Žert

• USA The Joke
TV spot 1

Tragikomedii podle románu Milana Kundery natočil režisér Jaromil Jireš v roce 1968. Mottem filmu je výrok Jirešův: „Škody spáchané na člověku nelze odstranit jako třeba rozbitou dlažbu, protože lidská srdce mají svou paměť.“ V čase vzniku šlo o jeden z mála filmů, který otevřeně hovořil o deformacích 50. let, jež měly vliv na pokřivení lidských charakterů... Hlavní hrdina Ludvík Jahn představuje oběť, která se ani po letech nedokáže vyrovnat s utrpěnou křivdou. Chce se za ni pomstít, ale nakonec se všechno obrátí proti němu. Po letech se vrací do rodného jihomoravského města. Rozhodne se svést manželku Pavla Zemánka, který mu zničil život. Ve vzpomínkách se vrací do minulosti, kdy ho za pohlednici se žertovným textem vyhodili ze školy, přišel o svoji lásku, léta strávil ve vojenském vězení a v dolech. Když svede Helenu Zemánkovou, zjistí, že její muž už má jinou mladou atraktivní ženu a svoji bývalou manželku ochotně přenechává muži, ke kterému se chová, jako by se nic nestalo. Ludvík nakonec pochopí trapnost situace a nesmyslnost své pomsty. (Česká televize)

LenkaAK

Filmově skvělé, herecké výkony, kamera,... Nic se tomu nedá vytknout. Ale nějak zjišťuji, že Kundera není můj šálek kávy. (Viděno na KVIFF 56.) ()

wendelin9

Popravdě nebýt toho, že znám alespoň stručný obsah předlohy od M. Kundery, nejspíš bych se v napůl retrospektivním a napůl paralelním příběhu ztratila. Nicméně to nemení nic na tom, že film (nezávisle na knize, kterou jsem nečetla) je velice povedený, i když docea krátký :). Velice zajímavě je vylíčen příběh Ludvíka Jahna, který kvůli svojí lehkovážnosti příjde téměř o vše, včetně "lásky" k lidem. O to víc vám bude hlavního hrdiny líto, až zjistíte, že jeho pomsta nevyšle přesně podle jeho představ... ()

Mylouch

Se "Skřivánky na niti" nejsilnější filmové ztvárnění doby 50.let. Nekompromisní adaptace Kunderova románu, která mnohovrstevností proti originálu neztrácí a uchovává si sílu osobního sdělení. "Ty ruce proti mně zvedali mí nejlepší kamarádi !" Bezchybné typy a herecké výkony Somra, Dítětové, Munzara, Obermaierové, Křesadlové a mrazivě smutného i vyrovnaného Schorma. Stejně mrazivé pak i vyústění bez katarze "Tebe jsem bít nechtěl !" Top 10 československého filmu s nenápadně mistrovskou hudební složkou ()

zombkiler

Třicet stránek ve knize shrnou tvůrci filmu do pěti minut. Film by ode mně dostal lepší hodnocení, kdyby byl o něco delší. ()

andrii

Za /ne/vinný apríl byl předán "katovi." "Bij se za likvidační status bytí, bij." To nabádá tě i Evald Schorm, andělský posel zemský, ten moudrý dobrák od kosti. ()

SeanLSD

Po prečítaní knihy musím znížiť. Filmový ŽERT totiž zďaleka nedosahuje emocionálneho a intelektuálneho účinku predlohy (hoci chápem, že pre súčasníkov musel byť zrozumiteľný až-až a nejaký širší záber nebol potrebný). Je to dobrá adaptácia, ale akosi príliš stručná, bez ďalšej pridanej hodnoty - s výnimkou bohovského Somra. Chýba mi tam mnoho toho, čo ma v literárnej podobe ešte aj dnes úplne rozobralo - ten dramatický efekt a stupňovanie, aj čiastkové príbehy ostatných postáv, ktoré celý ten komunistický kolorit, absurditu aj zmeny 60. rokov tak dobre nielen ilustrujú, ale aj vysvetľujú - a súčasne zosmiešňujú. ()

Remivsremi

Na postelích tehdejší doby bych opravdu nechtěl spát:) Nesmírně se mi líbilo prolínání obou časových linií. Moje generace se může poučit ,jak to chodilo na počátku komunistického režimu u nás. Člověk si nemohl dovolit mít vlastní názor a hlavně ho nemohl prezentovat. Jsem opravdu moc rád, že jsem nemusel tohle dobu prožít. ()

farmnf

Krásná a smutná, chvílemi vlastně děsivá Kunderovská Jirešovina. Vždyť jsem v těch sračkách taky žil a k zemi jsem dělal každou chvíli a přesto mě z toho nějak zamrazilo. "A k čemu vlastně vy potřebujete svobodu? Jsem děvkař pane asistente." Na platformě vzpomínek čtyřicátníka vznikly povětšinou nudné filmy, tohle nudné nebylo. Po souloži zní píseň Stavíme, stavíme nový svět. Těžká symbolika... ()

