Harry Potter a Ohnivý pohár

• Velká Británie Harry Potter and the Goblet of Fire (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Drama
Velká Británie / USA, 2005, 157 min

Navzdory zlým snům, které ho nepřestávají pronásledovat, vydá se Harry s Weasleyovými na čtyřsté dvacáté druhé famfrpálové mistrovství světa. Slavnostní zahájení je velkolepé, v noci však kemp přepadne skupina maskovaných čarodějů, kteří vyvolávají paniku a na obloze vykouzlí obrovskou lebku s hadem v ústech. Znamení Voldemortovo. Je jasné, že se blíží temná doba. Je to zřejmé i z faktu, že se tu bude konat významný Turnaj tří kouzelníků, jehož vítěz získá Ohnivý pohár. Do soutěže se smějí přihlásit pouze kouzelníci starší sedmnácti let. Do Bradavic přijíždí nejen nový učitel obrany proti černé magii Alostor Moody, ale také výpravy ze dvou dalších evropských kouzelnických škol. Zatímco se napjatě čeká na trojici, kterou pohár vybere, začíná vyučování. Moody dává od první hodiny jasně najevo, že bere obranu proti černé magii vážně. Nastává slavnostní okamžik. Pohár vybere do turnaje Cedrica, Viktora a Fleur. K úžasu všech určí ještě Harryho, i když mu ještě není sedmnáct. Podle pravidel se musí turnaje zúčastnit, protože byl pohárem vybrán. Harry zjistí, že prvním úkolem bude získat zlaté vejce, střežené drakem. Kolegiálně to prozradí Cedricovi a oběma se to v napínavém souboji podaří stejně jako Viktorovi a Fleur. Zatímco se chystají na druhý úkol, blíží se velký Vánoční ples. A to ještě netuší, že se závěrečný úkol turnaje změní v děsivou noční můru, která bude někoho stát život. (TV Nova)

Natabar

Radcliffe je opravdu mizerný herec. - A jak už tady naříká kdekdo, nelze než zatlačit slzu při představě, jak by vypadal Ohnivý pohár, kdyby jej zůstal režírovat Cuarón. ()

Brandon

Poměrně rozumnej díl z té (š)mudlovské série. Minimum politických blábolů a i nějaká ta akce. Jen kdyby to nebylo tak šííííllllleeeennnněěěěě rrrrooooozzzzvvvllleeeekkkklllééé. ()

sochy.zirafka

Proč měnit režiséra? Proč?! Za takový zločin prostě musím hodnotit níže už z principu. Světlé okamžiky byly, to ano. Přepadení stanového městečka vypadalo úžasně chaoticky, Voldemort se povedl na jedničku, párkrát jsem se i zasmál, jo, jo...Ale celkový dojem je prostě mnohem nižší, než u dílu předchozího. Škoda. ()

darek kartac

Čtvrtý díl je pro mne prvním dílem v sérii, kterému dávám plný počet 5*. Ve filmu se Harry zůčastňuje Poháru, kde jsou tři různé úkoly. Díky tomu je snímek velice napínavý. Je tu zrození Lorda Voldemorda a boj s Harrym. Těším se až se podívám na další díl. Harry je světový fenomén a tento díl to dokazuje. ()

Krysa SPK

Po vynikajícím Vězni z Azkababu přichází opět vata, která zaujme snad jen návratem temného pána na samotném konci snímku. ()

venalce

Jestli se do třetího dílu filmy jen zlepšovaly, tak tohle byl propad. Příběh byl okrouhán na minimum a zbyly z něj jen zmatené nenavazující scény, které neznalec předlohy nemohl pochopit. P.S. Cedrik byl v knize popsán jako lamač dívčích srdcí. Celou dobu jsem přemýšlela, proč do jeho role vybrali právě Pattinsona. Co by na něm holky mohly vidět? Kdybych tenkrát věděla, že se z něj stane takový idol...ne, i tak by mi to vrtalo hlavou... ()

