Oz

• USA Oz
všechny plakáty
USA, (1997–2003), 54 h 37 min (Minutáž: 53–98 min)

Tvůrci:

Tom Fontana

Ernie Hudson, J.K. Simmons, Lee Tergesen, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Harold Perrineau, Terry Kinney, Dean Winters, George Morfogen, Rita Moreno (více)

Série(6) / Epizody(56)

Americký televizní seriál napsaný a vytvořený pod taktovkou Toma Fontany. Vyšlo šest sezón v rozmezí šesti let (1997-2003). OZ je přezdívka nápravného zařízení kdesi ve státech. Mnoho příběhů se odehrává v Emerald City, kde panují podivné pravidla. Zkráceně „Em City“ je experimentální typ vězení. Příběhem nás provází Augustus Hill (Harold Perrineau) bývalý drogový dealer a feťák nyní na kolečkovém křesle. (gruvacek)

CRYPT

Budu upřímný a řeknu to takto - celý týden dovolené mi stačil abych přelouskal celý tento seriál a držel se u něj zuby nehty. HBO patří mé neskonalé díky za to, že něco tak fantastického natočila. Abych to převedl k seriálu, nikdy bych si neřekl, že člověk jako divák, se může vcítit do role přísedícího vězně v OZ, sledovat život a vývoj trestanců jak po všech stránkách. Že člověk vůbec může držet palci vězni, který jde na popravu a doufat do poslední chvíle zda-li vězeň zemře či nikoliv. Aby v duchu kýval hlavou nad vraždou ha*zla mezi ha*zli, ať je to už dozorce, nebo trestanec. K výkonům samotných herců nemám téměř žádných námitek, některé postavy byly nesympatické, některé sympatické, s některými se člověk nestihl sžít. Každopádně pro mne a mou maličkost TOP byli Kareem Said (Eamonn Walker), Simon Adebisi (Adewale Akinnuoye-Agbaje), Dr. Gloria Nathan (Lauren Vélez) a Cyril O'Reily (Scott William Winters) ()

Skendl

Seriál Oz doplácí na to, že nebyl nadabován. Jinak si nedokážu vysvětlit, že tak perfektní seriál je téměř neznámý. Narazil jsem na něj jen náhodou a jsem za to rád. Nic lepšího z vězeňského prostředí neviděl. Příběh je vyprávěn pěkně tvrdě a bez jakéhokoliv zkrášlení. Tento seriál by měli pouštět ve škole, jako prevenci zločinnosti. Myslím, že hodně lidí by se nad svým jednáním zamyslelo. ()

Mephisto

5 hvězdiček a dal bych i víc, kdyby to šlo. Ultrarealistická sonda do života v kriminálu. Modlím se, abych se já ani moji blízcí nikdy na podobné místo jako je Oz nedostali! ()

elanista1

Zabudnite na Prison Break /aj ked ho mam v top1 a paradoxne ho najviac chvalim/, toto je pravy vazensky serial s atmosferou aka ma byt, s charaktermi postav, ktore su jeden originalnejsi ako druhy, zacnem s Adebisim, pre mna najlepsou postavou serialu, jeho ignorancia voci vsetkemu v prvej serii ma dostava priam do hotovej extazy, zboznujem jeho ciapku /ktora neviem ako moze nespadnut z hlavy pri takom uhle/, psychopaticky Tobias "Bitcher" Beecher alebo Vern Schelinger. OZ je jednoznacne najrealistickejsi serial aky som videl, a to nehovorim len o vazenskom prostredi, ale celkovo o zivotnych situaciach a ludskych vztahoch ako takych. Prvu seriu mam za 5, druha ma uz tak nebavila a musel som ju v polovici prestat pozerat, pre absenciu slovenskych titulkov :(. Kazdopadne je nad slnko jasne, ze sa k tomuto este niekedy vratim. ()

Dixieboy

Fůra akce, fůra kvalitních scénářů, fůra pánského přirození a rozhodně jeden z nejkvalitnějších seriálů HBO! ()

