Návrat ztraceného ráje je poetický film o domově, nevyzpytatelnosti osudu, lásce, toleranci a odpuštění. Tak lze charakterizovat snímek, jímž se po třiceti letech vrátil na plátna českých kin režisér Vojtěch Jasný. Tvůrce se také vrátil do moravské vsi Bystré, kde v roce 1968 natočil svůj slavný, velmi záhy však také trezorový snímek Všichni dobří rodáci, kroniku z let 1945–1958. Návrat ztraceného ráje volně navazuje na tento legendární snímek. Hlavní postavou nového příběhu je český emigrant, profesor filmové větve jedné z newyorských uměleckých škol Jan Poutník. Ani skutečnost, že žije na druhém konci světa, nezeslabila jeho vzpomínky na dětství a rodný kraj. Vojtěch Jasný tuto roli svěřil Vladimírovi Pucholtovi, hvězdě šedesátých let, který se tak rovněž po třiceti letech vrátil k herectví. Z původního hereckého obsazení Rodáků se zde objevují Vlastimil Brodský a Věra Galatíková. Novou postavu, amerického přítele Adama, ztvárnil americký herec Adam Davidson, držitel Oscara za nejlepší krátký film roku 1991. Jeho partnerku hraje mladá slovenská herečka Ingrid Timková. (Česká televize)

Strike odpad!

Žánrové výjevy ze života venkovského lidu (hlavně té nejstarší generace) doprovázené hrůznými hereckými výkony. Těm vévodí hlavně Pucholt a Brodský. Pokud tak nějak přejdu většinu filmu, pak ten závěr v NY jsem opravdu nepochopil. Prostě hrůza. ()

Gagner

Mému zhlédnutí předcházela přednáška od samotného režiséra, po které jsem tento snímek totálně pochopil. Je to prakticky autorova autobiografie, nepochopená neseznalými. Bohužel film na mě působil svým vzezřením jak německý seriál, má místy klišovité až parodické scény včetně pár dialogů, a to ho docela shazuje. ()

mh.mail

40% — Já bych to ani nenazval zklamáním, spíš jsem neměl od filmu žádná očekávání a on je naplnil beze zbytku. Chápu režiséra Jasného, že se chtěl nějak vypořádat s obdobím, kdy byl v emigraci, ale film nepřinesl nic, co by stálo za řeč. Stejně jako nevstoupíš dvakrát do téže řeky, tak se taky nepodařilo navázat na Všechny dobré rodáky, ona ta snaha byla odsouzena k neúspěchu asi už předem. ()

Denny

Tak tenhle návrat se vůbec nepovedl, byl jsem rád, že jsem to dokoukal do konce. No jo, návraty jsou někdy těžké, že pane Jasný a Pucholte!!! ()

Rattlehead

Poprvé jsem byl hodně zklamaný, ale napodruhé už to tak špatné nebylo. Samozřejmě to nelze srovnávat s "Rodáky", to je rozdíl tak třech tříd. Jako film z roku 1999 to celkem ujde. ()

dawid

Strašně. Opravdu STRAŠNĚ nerad dávám Vojtěchu Jasnému jednu hvězdu. A i ta je spíš za zásluhy, než za tohle torzo bývalýho talentu. Nikdy jsem o ničem nenapsal, že to radši nemělo vzniknout. Tohle mažu ze vzpomínek a navždycky nahrazuju "Rodákama". Nashledanou, mistře Jasný... ()

Pitryx

Klasický příběh o návratu exilantů. Nic moc. Ovšem slabý příběh je doplněn hezkou hudbou a poezií některých scén. Ovšem ne těch v USA. Tam to jaksi chybí. Zato Joskova příhoda mne hodně pobavila. Když už někdo vymyslel tu blbinu o ztrátě kluka v New Yorku, tak měl také vymyslet nějaké vysvětlení. Protože prostě nevěřím tomu, že vzdělaná žena, matka, která má jen trochu rozumu, synka nepoučila, že v případě kdyby se ztratil, ihned vyhledal policejní stanici, nebo prostě policajta vůbec. Za normálních okolností by mu to vtloukala do hlavy už doma a cestou letadlem a furt stále dokola. Takže tato příhoda moc uvěřitelná není. Dále to kazí scény bez souvislosti a dokončení. Například muže, nebo Janovo krvácení. Ale budiž, hezké to bylo. A na paní Timkovou bylo občas hezké podívání. Je dobré se ještě před zhlédnutím tohoto snímku podívat na film Všichni dobří rodáci. ()

