Oz

• USA Oz
všechny plakáty
USA, (1997–2003), 54 h 37 min (Minutáž: 53–98 min)

Tvůrci:

Tom Fontana

Ernie Hudson, J.K. Simmons, Lee Tergesen, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Harold Perrineau, Terry Kinney, Dean Winters, George Morfogen, Rita Moreno (více)

Série(6) / Epizody(56)

Americký televizní seriál napsaný a vytvořený pod taktovkou Toma Fontany. Vyšlo šest sezón v rozmezí šesti let (1997-2003). OZ je přezdívka nápravného zařízení kdesi ve státech. Mnoho příběhů se odehrává v Emerald City, kde panují podivné pravidla. Zkráceně „Em City“ je experimentální typ vězení. Příběhem nás provází Augustus Hill (Harold Perrineau) bývalý drogový dealer a feťák nyní na kolečkovém křesle. (gruvacek)

Recenze uživatele Arkanoid k tomuto seriálu (62)

Blizzard of '01 (2001) (S04E13)

„Fuck you.“ „That’s my boy. You didn’t call me about Cyril. You got some other nonsense going.“ Nathan je súdená za obete. Zaujímavejší je ale O’Reilly, za ktorým prichádza žena, čo tvrdí, že je jeho matka. On reaguje v amoku a ide si vybiť energiu so svojou obľúbenou bacharkou. Tá mu však dáva kopačky, lebo vzrušenie vyprchalo. V hľadáčiku má Cyrila, čo však nie je pre ňu dobrá voľba. Ryan si zavolá otca a ponúknu dojemné scény a srdcervúci dialóg. Všetky tieto scény trvajú až do 9. minúty bez focusu na iné postavy, čo je celkom slušné zameranie príbehu. Potom sa presúvame ku ostatným. Clayton má niečo za lubom a jeho mama sa bojí, že si znova uškodí. Spoznávame niekoľko amerických časopisov, lebo yokel from countryside likes hi reading well rounded. John (Mobay) sa snaží apelovať na Glynna, aby Clayton umiestnil na samotku, pritom rozoberajú, resp. nie sú schopní poriadne rozobrať problémy svojich manželstiev. Farár Mukada rieši konflikt konvertujúcich s reverendom. Po Saidovom filozofovaní tu máme ekumenickú omšu. Schillinger  a trápi ťažká chlapská úloha oznámiť Carrie zlé správy o Hankovi, no skvelo sa s ňou popasuje, no Carrie to privedie až ku predčasnému pôrodu. Beecher dostáva spolubývajúceho colonela Edwarda Galsona odsúdeného za rape a assault ženy. Je hraný Johnom Domanom známym šéfom detektívov z The Wire. Aj tu sa tvári prísne. Beecher môže byť prepustený na parole, ale dostáva sa do prblémov s colonelom. Burr vymyslel protiútok, do ktorého sa zapája aj Číňan. Augustus mu dáva najavo nezmyselnosť preliatia krvi malých rýb a po diskusii so Saidom v mene svojich hodnôt zrádza partiu. Giles sa pripravuje na popravu a necháva si radiť od Peter Marie ohľadom spôsobov. Saidova časť epizódy v sebe nesie drámu, odhalenia, porozumenie, rešpekt aj akciu. Opäť výborná epizóda skvelého seriálu. „So Rebadow, you’re the best man, huh?“ „...“ „This marriage is doomed.“ –„But I don‘t hope and I don‘t dream. I take shit in this world, I see reality and I make the best of it.“ –„Giles? This whole time I thought you were a damned idiot talking in flash cards but now I see you‘re a fucking genius.“ –„Die old. Sleep.“ „Oh, Giles, you are an inspiration to us all brother.“ –„Robson! You looking for ferk-off time in the Hole?“ Jazykové okienko: yokel; tie the knot; pull the string; romp through Cupid's grove; keep the tally. ()

Orpheus Descending (2001) (S04E14)

„Hey Smith! Jenkins don’t look so hot, man.“ –„Guess ho won‘t eat chicken nuggets.“ McMannus sa vracia. Uskutočňuje formálny mier medzi Burrom a Moralesom, odpúšťa Omarovi a vracia ho späť do Em City a bývalého basketbalového hráča učí, ako triafať kôš, dokonca ho vyzve na basketbalový turnaj, kde mu vyberie ako spoluhráča Busmalisa. Clayton zošalel a Leo sa kvôli jeho činu opil, ale nechal sa odmiesť mladou sekretárkou. Vrátil sa ja Supreme Alah, ktorý rozohral intrigu s cieľom zabiť Burra s použitím Augusta. Beecher si volá s Kellerom. Said presvedčí Coutiera, aby donútil Carla priznať sa. To obracia Vernov vzťah voči Coutierovi, aj keď ten mal zistiť, či Carrieno dieťa je skutočne jeho. Brotherhood si tu ide a ich temnota prechádza viaceré postavy a robí atmosféru. Mladá ryšavec chce opäť násilne konvertovať katolíka z IRA, ktorý odmietol O’Reillyho ochranu a vzniká slušné násilie. Ryan premýšľa o udalostiach z detstva, ktoré ho definovali, Cyril opäť nešťastne chráni brata a  vedenie prijíma rozhodnutie. Končí sa to pri naliehavej otázke bez odpovede, ale ku cliffhangeru sa pravdepodobne nevrátime a budeme dúfať, že odpoveďou je áno. Brilantné epizóda zameriavajúca sa ako inak, na najsilnejšie charaktery seriálu opäť dramaticky prehĹbi diváka. Jazykové okienko: follow-through; limey; out of someone's hair. ()

