Žert

• USA The Joke
TV spot 1

Tragikomedii podle románu Milana Kundery natočil režisér Jaromil Jireš v roce 1968. Mottem filmu je výrok Jirešův: „Škody spáchané na člověku nelze odstranit jako třeba rozbitou dlažbu, protože lidská srdce mají svou paměť.“ V čase vzniku šlo o jeden z mála filmů, který otevřeně hovořil o deformacích 50. let, jež měly vliv na pokřivení lidských charakterů... Hlavní hrdina Ludvík Jahn představuje oběť, která se ani po letech nedokáže vyrovnat s utrpěnou křivdou. Chce se za ni pomstít, ale nakonec se všechno obrátí proti němu. Po letech se vrací do rodného jihomoravského města. Rozhodne se svést manželku Pavla Zemánka, který mu zničil život. Ve vzpomínkách se vrací do minulosti, kdy ho za pohlednici se žertovným textem vyhodili ze školy, přišel o svoji lásku, léta strávil ve vojenském vězení a v dolech. Když svede Helenu Zemánkovou, zjistí, že její muž už má jinou mladou atraktivní ženu a svoji bývalou manželku ochotně přenechává muži, ke kterému se chová, jako by se nic nestalo. Ludvík nakonec pochopí trapnost situace a nesmyslnost své pomsty. (Česká televize)

Ace.Anita

V zásadě nic moc proti filmu jako takovému.. Jen mě tady Kundera rozčiluje jako nikdy. Naprostá absence jakékoli lehkosti, jen zatrpklá hořkost. Předčasná ejakulace (byť oprávněné) zloby na dobu a lidi v ní. „Prostě vám vylíčím, jak to bylo, a je mi úplně jedno, jestli vás to dojme, nebo ne. Mě to taky nedojalo.“ Kdyby alespoň ten vtip s Trockim alespoň za něco stál.. Milan je love/hate guy. Tentokrát hate. ()

hroubek

Knížku jsem bohužel nečetl, takže jediné srovnání mě nabízí film. Na Žert jsem jsem těšil, a proto jsem hodně zklamaný z toho co jsem viděl. Čekal jsem mnohem více, lepší postavy, příběh, větší důraz na vojnu, ztracenou lásku atd. Film má několik velmi slušných momentů, ale spíše mě nudil, než bavil. Snad příště to dopadne lépe. ()

ZeroCZ1233

60. léta jsou dekádou kulturního experimentování, čehož se nejvíc dosahovalo v hudbě a právě filmu. České luhy a háje tomu propadly také, proto tu mimo jiné dnes máme pecku jako Žert i když to vzhledem k roku vydání měl na mále a v pozdějších letech to také neměl jednoduché. Dalo by se říct, že Žert dostává svému názvu a snímek je dobrý, poeticky sofistikovaný vtip. Jeho dobová výjimečnost závisí na velmi zajímavé formě a stylu ždímající filmařské možnosti tak, aby z obyčejného příběhu udělaly něco odlišného. Příkladem jest například poloha kamery, zajímavé řešení a snímání flashbacků a jejich prolínání se současností a mnoho dalších dílčích postupů. Přitom samotná premisa je na jedné straně velmi primitivní. Těžce nesympatický hlavní hrdina (geniálně ztvárněný panem Somrem) se chce pomstít starému známému, jenž ho v minulosti připravil o možnost studovat na škole a jeho nejlepší nápad jak této pomsty dostát je přes nic jiného než ženskou. Jenže Kundera a režisér snímku mimo zmiňované filmařsky nepřijatelné excesy prolínali skrz hlavní příběh i okatou a jasně mířenou kritiku k režimu, což se soudruhům samozřejmě nelíbilo a došlo k putování Žertu do trezoru. Já jsem rád, že jsem tento 52 let starý klenot měl možnost vidět, tak dobově jiné a filmařsky vyšperkované dílo jsem nečekal. 9/10. P. S. Velmi se mi líbilo až Formanovská schopnost na přirozené působení dialogů. ()

mcleod

Absurdní tragikomický příběh o touze po pomstě za zpackaný život. Přestože je celý film natočen velmi dobře, v závěru jako by ztrácel dech spolu s rozplývající se nenávistí hlavního hrdiny k lidstvu. Film podává několik zajímavých témat k zamyšlení (což je především plus knižní předlohy). Herci na můj vkus nebyli vybráni dobře... nemám rád Somra ani Munzara. Perfektně hrál hlavně Jaromír Hanzlík velitele PTP s rodičovským vztahem ke svým svěřencům. ()

