Oz (TV seriál)

Krimi / Drama / Thriller

USA, 1997, 56x55 min

Ernie Hudson, J.K. Simmons, Lee Tergesen, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Harold Perrineau, Terry Kinney, Dean Winters, George Morfogen, Rita Moreno, Eamonn Walker, Robert Clohessy, Kirk Acevedo, Scott William Winters, Lauren Vélez, Thomas G. Waites, Tom Mardirosian, Christopher Meloni, Annika Peterson, Željko Ivanek, David Zayas, R.E. Rodgers, B.D. Wong, Sandra Purpuro, J.D. Williams, Melina Kanakaredes, Mary Alice, Luke Perry, Luis Guzmán, Maury Chaykin, Edie Falco, Joel Grey, Jon Seda, Skipp Sudduth, Mark Margolis, Milo O'Shea, Tony Musante, Brian Bloom, Brían F. O'Byrne, John Lurie, Tom Atkins, Austin Pendleton, Jaime Tirelli, Leon, Edward Herrmann, Brian Tarantina, Bobby Cannavale, Larry Pine, Reg E. Cathey, Arija Bareikis, Lance Reddick, Rick Fox, Adrienne Shelly, Erik King, Paul Schulze, Michael Gaston, Oni Faidah Lampley, Rosalyn Coleman, Katheryn Winnick, Method Man, Judy Reyes, Wood Harris, Elizabeth Rodriguez, Antoni Corone, Kathryn Erbe, Carlo Alban, Betty Buckley, Patrick Breen, Paula Garcés, Elaine Stritch, Robert Iler, Jamie Hector, Katie Finneran, Anne Meara, Kathryn Meisle, Philip Casnoff, Seth Gilliam, Eric Roberts, Frank Senger, Domenick Lombardozzi, Dylan Baker, Matthew Cowles, Raymond Anthony Thomas, Cyrus Farmer, Joyce Van Patten, John Doman, Peter Francis James, David Crane, Clarke Peters, Michael Rivera, Aasif Mandvi, Zakes Mokae, Roy Thinnes, Patti LuPone, Stephen Gevedon, Eartha Kitt, Ben Vereen, Michael Wright, Fred Koehler, Alexander Emmert, Robert John Burke, Becky Ann Baker, Peter Jacobson, Gregori J. Martin, Cotter Smith, Michelle Schumacher, Chuck Zito, Charles Busch, Juan Carlos Hernández, John McMartin, Carlos Leon, Elizabeth Lawrence, Bruno Gunn, Michael Potts, Jayce Bartok, Kathleen Widdoes, Gavin MacLeod, Felix Solis, John Palumbo, Craig DiFrancia, Blake Robbins, Mike Doyle, Nelson Lee, Enid Graham, Delilah Cotto, Michael Hyatt, Mason Adams, Alex Webb, Novella Nelson, P.J. Marshall, Gary Perez, Benny Nieves, Cesar De León, Eddie J. Fernandez, Terry Serpico, Bryan Callen, Richard Hamilton, Mark Mineart, Rockets Redglare, Robert Bogue, José Ramón Rosario, Andy Powers, Murphy Guyer, Derrick Simmons, Brett Gillen, Simon Jones, Ellen McElduff, Ron Van Clief, Nesbitt Blaisdell, David Lansbury, Judith Delgado, Evan Seinfeld, Craig muMs Grant, Grant Shaud

Oz, pouliční jméno pro Osvaldské státní nápravné zařízení. Čtvrtého stupně. Máme zde árijské bratrstvo, které se vyžívá ve znásilňování spoluvězňů. Máme zde hispánské, černošské a taliánské gangy bojující o nadvládu nad prodejem drog a samozřejmě jsou zde i černošští muslimové, kteří po vzoru Malcolma X bojují za svá práva. V tomto výčtu bych mohl dlouze pokračovat a přirozeně je zde i spoustu individuí, která by člověk jen těžko mohl zařadit do nějaké škatulky a ti všichni spolu musí každý den žít. Společně jíst, společně cvičit v posilovně a společně se sprchovat. Člověk nemusí být zrovna Columbo, aby začal tušit, že tohle nemůže dopadnout dobře. Oz je plný drog, násilí a sexu, ale moc děvčat se v něm nevyskytuje... Jednoznačně nejdrsnější seriál, jaký jsem kdy viděl a to už jsem jich přece jenom pár viděl. Tohle není televize, to je HBO.(30.3.2012)

