Tajemství hradu v Karpatech

Mysterious Castle in the Carpathians, The

Komedie / Sci-Fi

Československo, 1981, 97 min

Hrabě Teleke z Tölökö a lesník Ilja Dézi versus baron Gorc z Gorců a z Čórtova hradu Čachtice s jeho osobním vynálezcem Orfanikem a sluhou Tomou Hluchoněmcem, vše v režii mistra Oldřicha Lipského. "Je to šílenec. Nicméně geniální."... - "Karbonizujte koksohydráty,.., ohřejte mi párek." - "Vy jste poslouchal za dveřmi? - Samozřejmě, je to velmi praktické."..."Pólicija, pólicija, Sálašáry, práha Jóva. Z césty príva, z césty práva, sympatica korpora. Populari karpatula ljubi svojho policara." ... "Co mohu očekávat od člověka bez plnovousu? Přilož ho k náložím." - "Božský Beethoven beranidlem? Konečně, napsal jenom jednu operu."- "Tak, a sme v pérdeli." A tak z Čórtova hradu "nezbylo ani zblo". Ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=AtZFO8g7Clg(31.12.2013)

Mě to zase tak úchvatné nepřišlo. Odvážné až příliš. Do filmu mi moc nepasovala spousta věcí a nakonec možná přestože nejsem operní vyznavač tak mi ta podbízivá hudba vadila snad nejméně. Celé bych to shrnul tak že se jedná o jakýsi kultovní druh blbůstky.(5.1.2010)

80%(28.5.2007)

• - Salsu Verde (Evelyna Steimarová) nazpívala světoznámá operní zpěvačka Gabriela Beňáčková. Hraběte Telekeho z Tölökö (Michal Dočolomanský) nazpíval sólista Národního divadla v Praze a Ostravě Jaroslav Hlubek a zpěvačku (Helena Růžičková) nazpívala pěvkyně Vlasta Mlejnková. (alanwilder)

• - Sklenička praskající pod náporem hlasivek operního pěvce hraběte Felixe Teleke (Michal Dočolomanský) z Tölökö byla ve skutečnosti vyrobena z tzv. filmového cukrového skla a byla rozstřelena vzduchovkou z vedlejší místnosti. (alonsanfan)

• - Michala Dočolomanského predaboval Ladislav Županič a Evelynu Steimarovou pak Jaroslava Kretschmerová mluveným slovem, přestože herečka sama ve filmu hraje jinou postavu. (Raccoon.city)