Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovní název) (více)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (více)

Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav SmoljakZdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, „vědecky“ sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství… Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka. (Česká televize)

laepus

Jedna z nejklasičtějších klasik, co kdy v klasické době československých klasik vznikla. Tolik nesmrtelných hlášek v jednom filmu pro mě překonalo až Dědictví. Na tenhle film se vždycky podívám, když můžu a nikdy mě nezklame - scény s Peterkou v tělocvičně, s Nárožným na závodním okruhu, s Lohniským v blázinci, se Smoljakem a Svěrákem ve Velíně, s Dvořákem v autodílně... jedna scéna lepší než druhá... "To bude ASI za toho Fiata" :) ()

Brejlil

Hodnotit komedii, jako je "Jáchym" je značně ošidné. Vedle geniálních fórů jsou fóry i značně podprůměrné, až chtěné a ve druhé polovině, kdy by měl nějak gradovat při honičce na Konopiště a zpět, ztrácí film kupodivu tempo a spíše se vleče. Opakované bití uklízeče je vysloveně trapné. Ale pozitivní momenty jsou kvalitní, Sobota nehraje úplného debila a spousta hlášek zlidověla právem. ()

JanPancir

Klasika česká kinematografie. Smoljak, Svěrák natočili……. Počkat……….. Dneska mam krizovém den! Dneska ten komentář nenapíšu. Dívám se a 12 dní na to budu dobře, tak to sfouknu jedna dvě:) ()

Gagner

Parádní bláznivá česká komedie, která jen podtrhuje genialitu Smoljaka se Svěrákem a z Oldřicha Lipského jen utvrzuje v nejlepšího režiséra československých komedií. ()

Standic1

Pořád stejný Luděk Sobota ve své nejobvyklejší roli - hloupoučký, naivní a koktavý. Bohužel mi nepřirostl k srdci a jeho role mi spíše lezou na nervy. Na druhou stranu scénu "slezte z toho lustru Donalde, vidím Vás" zná asi každý, což už o něčem vypovídá. Pro ty, kterým Luděk nevadí určitě dobrá volba. ()

kujon

Kupa inteligentního humoru, taškařic, narážek a nesmrtelných hlášek v dost dobře možná nejlepší české komedii všech dob. Eso v rukávu Oldřicha Lipského, na které se vždy rád znovu a znovu podívám, ač jsem ho viděl už nesčetněkrát. ()

Vesecký

Luděk Sobota ve své klasické poloze nesmělého ňoumy. Ale protože jsem byl takový po celý život i já, tak mi je tahle postava nesmírně blízká. I když on si alespoň troufl vyměnit stokorunu za drobný... Film se skvělými gagy, z nichž nejpřednější jsou ty související s Chocholouškem, jehož jméno se stalo synonymem všech psychiatrů (a tedy "já ti říkal, neber úplatky, neber úplatky...). Krásná satira na naše pejskaře (ať mi prominou, ale i jejich pejskové musí mít lepší spaní než nějaký nájemník...). Jedna z nejlepších komedií sedmdesátých let. ()

Hepy13

Roztržitý vesnický mladík, František Koudelka, se jde do hlavního města u u ucházet o zaměstnání. A jelikož Praha je úplatkářů ráj, tak bude potřebovat pár křížků, hvězdiček a puntíků. ()

toi-toi

Uletene, sialene to hej. Ale vtipne to nie. Sverak a Smoljak mi nesedia evidetne. Avsak respekt za natocenie takej sialenosti a za pana Sobotu v kralovskej forme ()

petikacka

Co jsem vám říkal? "Neber úplatky, neber úplatky, nebo se z toho zblázníš"...Jedeme k docentu Chocholouškovi...Tohle se nám pane doktore stane jednou, maximálně dvakrát za 10 let... Svěrák a Smoljak...Netřeba nic dodávat...Za mě 95% ()

reich

Já Vám dám Koudelku! Já Vám zapálím Koudelku! Jedna z nejlepších českých komediích, tak se dá tento film jednoduše shrnout... Herecké obsazení je zde výborně zvolené, kterému vévodí Luděk Sobota, alias František Koudelka, ale nutno zmínit, že mu zdatně sekundují Josef Dvořák (Béda Hudeček), Václav Lohniský (Chocholoušek) a další jako Petr Nárožný, Zdeněk Svěrák, či František Peterka. Úžasný film, který je nabytý hláškami a vtipnými gagy. 100% ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let