DandaPiper

Strašnej průměr. A to nemluvím o tom, že se to střídá díl od dílu, ale přímo scéna od scény. Některý jsou přímo až fascinující, jenom proto, aby je vystřídaly takový, u kterých ani nevydržím pomalu sedět a sledovat. První polovina seriálu značně lepší než druhá, s tím, že čtvrtá je asi top. Především první polovina čtvrté. ()

Judhisthira

Oz je bezesporu mimořádně zajímavý kousek na poli kvalitní seriálové produkce. Nebojí se ukázat i to, co by v seriálech na Nově neklaplo ani v 1 ráno. Ať už se jedná o naturalisticky vyobrazené nasílí, teplouše a holé zadky na každém rohu či podrobný popis vraždy novorozeně. I s příjemnou odpovědí pachatele na vyšetřovatelovo "Proč si to kurva udělal?". Černoch na to jen stylově "For fun" a kulení očí. I takový vězni se tam proháněji a se starají o to, že někdy dokáže být Oz až nepříjemný na pohled a šokující pro mysl. Neděje se tam vlastně nikdy nic dobrýho. Nejspíš proto, že Oz je právě o tom špatném na lidech. Je to poctivé dílo bez příkras, které ukazuje fungování nápravného ústavu/vězení jako nikde jinde. Takové prostředí v Prison Breaku je oproti Oz idealizovaná báchorka. Za nejlepší charaktery považuji trojku Said, Adebisi a Beecher. Zvlášť sledování toho zkaženého monstra a nevyzpytatelného násilníka Adebisiho je zážitek. 1.-3. řada velká spokojenost a náběh na pamatné dílo.---No ani mě nepřekvapilo, jak 4. řada krásně spláchla předchozí události do pozadí. Souboj Beecher vs Schilinger zde nabírá nových rozměrů. Škoda, že usmíření neskončí nikde jinde než v hrobě. No a který jiný seriál vyřadí kohokoliv z hlavních postav jakoby se nechumelilo? Nápadá mě jen Wire a náš Oz. A ovšem, že největší oblíbenec je stále apoštol Said. ()

Naghavi

Vynikající dílo, viděl jsem ho kompletně a žádný jiný seriál mne tolik nepohltil, jako právě OZ... Je to sice fiktivní záležitost, ale téměř s každou z hlavních rolí se může člověk ztotožnit, pouvažovat, jak by v dané situaci reagoval sám, aby přežil pobyt v tomto drsném vězení, kde nevíte, kdo a kdy, nebo kde na vás někdo zaútočí s úmyslem vás zabít, třeba jen proto, že se mu nelíbí váš ksicht... Seriálem prošlo více či méně známých herců, kteří později hráli v jiných komerčně známých kriminálkách, někteří i v horrorech. 100 % hodnocení, samozřejmě. ()

Rodriguess

Najlepsi serial aky som kedy videl, ked som zacal pozerat prvu cast potom sa uz nedalo nevidiet tie dalsie. Skvele hereceke vykony vysporkovane perfektnym scenarom. ()

kessi

Viděla jsem jen jeden díl a víc vidět nechci - na mě je to příliš brutální, sposta krve a násilí a to já nemám vůbec ráda. Je to možná víc pro chlapy... ()

bmx6

Vcelku výborný seriál,jen škoda,že působí,tak nějak zastarale.Kvůli tomu jsem si seriál nemohl vychutnat na 100%,ale nejspíš to bude chyba jen u mně :-) ()

Saprofag

No to je pecka! Kdo to viděl a komu jste fandili? Já samozřejmě Beecheroj, ikdyž mě někdy pěkně sral. Adebisi je týpek jak svině! No a Hill, kterej to vypráví, je dokonalej!!! Ikdyž občas přenechá svou roli na chvilku někomu jinýmu, tak se ukáže, že právě na něj ty ostatní nemaj. Po režijní stránce super, o originálním pojetí s představováním vězňů až po právě vypravěčské momentky se nemá cenu bavit. Opravdu síla!!! Nejsilnější momentka je zpívaný duet Beecher+Schillinger - to jsem šel do kolen. Je tady někdo, kdo to neviděl??? To snad ne. Rychle to běžte napravit!!!! ()

BaseDallas

Seriál vás vtiahne do seba už po prvej časti. Páči sa mi nápad prestrihu deja s vozíčkárom a jeho súvisiaco-nesúvisiace prirovnania, herci sú výborní, atmosféra, príbeh tiež, ľudia zomierajú ako na bežiacom páse, skorumpovaní dozorcovia, znásilnenia, skupinky talianov, hispáncov, čiernych, árijcov, snažiaci sa získať navrch, dvojica väzňov-dôchodcov a ich častokrát vtipné storky, "obďaleč stojaci" moslimovia a šéf projektu Emerald City, tvrdohlavo snažiaci sa o utopickú nápravu trestancov - to všetko geniálne naservírované v diele menom OZ. ()

tuctovychlap

prvá sezóna za mnou..čakal som možno viac násilia, resp. jeho vykreslenie (to bude tým, že čítam komentáre tu i inde), je však možné, že ďalšie sezóny "ukážu viac"..ale charakteristika muklov bola dostatočná k vytvoreniu istého vzťahu s divákom..nie je to síce môj TOP, ale 80 % zaslúžene..(edit po druhej sezóne: takmer k trom hviezdičkám a Oz u mňa končí..) hodnotenie pri ukončení sledovania: *** ()

copstp

Poslední dobou jsem rezignoval na filmy a pustil se do seriálů. A shodou okolností jsem viděl několik seriálů na téma "vězení". A každý jinak zpracovaný. Téma OZ? Vynikající seriál "z jiné doby". Seriál bez rasových předsudků, kde se nevyzdvihuje to, která víra či barva pleti je ta dobrá. Všichni v tomhle kriminále jsou prostě hajzlíci. Neřeší se kdo je černej, bílej či žlutej. Neřeší se křesťan, žid či muslim. Prostě se jede natvrdo. Bohužel. Je to poslední zvonění podobně natočených seriálů. Ano. Jsem si plně vědom toho, že seriál má premiéru před dvaceti lety a snad právě proto je takový, jaký je. Dnes by totiž nic podobného vzniknout nemohlo a pokud ano, neprošlo by to cenzurou. Důvodů je hned několik. Když ponechám stranou násilné scény, tak si dokáži představit, že tohle by někteří dobroserové z Bruselu prostě nedali. Tady totiž jsou všichni do jednoho "vyšinutí jedinci" a opravdu nezáleží na jejich barvě pleti či víře. A na to se prostě v dnešní době politické korektnosti nehraje. Vlastně jsem v hodnocení ani nechtěl zabrousit do politické korektnosti, ale...neumím si představit, že by něco podobného nyní prošlo veřejnoprávním médiem. To by bylo nářků různých rádoby Hatefree exotů. Inu jak říká v začátku jednoho dílu Augustus Hill - "OZ je plnej vrahů, násilníků, rasistů, dealerů i těch nejobyčejnějších kriminálníků". A pusťte to do dnešní televize dámy a pánové. Myslím že to nehrozí, ale po napsání recenze rád kouknu, zda právě tento seriál náhodou neprošel nějakou českou telkou. Vsadím se, že ne. Ale dost možná se pletu. Všem kdo si to pustí ale slibuji opravdu zajímavý zážitek bez předsudků. A za to díky tvůrcům. Nebáli se a dali to s přehledem. ()

KeineLust

Vážně drsná a depresivní záležitost. přestože se to od třetí série změní v jakejsi experiment s prvkama všech možnejch žánrů a někdy dost bizarníma zápletkama, a kvalitu si to udržuje pořád, jsou první dvě série nepřekonatelný. skvostně a košatě napsaný charaktery což je při jejich počtu fakt působivý, syrová atmosféra, nasranost, frustrace a emoce obecně vyhrocený až na dřeň a naprosto neskutečný herci. perfektní záležitost na 5*, jediná skvrnka jsou poněkud unáhlený smrti některejch charakterů v pozdějších sériích, nevim, prostě mi přišlo, že si zasloužili víc. jinak bez chyby. ()

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (více)