Even the Score (2001) (S04E15)

„Sorry.“ „Yeah?“ „I’m sorry you didn’t die.“ Omar White fúka a hláškuje. Guerra ho udáva, Omar si myslí, že ho Beecher provokuje a vyvoláva menšiu racial tension. O’Reilly robí dobrý skutok – zastáva sa pritom Beechera, pričom sám schytáva. Celé je to podané tak bežne, kamera sa na to veľmi nezameriava, aby nás to nevyrušilo v hodnotení jeho komplikovaného charakteru. McManus nad Omarom napriek drogám aj incidentu neláme palicu. Beecher sa guráž sa vykúpiť a jeho dramatická scéna s rodičmi zabitej stojí za to. Said sa nečakane nevládne a Robson si užije ground and pound. A čo je horšie, Said sa chce ďalej pomstiť. McMannus kruto dopláca na svoje chvastúnstvo ohľadom basketballu. Burr znova ukazuje gule, tiež brutalitu a upevňuje si medzi svojimi postavanie. Guvernér sa rozčuľuje nad želaním ohľadom ukameňovania. Ryan zachraňuje čestného Íra, kuje pikle proti dozorkyni a stretáva sa s matkou. Po rozhovore s Gloriou sa rozhodne O’Reilly slúžiť vyššiemu cieľu a vyhľadá Connolyho. Z jeho cieľa a plánu však nie je úplne nadšený. Výborná epizóda na rozvinutie ďalšieho deja. „Robson, you’re the one ugly motherfucker.“ –„Shut the fuck up. I’m trying to masturbate.“ –„I believe that every man deserves a fair trial before he’s executed.“ ()

Famous Last Words (2001) (S04E16)

„Hey, you stupid fucks, listen up! I hereby declare this unit the Republic of Huhru. Huhru, Huhru, Huhru!“ „What, are fucking crazy?“ Augustus rozohral a úspešne dohral svoju hru. Burr opäť spriada plány. Morales je v ohrození pri oprave výťahu. Reverend si naposledy vytvoril mocného nepriateľa, ktorý ho teraz dokáže úspešne šikanovať. Clayton príjemne absurdne prekvapí. Leo Glynn len príjemne. Show sa prepojila s The Sopranos, ktorých zobrazuje ako fikciu. V TV show sa objavili McMannus a Robert Iler. Omar White sa ho zastáva pred Hispáncami a vznikne konlikt s jedným mŕtvym, na konci ktorého spútaný White zbije dozorcu aj McMannusa. McMannus napriek tomu nad ním neláme palicu. Schillinger sa od provokujúceho Robsona dozvie, že Beecher sa môže dostať von na podmienku. Cíti sa podvedený, dá to najavo a máme tu vzťah Schillinger-Beecher ako z prvej série. Beecher tu má paranoju, kedy príde finálny Schillingerov úder, ktorý zničí jeho možnú slobodu. Said sa rozhodne ho chrániť a Beecher zasa mu povedať, žeby mal prijať Adebisiho v sebe. Sníva sa mu príliš krásny sen na to, aby mohol byť pravdou. Prekvapí ale Said, ktorý berie ochranu veľmi vážne. Ešte viac prekvapuje O’Reilly, ktorý nachádza dôvody spraviť správnu vec.  A aby sa nezabudlo ani na kvalitný, absurdný epilóg, O’Reilly zabudol vypnúť sporák. Uzavreli sa niektoré dejové línie a otvorili sa ďalšie. „Thats not heroics, commander. Its old-fashioned guilt.“ –„Well, well, well, well, well, if it isn‘t my old friend, James Robson.“ –„Look. I’ve always been a guy who walked tall, held his head high. But that’s always just been a move for show. For once, I’m gonna earn the right to walk that way.“ Jazykové okeinko: buy the farm. ()

Série 5 (2002) (S05)