LeoH

Knížkou uchvácen někdy v devatenácti-dvaceti, krátce před převratem, filmem viděným brzy nato dezorientován a zklamán. Dneska už na něm dokážu leccos ocenit, včetně té kdysi matoucí střihové skladby, a rozhodně jde o jedno z výrazných svědectví doby, ale pořád mám problém s tím, že je to (byť třeba logicky a záměrně) film bez vášně, naplněný jenom odtažitým cynismem a trpkostí – trochu mi to potvrzuje Somrův vlastní výrok, že se na Žert dívá nerad, protože cítí, že zůstal Ludvíkovi cosi dlužen. ***1/2 ()

HonzaBez

Optimismus je opium lidstva. Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij“ Tento vlastní žert stál Ludvíka Jahna docela dost. Za ten druhý, který měl být pomstou jeho kamarádu Pavlovi, bude ale pykat někdo jiný... Ani v tomto filmu nezapře Jireš svůj osobitý styl. Excelentně zobrazený a sehraný je hlavně kontrast padesátých a šedesátých let. Třeba když se jde Jahn podívat na vítání občánků na radnici a přitom v retrospektivě vzpomíná na stranickou schůzi, která měla rozhodnout o jeho vyloučení ze školy. Zcela geniální je pak nápad vyprávět Ludvíkův následný smutný život, kdy byl šest let nucen pracovat v dole, zatímco v reálu se všichni přítomní užívají veselé folklorní hudby. I zde jsem vnímal Jirešův rukopis (viz třeba jeho pozdější snímek Opera na vinici). Co se Jirešovi podle mě úplně nepovedlo je závěr filmu během večerního hraní cimbálovky, i když chápu, že třeba ta scéna, kdy začne mládež tu hru cimbálovky přerušovat pouštěním rádia, měla asi názorně demonstrovat, jak odlišná byla doba padesátých a šedesátých let. Poslední scéna s rvačka Ludvíka s mladý ctitelem Zdeny je pak docela useknutá, i když ta poslední Ludvíkova slova "ty vole, tebe jsem bít nechtěl," asi dobře demonstrují absurditu onoho žertu. ()

Simpoch

Když sleduju tenhle film a podívám se na současné dění v Severní Koreji... Je mi špatně z toho, že tam podobně absurdní věci zažívají lidé ještě dnes. Tenhle film dostává palec nahoru. ()

Akumulátor

Námět je to velmi zajímavý, ovšem, dle mého názoru, jej režisér nedokázal uchopit tak, jak by si zasluhoval. A nešťastná volba byla umístit Josefa Somra do hlavní role. Ač ho jako herce mám rád, tady mi opravdu neseděl. ()

Raven0

Výborný film, který vám vykouzlí mrazivý úsměv na rtech. Zajímavé prolínání současnosti a minulosti, ve kterém určité situace vyznívají až neskutečně cynicky a podtrhují tak absurdní atmosféru dýchající z celého filmu... Jedna náhoda, vyvolá touhu po pomstě, která se ale tak úplně nevyvede... Poslední věta filmu mě pak už odrovnala neuvěřitelným způsobem "Ty vole, tebe jsem bít nechtěl" ()

Endyis

Jeden z vrcholů tvorby Jaromila Jireše nabízí vyníkající filmový přepis Kunderova románu se skvělými hereckými výkony. Film bezpochyby patří k perlám naší celkové kinematografie. Povinná četba!!! ()

hanagi

Film o jedné zbytečné "pomstě" má pro mě ještě přidanou hodnotu - Uherské Hradiště a jeho blízké okolí! A tak se ve mně pere určitá hořkost s nostalgií dávno ztraceného. ()

noriaki

Slíbil jsem si, že nebudu psát že je kniha lepší. Jednak Jireš natočil fakt dobrý film, a také i když bych si dokázal představit působivější a myšlenkově hlubší adaptaci, má několik opravdu silných momentů. Proslavená scéna výslechu je jedním z nich. Z univerzit už se za projevení názoru už zase vyhazuje, takže čtěte Žert, sledujte ho, ať víte do čeho jdeme. ()

squader

Úžasné vykreslení reality 50. let zejména v prostřizích Jahnových vzpomínek. Neuvěřitelné co v té době dokáže takový malý žert způsobit. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr