Dvacátý devátý

všechny plakáty
Československo, 1974, 122 min

Kamera:

Ivan Šlapeta

Miroslav Zounar, Adolf Filip, Josef Langmiler, Václav Švorc, Josef Mixa, Jaroslav Drbohlav, Karel Šebesta, Jaroslav Kuneš, Jiří Ornest, Viktor Preiss (více)

V éře normalizace vznikla řada (pseudo)historických filmů, dokonce označovaných za rekonstrukce, které velebily světodějné poslání komunistické strany a přisuzovaly jí výhradně lidumilné úmysly ("Dny zrady", "Sokolovo", "Osvobození Prahy", "Vítězný lid"). V roce 1929, kdy se sešel její pátý sjezd, totiž do čela komunistů nastoupil Klement Gottwald, jenž se přiklonil k linii ruských bolševiků... Zjevná poplatnost ideologickým schématům i realizační selhání zavinily, že dnes tento film působí jako nezamýšlená parodie. (oficiální text distributora)

NikoKovac odpad!

NIKDY!!! Z rudých propagandistických filmů je mi blbě. A je fuk, jak to je natočené. Prostě odporná komunistická ropaganda bude vždycky odpad! Ať je to Gottwald, Rudá záře, Major Zeman nebo třeba tohle. Tfuj!!! Tohle je ovšem ke všemu natočený absolutně amatérsky až trapně. Tomuhle nedat odpad může jen někdo, kdo je odpad sám. ()