Robson zažíva ťažké chvíle, ale s výbornou komediálnou scénou a čiernohumornou zápletkou. Beecher má toho viac. Na zápletku s ohrozením jeho života sa v tejto sérii veľmi nenadväzuje, zato ale prichádza Keller, s ktorým sa mu nedarí nájsť veľa spoločných chvíľ, keďže čaká na death row. Prichádzajú aj dvaja mladíci, čo znásilnili a prizabili ženu a jeden z nich je Tobiasov známy. Beecher si ho vezme pod ochranné krídla, pričom požiada Pancama o ochranu. Ten súhlasí, lebo sa prevalí Hankova vražda a má nových nepriateľov. Druhý z mladíkov sa dostáva do rúk Schillingerovi a napriek výraznému kontrastu osudov mladíkov Beecherov známy Beecerom pohŕda, lebo sa dozvie, že bol Schillingerovou prag. Na začiatku prvej epizódy navyše niekoľko väzňov príde o príbuzných kvôli nehode autobusu. No jediné dve zápletky, čo z toho vyplynú, je skvelá čiernohumorná príhoda s Moralesom a vážne ovplyvnenie mentálneho a fyzického stavu Augusta Hilla. Vďaka nemu sa ale dočkáme skvelých dialógov a dokonca aj akčnej scény s Burrom, ktorého tu vidíme najviac v roli jeho nevlasntého otca. O’Reillyovci to tiež nemajú jednoduché. Ryanova mam prichádza učiť hudbu do Oz a tak sa stáva minimálne snom spoluväzňom a pre niektorých aj terčom. Ako napr. pre Jiu Kenmina, čo sa chce pomstiť bratom O’Reillyovcom a vytvorí intrigu, do ktorej zahrnie Li Chena, chladnokrvného zabijaka, čo prichádza do Oz. Ryan pri počutí o ohrození jeho matky Li Chenom neváha, no Cyrilovi sa to stane osudným a máme tu tak skvelé scény s rodinou O’Reillyhovcov, najmä ich otcom bez rodinných hodnôť. Said prežíva krízu straty kontroly a McMannus mu dá zdanlivo neriešiteľnú úlohu – napraviť Omara Whitea. Jedna z najslabších dejových línií je snaha Rebadowa o pomoc umierajúcemu vnukovi. Táto dejová línia ako jediná nemá napätie, len skúšanie rôznych metód a zlyhávanie v každej z nich, pričom na pozadí všetkého je konflikt s dozorcom Brassom, ktorý starca okráda o peniaze a chce mi ich vrátiť vtedy, keď už ich nepotrebuje. Jedna z najvtipnejších dejových línií je strašenie ducha Cloutiera páchateľov jeho zamurovania, pričom on sám sa nevie pohnúť z postele. Táto fantasy je v rámci výborného humoru, čo ponúka, odpustená. Séria ponúkla veľmi vyhrotené momenty, jeden z najsmutnejších záverov seriálu a výborne naladila na tú ďalšiu. Čo sa týka jednotlivých epizód, všetky u mňa spĺňali definíciu výborného seriálu, hlavne zásluhou premysleného deja a komplexných postáv. ()

Visitation (2002) (S05E01)

„Spit, sweat, blood.“ Po výbuchu tu máme deň návštev. Prvých 6 minút je pre diváka vlažných, keďže pri hromadnom hlásení sa väzňov sa individuality strácajú a všetci vyzerajú rovnako – ako teľce. Pozornsoť dokáže držať tragédia v úvode, ku ktorej sa dostávame neskôr. Sestra latino bossa je pkené číslo. Miguel si kreslí na samotke veľké krásne ženské oči, len aby na ne mohol napľuť. Vzhľadom na údržbu potrubí idú chlapci zo samotky do Em City. Miguela prídu do spŕch navštíviť starí známi. On na nich reaguje hláškou, svoju pridáva aj dozorca. Burr Redding poteší v dialógu s Whiteom, ktorý prejaví svoje kamarátske city McMannusovi. Beecher na pokyn Peter Marie robí prostredníka na sedení medzi Saidom a Schillingerom.  Arif lobuje u Wardena za O’Reillyho potrestanie za vraždu Keenana. Warden sa preto pýta doktorky a vypočúva O‘Reilylho. Ten však rozohráva jednu zo svojich hier. Augustova matka dobrosrdečne dohovára Arifovej žene, že by namiesto negatívnych čísel mala radšej dookola opakovať svoju pozitívnu skúsenosť s tým, že jej manžel prestať brať drogy a kradnúť. Pri čítaní mŕtvych je aspoň na Schillingerovej tvári vidieť skvelo zahranú úľavu. „Man is 80% water!“ –„I handle a knife better than a fucking surgeon.“ –„There’s a lot more cake where I came from.“ –„Like I said, my conscience coudn’t take a strain of keeping what I saw inside.“ Jazykové okienko: get my licks in. ()

