Sedm hodin výuky a oběd. Taková je nabídka newyorské Střední školy muzických umění. Hvězdná kariéra? Ta je zase hlavním cílem mladých hudebníků, herců, tanečníků a snílků po celou dobu jejich působení na škole. Vidina slávy je hnacím motorem, tříbí talenty, konfrontuje iluze s realitou, provází hledání lásky i smyslu života. Režisér Alan Parker (Evita, The Commitments) přináší pohled na příběhy studentů, které hrají: Irene Cara (později oceněná Oscarem), Paul Crane (seriál Pohotovost), Barry Miller (Horečka sobotní noci) a Gene Anthony Ray spolu s Leem Currerim. Film byl nominován na šest Oscarů, dva získal, a to za skvělou dynamickou hudbu a titulní píseň. (Magic Box)

blackrain

Původně jsem chtěla napsat, že miluju jen několik scén z tohoto velmi jednoduchého příběhu. Ale to je velký omyl. Miluju celý film a těch několik scén je prostě taková třešínka na dortu, který vůbec není přeplácaný nebo dokonce přeslazený. Hudba a taneční čísla jsou přesně ty ingredience na kterých tenhle film stojí.Neřešila jsem, jestli herci vypadají na šestnáct nebo jestli vypadají, tak jak vypadají. Nechala jsem se unést. ()

kaylin

Zajímavé nahlédnutí do života lidí, kteří jsou umělecky nadaní a chtějí se nějakým způsobem prezentovat. Pořád jsou to ale lidé, pořád mají své chyby a vlastně ani pořádně neví, co mají se svými životy dělat. Velmi dobře herecky zvládnuté, navíc přes svou délku nenudí. Výborná hudební čísla se musí také ocenit. ()

Lischai

Na typické klišé (kterak mladý umělec své problémy překonal) film hodně tlačí a naopak zajímavá témata (co z tebe bude až dostuduješ, těhotenství během studia, coming out) dost odbývá. Písničky pěkné, ale celkově na mě ten film působí stylem "napadlo nás, že bychom mohli udělat něco tématicky hlubokého, ale místo toho jsme tam radši dali černocha na kolečkových bruslích". Pro mě velká škoda. ()

shyster

V posledních komentářích na hudební filmy či muzikály jsem vždycky nezapoměl zmínit, že je nemám rád, ale že danému filmu udělim výjimku a dám mu lepší hodnocení. Pomalu jsem začal obracet a říkat si, že tento žánr mám vlastně rád. A ouha nezapoměl jsem. Já ho opravdu nemusím. Děkuju Alan Parkerovi a Slávě, že mi to připoměli. Ta "nenucená" změna z mluveného do tanečního, neskutečné přehrávání všech těch mladých "herců" mě vrátili na zem. ()

danecek24

38. Zlatý Glóbus za rok 1980 - cena (1) - *Nejlepší filmová píseň - "Fame" - Hudba Michael Gore, text Dean Pitchford + nominace (3) - Nejlepší film (komedie / muzikál) , Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Irene Cara, Nejlepší hudba - Michael Gore ()

zette

Takovy film-nefilm o ctyrech rocnicich na stredni umelecke skole. Prijmaci zkousky v uvodu daji vzpomenout na Formanuv Konkurs a to, ze decka s umeleckymi ambicemi jsou vsude na svete stejne. Fame ma ale dobrou atmosferu, misty vybornou choreografii a v neposledni rade zajimave postavy! ()

Juto

Konečne hudobný film ktorý vybočuje a nie je sladký ako filmy 50', 60' , či 70' rokov. Je to film ktorý nezostarol . O Problémoch mladých ľudí čo chcú byť slávny umelci. Chlapcovi čo chcel byť komikom som držal palce, aby sa presadil. Čo nie je jednoduché.Skvelá hudba a pieseň zaslúžene dostali oscara . 7/10 ()

kumpi

Dnešní remake se s tímto vůbec nedá srovnávat. Zde mladí bezdomovci, homosexuálové apod. bojují se světem kolem nich a snaží se splnit si svůj sen. A oproti tomu v novém se potýkají s rodiči, kteří nesouhlasí s jejich studiem, ano nepříjemné, ale ne srovnatelné. Dále výborný pěvecký výkon mláde herečky Irene Cara mě také dostal. Výborný, realistický film! ()

