Harry Potter a Ohnivý pohár

• Velká Británie Harry Potter and the Goblet of Fire (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2005, 157 min

Navzdory zlým snům, které ho nepřestávají pronásledovat, vydá se Harry s Weasleyovými na čtyřsté dvacáté druhé famfrpálové mistrovství světa. Slavnostní zahájení je velkolepé, v noci však kemp přepadne skupina maskovaných čarodějů, kteří vyvolávají paniku a na obloze vykouzlí obrovskou lebku s hadem v ústech. Znamení Voldemortovo. Je jasné, že se blíží temná doba. Je to zřejmé i z faktu, že se tu bude konat významný Turnaj tří kouzelníků, jehož vítěz získá Ohnivý pohár. Do soutěže se smějí přihlásit pouze kouzelníci starší sedmnácti let. Do Bradavic přijíždí nejen nový učitel obrany proti černé magii Alostor Moody, ale také výpravy ze dvou dalších evropských kouzelnických škol. Zatímco se napjatě čeká na trojici, kterou pohár vybere, začíná vyučování. Moody dává od první hodiny jasně najevo, že bere obranu proti černé magii vážně. Nastává slavnostní okamžik. Pohár vybere do turnaje Cedrica, Viktora a Fleur. K úžasu všech určí ještě Harryho, i když mu ještě není sedmnáct. Podle pravidel se musí turnaje zúčastnit, protože byl pohárem vybrán. Harry zjistí, že prvním úkolem bude získat zlaté vejce, střežené drakem. Kolegiálně to prozradí Cedricovi a oběma se to v napínavém souboji podaří stejně jako Viktorovi a Fleur. Zatímco se chystají na druhý úkol, blíží se velký Vánoční ples. A to ještě netuší, že se závěrečný úkol turnaje změní v děsivou noční můru, která bude někoho stát život. (TV Nova)

RAiken

Opět nové příjemné překvapení s novým příjemným režisérem, který se nijak neodchýlil od báječného kouzelného světa vytvořeného jeho předešlými kolegy a opět nám zprostředkoval kouzelnou cestu čtvrtým ročníkem studia Harryho Potter a my jsme opět o pár zfilmovaných představ J. K. Rowlingové bohatší. Nic víc, nic míň. Ale Voldemorta bych se moc nebál. ()

Nos

Čtvrtá část kouzelnické ságy mě docela překvapila a musím řici , že vcelku mile. Po některých docela kritických ohlasech jsem očekával nějaký větší úlet, který se naštěstí tak zcela nekonal. Jedná se opět o vcelku průměrnou fantasy podívanou, která si v ničem nezadá s předcházejícími částmi. I když i mně se zdá, že s každým dalším dílkem jde úroveň tak trošku dolu. Doporučuji přečíst si knihu. Celé čtyři hvězdy to nejsou, ale dost se k nim blíží! ()

IllIlIlIIl

Nastolený trend z minulého dílu určitě neupadá. Tento díl drží mírně tajemnou atmosféru s rychlekráčejícími minutami filmu. Příběh okolo hlavních hrdinů pokračuje v pozadí sympatického kouzelnického závodu. A po tomto dílu už můžu najisto říci, že ze mě, jako z původního odpůrce H.Pottera, se stává člověk, který se stále více a více těší na další pokračování. ()

movieband

Temný, ponurý, akční, napínavý, vtipný, zábavný a vizuálně skvělý. Takový je tenhle díl. Je to můj 2 nejoblíbenější díl z celé série a rád sa na něj podívám. Pořád je na co se dívat a závěrečný souboj mezi Harrym a Voldemortem je jak vizuálně tak i herecky skvělý. Podle mě Potter bude uchvacovat další lidi i generace. Rowlingová asi hodně dobře věděla co píše a co jí to vynese 5* a 90% ()