Laws of Gravity (2002) (S05E02)

Miguel si berie poučenia od Rebadowa, ktorý mu úprimne vysvetľuje ich generačný rozdiel. Neskôr si sadá vedľa Riveru v počítačovej miestnosti a navrhne mu bodnutie do ramena, čo má zaručiť zakopanie vojnovej sekery. Morales predtým vraví, že po smrti jeho sestry necíti nič, no pri Alvarazovi aspoň niečo, tak ho zakazuje Riverovi zabiť. Rivera Alvareza naschvál bodne do hrude nad srdce. Rebadow nachádza prírodná liek proti rakovine (nejde o marihuanu). Augustus odhaľuje, že Burr celý život miloval jeho matku. Montgomery chce od O’Reillyho viac peňazí, na čo on nechce kývnuť, tak naňho prezradí Stantonovi, že na neho práskal. Má to za následok skoro presne to, čo Ryan potrebuje. Jeho mama začne učiť hudbu a spev v Oz. On sa kvôli sexuálnej narážke pobije s Hoytom. Vracia sa Brass s nedávno prerezanou achillovkou a rozčuľuje sa ohľadom jobu na recepcii. McMannusova exwife začala robiť v Oz a on z toho nie je nadšený. Ale posiela Brassa sa za ňou ísť skúsiť sa súdiť so systémom. Mladý Schibetta sa vracia od looney tunes a na očiach mu vidno príznaky prežitého. Dištancuje sa však od bitky, čo nastane. FBI povie Schillingerovi, že Pancamo dal zabiť Hanka a je oheň na streche. Said je extrémne prísny, až násilný na nového žiaka Alaha, no McMannus mu dá šancu vykúpiť sa – dá mu ako učňa do cely Omara Whitea. Kirk s Hoytom sa obávajú Clutierovho svedectva, keď sa zotaví z popálenín. Poveria preto Jima, aby ho zabil, no tomu sa zjaví Clutier v sne a požiada ho, aby on zabil ich. Trochu fantasy neuškodilo, v rámci čierneho humoru to padlo dobre. Ako peklo pre Hoyta v Hole. Scenár opäť ponúka množstvo zaujímavých situácií pre obľúbené postavy, v kombinácii so skvelým hláškami.  „Not that I recall.“ ()

Dream a Little Dream of Me (2002) (S05E03)

„About fucking time.“ Warden posiela Miguela za nespoluprácu ohľadom jeho bodnutia naspäť do Em City. Ten si to ide vybaviť s Guerrom, ale vraví mu pred celým gangom, že sa mu nebude mstiť. Morales mu sľubuje, že ho nechajú tak a myslí to vážne. Mladý člen gangu príde za Miguelom a myslí si, že Morales je vystrašený, lebo Miguelove nechanie sa bodnúť naňho spravilo taký dojem a chce, aby ho Alvarez bodol. Krásne absurdná zápletka. Chce byť jeho vojakom, tak Miguel mu dá za úlohu zabiť Guerru, ktorý 2x vyjadril nesúhlas s Moralesom, na čo on nadšene súhlasí. Pripína to tak zápletku japonského krimi od Kinjiho Fukusaku, kde malý počet šikovných jedincov naháňal strach početnejšej mafii. Brass ide za Moralesom, že vie, že vedel, že sa od neho dostala info o jeho možnom kariérnom postupe. Síce morálne by som ako divák mal byť na Brassovej strane, no Morales je oveľa hodnotejšia postava pre seriál, tiež schopnejšia a momentálne dostal aj morálny kredit za rozhodnutie ohľadom Alvareza, tak som so záporákom. Na Brassa nadväzuje zasa dejová línia s Busmalisom, čo zbiera peniaze na liečbu chorého syna. Jia Kenmin sa vráti a vraví McMannusovi, že je mu jedno, kam ho pošle, on ho dá do Em City, kde sa najprv zmieri s O’Reillyovcami a potom a prihlási s Li Chenom, novým spoluväzňom, na kurzy Ryanovej matky. Jia Kenmin vraví Ryanovi, že jeho matke neublíži, ale že Li Chen je iná káva. Podľa mimiky sa spolu dohodli, no otitulkovnú čínsštinu som nevidel. Burr si všíma napätie medzi talianmi a Nazis a uzavrie mier so Španielmi. Peter Schibetta sa najprv pokúša spojiť so Saidom proti Nazis, no kvôli strate rešpektu kvôli znásilneniu sa to nepodarí a dostáva tam, kde bol, teraz v bielom. Pancamo len krúti hlavou. Said má čo robiť, aby udržal Omara bez drog. Jeho scény sú veľmi silné a chce sa tým vykúpiť. McMannus mu v tom dáva slobodu. Said sa pýta ja na Omarove túžby a on vraví, že v detstve chcel byť kovbojom. Beecher sa nevie dočkať Kellera, no nie je im umožnené sa stretnúť. Keller sa ale stretáva s Taylorom a vynoria sa staré skutočnosti s novým svedkom. Ich scéna ale nie je taká silná, ako v minulej sérii. Timmy Kirk organizuje ďalší pokus o zabitie Cloutiera. Hoytovi sa ale po prepustení zjaví Cloutier a dá mu za úlohu zabiť Kirka. Tieto scény sú čierny humor sám o sebe a veľmi bavia. Cloutier vytvára neskôr nezodpovedané otázky. Pokus o Kirkovo zabitie je osudovo, epilepticky zostrihaný a hodí sa takto ku nálade príbehu. Pekná kompilácia scénáristického majstrovstva. Jazykové okienko: tête-à-tête; buy in hook, line and sinker. ()

