Návrat ztraceného ráje je poetický film o domově, nevyzpytatelnosti osudu, lásce, toleranci a odpuštění. Tak lze charakterizovat snímek, jímž se po třiceti letech vrátil na plátna českých kin režisér Vojtěch Jasný. Tvůrce se také vrátil do moravské vsi Bystré, kde v roce 1968 natočil svůj slavný, velmi záhy však také trezorový snímek Všichni dobří rodáci, kroniku z let 1945–1958. Návrat ztraceného ráje volně navazuje na tento legendární snímek. Hlavní postavou nového příběhu je český emigrant, profesor filmové větve jedné z newyorských uměleckých škol Jan Poutník. Ani skutečnost, že žije na druhém konci světa, nezeslabila jeho vzpomínky na dětství a rodný kraj. Vojtěch Jasný tuto roli svěřil Vladimírovi Pucholtovi, hvězdě šedesátých let, který se tak rovněž po třiceti letech vrátil k herectví. Z původního hereckého obsazení Rodáků se zde objevují Vlastimil Brodský a Věra Galatíková. Novou postavu, amerického přítele Adama, ztvárnil americký herec Adam Davidson, držitel Oscara za nejlepší krátký film roku 1991. Jeho partnerku hraje mladá slovenská herečka Ingrid Timková. (Česká televize)

MrKrahujec odpad!

Musím říci, že opravdu jen nerad dávám "odpad" mému oblíbenému režisérovi Jasnému, navíc za pokračování ještě oblíbenějšího filmu "Všichni dobří rodáci". Ale na celém případu je zajímavá jedna věc: to, že Vladimír Pucholt ztratil v emigraci o herectví zcela zájem, to prohlásil dokonce několikrát. Když pak k překvapení mnohých přece jen přijal roli v tomhle filmu, řekl něco v tom smyslu, že ho scénář uchvátil natolik, až to prostě nemohl odmítnout.. Přitom právě scénář je na tomto filmu to nejslabší, respektive je de facto nulový. Pouhý zdravý selský rozum nám pak jasně vnucuje otázku: Jak je něco takového možné? O bystrosti Vladimíra Pucholta snad není pochyb, stejně jako o talentu Vojtěcha Jasného, oba pány nikdo k ničemu nenutil, takže co je vlastně příčinou tak grandiózního debaklu? To snad nakonec ve výsledku točili jiný scénář? Nebo se ten podle Pucholta "výborný scénář" na začátku natáčení nějak mysticky sám pokazil? Tenhle film je tak bezděčně důkazem, že filmařina má v sobě velký kus magie a o konečném úspěchu filmu z větší části rozhodují síly, které nejsou ovlivnitelné vůlí, ani pílí. Tahle teze alespoň mne vždy utěší, když lituji, že jsem se také nestal režisérem a že jsem nikdy žádný film nenatočil. ()

AlDelon

Našel jsem asi to slovo: kočkopes. Lépe tento film nenazvu. Přičemž bych se ale nebál ostřejšího výroku. Že Návrat ztraceného ráje je v něčem falešný, či spíše povrchní nebo v něčem lacinost na téma nostalgie a domoviny. Nekoliduje mi název jelikož náš hrdina ráj nachází nakonec tam, odkud přišel. Postavičkovost oproti americké osobnostivosti je dobrá ale jinak mi přijde snímek zejména v nevážném až lascivním spojování se Všemi dobrými rodáky zklamáním. Nebo jsou to opravdu zbytečně ostré ponuky a Návrat ztraceného ráje je ,,jen" amatérsky nepovedený ve srovnání se svým tvůrcem. ()

e-pilot

Sentimentální, moc a moc sentimentální, sentimentální až na dřeň. A to je špatně. Od tohoto autora jsem očekával jistou reflexi současnosti a ne vzpomínání na zašlé časy. ()

gizi

Jak píše Radek99, zdá se mi trochu nedoceněný tento zajímavý snímek, který vlastně jen ukazuje, jak žijeme. Zajímavý je také často dokumentární styl příběhu i pěkné zobrazení New Yorku. Ano, jsou zde místy scény, které jakoby se do filmu ani nehodí, ale vzápětí se ukazuje, že tam patří a neruší celkový ráz filmu. Pucholt sice působí hodně jako neherec, ale v průběhu filmu si to nějak sedne. Kdybych byl hodně kritický, dal bych asi i 50%, ale tentokrát jsem byl spokojený na 75%, 18.9.2014. ()

jauahaoas

Jednu * za pana Jasného a pár jeho citlivých filmu z šedesátek. Jinak tragédie. Jak toto mohl někdo dopustit. Pucholt zapoměl hrát a ostatní asi museli mlčet před takovou osobností. ()

