alkoholismu, sebezničující náturou a neutuchající zoufalou niterní touhou po uznání/přijetí. A to tak dobře (a mnohem lépe než třeba takové Californication/Koalafirnication či Mad Meni, ke kterým to má nejen hlavní postavou zdaleka nejblíže), že je třeba bez jakékoli nadsázky mluvit o regulérní (a především zdařilé) quality TV spíše než o komediálně-satiristické skopičině (což nemyslím jako urážku, naopak) typu Ricka a Mortyho. Nic jiného v historii televize nespojuje tak umně absurdní (meta)humor s brutální nepěknou upřímností o vztazích nás všech. Navíc jde (i díky kongeniálnímu dabingu) o vůbec nejemotivnější seriál současnosti (konkurovat můžou snad jedině Leftovers); ano, jsou to emoce veskrze posmutnělé, plné nepříjemných pravd co nikdo nechce slyšet, nenaplněných snů, nikdy nevyřčených vět, depresivní, alkoholem opojené, ovšem vždy a v každém momentě do morku kostí reálné a ze života. Ano, i toho vašeho. A čert vem že jsou to emoce zprostředkované skrze animovanou antropomorfní zvěř. | S1: 4/5 | S2: 5/5 | S3: 5/5 | S4: 5/5 | S5: 4/5 | S6: 5/5 | ()

Makky

Najväčší čurák-umelec od čias Charlieho Harpera a Hanka Moodyho. BoJack je vyhoretý samolúby parchant, ktorý mal v 90-tych rokoch priemerný rodinný sitcom a odvtedy z toho ako-tak prežíva. Bojí sa záväzkov, nemá štipku zodpovednosti a sarkazmom si kompenzuje traumy z detstva. Jo... a je to kôň. Animovaný. Seriál je tvrdá satira, nebojí sa vážnych tém a obaluje to do čierneho humoru. Celý tento projekt Netflixu je brutálne pošahaný hlavne skrz antropomorfné zvieratá, vďaka ktorým vznikajú nevídané situácie. ()

Algernons

Po dvou letech jsem se vrátil k tomuto klenotu a po dvou letech jsem to znovu dokoukal. BoJack měl být pro mě a mého tehdejšího spolubydlícího komediální animák k pivu a stal se z toho životní seriál. BoJack je vyhořelá hvězda sitcomu z 90. let snažící se najít štěstí a začne obklopovat jinými lidmi, kteří na první pohled působí šťastně. Jenže brzo vám začne docházet, že štěstí není žádný cíl, není bod v životě kterého dosáhnete a najednou budete spokojeni, šťastní a vše bude v pořádku. To že lidé působí šťastně neznamená, že jsou. Všichni jsme stejně ztracené bytosti, snažící se najít smysl v tom guláši jménem život. To BoJack nedokáže pochopit a proto se neustále žene za nějakým cílem, ale pravé štěstí vychází z našeho nitra a stavu, sláva, uznání i peníze a dokonce i přátelství zmizí. BoJack používá sitcom Koniny jako svůj pravý opak, v tomto seriálu totiž postavy neodpouští sviňárny a vše co máte pocit, že BoJackovi prošlo, ho nakonec dostihne. Minulosti neutečete a dokud se s ní nesrovnáte, vždy vás bude pronásledovat bez ohledu na to, jak moc jste se změnily. Neuvěřitelně silný a bohatý seriál, který je hravý, jak se svým světem, gagy, running joky, tak tématy a postavami, svou kritikou společnosti a hollywoodu. Rozepisovat o čem všem je BoJack by bylo na diplomovou práci, každopádně nikde jinde jsem neviděl, tak realisticky zpracovaný náš svět a život. BoJack jednoduše není o životě, on je život a na konci vám zlomí srdce, protože je na čase se rozejít, ale stejně jako postava BoJacka, snad si z toho něco pěkného odnesete. 10/10! BoJack nenabízí odpovědi, BoJack je komfort teplé deky, že všichni jsou ztracení stejně jako vy. "Isn't the point of art less about what people put into it and more about what people get out of it.", "It was nice while it lasted, right?", "Hey, wouldn't it be funny if this were the last time we talked to each other?". ()

animaxis

Žánry na ČSFD mohou někdy opravdu klamat. Na Bojacka jsem se začal dívat jako na nenáročnou komedii. Neříkám, že komediálních prvků tu není dost, ale seriál se postupně víc a víc propadá do hlubokého, místy až velmi temného dramatu, které diváka neváhá polapit do mysli rozvráceného koňského protagonisty. Postavy tu jsou skvěle napsané a je velmi zajímavé je sledovat od začátku do konce. U samotného Bojacka Horsemana je to sledování někdy až bolestné, ale právě to tomuto seriálu přidává hodnotu, kterou mnoho jiných (především animovaných určených pro starší publikum). Nemohu se ubránit jistému srovnání s Californication, Bojack se ale překvapivě nebojí ve spoustě směrech zajít ještě mnohem dál. Za zmínku také stojí, že spousta dílů je vyprávěna skutečně nápaditými způsoby (podvodní svět, Carolyn ve stresu, Bojack v limbu,...) a i díky tomu je tento seriál tak jedinečný. A to jsem samozřejmě ještě vůbec nezmínil, že děj se odehrává ve světě, kde jsou všechna zvířata stejně inteligentní jako lidi. Tolik emocí a nápadů jsem od tohoto seriálu skutečně nečekal! Snad jen ten úplně poslední díl nebyl vyloženě nutný, byť nebyl ani na škodu. ()