Next Stop, Valhalla (2002) (S05E04)

Jamie, čo sa snažil spraviť dojem na Miguela, nesprávne vyhodnotil situáciu kvôli nedostatku skúseností a tak sa Alvarez spovedá kňazovi. Mali spolu už lepšie scény, ale nie každý deň je Miguel tlačený do situácie otázky života a smrti. V Oz sa zavádza program cvičenia psov a sú vybraní Penders, Miguel a Augustus. Rebadowova dejová línia s tiketom a Brassom nie je to pravé orechové, samozrejme, chýba jej napätie a má tu len malý priestor. Tiež doktorkino vybuchnutie na väzňa sa trochu míňa účinku, keďže nie je do neho zapojený jej ochranca O’Reilly. Tomu sa ale dostane do uší informácia o možnom ublížení jeho mame a tak si to ide vybaviť s Li Chenom. Bohužiaľ Cyril dokončí robotu prílíš dobre. Toto ale nie je hrot epizódy, aj keď je to asi druhá najvážnejšia udalosť, čo sa v epizóde stala. Beecher vybuchne na Schillingera na sedení, ktorý popiera homosexualitu. Za Kellerom Prichádza Beecherova právnička a akceptuje, že je stále medzi nimi láska. Do Oz prichádzajú dvaja mladíci Adam a Franklin, čo spolu znásilnili a pokúsili sa zabiť ženu. Z Franklina si náckovia spravia ženu a Adam sa dotáva do rúk Beecherovi, čo je známy jeho rodiny. Ten sa ho ujme a prosí Saida aj o jeho ochranu. On však odmieta, aby neskĺzol k násiliu. Chorého Pancama strieda Frankie Fixer. Beecher tda vybaví ochranu u Pancama a Frankie ju realizuje hromadnou bitkou s Robsonom a jeho kumpánmi. Augustus sa vydáva na strmú dráhu. Omar môže plne realizovať koníček, no zmena moci a Burrove ambície mu neumožňujú dať ruky od všetkého preč. Najlepšia je z toho scéna, ako dáva Burrovi peniaze a ten mu za pomoci dynamickej kamery, čo robí okolo ich časť kruhu vracia časť späť. Robson robí jeden zo svojich najvážnejších činov, kedy si pridáva ešte väčší hnev mocného nepriateľa, než mal doteraz. Je to pekne vyhrotené. A tak to má byť. Je aj trochu zarážajúce, že sa náckovia a moslimovia do seba nepustili oveľa skôr. ()

Wheel of Fortune (2002) (S05E05)

„I filled out an application.“ Omar si uvedomuje, že bez Saida nemá šancu. Táto postáv, neustále stíhaná svojím démonom hnevom a pochybnosťami, odmieta prepustenie z The Hole, len pre to a práve preto, aby mohol znova nájsť sám seba. Schillinger sám od seba ponúkne Beecherovi posunúť list Kellerovi a od neho zase Beecherovi späť. Na prekvapeného a dojatého Beechera sa vtedy zoomuje kamera. Adam sa dozvedá od Franklina, že Beecher tu mal rôzne homosexuálne pletky, pohŕda ním a začne sa s ním biť. Schillinger chce umožniť Beecherovi vidieť sa s Kellerom ako roznášač pošty, ale chce za to Adama.  Beecer odmieta dostáva tak od Chillingera kompliment na silný charakter. Rebadow vyhráva 2 milióny, no Brass si ide po peniaze a skončí v Oz. Augustus skolabuje z heroínu a McMannus sa preto pustí do Burra, ten zasa do Poeta. Ku Miguelovi a jeho psovi si prisadne Jia a začne mu rozprávať o tom, ako odrezával zo šteňaťa, až z neho bolo mŕtve šteňa. Miguel ho pošle preč, no odíde až z rešpektu pred Moralesom, ktorý príde na pomoc. Ten chce na oplátku len jediné – kde sa nachádza Mukadova pracovňa. Takto začína jedna z najlepších čiernohumorných historiek seriálu Oz. Rýchly prestrih, majestátne zobrazenie relatívne malého enriqueho v celkom veľkom, uzavretom priestore, na aký nie je zvyknutý, je niečo, čo sa oplatí vidieť. Ďalej poverčivé priznanie, Mukadowo nevinné utrúsenie, ktorým nechcel nikomu ublížiť, no má fatálne následky. Moralesova mohutná postava a kývnutie kňazovi, že mu to nikdy nezabudne a oplatí mu, čo len bude chcieť. O’Reillyho problémy sa riešia v druhej polovici epizódy a dávajú korunu už tak extrémne kvalitnému deju. Kvôli Cyrilovmu možnému death row Ryan zvolá aj otca, aj tetu, aj biologickú mamu, no len od mamy dostáva aké-také pochopenie a súcit. Rodinné stretnutie je presné také, vďaka ktorému viete, prečo sa z bratov stalo to, čím sú. O’Reilly dostáva v ťažkej chvíli ruku od lásky, dáva bratovi pusu na čelo, na čo je náhle a drsne odsunutý Loprestim. Geniálne zahrané momenty premysleného scénára. ()