Pavlínka9

Prvních 20minut filmu kdy Vás ohromí celý ten šrumec při přijímačkách na uměleckou školu a je to tak skvěle různorodé, že vážně žasnete, co všechno tam jsou lidi povinni předvést - tím mě film vtáhnul do děje :) :) Je to tak krásně barvité. Improvizované a zároveň tak unikátní, že si možná každý v tu chvíli řekne, že měl tuto šanci taky někdy využít (každý má nějaký talent) :) Paul McCrane mi ohromně připomíná Michaela C.Halla :) :) A Barry Miller je tak krásný "okouzlující" kluk, který jistě získá každou :) Ale nejlepší výkon byl v podobě tanečníka černocha :) The Rocky Horror Picture show miluji, tudíž vím o co se jedná, když jdou na půlnoční promítání a ještě ke všemu je to tak čerstvé - v té době je to nový "film" - teprve před 5ti lety natočený a přesně pro takovouto společnost :) :) Celý ten film je hezký, i když poměrně dost strohý, ale ukazuje nástrahy, které čekají na nové herce a herečky, nové číšníky a uklízečky... ()

IvyH

Čtyři roky života na střední škole múzických umění. Jeden film, který vlastně nezačíná ani nekončí. V různých etapách studentského života je zachyceno pár nadaných středoškoláků, není zde jedna hlavní postava - těch, kteří se, i přesto, že někdy neví, co se svým talentem, snaží prorazit a najít své místo ve světě i ve škole, je tu spousta. Snad proto je těžké vcítit se do problémů aspoň jednoho z nich, ač film trvá přes dvě hodiny. Alanu Parkerovi však nejde tak o identifikaci diváka s postavou, jako mu jde o zachycení atmosféry tehdejšího mládí, prvních nadějích a pádů, prvních lásek, prvního střetu s krutou realitou. Příkladem budiž nejlepší scéna filmu: nespoutané taneční divočení v ulicích New Yorku na píseň Fame od Irene Cara. Výborný film o pár teenagerech, jaký to hřejivý protiklad oproti těm dnešním vyprázdněným karikaturám. ()

Molir

Film o utrapach a radostech studentu stredni skoly se zamerenim na performing arts (jak je to cesky, vykonna umeni?), tj. herectvi, tanec, hudbu. Skvely hudebni doprovod, skvele vykony prakticky neznamych hercu, vyborne napsane a zrezirovane, proste film, ktery potesi... pokud jste si nekdy "pricichli" k umeni z druhe strany nez z hlediste (staci treba i rok na "lidusce"), tak to zazitek jeste umocni, to budete v tomhle filmu jako doma ;-)) ()

ZkuKol

Alan je pan mistr, který mění žánry jak puberťačka obuv a nemá s tím nejmenší problém. Fame natrhává prdel všem svým moderním bratříčkům s elegancí žižkovského šviháka. Hudba je vynikající (80. léta:-), tanec se drží klasických kontur, ale je neuvěřitelně dynamicky nasnímán, ale hlavně to má příběh i mimo boj o pódium! Mladí hrají jak o život a když budete dávat pozor, zahlédnete pár známějších tváří ve vedlejších rolích. Když hudební film o mladých a talentovaných, tak jedině tento Parkerův kousek... 90% ()

