Svérázný světoběžník Prepsl ( Rudolf Hrušínský ) baví svými úžasnými historkami celou nemocnici..... Námět - Adolf Branald. Scénář - Vladimír Bor a Karel Kachyňa. Kamera - Jan Čuřík(8.7.2011)

Komorní film, který by mohl být melodramatem, ale naštěstí je to vpodstatě komedie a jeden z vůbec nejlepších filmů Karla Kachyni. Rudolf Hrušínský je tady výborný, ale to ani nemusím dodávat.(20.2.2003)

„Někdo roznáší mikroby, jinej blbost. Těch druhejch bohužel přibejvá.“ Počáteční titulky a Fišerova hudba naznačují, že půjde o pořádně husté drama, ale po Prepslově nástupu na scénu je divák této iluze rychle zbaven. Jistě, ve filmu je mnoho vážnějších pasáží a míst, především těch s několikanásobným vystřízlivěním hlavního hrdiny či „chtěným“, naivním Bartůňkem („Vidíš? Sou to hodný děti.“) a jeho vykutálenými potomky (přičemž mi ale přišlo nadbytečné ukazovat publiku jejich trávení Vánoc, stejně jako mně moc nesedlo to klišé ohledně jedné příbuzné). Avšak především je to hořká komedie, plná různých trefných a odzbrojujících životních mouder a frků pronášených světoběžníkem Prepslem, lidovým to vypravěčem (někdy může vzdáleně připomínat Švejka) a člověkem s velmi osobitým pohledem na lidské bytí a smyslem pro humor (Rudolf Hrušínský exceluje). A sem tam se objeví i trochu nenápadného rýpání, třeba do poměrů („Jak na vás začnou bejt lidi nápadně hodný, tak je to dycky podezřelý.“), systému („A patří naše zdravotnictví pracujícím? Patří.“), pobaví i narážka na jiného hereckého barda („Teda pane Prepsl vy to dovedete podat, jako ten Höger, když vypráví v rádiu ty pohádky.“). Překvapí i docela odvážná oslava svátku se striptýzem (čekal bych, že ji Kachyňa „včas“ nechá střihnout), a ani další scény či humor v tomto duchu zde nechybí (dokonalý „Vůdcův stan“). A na závěr otevřený konec, který si divák může lehce domyslet. Když pominu poněkud naivní poměry v nemocnici (především to neustále kouření), jsem velmi spokojen, hodnotím silnými 4* a rád se k filmu zase někdy vrátím. „Máte rád děti?“ – „Ale joo, takhle na dálku.“(23.1.2014)

"Jak na vás lidi začnou bejt nápadně hodní, tak je to vždycky podezřelý.."(13.12.2014)

Prepsl rozhodně patří k lepším rolím páně Hrušínského. Slovo bacilonosič je zde opravdu hodně užíváno. Kachyňa tímhle filmem prokázal, že umí.(3.6.2004)

• - U filmu byl jako odborný asistent přítomen MUDr. Jan Cimický. V několika záběrech je také možné jej zahlédnout. (mchnk)

• - Ľudovít Grešša, který ztvárnil dědka Bartůněka, neovládal češtinu, proto jej při postsynchronech nadaboval Ota Sklenička. (funhouse)

• - Snímek byl natočen na motivy knihy "Vizita" od Adolfa Branalda, stejně jako další film Karla Kachyni Sestřičky (1983). (sator)