Variety (2002) (S05E06)

„What kind of fucking surgery?“ „Well. You got two choices. The conventional method is to take paletal tissue from the roof of your mouth and graft it to your gums.“ „Oh, shit. That sounds fuckin‘ painful.“ „It is painful. The alternative is acellular dermal graft where we use the gum tissue from a cadaver.“ „You’re kidding? Some dead person’s gums in my fuckin‘ mouth?“ „Well, you can think of it as an organ donation.“ „Sounds fuckin‘ creepy.“ „Well the use of your fuckin‘ tissue would require a longer and more painful period of fucking recovery. In the end, your fucking gums would be healthy either fucking way.“ „Are you mocking me, Faraj?“ „Fuck, noSaid prichádza vyslobodený od svojich démonov a nachádza napraveného Omara. Dokonca zvláda vysvetliť svojim, že treba repšektovať aj inách a sponsorship Omara mu predsta len niečo dal. Robson má problém s ďasnami a musí ísť za indickým zubárom. Miguel chce darovať vycvičeného psa Riverovi, no nestretáva sa to s pochopením jeho ženy Do Oz prichádza kňaz Daniel Meehan ako väzeň. Napriek tomu, že O’Reilly mu drsne povie, že od neho nič nepotrebuje, on sleduje všetky jeho činy. Cyril má pred súdom a sledujeme tak dojemní bratské scény. Ryan prisahá pomstu Jiaovi aj Schupemu, ktorý klamal. Dohodnem sa s Moralesom na diminishing Schupeho a na oplátku sľubuje smrť Jiau. El Norte odreže Schupemu ruku a tu vymstáva otázka, kde zobrali takú mačetu. Poet sa vyhýba zodpovednosti za predávkovanie Augusta a vinu hádže na Talianov. Keller stráca nádej a vďaka tomu aj rešpekt a dostáva nakladačku od bacharky. Beecher učinil ťažkú voľbu, no pre nádej sa mu to oplatilo a veľmi nič nestratil, keďže Adam sa ku nemu zachoval násilne a pohŕdavo. -„You wait years between your cleanings, you never floss and you brush your teeth the way you sratch your scrotum.“ –„Why Jericho?“ „Cause the walls tumbling down.“ ()

Good Intentions (2002) (S05E07)

Augustus sa preberá a vrav McMannusovií, že drogu nemal od mŕtveho. Pravého páchateľa však kryje. McMannus posúva info Burrovi a s Poetom vypočujú Busmalisa. Ten to zo strachu povie na Guerru. Burr sa preto pochytí s Moralesom a obaja idú do The Hole. Ryan si vypočuje negatívny rozsudok ohľadom Cyrila, nechce však bojovať ďalej, ale zmieruje sa s bratovým osudom. Veliteľ dozorcov tlačí na Martineza ohľadom útoku na Brassa. Rebadow sa chytá poslednej slamky a nakoniec chce pre vnuka faith healera. Glynn sa postará o to, aby Kirka skončil na death row. Peter Schibetta je už na tom lepšie. Robsona bolia po operácii ďasná a tak si vyžiada Farajov rozvrh. Ten sa to dopočuje a dá výpoveď. Predtým ale dá Poetovi intel, že Robson dostal ďasná od černocha. Všetci, okrem Brotherhood sa tomu smejú a Robson je vylúčený. Beecher sa snaží napraviť to, čo spravil Adamovi a tak nechá note Peter Marie, tá sa na to opýta Verna a ten dá chalanovi do hlavy myšlienku, čo má tragický koniec. Jazykové okienko: don't take any wooden nickels. ()

