Příběh samorostlého muže, který má prožít zbytek života v nemocniční izolaci. Děj se odehrává v roce 1960 na infekčním oddělení jedné nemocnice, kde je jako bacilonosič izolován starý Prepsl, světoběžník a tulák bez rodiny, člověk s osobitým pojetím svobody. Zpočátku odmítá přizpůsobit se tvrdým podmínkám izolace a několikrát se pokusí o útěk, ale časem naváže přátelství s dezinfektorem Kafkou, uklízečkou Katkou, mladičkou pacientkou Mankou a se svým spolubydlícím, stejně postiženým dědou Bartůňkem. Vztah k těmto lidem způsobí jeho proměnu. (Česká televize)

Autogram

Toľko ľudskosti a životnej pravdy dokáže v jednom filme predviesť asi iba Rudolf Hrušínský. Na pozadí komédie a naozaj podarených vtipov sa skrýva niekoľko ľudských drám, najväčšia ani nie u hlavnej postavy, ale jeho spolutrpiaceho pacienta. Motív slobody a neslobody určovanej nákazlivou diagnózou má u každého trochu inú formu a každý sa s ňou snaží vyrovnať svojsky, napríklad aj notorickými útekmi, alkoholom, záletmi alebo všadeprítomnými cigaretami. A že sa film nekončí definitívnym uzavretím žiadneho z príbehov, mu dáva šmrnc oveľa modernejšej tvorby. –––– Vy si rád šáhnete, dědku, že jo? –––– Dostaneš dřevěnou narkózu. Pic, šmik. –––– Tak co, bylo chňaps, draps? ()

Koryntos

Tak jsem dnes po hodně dlouhé době viděla Pozor, vizita a zjišťuji, že už je to opravdu dávno, co jsem film viděla, protože jsem si myslela, že je to hrozně depresivní film a nejdřív se mi na něj vůbec nechtělo dívat a ono je to vlastně úplně jinak.Škoda, že takového spolupačoše nebudu mít na porodním to bych se tam i těšila. Viděno po 3 a něco letech znovu Hrušínskej byl bůh, asi jeho nejlepší film. Já jim to tááák přála, aby něco bylo. Njn, kdyby on byl mladší, nebo ona starší. Kde já to už jen slyšela a koho mi to připomíná? ()

standsiller

Duet v súhre hereckého výkonu Hrušínského a réžie Karela Kachyňu je zaručený úspech. Príbeh v ktorom je smútok s nádychom Otca Goriota v úlohe Ľudovíta Grešša stavaný do kontrastu so starým Prepslom ( Rudolf Hrušínský ), ktorý videl život z nadhľadu a i keď bol " povídkář " za jeho tvárou bolo skryté sklamanie , s ktorým by sa iný herec stotožnil ťažko. ()

solskjaer

Perfektní výkon Hrušínského, řízný černý humor a mistrovsky zmáknutý příběh dělá z tohoto filmu nesmrtelný počin české kinematografie. ()

Sdoom

Nádherný, skvělý film se spoustou životních pravd a mouder, ve kterém Rudolf Hrušínský na sebe strhává kompletně celou pozornost a mně to vůbec nevadí, ba naopak. Chvíli jsem váhal mezi 4 a 5 hvězdičkami, ale opravdu ne moc dlouho... :-) ()

insurgentes

Prostý člověk s prostými názory na medicínu (které podepisuji v plném rozsahu) se dostává do situace, kdy jeho selský rozum nestačí, poněvadž je bacilonosičem, což je překážka v jeho životě takřka absolutní, protože nezměnitelná. Co udělá? Nechá se převálcovat nově nabytou nesvobodou? (Podle mě celé bacilonosičství je jen parafrází na komunistickou okupaci...) Nebo se prostě instinktivně vrhne do nového života, protože je vnitřně svobodný a nespoutatelný? Pořád ze všech stran slyšíme moudré kecy o pozitivním myšlení jakožto duchovní cestě, avšak někteří jedinci toto chápali dávno sami již v temných osmdesátých, a dokonce si vymolhi realizaci takové myšlenky na neostalinistických satan´s messengers: tomu se říká zázrak. ()

Jiří K.

Hrušínský předvádí určitě jedny z nejlepších filmových kreací, které jsem měl kdy možnost vidět. Toto dílko osciluje na rozhraní melodramatu a komedie. "Náčelníkův hlavní stan" je šokantní... ()

klúčik

Karel Kachyňa natočil prekrásny film. Je vyslovene založený na fantastickom hereckom koncerte pana Hrušínského. Mne sa páčil aj pán Greššo v postave otecka. 85%. ()

klukluka

Prepsl výbornej, ale popadesáté už na to fakt koukat nechci. Ale zase mě to vtáhne. Tohle je fakt serenáda! Velká nádhera... ()

velkyvezir

Hrušínského výkon nemá smysl komentovat, jako vždy výborný. Nesmírně se mi tu ale líbí i Bořek Navrátil, toho doktora hraje dokonale. ()

cab

Nejen prispenim jedinecne kreace osamoceneho bacilonosice Prepsla (Rudolf Hrusinsky), ktery filmu vtiskl status - nezapomenutelny se pred nami oteviraji brany do kuchyne ceskeho mistra (Karel Kachyna) ze zivota na infekcnim oddeleni nemocnice. Tento dojemny, pravdive hluboky a silny pribeh je za bezoddiskutovatelnych 95%. ()

Bohemák

Filmy o síle lidskosti (fuj, to zní příšerně) se mi asi neokoukají. Přiměřená dávka humoru a skvělé herecké výkony. Sem s tím i v současnosti! ()

Paity

Skutečně parádní představení Rudolfa Hrušínského, který byl (i když určitě už zdravotně na tom stále hůře) neustále plný elánu a herectví z něj vyloženě sršelo. Určitě jedno z nej dramat 80. let. ()

Hanys_

Hrušínského koncert v lehce depresivní komedii, která je sice 30 let stará a odehrává se před 50 lety, ale je tak trefná a aktuální, že nemám strach, že by se dnes na nemocničních pokojích nenašli další Prepslové a Bartůňkové a jejich potomci hyeny. 8.5/10 ()

Witta

Nechápu jak mi tohle mohlo takovou dobu unikat, když jsem to dnes poprvé viděl, tak jsem se opravdu velmi královsky bavil. ()

aquiver

Přelet na kukaččím hnízdem má přeci jen svého konkurenta v podobě výtečných hereckých výkonů v nemocničním prostředí.... 90 % ()

Bořivoj Navrátil: 1933 - 2011

Bořivoj Navrátil: 1933 - 2011