Majstrovské dielo, dej sa v každom dieli posúva dopredu, nenájdete tu epizódy slúžiace iba na vyplnenie času. Väzni prichádzajú a odchádzajú a drsné prostredie pôsobí viacmenej realisticky. Nie je tu vyslovene kladná postava a v podstate si len môžete vybrať svojho hrdinu a dúfať, že život v base prežije bez ujmy. Oz nemá hlavnú dejovú líniu, ale o to lepšie pôsobí ako celok, kde sledujete rôzne príbehy, ktoré sa občas spájajú, potom rozchádzajú alebo končia. Kvalita sa drží vysoko, obľúbenú sériu nemám. Prvá je trochu slabšia, možno aj preto, že nikoho nepoznáte, ale potom ide kvalita hore a už neklesá. Herci sú výborní a veril som im každé slovo. Dojem umocňuje takmer úplná absencia happyendov. 100 %(14.4.2014)

HBO skutečně má talent na kvalitní seriály, a i když je v dnešní době všeobecně populárnější Showtime, které produkuje jednu kontroverzní věc za druhou, v mých očích Ozu žádná nekonkuruje. Ani jejich nejslavnější klenot Dexter. Toho nejmenuju náhodou, Oz mi ho totiž v lecčem připomíná. Nejen díky tomu, že Lauren Velez (LaGuerta), Erik King (Doakes) a David Zayas (Batista) jsou členy hlavního castu téhle věznice s maximální ostrahou. Důvodem je, že nás nutí sympatizovat s vrahy a další lidskou špínou. Pročpak se to děje? Rovnou měrou se na tom podílí vynikající scénář s neuvěřitelně propracovaným vývojem postav a dokonalé herecké výkony, chemie mezi představiteli je až magická. Nehledě na to, že... Každý seriál má své tahouny... Weeds má Nancy, Californication má Moodyho, HIMYM má Barneyho a Dexter má.. No Dextera. Oz má tahounů hned několik. Beecher, Schillinger, Said, Adebisi, Keller, Alvarez či bratři O´Reilyovi, tolik hlavních postav, tolik charismatických záporáků a věčně trpících dobráků, že je zkrátka nemožné si nenajít toho svého a totálně se do něj nezamilovat. A to teprv jednomu (diváku) začne peklo. Bude sjíždět jeden díl za druhým, aby zjistil, jak se z toho jeho oblíbenec vylíže, a to se často nestává. Tom Fontana bez uzardění oddělává jednoho hlavního hrdinu za druhým a chudák divák už se jen třese, co přijde příště. Zpravidla to totiž bude ještě drsnější a temnější. Tenhle duševní masochismus mi zase evokuje mou srdcovku, Nip/Tuck. Ten taky s potěšením nechal svoje hrdiny vláčet bahnem a testoval, co všechno divák snese. Oz umně spojuje to nejlepší z obou a výsledkem je to jediné pravé seriálové vězení. Prison Break? Pche. Kdo neviděl Oz, neviděl nic.(8.3.2011)

Kruté, ale zároveň fascinující místo - to je Oz. Roznodně bych se sem nechtěl dostat, ale jsem vděčný, že jsem jej mohl pozorovat. EDIT 27.6.2011 Po dvanáctém dílu čtvrté série, který byl tak neuvěřitelně silný (ostatně, čtvrtá série je celá maximálně našlapaná a pro mne jednoznačně nejlepší), snižuji hodnocení Prison Breaku. Ten rozdíl je obrovský.(29.9.2010)

Asi bych nikdy neřekla, že můžu milovat tolik brutálních, sprostejch a občas i dost nechutnejch "zlounů". Ale jo! Ono to jde!(4.9.2013)

• - Ruka, která je tetována v úvodních titulcích, patří zakladateli série Tomu Fontanovi. (Vikess)

• - Scenárista Tom Fontana pojmenoval věznici Oswald po Russellovi Oswaldovi, který byl skutečným dozorcem v napravném zařízení Attica, ve kterém prupuklo povstání vězňů. (CRYPT)

• - Mnoho tetování, která jsou v seriálu k vidění, je skutečných. Maskéři tak neměli příliš práce například s Christopherem Melonim, Chuckem Zitem nebo Deanem Wintersem. (CRYPT)