slunicko2

The Triwizard Tournament has begun - Čtvrtá část komentáře. 1) Na potterovských filmech se mi nejvíce líbí jejich ilustrativní doslovnost. Netoužím zde po složitém ději, chci vidět barvitý a komplexní kouzelnický svět. Má spokojenost závisí na tom, jak moc tuto potřebu režisér kterého dílu uspokojí. Tentokrát se to moc nepovedlo._____ 2) Alfonso Cuarón, režisér minulého dílu, se při postprodukci cítil být přehlížen a tak nabídku na další film odmítl. Tak po Američanovi a Mexičanovi přišel na režisérský post první Angličan, 63letý Mike Newell. K jeho pojetí mám řadu výhrad. Skřítek Dobby, strýc Vernon a další postavy se do flmu "nevešly". Ubylo hravosti, nových nápadů i zajímavého děje. Snaha o "zdospělení" snímku vede k tomu, že tento díl je první, který dostává ve Spojených státech rating RG-13 (parental guidance), důrazné upozornění rodičům, že některé části filmu jsou nevhodné pro děti do 13 (!) let vzhledem k zobrazovanému násilí a hororovým scénám._____ 3) Připomeňme si věk herců: Radcliffovi je už 16, Watsonové 15, Grintovi 17, nové tváři Robertu Pattinsonovi (Cedric) 19, Feltonovi 18. Mladým se tu začínají zapalovat lýtka, což může být humorné nebo něžné a lyrické. Zde je to prostě nijaké. Konflikt mezi Ronem a Harrym, v knize jakžtakž pochopitelný, působí ve filmu nesmyslně. Jak říká profesorka Minerva McGonagallová: Babbling, bumbling band of baboons._____ 4) Jazykový koutek. Nový vyučující Obrany proti černé magii Alastor "Pošuk" (Mad Eye) Moody, bývalý bystrozor (auror), naučí mladé mágy tři kletby, které se nepromíjejí a za jejichž užití je kouzelník poslán do Azkabaru. Je to Imperius (umožní uživateli zcela kontrolovat oběť), Cruciatus (působí bolest až k šílenství) a Smrtící kletba (Killing curse) Avada kedavra. Seznámíme se i se Smrtijedy (Death Eaters) a vyzkoušíme žaberník (Gillyweed)._____ 5) Nakonec si zazpíváme bradavickou školní hymnu: Hogwarts, Hogwarts, Hoggy warty Hogwarts, teach us something please. Whether we be old and bald or young with scabby knees. Our heads could do with filling with some interesting stuff, for now they're bare and full or air, dead flies and bits of fluff! ()

dr.Orlok

Čtvrtý Harry Potter je určitě povedený, nevyrovná se však předchozímu Cuaronově kusu i když dobrých momentů je v něm několik. Překvapivě ( pro mne) je nejlepší částí prostřední intermezzo s vánočním plesem.Dá se říct, že se konečně chovají normálně i situace (a ačkoliv se odehrává v uměle vytvořeném světě) působí jako ze života. Příběh knihy je ale velmi, velmi okleštěn a tak je řada postav potlačena do pozadí ( profesor Snape) nebo není jasná jejich motivace a funkce v příběhu. Divák- neznalý knihy- v tom musí mít bordel. Jaký účel měla novinářka Rita Holoubková ? ( nemluvě o jejím spolčením s DM) Proč ve filmu není zápas famfrpálu ? Daniel Radcliffe je čím dál méně "kožený" , ale momenty , kdy ho začne bolet jizva jsou mírně řečeno-nepřesvědčivé. Je tu také Ralph Fiennes jako lord Voldemort. Vypadá dobře, ale nijak výjimečně - na hlavního záporáka celého Pottera. Pošuka Moodyho jsem se taky představoval jinak.Ale to je holt střet vlastní fantazie s režisérovou vizí. Herci už filmařům pomalu odrůstají ( ve scéně , kdy Brumbál oznámí, že se Turnaje nesmí zúčastnit studenti mladší 17 let jsem zprvu nechápal, proč jsou Harry s Ronem naštvaní ) Abych jen nekritizoval. Tři úkoly jsou natočeny napínavě a jaksepatří akčně.Vztah Harryho k Cho Changové je zde jen nadhozen a není mu věnována důležitější role. ()

PogoJoe

Uspěchaný a odfláknutý začátek, naštěstí zbytek filmu se neustále zlepšuje a "ustálí se" na solidní zábavě. Kupodivu mě asi nejvíce bavily pasáže kolem plesu a Harryho "námluv". Podle mého názoru je čtvrtý díl horší než trojka, ale přesto mě celkem pobavil. ()

stration

Opět trochu nevýrazný díl. Po Vězni z Azkabanu určitě krok zpátky. Ikdyž některé svižnější momenty by se našly. ()

MATADOR

Čtvrtý díl Harryho Pottera je o poznání zajímavější, zábavnější a napínavější. Ohnivý pohár začíná zajímavěji, než-li předchozí díly, ovšem nyní bez nějakého vtipu, který nabízela rodinka Dursleyových. S narůstajícími díly roste i ona napínavost a temnost příběhů. Zkrátka a dobře, už to není jen pohádka pro nejmenší, ale stává se z toho film především pro starší publikum. Ohnivý pohár tak nabízí slušný příběh, který i přes svou délku zabaví. Harry Potter už zkrátka není to, co nabízeli první díly této ságy. ()

katuska138

Po skvělém třetím pokračování je pro mě Ohnivý pohár celkem velké zklamání. Škoda, že se Cuarón nechopil i tohoto dílu. ()

Damiel

95 % - Pro mě osobně asi nejlepší film ze série. Finále na hřbitově nemá chybu (vizuální atmosféra, z níž doslova mrazí). ()