Impotence (2002) (S05E08)

„Nice color.“ Omar White dá niečo ako rear naked choke Wolfgangovi Cutlerovi, čo chce vstúpiť do Brotherhooda zabitím Saida, no dá mu aj prvú pomoc, Said ho berie za McMannusom a ten mu dáva Solitary. Aj Miguel sa nahnevá pri jeho parole hearing. Beecher na sedení spraví správnu vec a Schilliger sa dostáva do Solitary na neurčitý čas. Chris Keller sa vracia a je sa na čo pozerať (pre dámy). Pre všetkých tu máme ale jeho hlášky. Silnejšie scény, tie s O’Reillym, sú nechané na druhú polovicu epizódy. V nich sa dozvedá o odsúdení Cyrila za vraždu 1. stupňa na popravu. Okamžite mu vyberá smrť injekciou, no musí si vypočuť všetko, ako táto smrť bude prebiehať. Na kňazovo naliehanie hovorí viac o svojej malej sestre. So smrťou svojej sestry konfrontuje aj otca a obviňuje ho z vraždy, že všetko videl. Necháva si čin pre seba, no vyhráža sa mu smrťou, ak sa niekedy odtiaľ dostane. Dokonalé sú aj scény Augusta a Burra a tváre všetkých ostávajú po finálnej scéne nemé.  –„I’ll to everything I can do to help.“ „Show me your tits.“ –„I want the chair. I want the juice.“ ()

Série 6 (2003) (S06)

Najslabšia séria. Po smrti v závere minulej série sa nedeje nič poriadne z nej vyplývajúce. Všetky konflikty sa oslabili. Dejové línie sú tu len na to, aby sa ukončili, nie na to, aby sa veľmi rozvinuli. Ukončujú sa a ostáva po nich prázdno. Bez napätia. Nič. Ak sa vám zdá tento komentár depresívny, presne tak ma bavili občas nudné epizódy tejto série, ktoré sa väčšinou radili do B kvality, no našiel som aj 2 svetlé výnimky kvalitnejšej seriálovej tvorby, nie však rovnajúcej sa najlepším epizódam seriálu. ()

Dead Man Talking (2003) (S06E01)

Väčšinu deja je epizóda nemastná-neslaná. Augustus dáva múdra ohľadom ríše mŕtvych a medzi zápletkami hovorí k divákom aj Jefferson Keane. Ten je tu zobrazený s plameňmi okolo hlavy, až to vyzerá čo najgýčovejšie. McMannus vymaľoval na basketlbalovom ihrisku bludisko a Burr tam od bolesti zakričí. Said Burrovi vyčíta, že nie je správny vodca pre svojich chlapov a navrhne mu, aby ich dostal z drog. Morales s Chicom sa bavia o strate apetítu, že už nechcú zbytočné násilie. Miguel si pred McMannusom musí podať s Chicom ruku. Rebadow je smutný a tak mu McMannus ponúkne zmenu jobu. On chce ísť do knižnice. Prichádza aj Stella, knihovníčka, ktorá chce každému so záujmom o čítanie nájsť tú správnu knihu. Zápletka hodná Rebadowa ale nemá veľmi A kvalitu. V mieste násilia síce treba nápravu, ale bez násilia, ktorého tu bolo neúrekom, bude chýbať napätie, tak potrebné na udržanie diváckej pozornosti.  Meehan chce od O’Reillyho, aby bol lepší a zmieril sa so Schibetto. V spánku však zomiera a Ryan vykoná dobrý skutok – umyje jeho telo. Kirk a jeho tvrdení o tom, že je posadnutý diablom, so mnou tiež veľmi nezamávalo. Schillinger je prepustený s podmienkou, aby neznásilňoval. Beecher je v Unit J so šerifom. Beecherov otec zastupuje aj Kellera v jeho procese o dosiahnutie doživotia. Franklin naznačí Beecherovi plány a kvôli postupu ich aj vykoná. Viac ako polovicu epizódy sa v nej nedeje nič napínavé, resp. sa dejú príliš idylické veci. Postavy neprežívali výraznejší konflikt, ktorý by s nimi cítil aj divák. Všetko sa zmení až v závere, ale to je po nemastnom-neslanom predošlom deji epizódy už irrelevantné. ()

See No Evil, Hear No Evil, Smell No Evil (2003) (S06E02)

