Slaměný klobouk

• angličtina Straw Hat
TV spot

Pařížský bonviván Maurice Fadinard je ve svých čtyřiceti letech finančně na dně. Jediným možným řešením je pro něj sňatek s nezkušenou, avšak zazobanou Helenkou, dcerou zelináře Nonancourta. Ve svatební den se Fadinard naposledy v lesíku sejde se svou milenkou. Jeho kůň nedopatřením sežere slaměný klobouk jiné dámy, Anais Beauperthuisové, která je tu se svým milencem, poručíkem Emilem. Protože Anais se ke svému žárlivému manželovi nemůže vrátit bez klobouku, požaduje Emil na Fadinardovi okamžitou nápravu. Dokonce kvůli tomu i s Anais dorazí do Fadinardova bytu. A tady začne kolotoč zmatků a nedorozumění. Fadinard neví, zda se nejdřív věnovat nevěstě a jejímu početnému příbuzenstvu, nebo rozzuřenému Emilovi. Ani jedni nechtějí čekat, a hlavně je zde kardinální otázka: kde v celém městě sehnat přesně stejný slaměný klobouk? (TV JOJ)

PetrPan

Ztřeštěná fraška s excelentním Milošem Kopeckým, kde si ale svůj kousek slávy odnesou všichni zúčastnění, zejména Květa Fialová v negližé a chlípná Helena Růžičková.  Komedie, kterou by dnes už nikdo neuměl natočit a už vůbec ne zahrát.  Nebo o tom někdo pochybuje? ()

triatlet

Film mě navnadil a rád bych někdy kouknul na divadelní zpracování. I když takový herecký soubor, jaký kočíroval Oldřich Lipský, se těžko ještě někdy někde sejde. Řetězení vtipných scének, založených mmj. na jazykových hříčkách, spěje k pointě pro koně:-) ()

Šandík

Slaměný klobouk potěší především bezchybným herectvím a režií. Příběh sám je klasickou bláznivou francouzskou fraškou, v níž se nejprve neustále všechno kazí, aby nakonec vše dobře dopadlo. Nejedná se o moralitu a naprosto zde nejde o jakékoli "vyšší cíle". Jejím smyslem je prostě bavit. Toto schéma, samo o sobě mnohokrát zopakované v mnoha lepších i horších divadelních hrách a značně zprofanované mnoha nejrůznějšími filmy, Lipský zcela ctí. Jediným posunem oproti předloze je výrazná (a také výborná) secesní stylizace, z hlediska samotné divadelní hry vlastně anachronická. Celkový dojem: 85% ()

claudel

Jsem přesvědčený, že bych se v divadle za břicho popadala, u televize to bylo decentnější. Tyhle situační komedie a frašky jsou vždy vděčné pro odreagování. Druhá půlka se mi líbila mnohem víc než ta první. ()

Iggy

Skvělá ztřeštěná komedie z dílny Oldřicha Lipského. Jedna trochu komplikovaná svatba, slaměný klobouk snědený koněm a hlavně zmatek nad zmatek. Skvělé obsazení snad všech rolí výkvětem tehdejších českých herců. Nejvíc se mi ale líbili "řemesníci" na slavnostní výzdobu Libíček a Hlinomaz pod vedením Františka Filipovského. ()

argenson

Slaměný klobouk patří do mojí top desítky. Slušná divadelní předloha nakombinovaná s počátkem normalizace v kinematografii, kdy jen výjimečně vznikaly solidní filmy. Herectví je tu spíše divadelní, než filmové, ovšem v těch secesních kulisách to není na škodu a minimálním exteriérům i interiérům ta květnatá mluva velmi sluší. Dialogy nejsou sice nijak objevné, ale v podání (desítek!) těch nejlepších českých herců, navíc s mistrovským neverbálním projevem, jsou kouzelné. Jediné, co mě rušilo, byl nahluchlý strýc Lubomíra Lipského, jehož repliky časem začnou nudit. Před výkonem těch ostatních ovšem nutno smeknout klobouk. Třeba slaměný. ()

NinonL

Mně se tedy bláznivá komedie líbila, a to nejsem žádný fanda podobných taškařic. Obzvláště oceňuji "dračici" Helenu Růžičkovou, ze které i lázeňský švihák Miloš Kopecký ztratil dech. Sníst tolik citrónů a nehnout brvou, tomu říkám mistrovství :-). ()

fannah

Skvělá komedie plná hlášek, zvratů, brilantně režisérsky zpracovaná fraška navíc obsazena nejlepšími českými herci - málo kdy je možnost vidět jejich přehlídku v takovémto obrovském počtu v jednom filmu. Perfektní! ()

Historik

Ano, je tam hromada legendárních herců, je tam moře gagů, spousta bláznivých situací, přesto si musíme přiznat, že to není úplně ono. Stále je to více divadelní fraška, než plnohodnotná filmová komedie. Ale sranda to je. ()

kobejn

režijně dokonale zvládnutý chaos, objektivně tomu nelze nic vytknout, i když v druhé polovině už je to malinko předimenzované a těch zmatků už je tam příliš, přesto je to natočené perfektně. Stejně jako v případě jeho parodií tu prokázal velké porozumění pro cizí látku, kterou v tomto případě povýšil z nenáročné frivolní frašky na mistrovské dílo filmové komedie. Lipský touto verzí předčil i němou verzi Rene Claira. Je pozoruhodné, že Čech dokázal francouzskou předlohu natočit lépe, než Francouz. ()