Pajky3

1. série BoJack je animovaný seriál od Netflixu, což samo o sobě napovídá, že se bude jednat o nestandardní záležitost. Animace a svět ve kterém se nachází, se nápadně podobá Ugly Americans, chybí jen peklo a démoni. Hlavní postava připomíná seriálového Hanka Moodyho z Californication, případně život Charlieho Sheena. Ano, hlavní hrdina je sebestředný frajer, se kterým málokdo rád spolupracuje a může za to jeho životní styl. Upřímně jsem ale čekal, že se budu bavit víc. Možná, že potřebuji čas, abych si na BoJacka zvyknul, ale zatím mě rozhodně neokouzlil tolik, jak by mohl. Každopádně ve sledování budu pokračovat, už několikrát se mi stalo, že pochyby z první série se následně proměnily v nadšení v sériích následujících. Zatím je to pro mě jen lehký nadprůměr. *** 2. série Člověk si opravdu musí uvědomit, že BoJack není klasická komedie. Ano, nabízí spoustu vtipných okamžiků, ale celkovou náladou a vyzněním mě utvrzuje v přirovnání ke Californication. Každá šťastná chvilka je náležitě vykoupena něčím nepříjemným. Pokud tohle přijmete, tak se vám seriál bude líbit. Druhá série navíc působí lépe jako celek oproti předchozí řadě a to se mi líbí. Osudy ústřední pětice, tedy Bojacka, Diane, Princess Carolyn, Todda a Mr. Peanutbuttera, mě zajímají a jsem zvědav, co dalšího jim osud připraví k překonání. Jedno je totiž jisté, nebude to procházka prosluněným růžovým sadem, kde vám vydrží úsměv na rtech celou dobu... 3. série Kdo by čekal, že mě může takhle semlít animovanej seriál? Já až do třetí série ne. Do teď jsem považoval za nejsebedestruktivnější postavy Hanka Moodyho a Dona Drapera, teď už jsem si jistej, že BoJack Horseman si mezi nimi své místo plně zaslouží. Poctivě budované drama s dobrými vtípky a povedenými odkazy z prvních dvou třetin série je v závěrečných dvou epizodách rozmlácenou na prach. Vážně to už začíná být hořké a těžko stravitelné... 4. série Čtvrtá série už se mi do noty úplně netrefila. Přijde mi, že už se veze pouze na vlně deprese a nějak chybí vtípky. Navíc ani BoJack si neodpustil utahování z volebního procesu. 5. série Co ještě k BoJackovi víc napsat. I pátá řada se veze na stejné vlně těžkých otázek a rozhodnutí bez možnosti výhry, které se tak nějak přirozeně stáčejí k depresivním myšlenkám. Ale tvůrci se nebojí experimentovat a některé epizody nabídnou úplně jiný pocit než jsme si zvykli. Takže jim to určitě jde k duhu, protože třeba epizoda Free Churro je něco, co rozhodně uvízne v paměti. Navíc jsem vážně zvědav na to, jak se BoJack vypořádá s nástupem na Rehab. 6. série Možná mi to trvalo několik let, ale dokázal jsem nakonec přijmout to, že BoJack Horseman není jako drtivá většina animovaných seriálů. Ano, pořád se tam najdou vtipy a dokáže to pobavit, ale není to primární cíl seriálu. Vrátím se k mému prvnímu přirovnání a budu trvat na tom, že mi to svým obsahem a náladou nejvíc připomíná Californication, i když se to v důsledku destrukce hlavní postavy nebojí zajít ještě o něco dál. Je to plné tíhy špatných rozhodnutí, které se pokaždé dohrávají až do hořkého konce, deprese, nepříjemných pravd ze života a snahy se zlepšit. Navíc bylo poctivě připravené rozloučení a zakončení se podařilo. Takže musím trvat na tom, že BoJack je jedinečný seriál, který ale určitě nebude po chuti každému. () (méně) (více)

• Todd spomína, že je v New Yorku a hovorí, že chce nájsť veštiaceho robota, ktorý dokáže človeka urobiť veľkým, je to odkaz na film Veľký (1988). (Pat.Ko)
  • V Bojackově pokoji se nachází kniha s názvem „Of Mice and other Mice“. Jedná se o referenci na knihu s názvem „Of Mice and Men“ od amerického spisovatele Johna Steinbecka. (Shizle)
  • Princezná Carolyn vyhodí svoj klobúk do vzduchu, ale ventilátor na strope ho roztrhne. Je to paródia na seriál Mary Tyler Moore (1970). (Pat.Ko)

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019