hroubek

Není to tak hrozné jak se tady píše v některých komentáří, které uřčitě mají v lesčem pravdu.Pokud má tenhle film nějakou chybu tak je uspěchanost jen pro porovnání s ostatními díly, které ze začatku dalý aspon trochu času připravyt se na to co přijde tady ne.Tady se nasedne do vlaku, který zpomalí až na konci filmu.Hned z úvodu tu máme pěknou scénu pronásledování, která připomene filmy o Hitlerovy a genocidě.Neuplyne ani pět minut a sedíme ve velké síní a Brumbal nám vysvětluje co bude dít.Atmosféra je oproti předchozímu dílu trochu více uvolněnější.Mike Newell si našel správnou hranici mezi vtipem a napětí a dokonale se povedlo vyjádřit pocity hlavních hrdinu, které prožívají první lásky a zklamání či roztržky.Nových tvaří potěší Brendan Gleeson jako byvalý lovec Moody nebo v cameo roličkách Miranda Richardson a neposlední řade hlavně Ralph Fiennes jako Lord Voldemort.Newell se snažil obahatit Bradavice o svůj rukopis a své nápady v některých scénách jako je bál,namlouvání děvčat.Ale také uspěl ve všech čtyrech či respektivě třech akčních trikově náročních scénách, na které jsem koukal s otevřenou pusou zvlášt ta s drakem.Jako Cuarón tak Newell si pohrál se závěřečnými titulky.Trochu mě zamrzel vynechání některých věci ale i tak po vězni z Azkabanu je to výborná podívaná. ()

Compadre

Po Vězni z Azkabanu celkem očekávatelné zklamání. Takovej návrat ke kořenům, řekl bych. Už mi to zase přišlo víc pro děti. Ne, tak temné, trochu ukvapené, ale zase jako vždycky technicky bravurní. Změna režiséra Harrymu zrovna moc neprospěla. ()

VanTom

Bez prologu, po hlavě do centra dění a kvapíkovým tempem dál a dál Turnajem tří kouzelnických škol, s nečekaným (až nepatřičným) intermezzem Vánočního plesu (aspoň byl vtipný a o postavách). Mnoho věcí zůstalo naťuknuto a/nebo nevysvětleno, ale základní zápletka soutěžení o Ohnivý pohár jasně podpírá celý děj a rozděluje ho na několik dílčích, konkrétních úkolů. To celé skvěle natočeno, s perfektní hudbou, výpravou, triky a s hodně hutnou, temnou atmosférou (závěr v bludišti dosahuje až hororových parametrů, nemluvě o konfrontaci s Vy-víte-kým). ()

Timak

Po druhém shlédnutí a nějakých 9 let od premiéry jsem teprve docenil tento díl. Není to sice taková hitparáda, ale myslím, že Voldemort origins je zde dobře vykreslen. Absenci citů tady nevidím, ba naopak. Bohužel jsem viděl v Cedrikovi toho blbýho upíra Edwarda, což je teda můj problém. Pravda je, že tato role mu sedla asi trochu víc, ale jinak je to pro mě nezajmavej herec bez talentu. Opravdu se mi líbil snad jen v Remember Me. ()

pravdovravny

V štvrtom pokračovaní budeme svedkami.......... Nie , nebudem spoilerovať:D Pekne si to pozrite, nech Vám padne sánka. Naše trio opäť má dospelejšie dialógy, aj rieši nové životné situácie( Ples) a prídu aj prvé lásky. Bohužiaľ už nieje žiadne nástupište, ale moderný prenos!:D Fanúšičky série Súmrak by tento film nemali vidieť:) ()

JohnSmith

Newell posunul Potera opět o kousek dál. Děsivý bylo tedy, že většina studentů jsou najednou hrozný máničky, ale to je detail. Opět je to moc hezká podívaná, tentokrát ovšem korunována skvělými Gleesonem a Fiennesem, což jsou důvody 4 hvězd. ()

Eleanor05

Chcete udělat z nejlepší knížky série o Harrym Potterovi jeden z nejslabších filmových dílů? No problem - svěřte to Mikeu Newellovi! ;-) Ale abych neházela všechno jenom na režiséra, Steve Kloves zřejmě tuhle knížku vynechal z četby a někde si na internetu přečetl shrnutí děje od jedenáctileté dívenky zamilované do Daniela Radcliffea. Takže třičtvrtě filmu není ani tak o Turnaji tří kouzelnických škol (neskutečně slabě zpracované úkoly a většinou při jejich plnění vidíme jenom Pottera), jako o tom, kdo se komu líbí a kdo s kým jde na ples... "Výborné starosti" vzhledem k tomu, že se chystá znovu povstat Voldemort a už začal vraždit. A to už ani nemluvím o dospělých postavách, které mají žalostně málo prostoru (Snape, Lupin, Black) a některé se pro změnu neobjeví vůbec (např. Ludo Pytloun), ale tvůrcům připadalo smysluplnější vymyslet si part s Trnoocasým drakem, co asi 20 minut zcela nesmyslně demoluje školu, aby ukázali, že měli na efekty. Slabotu tohohle filmového zpracování HP už trumfne jenom Princ dvojí krve, před psaním jehož scénáře zřejmě Steve Kloves absolvoval lobotomii... ()