Sandiego

Jeden z vrcholů české crazy komedie, která nenechá diváka oddechnout od začátku do konce, jelikož celý film je jedna řada nedorozumění, šokujících zjištění a zvratů, který postupně narůstají geometrickou řadou a divák jen žasne, jak někdo mohl vymyslet něco tak šíleného a přitom inteligentního. Lipský vše navíc skvěle uzavřel do výjimečného celku, který vás skutečně přenese do Francie počátku 20. století a některé jeho nápady jsou bezkonkurenční a obohacují nestárnoucí předlohu. Všichni herci byli výborní a role jim perfektně seldi, ale Helena Růžičková mě ve svých "lechtivých scénách" doslova dostala do kolen. ()

blackrain

Jeden skoro sežraný klobouk dokonale zkomlikoval život několika lidem. V podstatě nevinná situace je svedla dohromady. Ve svatební den se může přihodit opravdu cokoliv, o tom natočil svou komedii Oldřich Lipský. Objevuje se zde plno českých hereckých hvězd. Všem ale vévodí Miloš Kopecký v roli budoucího ženicha a samozřejmě záletníka. Byl skvělý a Iva Janžurová taky, hrála velmi naivní Helenku, která si myslela, že děti se nacházejí v zelí. Byla kouzelná. Role jim byly ušité na míru. ()

kaylin

Film, který se prostě nezastaví a jede od začátku do konce. Je to plné bláznivých nápadů. Výborné převedení divadla do filmu s tím, že to má dost z obojího. Ta zápletka je celkem banální, ale to, jak se daří dostat k řešení, je skutečně nápadité. Navíc ta plejáda českých herců rozhodně stojí za to, přičemž Miloš Kopecký je tím, kdo film táhne. ()

topi

Oldřich Lipský byl fenomén a jeho filmy se navždy a nesmazatelně zapsaly do dějin československé komediální kinematografie. Slaměný klobouk je úplný uragán skečů a scének v rychlém sledu za sebou za doprovodu dokonalého hudebního souznění Luboše Fišera, není čas na vydechnutí a humor válcuje neuvěřitelnou sílou. K tomu všemu to skvostné herecké obsazení, kde není místo na podřadné role a člověk až zamáčkne slzu, když si uvědomí, že tomu už je navždy konec. Architekt Karel Škvor odvedl parádní kus práce a luxusně se vyřádila i kostymérka Ester Krumbachová. Zde je vidět, že kolikrát hraje kostým hlavní roli a herec nebo herečka, kteří ho mají na sobě už jen doplňují herectvím svoji postavu. Tak na film vzpomíná i Iva Janžurová v bonusech na dvd a moc mě pobavily její vzpomínky. V neděli (protože skoro všichni herci měli volno) se točila jedna scéna s Karlem Effou, kdy mu na hlavu spadne kbelík s lepidlem a tak musel být na place už v 5 hodin ráno, v maskérně mu vnášeli lepidlo na hlavu a na tělo až do 9 hodin, kdy se potom měla scéna točit. Jenže se čekalo na Jirku Hrzána, kterého předchozího dne zadržela policie a odvezla ho na záchytku, kde se probudil až druhý den kolem oběda a na natáčení se už nedostavil. A tak se ten den vůbec netočilo a Karla Effu museli zase odličovat. Když se scéna měla točit později, tak už ho tak důkladně nemaskovali :). Vladimír Menšík, který byl zrovna v té době nemocný a nemohl pít prý na tom byl hodně špatně a Iva ho v každém záběru mimo kameru pozorovala, jestli se nesloží. Ve filmu to však absolutně nejde poznat, Menšík řádí i tak na tisíc procent. Pěknou vzpomínku pověděla i Květa Fialová. Lanďák, který kolikrát přišel na natáčení o 4 hodiny později, ale tak nějak se to u něj bralo a nikdo to moc neřešil. Zároveň řekla i to, že ty filmy, jež se tenkrát natáčely brala kolikrát spíše jako průměrné, ale když se na ně s odstupem času dívá teď, hodnotí je jako výborné, s přihlédnutím na dnešní české snímky, co se točí. To nemůžu jinak, než stoprocentně souhlasit. A to řekla někdy v roce 2004, kdy toto dvd vyšlo. Za tu dobu se celá česká filmařina propadla ještě níže. Je to smutné, nicméně je to fakt. Díky za filmy Oldřicha Lipského, které zůstanou nejen v humoru navždy nepřekonány. Ještě bych přidal jednu zajímavost, je to první filmová role tehdy dvanáctileté Báry Štěpánové, která hraje družičku a její vyřehtanou tvář nejde přehlédnout :). ()

CageDepp

Bláznivá a hodně zamotaná komedie s obrovským hereckým obsazením. A nejvíc mě pobavil Jan Kraus, jak přinesl uniformu, jeho bych tam už nečekal. ()

BoredSeal

Slaměný klobouk mi do dnešního dne nějak unikal (asi ho komouši dali do trezoru kvůli Landovskému), ale už jsem odpanil i tuhle klasiku. Komedie, jak má být , s nadupaným áčkovým obsazením české herecké elity, až mě při sledování už poněkolikáté zabolelo, že nejsou mezi námi. Výborný Miloš Kopecký opět v roli sednoucí jeho naturelu vévodí filmu, kde není malých rolí a kde například i malou roli sluhy Josef Kemr využije s grimasami a mimikou pro divácky vděčné maximum. Je vidět, jak se všichni zúčastnění baví a užívají si to, kupy hlášek a pomrkávání na diváka. Klasická kvalitní řemeslná práce Lipského a jeho lidí. Opravdu jsem se dobře bavil nad přituhující zápletkou a srdečně se smál, to už prostě v tomhle kapitalistickém marastu nikdo neumí napsat ani natočit. Jestli máte rádi šílené komedie a milujete české klasické herce, nemůžete tenhle film nemít rádi. ()