Harry Potter a Ohnivý pohár

• Velká Británie Harry Potter and the Goblet of Fire (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2005, 157 min

Navzdory zlým snům, které ho nepřestávají pronásledovat, vydá se Harry s Weasleyovými na čtyřsté dvacáté druhé famfrpálové mistrovství světa. Slavnostní zahájení je velkolepé, v noci však kemp přepadne skupina maskovaných čarodějů, kteří vyvolávají paniku a na obloze vykouzlí obrovskou lebku s hadem v ústech. Znamení Voldemortovo. Je jasné, že se blíží temná doba. Je to zřejmé i z faktu, že se tu bude konat významný Turnaj tří kouzelníků, jehož vítěz získá Ohnivý pohár. Do soutěže se smějí přihlásit pouze kouzelníci starší sedmnácti let. Do Bradavic přijíždí nejen nový učitel obrany proti černé magii Alostor Moody, ale také výpravy ze dvou dalších evropských kouzelnických škol. Zatímco se napjatě čeká na trojici, kterou pohár vybere, začíná vyučování. Moody dává od první hodiny jasně najevo, že bere obranu proti černé magii vážně. Nastává slavnostní okamžik. Pohár vybere do turnaje Cedrica, Viktora a Fleur. K úžasu všech určí ještě Harryho, i když mu ještě není sedmnáct. Podle pravidel se musí turnaje zúčastnit, protože byl pohárem vybrán. Harry zjistí, že prvním úkolem bude získat zlaté vejce, střežené drakem. Kolegiálně to prozradí Cedricovi a oběma se to v napínavém souboji podaří stejně jako Viktorovi a Fleur. Zatímco se chystají na druhý úkol, blíží se velký Vánoční ples. A to ještě netuší, že se závěrečný úkol turnaje změní v děsivou noční můru, která bude někoho stát život. (TV Nova)

Richard_Ba

Čierna Potterovská ovca... taký obyčajný...čo je v rámci hodnotenia filmu dosť veľká urážka sama o sebe. Problém s týmto filmom je nedobre vybratá miera pomeru akcie a pubertálnych prejavov. Vec, ktorú vôbec nechápem je skoro 5minútové vystúpenie „čarodejníckej“ kapely, a celkovo nezmyselne dlhé scény bálu. Neposúvali dej, ba naopak...a tým dosť prerušili dynamiku filmu. Film si ma ale získal veľmi silným koncom, celkovo dobre zvládnutými kľúčovými scénami. Na začiatku som spomínal, ale , že považujem Pottera 4 za obyčajného , ale to preto, lebo má veľa vrcholov a veľa dien, ktoré sa nakoniec neutralizujú. Slabá 4. ()

Hruzi

Myslím, že tady je právě ta hranice, kdy končí více méně pohádkový děj. Nakonec vyhrává zlo nad dobrem a nastávají temné časy. Ikdyž je to takhle při hranici a mělo by to být vyvrcholení, je to spíše taková pohodička. A mně to vůbec nevadí! Vztahy mezi hlavními postavami fungují výborně, je to svižné a přitom pohodové. Navíc tento díl dává velké očekávání na pokračování. ()

Aberforth

Myslím, že by na túto časť patril nejaký režisér ktorí už na projekte Harry Potter pracoval, Mike Newell tomu moc nedal a príbeh strašne rýchlo utekal, kebyže nečítam knihy vôbec neviem o čo tam ide, vadia mi aj vynechané dôležité veci, napríklad SOPLOŠ a kuchyňa plná škriatkov ne čele s Dobbym a Winky,,pán Bagman a tá najdôležitejšia zápletka s príbehom Bartyho Croucha, herca zvolili geniálneho chcelo to len trocha rozviť, takisto mi tam chýbal Sirius a. mohli vybrať inú herečku na vílu fleur Delacourovú, vystrihnutý svetový zápas v metlobale mi totálne vadil a tretia úloha bola totálne odfláknutá. Saje s toho síce temná a hororová atmosféra, čo k tejto časti patrí, ale nemá to vôbec Potterovskú atmosféru, v hudbe mi chýbal John Williams, ktorý mal určite spolupracovať na celej sérii..Tak a na koniec, ako je možné, že keď mohla byť jednotka tak dlhá a knihá je tenučká, nemôže byť štvorka o niečo dlhšia so všetkým všudy? Film by sa takýmto príbehom isto stal lepším a ked dodáme potterovskú kvalitu efektov, myslím, že by zožal MEGAúspech. ()