lykan9

Oproti Azkabanu velký krok zpět. Sice se mi zdál Ohnivý pohár lepší než Tajemná komnata a Kámen mudrců, ale ve srovnání s Azkabanem nemůžu dát víc jak tři hvězdy. ()

Sany33

Pri sledovaní Ohnivej čaše som trošku závidel divákom, ktorí ju uvidia bez prečítania knihy. Poznanie rôznych tajomstiev jednoducho znamená, že sa človek na niektoré postavy pozerá iným pohľadom. Film ma nezmietol z nôh, nepadla mi z neho čeľusť – namiesto toho cítim akúsi tichú spokojnosť. Je to ako keď stretnete starého priateľa a zistíte, že sa nezmenil a že sa má dobre, aj keď to nemá ľahké. Znepokojenie zo záveru štvorky ostáva visieť vo vzduchu, rovnako ako tu v sivej realite pretrváva “vojna proti teroru.” Aj v Rokforte prestáva byť jasné, kto zastupuje dobro a kto len seba, kto je neškodný a kto prináša smrť. Rowlingovej próza je zväzok od zväzku dospelejšia a pokiaľ sa pretavenie ďalších dielov na filmové plátno podarí aspoň tak, ako teraz – pokiaľ sa tvorcovia budú ďalej pozorne učiť z predošlých skúseností – môžeme sa tešiť na veľké veci. 89% ()

fabecc1222

Ohnivý pohár je filmem, který asi nejvíce ignoruje knižní předlohu. Kolik lidí třeba ví, že se tu má vyskytovat Dobby a mnoho dalších postav? I přes velkou délku film ignoruje většinu vedlejších linek, a tím se ochuzuje o potenciální humorné momenty, což je škoda. Soutěž o Pohár tří kouzelníků je však pojata velmi velkolepě, a závěrečný souboj je zaslouženým vrcholem filmu, který dokáže rozbrečet velkou část diváků. Ralph Fiennes nastupuje na scénu, a představuje jednoho z nejznámějších záporáků knižní historie. ()

Právnička

Tak čtvrtý Potterovský díl mě poněkud zklamal, už to prostě nebylo ono. Děj nemastný neslaný, nepřekvapivý závěr, málo napínavé, moc hororové, překombinované a chybělo to typické pohádkové kouzlo. K tomu všemu u většiny postav (v čele s Harrym-Kotkem) příšerný dabing. Ale uznávám, že to byla občas i sranda a sem tam i pěkná podívaná, dávám 3 a půl hvězdičky a doufám, že pětka bude lepší. BTW. třetí díl zatím jednoznačně ostatní díly o třidu převyšuje. ()

cross

Hodnocení Harryho čtvrtého dobrodružství je pro mě poněkud rozpačité. Film jako takový je na vyborné úrovni, příběh poskočil směle kupředu, Mike Newell taktéž poměrně obstál, ale holt, jak to napsat - Cuarón byl Cuarón... Ohnivý pohár je podle mě docela slušným krokem mimo, což je z nemalé části možná problém předlohy. Film ani nezačíná ani nekončí, spousta scén, které mohly diváky uchvátit je jakoby zbaběle vynechána a některé scény jsou tak trochu zmatené. Nehledě na nepříliš vyvážené herecké výkony (i herců, kteří v předchozích dílech neměli chybu..) a občasné (skoro) superhrdinské přepálení děje (Harry na střeše či např. zneškodnění Moodyho Brumbálem). Vizuálně je film opět na velmi dobré úrovni, hudba zní při projekci min. o třídu lépe než ze soundtracku a celkové pojetí je opět o kousíček temnější než minule.. Ve výsledku však Ohnivý pohár drtivě ztrácí na Azkabanského předchůdce a poměrně malátně se vyrovnává i s prvními dvěma díly série... Pro další pokračování bych rozhodně opět zkusil vyměnit obsazení režisérského postu, přestože film pro velmi slušnou zábavu postačuje nadmíru vrchovatě. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?