Peabody odpad!

je to slabpučké, hraní na něco co není pravda. A je fakt, že neochota připustit jiný názor byla na panu režisérovi strašně vidět. On je VJ docela zajímavá postava, od agitek let padesátých před další vývoj až k emigraci (ani v ní to neměl jednoduché, jak je v jeho pamětech jemně naznačeno). Možná i proto nepřipouštěl v Jihlavě diskusi. Je mi to líto. ()

vlkcz

U tohoto filmu velmi záleží na náladě, ve které k vám přijde. Když jsem ho viděl poprvé, tak jsem si říkal: Dobře natočený, ale dost nuda. Ten filmový jazyk je zastaralý a dneska nemoderní a pomalý. Proto vás může oslovit jen když se dokážete zklidnit a přizpůsobit tomu pomalému tempu. Pokud k tomu přistoupíte s tím, tak kdy už se něco stane, tak se s filmem musíte minout. Děj není tak důležitý, je to opravdu bilance starého muže, který prochází svůj život a vidí, jak se během něj změnil svět a lidé. Možná k tomu člověk musí i dozrát, protože tohle mi při tom prvním sledování před asi 8 lety nedocházelo. ()

stanslon

Tak jako jsem Rozkoši dal 2 za snahu a s nadějí, že režisérka přestane dělat Art a natočí zas nějaký normální film, tak musím Jasnému dát jen 1, protože už asi nic dobrého nenatočí. Za léta pobytu v cizině asi už přestal být českým režisérem. Sešla se partička "Rodáků", pozvali k tomu Pucholta a výsledek je trapný i pro pamětníka. Myslím, že mladí ani nepochopí, o co tu GO. (byť se mohu mýlit). Česká šedesátá éta rozhodně nenavrátí party filmařů, kteří to dělají jen proto, případně dělají "Art", nebo se snaží navázat na propagandu naruby let padesátých. A ani ti co zkouší navázat na své mládí pokračováním po třiceti letech. Ani nostalgie to asi není. ()

Pucmeloud

Film plný herců, kteří zapoměli hrát a to vše pod vedením chorobně ješitného režiséra, který zapoměl o čem vlastně je ten jeho film. ()

onden85 odpad!

Neskutečná hovadina + že nám zase naservíroval nejhoršího herce všech dob (Pucholt), je neodpustitelný zločin! ()

honza.g

Zajímavý způsob zpracování motivu návratu do míst svého mládí. Jeden z mála, který nekončí závěrem, že se to nemá dělat. Zde je to okořeněno specifikem návratu z emigrace, za jejímiž důvody byly křivdy nebo i zločiny z doby násilné kolektivizace. Reminiscence na tyto vzpominky odkazují na Jasného "opus magnum" Všichni dobří rodáci. Ale nepůsobíto rušivě. Rovněž nafouknutí filmu o dějovou linku vztahu Američana a mladé vdovy z českého maloměsta mi přišlo citlivé, byť to někomu přijde umělé, možná až laciné. Režisér chtěl naznačit, že život musí jít dál, a že budoucnost máme stavět na pozitivních vzpomínkách na minulost. Autobiografický účel filmu je až okatý, ale proti filmům, které si jiní režiséři natočili primárně pro svou potěchu, to nedopadlo nijak špatně. ()

Karel321 odpad!

Jak krásně vystihuje slovo ODPAD toto dílo sentimentální stařecké mysli. Jak dokázal, že i dobří herci vypadají jako amatérští kokoti? To je opravdu um. ()

milos.bradik

Ztracení rodáci to tedy nejsou, ale přesto má ten film poetiku a to já mám rád. Líbí se mi pomalé filmy a dost dám na atmosféru. Pouze ten konec mi neseděl, byl jako z jiného filmu a také se mi nezdá, že by se tak velký kluk choval tak hloupě.. ()

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

16.11.2019

Ve věku 93 zemřel český režisér a scenárista Vojtěch Jasný. Mezi jeho nejznámější díla patří snímky Všichni dobří rodáci s Radoslavem Brzobohatým nebo Až přijde kocour s Janem Werichem. Jasný… (více)