Karpatia, Vyšné Vlkodlaky: Hrabě Teleke z Tölökö se svým věrným sluhou Ignácem narazí při svém putování na polomrtvého lesního adjunkta Vilju, který se snažil odhalit tajemství podivného Čertova hradu, na němž prý straší. Hrabě zjistí, že rozpadající se hrad je sídlem zloducha barona Gorce, jež ke svým zločinným záměrům využívá fantastických vynálezů šíleného vědce Orfanika a tuší, že Gorc ve svých zříceninách skrývá jeho snoubenku, operní pěvkyni Salsu. (Bontonfilm)

Sud@Marast

Lipský + Kopecký + Brodský + Dočolomanský + (Švankmajer x steampunk) = epic win! Další z klasik, jež se bude citovat ještě několik generací.. ()

lu-cinka

Jako malá jsem Tajemství hradu v Karpatech nesnášela. Proto se divím, že teď, když jsem o několik let starší, jsem film hledala všude možně. Když jsem ho sehnala a shlédla musela jsem své hodnocení o 100% překopat. Teleke z Tölöke nebo Tölökö z Teleke + skvělé vynálezy. nejde jinak než 5* ()

Axident

Naprosto legendární kousek, každé slovo z mistrně vybroušených vět mi ještě dnes stříbrně zvoní v uších, abych parafrázoval pana hraběte. Nevídaná záležitost, kterou může mít na svědomí jedině génius :o) ()

Iwiiik

Česká klasika kultivované a inteligentní parodie ve výborném filmovém provedení a s plejádou fantastických herců. Pro vnímavé a intelektuální povahy je Tajemství hradu v Karpatech naprosto fatální podívanou s pitoreskními prvky dokonalé komiky :-) ()

Evander

Veliké očekávání a ještě větší zklamání. Tato česká, resp. československá klasika mi těžce nesedla. Ani obsahem ani zpracováním. Možná vidět to o mnoho let dříve, hodnotil bych jinak, ale takto mi nezbývá než být velmi kritický. ()

Kirman

Čortův hrad - tam strašá! Vždy se rád znovu podívám na tajemný hrad a všechna ta různá udělátka šíleného vědce Orfanika. Z dětství si vybavuji "strašidelnou scénu" jak Tóma Hluchoněmec (Augustín Kubáň) jede na "motorové koloběžce" na hrad. Dnes s oblibou rád používám hlášku "Bitvu jsem presrál, ale dobro sa vyspál!". ()

rekkky

Tajemství hradu v Karpatech svým osobitým vzezřením a invencemi patří mezi skvělé komediální kousky a Oldřich Lipský vytvořil ojedinělou formu hraného filmu, který do sebe skládá spoustu žánrů. Divák si nemůže být jistý jestli sleduje romantickou komedii, detektivní román, operetu nebo dobrodružné sci-fi s prvky autobiografického dramatu. Jedná se o zajímavý mix jehož hlavním plusem je scénář, ale celková kompozice naráží na problémy s nastaveným tempem vyprávění, nevhodně zvolenou hudbou a umělecká výprava také není jedna z nejlepších. Nicméně opět excelují scény s tvorbou Jana Švankmajera a perfektní jsou herecké výkony od Miloše Kopeckého a Rudolfa Hrušínského. Umístění děje do podhůří Karpat, patřících pod Rakousko-Uhersko může zavádět myšlenky na politickou satiru, ale ono se spíše jedná o grotesku s cílem vyobrazit život aristokratů a jejich humorný folklór. Tvůrci dokázali skloubit opravdu hodně vjemů a námětů, což v konečném důsledku působí negativně, ale i tak film pobaví náramně. ()

Ydrosten

" Ha včél sme v pérdeli pane hrábě ". >><< Gorc z Gorců & Teleke z Tölökö. Film samá hláška. Hrušínský je geniální. ()

Raziel_cz

Zmatená režie se ještě dá překousnout, protože celá ta skládačka záběrů časem přeci jenom začne dávat smysl (respektive dává smysl, pokud jste četli předlohu), ale nějak si nejsem jistý, čeho tímhle filmem kdo chtěl docílit. Nic proti parodování Verna, ale Lipského pokusu chybí hlavní složka žánru, tedy humor. Tajemství hradu v Karpatech se mi ve výsledku jeví jako mix nepovedené reimaginace knihy a pokusu o remake Adéla ještě nevečeřela, přičemž selhává na obou frontách. Má to pěknou stylizaci a kvalitní obsazení, ale pořád je to jenom nuda a chaos. ()

burton

Luxusní parádní záležitost, kterou jsem si pojmenovala mystery fantazy krimi, plná jemného humoru, černého humoru, lidskosti a nelidskosti, šílenosti a pragmatičnosti, vypečenosti a naivnosti, zpěvu, vynálezů a především výborných herců. Na prstech už fakt nespočítám, kolikrát jsem to viděla, je to jako dobrá zmrzlina, výborný koláč, skvělý guláš, prostě si to vždycky dáte. ()

Rathalos

Nezabudnutelna cesko-slovenska scifi komedia s legendarnym Michalom Docolomanskym v hlavnej ulohe,ktora ma potesi vzdy,ked ju moje oci vidia...:-) ()

Zemřel herec Jan Skopeček

24.08.2014

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (více)