Autogram

Keď sa pomsta vymkne spod kontroly. Trestanecký film a potom nastúpi príliš veľa ľudovej hudby a folklóru, dokonca moravských ľudových budovateľských pesničiek, to už bolo prehnané aj na takýto film. (30.10.2013) – Pridávam hviezdu za prednášku o budovateľskom význame nakreslenych aktov. (7.12.2015) –––– Svět, kde není nikomu odpuštěno, takový svět je peklo. A vy žijete v pekle, Ludvíku. ()

Pedross800

"TY VOLE TEBE SEM BÍT NECHTĚL." ....no ty vole a mně se nejvíc líbily ty lidovky a cimbálovka.....tož tomu říkám (ne)povedený žert, zdá se že nezadržitelně stárnu.....holt člověk své kořeny nezapře a neuteče před nima ani na kraj světa, a tak i tenhle trezorový skvost přede mnou neutekl a hanba mně, vždyt já neměl ani tucha, že se natáčel v mém rodišti. Děj samotný je jedna velká ukázka absurdnosti doby budování lepších zítřků skvostně mísená se zvyky a tradicí Moravského Slovácka. Tož trošku přimhouřím očko a hvězdiček plno naložím....vždyt pomsta je vždy sladká, nebo ne.....? LFŠ 2018 ()

vyfuk

Asi to, co Žert v knižní podobě zcela jasně postrádal. I když je kniha skvělá, tak je trochu utahaná. A to si film nemůže dovolit. Proto je v podstatě rychlý, zřetelný a dynamický s veškerou tou ironií a trpkostí. Něco, co se snadno přehlédne a přitom je to asi ta neskutečnější a nejlepší esence knihy, která navíc se dává dohromady s poctivou filmařinou. ()

Mackin

Pohlednice s několika ironickými větami, jeden naruby převrácený život a nepovedená pomsta. Film Žert, další vynikající počin „zlatých šedesátých“, zaujme především strukturou vyprávění (využívající souvislostí mezi filmovou minulostí a přítomností) i přesvědčivým výkonem Josefa Somra. ()

P1tr

Snímek neurážející, ovšem nezanechávající hlubší stopu. Nechronologický způsob vyprávění je vítanou změnou oproti tradičním postupům, nicméně po celou dobu nefunguje dokonale a několik výpadků, kdy vás zanechá tápat přeci jen zhoršuje zážitek. Herecky velice podařené, nicméně i přes kratší stopáž mi to přišlo zdlouhavé. ()

venca163

Nejdůležitější na tom byla ta myšlenka, zásluhu za ní má ale kniha Milana Kundery. Film mohl být natočen lépe. (70%) ()

Rousse

Není to až taková prdel, jak by se podle názvu mohlo zdát. Kunderova kniha, která sloužila co by předloha, je opravdu dokonalá, ale po shlédnutí filmu začne člověku v hlavě vrtat hodně velký červ a hned tak nepřestane. Úvodní záběry na olomoucký "orloj" - hrající památník socialismu - mi sice vykouzlil úsměv na tváři, ale následný děj už tak humorný není. Prostřihy přítomnosti a minulosti jsou neskutečné - vítání občánků vs. odsouzení a vyloučení z univerzity, naše "muzika" vs. doly. Běhal mi mráz po zádech. Tenhle film je pro mě také určitým způsobem osobní záležitost, protože se natáčel částečně v Olomouci, Uherském Hradišti a Vlčnově, kde se všude pohybuju... a i když to podlě mě není úplně čistý plný počet, našly by se tam nějaké mouchy, tak se nemůžu ubránit a 5 hvězd dát. Jinak bych ale film doporučovala pouštět všem těm novodobým komoušům (ať už se skrývají za oranžového Paroubka nebo se otevřeně hlásí k třešním) - tomuhle říkáte svobodný a kvalitní život? A to se děly daleko větší hrůzy, drazí soudruzi! ()

Kačus

Dva a půl. Neviditelná půlka je za to, že se mi knížka líbí. Narozdíl od čudného zpracování plného herců jednoho výrazu. ()

vitekpe

Prave jsem cetl, ze zemrel Kundera. Tak jsem si rikal, ze bych doplnil vzdelani a kouknul na nejakej "jeho" film. Americka Nesnesitelna lehkost byti byla strasna blbost, tak jsem se toho bal. Tohle je neprijemnej, protivnej film a presto mnohem lepsi nez jsem cekal. Zustane chvili v hlave, Somr vybornej. ()

Lukoboss

Rozhodně hodně dobře zpracované dílko podle knižní předlohy. Musím říct, že se mně to líbilo, ale na pět hvězd to asi nemá... ()

klúčik

Krutý film o tom, čo sa robilo na vysokých školách v 50tych rokoch. A v 60tych rokoch , to bolo v poriadku a v 70tych rokoch sa to znova nespomínalo. To je tá naša história........80%. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr