Oz (TV seriál)

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1997, 56x55 min

Ernie Hudson, J.K. Simmons, Lee Tergesen, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Harold Perrineau, Terry Kinney, Dean Winters, George Morfogen, Rita Moreno, Eamonn Walker, Robert Clohessy, Kirk Acevedo, Scott William Winters, Lauren Vélez, Thomas G. Waites, Tom Mardirosian, Christopher Meloni, Annika Peterson, Željko Ivanek, David Zayas, R.E. Rodgers, B.D. Wong, Sandra Purpuro, J.D. Williams, Melina Kanakaredes, Mary Alice, Luke Perry, Luis Guzmán, Maury Chaykin, Edie Falco, Joel Grey, Jon Seda, Skipp Sudduth, Mark Margolis, Milo O'Shea, Tony Musante, Brian Bloom, Brían F. O'Byrne, John Lurie, Tom Atkins, Austin Pendleton, Jaime Tirelli, Leon, Edward Herrmann, Brian Tarantina, Bobby Cannavale, Larry Pine, Reg E. Cathey, Arija Bareikis, Lance Reddick, Rick Fox, Adrienne Shelly, Erik King, Paul Schulze, Michael Gaston, Oni Faidah Lampley, Rosalyn Coleman, Katheryn Winnick, Method Man, Judy Reyes, Wood Harris, Elizabeth Rodriguez, Antoni Corone, Kathryn Erbe, Carlo Alban, Betty Buckley, Patrick Breen, Paula Garcés, Elaine Stritch, Robert Iler, Jamie Hector, Katie Finneran, Anne Meara, Kathryn Meisle, Philip Casnoff, Seth Gilliam, Eric Roberts, Frank Senger, Domenick Lombardozzi, Dylan Baker, Matthew Cowles, Raymond Anthony Thomas, Cyrus Farmer, Joyce Van Patten, John Doman, Peter Francis James, David Crane, Clarke Peters, Michael Rivera, Aasif Mandvi, Zakes Mokae, Roy Thinnes, Patti LuPone, Stephen Gevedon, Eartha Kitt, Ben Vereen, Michael Wright, Fred Koehler, Alexander Emmert, Robert John Burke, Becky Ann Baker, Peter Jacobson, Gregori J. Martin, Cotter Smith, Michelle Schumacher, Chuck Zito, Charles Busch, Juan Carlos Hernández, John McMartin, Carlos Leon, Elizabeth Lawrence, Bruno Gunn, Michael Potts, Jayce Bartok, Kathleen Widdoes, Gavin MacLeod, Felix Solis, John Palumbo, Craig DiFrancia, Blake Robbins, Mike Doyle, Nelson Lee, Enid Graham, Delilah Cotto, Michael Hyatt, Mason Adams, Alex Webb, Novella Nelson, P.J. Marshall, Gary Perez, Benny Nieves, Cesar De León, Eddie J. Fernandez, Terry Serpico, Bryan Callen, Richard Hamilton, Mark Mineart, Rockets Redglare, Robert Bogue, José Ramón Rosario, Andy Powers, Murphy Guyer, Derrick Simmons, Brett Gillen, Simon Jones, Ellen McElduff, Ron Van Clief, Nesbitt Blaisdell, David Lansbury, Judith Delgado

Nebojte, s čarodějem ze země Oz to nemá nic společnýho. První série a první nadšení. Žádný sraní se s klasickejma klišéma. Všichni jsou nějak zlí a to dodává seriálu na uvěřitelnosti. Žádnej kladnej hrdina. Vraždy, znásilnění, drogy, píchání prdelí, ponižování a povyšování, sex, to je v tomhle seriálu na denním pořádku. A to je to, co z něho dělá unikát. Mám ale takovej strach, že druhá sérka půjde k šípku... Nešla. Nešla k ní třetí, ani prodloužená čtvrtá. Z těch mi tam moc neseděla láska Beechera a Kellera a jejich vztah jak z nějaké telenovely, akorát trochu drsnější. Bylo vidět, že scénáristi postupně vyměkávají. Ale v páté se to docela posere - najednou je tam plno různejch programů pro vězně (zpívání, psi) a objevují se tam nesmyslné situace (výhra v loterii, zmizení popálenýho reverenda) a to dokáže docela naštvat, nemluvě o tom, že místo vypravěče vám v jednom dílu naservírujou zpívající muzikálové vložky jednotlivejch protagonistů. Prostě mi to přišlo, že scénáristům pomalu dochází dech. Bojim se, že mi začíná docházet, proč tenhle skvělej seriál skončil šestou sérií. V té se už neobjevují skoro žádné nové postavy a je to už dost stereotyp. Nic to ale nemění na tom, že to je jeden z nejlepších seriálů, které kdy byly natočeny...(18.4.2010)

Vynikající seriál, skvělé herecké obsazení. Šikana ve vězení, mužské služky a znásilnění, vraždy, intriky, rasová nenávist, drogy, sex ......každý den se těším na další díly.(21.11.2010)