Han22

Paráda - Alan Parker mě se svým týmem neznámých a mladých herců dokonale rozsekal. Film vypráví o studentech umělecké školy - tanečnících, hercích a zpěvácích. Sledujeme jejich 4 roky ma škole. Parker zvolil skvělou formu - všechny hrdiny představuje v zábavných situacích, začátek je skvělou komedií, první část připomíná snad i konkurzy na Superstar, později sledujeme jejich první krůčky v životě, první dramatické situace, první problémy. A že je to kolikrát pěkná síla. Nenapadlo mě, že u filmu, kde jsem sem se na začátku řehtal budu v některých momentech mít slzy na krajíčku. Scéna kdy prudič a vtipálek Ralph je se svojí rodinou v kostele a později zlomený vykládá o svém smutném dětství mě pak dostala úplně. Při závěrečném koncertu jsem měl pocit, jakobych s nimi ty čtyři roky opravdu prožil a prožíval to s nimi. Samozřejmostí jsou parádní taneční čísla, různé herecké a hudební zkoušky, perfektní písničky. Irene Cara a její Fame puštěné na ulici se zástupem křepčících studentů = jedno z nejlepších hudebních čísel co jsem viděl. Je v tom vidět radost, energie. Samotná píseň a celá postava syntezátorového mága Bruna předjímá vývoj hudby v celých 80. letech, které osobně miluju ze všech dekád nejvíce. Nádherný film. EDIT 2024: Umělecká škola v kostce. Je neskutečné kolik druhů klasického i moderního umění vměstnal Parker do dvou hodin a ještě k tomu spoustu zajímavých postav, jejich problémů a nejrůznějších rasových, sociálních, sexuálních i jiných otázek. A to vše se smíchem i dojetím. Oskar pro písničku Fame zasloužený, akademici konečně vybrali jeden z největších megahitů roku 1980 a zároveň písničku důležitou pro film ve skvělé scéně. Bohužel je to jediná známější písnička, ale Sláva je spíše drama než hudební film či muzikál. ()

Michelle75

Když jsem odcházela z kina, v hlavě jsem měla spoustu otázek. Tenhle film je hodně emocionální, jde pod povrch a svým způsobem si vás podmaní, ....protože je natočený takovým opravdovým způsobem. Tady se každý za svoje místo rve ze všech sil. Jeden z nejlepších muzikálů co jsem prozatím viděla. ()

NeosinneR

Moja prvotina od pána Alana Parkera. Do rúk sa mi Sláva dostala až po jej remakovanej verzií a pravdepodobne to nejako ovplyvnilo môj pohľad na ňu. Remake si bol dejovo podobný až moc, dokonca v mysli som si predstavoval aké to tam bolo, preto som viacmenej tušil ako sa to bude vyvýjať. Každopádne výborné herecké výkony, skvelá pesnička, dej, nemám čo vytknúť. ()

jasiska

Jednotlivé časti geniálne, celok nie až tak. Dobrá hudba, zaujímavé dialógy, exotickí týpci. Ale mám taký nekompletný pocit. ()

Jeremiah

Nádherný film, který ukazuje, že i ten kdo nemá peníze a vlivné rodiče může díky svému talentu uspět v jakémkoliv oboru. Zároveň je zde i vidět. že vedle talentu je zapotřebí i veliké dřiny k tomu, aby člověk dosáhl svého cíle - být dobrý herec, tanečník, zpěvák, hudebník. Nádherná hudba i pěvecké výkony, kouzelné taneční choreografie spolu s dramatickými scénami ze soukromého života, kde se každý musí vypořádat se svými né vždy nicotnými problémy a mindráky, to vše je silnou devizou tohoto filmu, který si proto ode mne zaslouží svoji porci slávy, a tudíž i plné pětihvězdičkové ohodnocení. ()

char_t

Dnešní "hudební/taneční" filmy (High School Musical a podobné) by se měly u téhle klasiky inspirovat. Špičkové hudební i taneční výkony, které přitom ale nepůsobí nijak uměle naroubovaně, a koneckonců ani příběh není žádnou hollywoodskou slaďárnou, jen obyčejným civilním příběhem několika studentů... ()

MatesMS21

Od pana Parkera jsem toho neshlédl nic moc, vlastně The Fame byla moje premiéra. Upřímně jsem nečekal nic, než nějakej ten "muzikál ze střední". Ó, jak brzo jsem změnil názor. Byl jsem naprosto uchvácen touhle precizní filmařskou prací. Způsob, jakým odkrýval "dospívání" mladých nadaných lidí, sem věru nečekal. ()

Zemřel režisér Alan Parker

Zemřel režisér Alan Parker