Pecival

Pokud si odmyslím, že se celý film točil kolem jakéhosi pofidérního poháru, který na celkový děj nemá žádný dopad (aspoň jak jsem z filmů pochopil, možná to je v knize jinak), je to docela OK. První půlka jsou takový ty standartní pindy o ničem jako ostatně vždy, ale pak už se rozjede poměrně slušná akce, která je korunovaná mordem na krchově, což je dokonce oku lahodící. Jo a Harry dostane jako vždy pěkně naprdel, tentokrát od Voldemortova pohůnka. Ale už je na ty nakládačky zvyklý. A navíc je tu Pattinson, tak co si víc přát :) ()

venca163

Já vám nevim. Přišlo mi, že ve čtyřce je smícháno pátý přes devátý, spoustu věcí tam (nám, neznalým) nedává smysl, svět je jakoby odtržený od toho světa, kde byl HP doteď. Úkoly ohnivého poháru a celou jeho logiku jsem často nechápal. Třeba druhý "podvodní" úkol, není šance prostě. Zrození pána zla je ale asi významná událost, tak co. (65%) ()

voleman

Je to zajímavé, ale Ohnivý pohár mám ze všech Potterů asi nejraději. Ne že by to byl nějak dokonale natočený film, ale mě přišel dost zábavný a když jsem ho poprvé v deseti letech viděl v kině, tak se mi moc líbil a kvůli němu sem začal mít hodně rád Harryho Pottera a vlastně pak i filmy obecně. Z dnešního pohledu by mě asi připadal jako celkem průměrný fantasy film, a určitě by ho ve všem přebil s dnešního pohledu o moc lépe natočený Vězen z Azkabanu. Každopádně si tohoto Pottera klidně i dnes rád občas připomenu a úplně špatný film to rozhodně také není, ovšem těch 5* dávám spíš z nostalgie. ()

Fox85

Neznalý knižní předlohy, hodnotím pouze film jako takový. Místy mě bavil trochu víc než ten předchozí, ale celkově to bylo spíše o něco slabší. A co mi nejde pořád na rozum je to, jak mohla být taková super magická věc, jakou je ohnivý pohár, někým očarována, aby vyplivla ještě čtvrtý lístek. ()

manonfire

Řekl bych, že doposud nejlepší díl. Hrdinové nám chvála bohu dorostli z batelecích let, takže jsou již alespoň o chloupek použitelnější v akci, což filmu vyloženě prospělo a tvůrci se navíc děj nebáli zprznit lehkým, však evidentním nábojem decentního erotična. Když si Harry, sám stále bezpečně bezpohlavní, mil vejce v bazénku, Uršula působila dojmem, že ho naplnila celej sama. Taky Hermioně hořeli lejtka, jak po dokončení pochodu Praha-Prčice a Ron působil od příjezdu francouzských slečen spíš jako VýRON. A tak to má bejt, hrdinové se vyvíjí a jejich zájmy rovněž. 70% ()

jefff

Na to, že mě Harry více méně minul, je tento díl skutečně povedený. Velké tempo, napínavý děj i mnoho nápadů a zvratů. Jen konec je takový nedodělaný. ()

zsn

Takové nemilé zbarvení snímku. Trojka byla taky tmavá, ale tak nějak do modra s barevnými kontrasty dýní, cukrátek apod. Toto mi příjde jak s hávem filtru té nejošklivější barvy světa - mezi hnědou a khaki, která má již brzy figurovat na všech krabičkách cigaret jako protikuřácká kampaň. Kravský argument, ale u mne vytvořil celkový dojem filmu a nezachránil to ani Brendan Gleeson. Na škále hodnocení pořád přemýšlím, zda je tento díl rovný Dvojce, nebo je lepší než Dvojka. ()

fiLLthe3DD

Harry je starší, temnější (i když po horových scénách z předešlých částí nezůstalo ani stopy, vše supluje jen tmavý filtr), záživnější... Zápletka ohledně turnaje je fajn a byla to fajn změna, rozhodně se ve filmu pořád něco děje... V rámci série můj třetí nejoblíbenější film (hned za Vězněm z Azkabanu a Relikvií smrti 1). ()

Smileface

Harry Potter dnes již představuje naprosto rutinní záležitost, která sice neurazí, ale rozhodně ani nenadchne. Digitálními efekty a lacinými vtipy prošpikovaná blockbusterová zábava která nezaujme ani hereckými výkony a už vůbec ne režií. Přesto vše je však čtvrtý Harry Potter vzhledem k patosu typu Brothers Grimm či Van Helsing které se nyní točí dílem kvalitním a zachovávajícím si svou úroveň. 70% ()

widla

4 a půl.... Půlku z 5 snižuji, protože mě totálně zarazil a rochu pohoršil velice rychlý začátek..Mr. Newell shrnul děj z min. 5 kaptol do, ani ne 5-ti minut. Samozřejmě že se nedalo do filmu narvat vše tzv. nepodstatné, ale třeba na mistrovství světa ve famfrpálu mohl ukázat aspoň kousek ze zápasu, po tak krásném začátku to byla škoda, že jsme neviděli ani ten kousek... Pak v pruběhu filmu jsem si uvědomila, že Newell se asi zaměří pouze na úkoly, došlo mi to po strhujícím 1.úkolu! Byl naprosto sqvělý! Dále mě hodně pobavily scény okolo Vánočního plesu, tady se režisér komedii nezapře! A nakonec mě dostalo znovuzrození lorda Voldyho...BÁJEČNÉ!! Už se těším na pátý díl!!.... ještě víc jsem ale natěšená na šestou knihu:-) ()

mozkomor

Čtvrtý Potter není zdaleka tak dobrý jako Vězeň za Azkabanu. Je to hlavně kvůli scénáristovi, který nedkokázal rozsáhlou předlohu zkrátit tak. aby vznikl plynulý příběh bez dějových děr. Například dějová linie s Ritou Holoubkovou vyšumí úplně do prázdna, takže ve filmu ztrácí jakékoliv opdstatnění. Místo toho mohli mít více prostoru třeba ostatní šampioni. Rozhodně by si to zasloužili. Hodně mě zklamalo, že chybělo samotné finále mistrovství světa ve famfrpálu, mohla to být naprosto úžasná scéna. Přestože tomu dám vždy přednost před Columbusem, na čtyři hvězdičky to tentokrát nevidím. ()