OZ JE ODPLATA. Chcete člověka potrestat? ZAVŘETE HO S JEMU PODOBNÝMI! OZ jsou těžké časy, vytvářející těžké časy.... PRVNÍ SÉRIE ***** Všude samej zmrd, černoši, černoši muslimové, běloši, běloši náckové. Nenáviděj se mezi sebou, ale i navzájem. TOHLE PROSTŘEDÍ MÁ CO NABÍDNOUT!!! Umírají kvůli drogám, ale taky pro pár bot nebo kvůli zkurvenejm cigárům. Lidskej život tu nemá hodnotu! Zákulisí vedení věznice, Timmy McManus a jeho sen o perfektním vězení, které mu přerůstá přes hlavu. Intriky, že by na královských dvorech čuměli. Plno krys různých velikostí! Zajímá vás, co je na vězení tak úžasnýho, že jsou stále plný? Tady máte vězeňský manuál! Tak račte vstoupit! A NEZAPOMEŇTE SI SEBOU VZÍT RTĚNKU! DRUHÁ SÉRIE ***** S úsvitem v Oz zavládl mír. Konec EM CITY?.... Nová pravidla, stejní lidé. Může to fungovat? Asi jsem si tenhle skurvenej odpad (lidi, kteří by měli bejt spíš mrtví) oblíbil! TŘETÍ SÉRIE **** Život v Oz stojí za hovno a jedině blázen nebo republikán bude tvrdit opak.... Boxerský zápasy pro oživení a já zjišťuji, že víc jak 2 díly za sebou prostě nedám! Napraví to 4.série? Kokosák Adebisi připravuje vzpouru... Několik důvodů, proč má smysl seriál vidět: 1.) Zajímá mě, jak může vypadat ,,dojemné“ vězeňské setkání dědy s vnukem. 2.) Uvidím, co se stane s chlapem, který nevědomky žere sklo. 3.) Nemám rád nácky. 4.) Nemám tuchy, k čemu se ve věznici používá Sodium Pentothal. 5.) Jsem proti trestu smrti. 6.) Doma přemýšlíme, kde nám bude – až nás chytnou - nejlíp. 6.) Nevím, proč nemám na Sicílii jíst rajskou. 7.) Když boxuju, myslím na tátu. PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(25.1.2011)

HBO skutečně má talent na kvalitní seriály, a i když je v dnešní době všeobecně populárnější Showtime, které produkuje jednu kontroverzní věc za druhou, v mých očích Ozu žádná nekonkuruje. Ani jejich nejslavnější klenot Dexter. Toho nejmenuju náhodou, Oz mi ho totiž v lecčem připomíná. Nejen díky tomu, že Lauren Velez (LaGuerta), Erik King (Doakes) a David Zayas (Batista) jsou členy hlavního castu téhle věznice s maximální ostrahou. Důvodem je, že nás nutí sympatizovat s vrahy a další lidskou špínou. Pročpak se to děje? Rovnou měrou se na tom podílí vynikající scénář s neuvěřitelně propracovaným vývojem postav a dokonalé herecké výkony, chemie mezi představiteli je až magická. Nehledě na to, že... Každý seriál má své tahouny... Weeds má Nancy, Californication má Moodyho, HIMYM má Barneyho a Dexter má.. No Dextera. Oz má tahounů hned několik. Beecher, Schillinger, Said, Adebisi, Keller, Alvarez či bratři O´Reilyovi, tolik hlavních postav, tolik charismatických záporáků a věčně trpících dobráků, že je zkrátka nemožné si nenajít toho svého a totálně se do něj nezamilovat. A to teprv jednomu (diváku) začne peklo. Bude sjíždět jeden díl za druhým, aby zjistil, jak se z toho jeho oblíbenec vylíže, a to se často nestává. Tom Fontana bez uzardění oddělává jednoho hlavního hrdinu za druhým a chudák divák už se jen třese, co přijde příště. Zpravidla to totiž bude ještě drsnější a temnější. Tenhle duševní masochismus mi zase evokuje mou srdcovku, Nip/Tuck. Ten taky s potěšením nechal svoje hrdiny vláčet bahnem a testoval, co všechno divák snese. Oz umně spojuje to nejlepší z obou a výsledkem je to jediné pravé seriálové vězení. Prison Break? Pche. Kdo neviděl Oz, neviděl nic.(8.3.2011)

Uff..byla to dlouhá doba, odhaduji tak rok, rok a půl, než jsem tenhle diamant mezi seriály dokoukal. Oz totiž není ten typ seriálu, který byste zhltli za pár volných večerů - aspoň já to tak neměl. Někdy jsem měl i měsícovou pauzu, než jsem na něj "dostal chuť" jindy jsem zase dal 6 dílů za sebou. Sestra Peter Marie, Keller, Beecher, Busmalis, Reebadow, Shillinger, Adebisi, bratři O'Reilyové, McManus, Glyn a mnoho a mnoho dalších. Co postava, to v podstatě hlavní hrdina a skvělý herecký výkon. Když už jste si mysleli, že víte všechno a nemůžete nic očekávat, přišla nová postava, nový vězeň, dozorce. Když jste si mysleli, že někdo nepřežije ani den, vydržel třeba celou sérii a pak, když to čekáte nejméně.... Jedno překvapení za druhým. Perfektní psychologický rozvoj postav. A pokud jste se někdy ztráceli nebo potřebovali menší rekapitulaci, případně jen porozumět souvislostem v jednotlivých dílech, vždy tu pro vás byl Augustus Hill, tajemný "nevýrazný" vězeň na vozíku, který nás provázel díl co díl - to jsem velice ocenil. Jsem hrdý na to, že jsem měl možnost tenhle neobyčejný seriál vidět a lhal bych, kdybych řekl, že mne nepoznamenal.(3.3.2013)