„Hey Chucky. You got a minute?“ „For you O’Reilly, I got only 28 seconds. But the way you duble talk, it should be plenty.“ Beecher zachraňuje kaamráta neonacistov, preto mu Schillinger sľúbi, že mu nijako nejde ohroziť parole hearing. Morales chce umlčať Martineza. Miguel dostáva ponuku, ktorú odmieta. Stella rozpráva Rebadowovi príbeh o lúpeži. Prvých 20 minút stále žiaden výrazný konflikt. Za Busmalisom opäť príde Norma a on ju znova nechce vidieť, keďže sa mi nedostavila pred oltár v deň svadby a navyše čaká dieťa niekoho iného. Napriek tomuto potupeniu mužského repšektu McMannus nabáda Busmalisa, aby ju šiel vidieť. Prečo bol aj v nultých rokoch 21. storočia zakorenený mýtus o chlapovi záchrancovi, čo by sa mal postarať o dieťa iného, aj keď ho práve matka toho dieťaťa podviedla? Mám pocit, že táto séria vznikla len kvôli tomu, aby sa uzavreli slepé uličky – dejové linky, čo by neviedli ďalej ako 8 epizód, čo je počet, čo mala skoro každá séria. Tu to boli hneď 2 postavy. Chlapci na death row dostali ponuku/povinnosť dať sa odfotiť do módneho magazínu. Toto bola väčšia fantasy ako s Clutierom. Našťastie vkusné fotenie narušil násilný incident, uspokojivý snáď pre všetkých fanúšikov seriálu. O’Reilly z dôvodu paranoje zahral veľmi kvalitne ďalšiu svoju hru a je sa na čo pozerať, rovnako aj na hlášku, ktorá pred jeho podnetnou poznámkou padne. Said a Burr bez akcie, zato s nápadmi. ()

Sonata da Oz (2003) (S06E03)

Beecher šiel navštíviť Kellera, vybozkávali sa, Lopresti štuchol do Kellera a ten začal bitku. Schillinger bol sprdnutý obvineným mayorom, že Aryans in Ot are bunch of pussies. Martinez je mŕtvy a Brass dostáva svoju pomstu. Rebadow začína flirtovať s knihovníčkou. Chucky je umlčaný Glynnom. Hoyt vraví, že vidí diabla. Cyril je zbavený Jericha a ohadicovaný. Riešia sa elektrošoky v rámci jeho liečby. Said namotivuje moslimov spraviť vlastné vydavateľstvo v Oz. V závere máme prepašovanie revolveru do Oz a veľmi nelogické zabitie, zatiaľ bez potrebného kontextu. Chýba potrebná dynamika. Jazykové okienko: muck and mire. ()

A Failure to Communicate (2003) (S06E04)

Vražda sa vyšetruje a celé to nudí. Poteší Beecherovo užívanie si života a ako sa Keller teší s ním. Keller sa dostáva z death row a ide si to vybaviť s Franklinom. Opäť len uzatváranie dejových línií bez väčšieho napätia. Robson má tiež ťažké chvíle, ale zvláda ich spôsobom sebe vlastným, intrigánsky bravúrne. Horšia pachuť série bez dynamiky, a ako poznamenal aj kolega, bez realizmu, stále ostáva. ()

4giveness (2003) (S06E05)

Robson sa dostáva tam, kam patrí. Jeho žena sa ale dozvedela o jeho nútenom gay partnerstve a nechce s ním nič mať. Vraždiaca setrička nevzbudzuje očakávané napätie, ani sympatie. Beecher je v úlohe právnika veľmi presvedčivý. Kellerovi chýba láska, tak vymýšľa zákernosť. Burr uzatvára výhodný deal. Augustova kniha je vydaná, no veľa sa o nej nehovorí. Opäť sa uzavreli niektoré dejové línie, no po náhlom plot twiste sa možno niektoré ešte otvoria. ()

A Day in the Death... (2003) (S06E06)

Beecher nevie odpustiť Kellerovi a ten si podá ruku so Schillingerom. Rebadow na to šiel zle. Hektický strih, nezostávajúci pri jednom obraze ani len sekundu, majúci za úlohu zaručiť napätie, sa míňa účelu. Robson aj po prijatí do Brotherhood chodí na sedenia za Peter Marie. Prechádza sa u nej ako ranené zviera, a keď ide do tuhého, plače. Máte tu aj sedenia obetí znásilnenia. Ku Burrovi na telemarketing sa nikto nehlási, tak prichádza s účinnou lsťou, ktorej význam chápe aj Arif. Ryan počúva od Glorie návrh na elektrické kreslo namiesto injekcie a rozhodne sa preň a pre milosrdnú lož Cyrilovi, že dostane special session. Keema sľubuje Ryanovi protest od všetkých a je sa na čo tešiť. Epizóda si vie získať divákov silným osudom O’Reillyovcov. Jazykové okienko: far cry. ()

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

Sirotek Thor konečně adoptovaný?

29.12.2011

Nejdřív se na něj vykašlal režisér jedničky Kenneth Branagh, pak televizní tvůrce Brian Kirk a nedávno kvůli obvyklým „tvůrčím neshodám“ i Patty Jenkins (Zrůda). Následně studio Marvel oslovilo další… (více)