Opsha

Newelovy režie jsem se bál už dlouho dopředu, ale že až takový packal jsem netušil. Scény hádek jsou přirozené asi jako poprsí Pamely Anderson, film se absolutně nedrží ducha předlohy (prozradit vraha hned na začátku se NEDĚLÁ) a z kulis táhne papundekl na sto honů. Je dost vidět,že některé scény z knihy nebyly natočeny hlavně proto "že to šlo levnějc". Netuším proč hudbu nedělal Williams, ale Doyle mu nesahá ani po podrážky pantoflí. Do úplného odpadu to ale neposílám, přece jen pár scén (příchod Kruvalu, bludiště) ušlo. ()

Chise

Nemastné, neslané...těžko ale říct, o kolik by se to dalo natočit líp, vzhledem k délce knihy i náročnosti ztvárnění. Nic to ale nemění na tom, že bylo ubráno tam, kde měli přidat a některé zbytečné sekvence byly až příliš protahovány. Dalo se z toho vymáčknout o trochu víc. ()

FIBO

Tomuhle filmu trochu vadí jeho přespřílišná délka. Pro mě osobně neslabší článek série (uvažuju od 1 - 5). Film sám o sobě je dobrej, obsahuje nemálo napětí, ale už je to prostě neco jiného, než to bylo pod taktovkou dvou předchozích režisérů. Je tu moc momentů, které nemusí být pro diváka zajímavé (sic sklaní fanoušky a čtenáře předloh poteší). Některé scény jsou zbytečně natažené, jiné mohly být o to víc rozvinutější, ale to už je věc osobního názoru. Bezesporu velkým mínusem je hudba. Johna Williamse nemůže suplovat autor, který neholduje řekněme "fantasy potterovštině" (teď nemám na mysli pátý díl, ten ač bez Williamse, je co se hudby týče na velmi slušné úrovni). Sem tam zazní ústřední motiv, ale celé je to takové nemastné neslané, jako kdyby autor Pottera buď neznal, nechtěl poznat nebo skládal hudbu k něčemu, co s Potterem nemá nic společného. Nebo ještě možnost, že "temnota" hudby autorovi stoupla natolik do hlavy, že jaksi zapomněl místy vysadit a celé score je jakési netvárné. Bohužel hudba celkově vzato je na průměrné možná až mírně podprůměrné úrovni. Dalším motivem, kterej je pro film alespoň na můj vkus příznačnej, je to, že oproti všem předchozím filmům je zde kladenej největší důraz zobrazení toho, jak hrdinové dospívaj. Což o to, to je v pohodě, ale sem tam už divákovi přijde, že jsou některý "dospívající" momenty natažený víc, než by bylo pro příběh potřeba, jako by bylo vyloženě cíleným záměrem říct - tohle není film pro děti, ale pro puberťáky. Teď nekritizuju konkrétní momenty, ale s ohledem na závažnost okolního děje mi přijde, že je tahle tématika až nemístně natažená sem tam možná i zveličená. Ale budiž. Pochvalu zaslouží 3 naprosto rozdílné zkoušky a jejich individuální ztvárnění, v poslední zkoušce opět jakoby filmaři nad extrém chtěli zobrazit násilí víc, než bylo potřeba. V konečným zhodnocení bych dal 3 hvězdy za průměr, ale jelikož vím, co všechno za filmem stálo, dám 4 pro prvenství a vynaložené úsílí ve vfx. btw: moc mě jako fandu mrzelo, že víc neukázali na mistrovství světa ve famfrpálu. Když už tak pěkně představili celou akci, zobrazili její monumentalitu, tak by mě zajímaly i nějaké záběry přímo z hry mistrovského útkání :)) ()

fruitbueno

Miranda Richardson! Proč mě tak pobavila, proč? Byla excelentní, škoda jen, že tak málo prostoru dostala... Fenomenální finále na hřbitově i takové to opatrné Harryho "probouzení" od netečnosti k opravdovým zlým časům - to se mi líbí. ()

Maynard.

Po skvělé trojce jsem čekal mnohem více, než se mi dostalo. Čtyřka není špatná, ale to očekávání po trojce opravdu nenaplnila. Přes to je do pořád na dostačující a velmi koukatelné úrovni. Závěrečná část na hřbitově, kde se Harry poprvé tváří v tvář střetne s tím, jehož jméno se nesmí vyslovit, skoro bere dech. Smrt Harryho kamaráda je velká tragédie a dodává již tak ponurému příběhu jiný rozměr... ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?