Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovní název) (více)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (více)

Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav SmoljakZdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, „vědecky“ sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství… Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka. (Česká televize)

Drirr

Sobota je v tomto filmu tak otravný, že bohužel nemůžu jít výš. Ale hlášky jako legendární, to ano... ()

Rozjimatel

"Japonskej malíř v dánským autě." "Tentokrát jdeme najisto, Arnošte."     Komédia patriaca do úzkeho okruhu najšpičkovejších českých komédií (za veľkou časťou z nich stoja práve traja vynikajúci tvorcovia Oldřich Lipský, Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák). Videl som ju nespočetne veľa krát a viaže ma k nej silná nostalgia, takže ja sa na ňu už ani nedokážem dívať nezaujato. Nie som síce priaznivcom herectva Luďka Sobotu (František), lenže konkrétne táto, zrejme jeho životná rola, mu sadla dokonale (ako inak, rola poriadneho trkvasa). Výborne ho dopĺňa roztomilá Marta Vančurová (Blanka) a nezabudnuteľný výkon podáva aj Václav Lohniský ako docent Chocholoušek   ("Vás nepotěším, paní Dostálová. Stále kvoká, stále kvoká.").   Samozrejme, spievať ódy tu musím predovšetkým na scenár Smoljaka a Svěráka (táto dvojica proste takmer nikdy nezlyhala) - film obsahuje množstvo nesmrteľných scén s vycibrenými dialógmi, ako sú protiúplatkový kurz, prijímanie do džudistického družstva, hudobné auto a moja najobľúbenejšia scéna pozvania na prvé rande   ("To on asi... jestli se mu třeba nelíbite." "Myslíte? A že nic neřekne." "Třeba je... třeba se vás... plachej." "Heleďte, vy plachej...").   Ako zvyčajne, spoľahlivú prácu odvádza i majster Zdeněk Liška, ktorého hudba si vystačí s pár motívmi, no do filmu perfektne zapadá.     "To bysme si mohli někam vyjet." "Tak jo. A kam?" "Třeba někam k vodě." ()

spiritus

Tak toto je naprosto skvělá, dá se říct podle dnešní terminolologie, crazy comedie a to nejen na tehdejší poměry. i dnes se u ní výborně bavím a pochybuji že se to kdy změní. ()

Jeržik

ČESKÉ(a samozřejmě Slovenské) kinematografické veledílo vyčnívající z československé ponormalozační tvorby jako Empire State Buildung ze slumu. Extrémě vysoká kadence vtipu, smrtící hlášky, nezapomenutelné postavy a přesně 95 minut dobré nálady vás zaručeně VŽDY donutí DÍVAT se. Děkuji těm čtyřem velikánům filmu(triple S + L) a jdu si to pustit na DVD. 105% ()

1945

Chocholoušek s tarasnicí nemá chybu :-D A hláška: ,,Donalde, slezte z toho lustru, vidím vás!" rovněž. Skvěle jsem se bavil ()

AIMÉE

Pan Karfík nás výborně zásoboval, skvělá komedie. Nárožný ve své mini roli je výtečný, stejně jako např. Lohniský. Plus hlášky, které jsou kultovní dodnes. ()

Yardie

Horších 70%. Jednoznačně nejlepší role Luďka Soboty. Jsou zde už kultovní hlášky. Nicméně mi to zase nepřipadá jako nějaký vyložený zázrak, u kterého se válíte smíchy. Je tady zase jen pár takových vtipných a vtipnějších scén, zbytek mě nějak neoslovil. Má to své kvality, ale je to jen mírný nadprůměr. Možná je to i tím, že se to stále opakuje a není to až tak dobré, aby se to neomrzelo. Howgh! ()

Ollie235

Velmi příjemná komedie, kterou ale při televizních reprízách nevyhledávám. Jednou je to povinnost, víckrát ale zdaleka ne taková zábava. ()

Garch

"Maminka Vám posílá vejce". Počkej, já si na ně něco přinesu". Snad první Smoljak/Svěrák. A našlapáno, že tam minuta není plonková :-D ()

filipvrbik

Chybná elektrónka z Volomóca! Jedna z top 10 českých komendií. Luděk Sobota ve své životní roli, zdatně mu sekundují i všichni ostatní, spousta hlášek přešla téměř do legend 95% potěšil Petr Nárožný- Já trvám na opakování ceremoniálu! ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let