CrownThomas

Dávám 3*** a to bohužel jen za posledních 20 minut filmu. Jinak celé první 2/3 to pokulhává s hrozivě se to vleče. Jen bych vyzdvinhul výkon Ralpha Finnese a kostými.......V tomhle dílu se tyhle dvě věci fakt povedli.....:) ()

Aiax

Co si budeme povídat, všichni doufali, že z nejlepšího, nejdobrodružnějšího a dějově nejnabitějšího potterovského dílu vznikne skvělý film, ale málokdo tomu doopravdy věřil. Já osobně jsem si říkal, že jestli se to Newellovi povede, bude to učiněný zázrak a jistě jsem nebyl sám - inu, zázrak se nekoná. Newell se v předtuše průšvihu raději nepustil do žádného hokuspokušení jako Cuaron a jeho čtverka se vrací do kolejí vyježděných rutinérem Chrisem Columbusem. Chvílemi zběsile odhrkávaný děj ve stylu "stejně jste to všichni četli", nové postavy jsou v knížce strhující, ve filmu mi byly ukradené, Radcliffe ještě pořád "nerozdřevěněl", scénář je zoufale bojácný, hudba tuctová, režie nenápaditá, no prostě jedno zklamání za druhým. Navíc mi ani nesedlo pojetí Voldemorta, pána zla jsem si představoval děsivějšího a jaksi důstojnějšího, Fiennesův plešoun působí jako vysloužilý feťák s absťákem. Přesto všechno ale dávám čtyři hvězdičky, protože zas taková hrůza to rozhodně není. Celý film zachraňuje jediná věc a to je výprava. Čtvrtý Potter je jednoznačně vizuálně nejžůžovější díl, Bradavice konečně vypadají jako majestátní anglický (skotský) hrad, ne jako Disneyland nebo zámeček v Pyrenejích, scény pod vodou, v bludišti a hlavně na famfrpálovém mistrovství světa jsou dechberoucí (když už o tom mluvím, toho mistrovství tam mělo být buď víc nebo vůbec; takhle působí tato část jako nějaký podivný předfilm). Newell je evidentně daleko jistější v komornějších scénách, kde lehce, hravě a vtipně popisuje vztahy našich mladých hrdinů a jejich zahraničních konkurentů. Nad mdlými novými postavami vysoko ční skvěle napsaný a zahraný Moody. Co říct na závěr - tvůrci Ohnivého poháru zvolili zkrátka a dobře jistou a pohodlnou cestu nejmenšího odporu, což bylo samozřejmě to nejhorší, co mohli udělat. Knížka tak nadupaná dějem, postavami, emocemi a atmosférou se zkrátka do filmu nedá převést sakumprásk. Jenže režisér, scénárista a možná i Rowlingová se drželi při zdi a dopadli přesně podle přísloví "kdo se bojí, nesmí do lesa spletitých dějových linií a zápletek".Bojácní Newell, Kloves a spol. se v tom lese holt malinko ztratili. ()

L_O_U_S

Ohnivý pohár jsem dříve vnímal jako nejslabší díl, postupem času jsem si ale k němu našel cestu (zvlášť po zhlédnutí posledních tří Yatesových filmů, které se už jen utápějí v potemnělé průměrnosti). Newell sice doplácí na zkratkovitost a přemrštěnou akci, nicméně disponuje velice kvalitním melodickým hudebním doprovodem (Doyle zazářil) a polohovou pestrostí. Lord Voldemort mi sice stále připadá jako příliš velký řečník, ze kterého jde pramálo hrůzy, a bez těch klišé by se to snad taky obešlo (Harryho domnělá smrt při prvním úkolu a následné vynoření se), ale ve srovnání zejména s druhou částí Relikvií smrti vezmu Ohnivým pohárem zavděk. (4.) ()

kajas

Přichází první z opravdu temných filmů o Harry Potterovi. A bude hůř. Popravdě, "Ohnivý pohár" mám z knih skoro nejradši, zato jako film je u mě na posledním místě. Poprvé mi u potterovského filmu vadilo zkracování všeho možného a neshody s knižní předlohou. Dokonce jsem se přistihla (hanba mi, věrné fanynce J. K. Rowlingové a Harryho Pottera vůbec), že se nudím! Představitelé Harryho soupeřů v Turnaji tří kouzelnických škol se mi taky zrovna nelíbili. Zato scéna na hřbitově byla opravdu drsná a působivá (aspoň něco). ()

higuain

Ohnivý pohár je výborný díl, i když menší pokles oproti předešlým dílům tu je. Hodně je znát absence Williamse. Doyle sice dal dohromady fajn soundtrack, jenže fajn je v porovnání s Williamsovou hudbou k HP znatelně málo. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?