krokodlak

Smutný konec legendy aneb z poetika kýčařem. Sentiment a patos zde tvoří nechtěnou komedii. Postavy ze Všech dobrých rodáků jsou ovšem využity relativně důstojně. ()

ostravak30

Kritické ohlasy na film znechutily režiséra Jasného natolik, že tvrdil, že se rozmýšlí, jestli v Čechách bude ještě někdy chtít pracovat, píše se v zajímavostech. A asi ho to znechutilo natolik, že už další film nenatočil. Deset let na to zemřel. Jestli je ovšem pravda, že Návrat ztraceného ráje je pokračováním Všichni dobří rodáci, pak se ta souvislost hledá těžko. Tedy kromě herců, jež se zde objevili. Jan Poutník se totiž vrací do rodného kraje a následně i do vzpomínek v době svého dětství, což je druhá světová válka. Když však prochází známými českými místy, mluví se o komunistech. Zároveň s tím se odehrává milostný příběh američana a češky a také jednoho muže s vizí vlastního statku. Takže trochu moc rozevlátý film na všechny strany. Jako Vojtěch Jasný chtěl uzavírat najdnou nedořešenou kapitolu před převratem, po něm a zároveň se snažil poukázat na nešvary současné doby. Jenže trochu moc témat najednou jde dohromady asi tak, jako byste si na nabarvili hlavu několika barvami zároveň. Ani ve dvouhodinovém snímku nelze zkrátka pojmout vše. Tím spíš, když se něco nakousne a nepolkne, anebo naopak polkne velké sousto najednou. ()

Hrabovo

Velmi nevyrovnaný chvílemi silný scénář, stálé sledování toho co se děje kolem dokumentaristickým stylem časem unavuje, navíc nemá ambici někam směrovat. Filmu by prospěla poloviční stopáž, dala jsem ho celý je zvědavá po letech na Pucholta. ()

Lewaso

Nostalgie ne kapající, ale řinoucí se z celého snímku,spustila průtrž ve které se zřejmě utopil i důvod, proč byl film natočen. ()

pafka odpad!

To je jako dokument? Neni. To je film s dejem? Neni. Hergot co to vubec je? Koukat se na to neda a ja po trictvtehodine jem ukousany nudou. To se vazne neda... ()

Alden_Larson

Hrozná nuda. Skoro nic se ve filmu nestane a když už se něco stane, tak je to úplně zbytečné. Navíc se film hrozně vleče, mohl by být o polovinu kratší a stejně by byl moc dlouhý. Hlavní děj je neustále přerušován vedlejšími věcmi, které s hlavním dějem nemají nic společného. Postavy (kromě dvou) nejsou zajímavé, herecké výkony jsou slabé a prezentace je nevýrazná a místy ošklivá. 2/10 ()

Simako odpad!

Pane Pucholte, to byl, ale návrat!!!! Tohle nemá s pojmem film, vůbec nic společného!! Jakási souvislost s Dobrými rodáky? Snad jen ve scénáři!!! Fakt odpad a možná horší než komunální!!! ()

lizardking odpad!

To nechápu, jak tak skvělý režisér jako je Vojtěch Jasný mohl na konci svého tvůrčího života natočit takovou sračku. Nuda, stupidní idealizace života v Čechách, bezradný Pucholt v hlavní roli, který si takovýto návrat taky mohl odpustit. Hrozná blbina. ()

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

16.11.2019

Ve věku 93 zemřel český režisér a scenárista Vojtěch Jasný. Mezi jeho nejznámější díla patří snímky Všichni dobří rodáci s Radoslavem Brzobohatým nebo Až přijde kocour s Janem Werichem. Jasný… (více)