Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

Moogwi

Nejraději mám filmy kolem 100 minut, u víc jak dvouhodinových už pomalu omdlévám, a teď 216 minutový podvodní nášup.. docela se divím že ještě žiju :)) né zas tak špatný to nebylo, a zvládl jsem to na jeden zátah, ale pro normálního smrtelníka by stačila ta kratší verze :) Jinak jeden z nejlepších ponorkových filmů, se skvělou ústřední melodií .. ()

dANo

Nie som až taký fanúšik vojnových filmov, aby som si tento film u seba zaradil nejako veľmi vysoko. Oceňujem však nápad a realizáciu stiesneného priestoru, extrémnych situácií a takisto skvelú hudbu, či herecké výkony. Čo mi vadilo, bola nesmierna dĺžka filmu, ktorá podľa mňa nemala až také opodstatnenie vzhľadom na scenár. Ale ináč úplne chápem, prečo je tento film klasikou a som celkom rád, že som si ho pozrel. ;o) ()

greghouse

nejlepší ponorkový film všech dob, jediné co bych mu vytkl je až možná příliš dlouhá stopáž, ale i přesto za tu atmosféru kterou ukazuje ***** ()

Compadre

Přemejšlím, kolik jsem za svuj život viděl filmů o ponorkách a musím říct, že jich moc nebylo..ale i kdybych jich snad viděl tisíc, tak tenhle by musel bejt pořád nejlepší. Realistický až za hrob, syrový, drsný...napívaný až na kost. Za stísněnou atmosféru v ponorce do značné míry může i DOKONALÁ hudba, ruku v ruce jdoucí s parádními hereckými výkony. Bez debat špička neměckého a válečného filmu vůbec. ()

Brain-D

Nejvelkolepější a možná i nejlepší německý film všech dob. Takové těžké drama, že by se nervy dali krájet. Zkoukl jsem bohužel jen 216 min verzi, ale i to stačilo. Sice je to film o němcích za 2 sv. války, ale je to podáno tak, že jim člověk musí fandit. Němečtí námořníci hold byly ale také oběti, protože museli poslouchat rozkazy. Hold si člověk nevybere. ()

Euky27

Parádní snímek, atmosféra se dá krájet a šlape na 150%. Sám jsem se přistihl, že ať jsou hlavními postavami ti "zlí Němci", tak jim vlastně nejde nefandit, aby to všechno přežili a v pořádku dopluli do přístavu. Ač na stísněné ploše ponorky, drama je to pořádné a parádně rozehrané, všude zvuky lodí, radarů, skřípání plechů, burácení tříštících se vln, výborně napsané a hlavně zahrané charaktery povětšinou mladých námořníků, kteří ani v největším psychickém vypětí nezpanikaří a jsou 100% loajální, poslušní a oddaní. Pro mne Pan Film, za pár let se podívám určitě i na tu skoro pětihodinovou verzi, která vyšla jako minisérie, až tak mne to chytlo. "Proč je fotíte teď, když jsme vyjeli? Počkejte si, až se budou vracet, to budou zarostlí, nemůžou přeci spojenci vidět, jací mladíci jim poslali ke dnu jejich lodě" ()

pursulus

Je to hned.¬         Je-li něco ideologicky přitažlivé, hned to zahřeje dušinku, až je z mozku ovárek. Ovárek hodnotí, vepřový ručičky tleskají. Tentokrát, mezi všemi, tleskaly ručičky všech mých oblíbených uživatelů s výjimkou jediného. Nevážím si jejich názorů proto o nic méně, neboť obecně lidským vlastnostem jsem nevyhlásil vyhlazovací válku, spíše jsem se naučil používati jistého myšlenkového síta, jež mne zbaví nepříjemností plynoucích z výrazu jejich osobnosti a já obdržím v podstatě hodnotný produkt.¬                 Má zkušenost se životem, s dalšími mými znalostmi a úvahami, mne vede k tomu — ač jsem nesloužil na ponorce a nebyl německým vojákem —, že děj tohoto snímku má se skutečností málo společného. Myšlení příslušníků německé armády od vojska po důstojnictvo je podřízeno představám hlavního tvůrce snímku, režiséra a scénáristy W. Petersona, narozeného v prostřed války a dospěvšího v době, kdy pocit viny za zločiny 2. sv. války byl zvláště hojně rozebírán v německé literatuře a veřejném životě. Podle uměleckého životopisu pana Petersona odhaduji, že je tím druhem člověka, který tvoří na společenskou poptávku a s ničím jiným už se moc nepárá; a tak vznikl tento snímek, na venek, provedením úchvatný (neotráví-li se divák delší režisérskou jeho podobou, kterou jsem já shlédl, aniž by mě její délka umořila, ale jejíž prodloužená délka je bez přínosu), se znalostí divácké psychologie na výši (není divu, že Peterson skončil v Hollywoodu), ale plný překrouceností a zřejmých nesmyslů (několik jich zde uvádí ve svém opoznámkování uživatel Vlkys, já uvedu pouze to, že když jde o minuty a velitel dřepí a má čas pronášeti své pochvaly, místo aby rychle vydal nutný rozkaz, neslouží to jistě pravdě víc než manipulaci s divákem). Myslím, že to není podstatné, ale přes to dodám, že kameře nejde vytknouti nic, hudba že je dobrá a že řada záběrů sledujících ponorku se pouze opakuje.¬                 Řada jinde v celku soudně uvažujících lidí tento snímek hodnotila jako něco velkolepého a sedli na vějičku, kterou jim zmíněný Peterson připravil v podobě coctailu z děje v exkluzivním prostředí ponorky v bojích dodnes přitažlivé doby 2. světové války jako základu a z lidského přiblížení nacistického vojáka (při čemž myšlení posádky a důstojnického sboru bylo záměrně upraveno do té nejpříhodnější a nejchytlavější pro diváckého konzumenta podoby) jako dochucovací přísady. Coctail velkou měrou upravený z přísad majících značku kvality, ale plných přiboudlin. Navenek perfektní a chytlavé, uvnitř chatrné a podbízivé. Totéž jako snímek Avatar.¬                 Inu, je-li něco ideologicky přitažlivé, hned to zahřeje dušinku, až je z mozku ovárek. Ovárek hodnotí, vepřový ručičky... tleskají. ()

JohnSmith

Ponorkové filmy mám rád a Petersenův kousek patří k těm nejlepším. Bohužel jsem viděl režisérskou verzi a ta byla opravdu neskutečně dlouhá, což si myslím, že snímku uškodilo. Standardní verze bude asi lepší. ()

Spock

Opravdu stísněná atmosféra strachu a napětí na palubě ponorky, by se dala v některých momentech filmu krájet . Stejně tak mi mnohdy připadalo, že snad cítím, ten zatuchlý vzduch ponorky až k sobě do pokoje. Rozhodně nejlepší válečný film s „ponorkovou“ tématikou. Divák zde uvidí, že to ti námořníci neměli vážně lehké a i přesto, že jde o ty „špatné“, jim nakonec bude fandit, aby se zachránili. Jürgen Prochnow zde podle mě zahrál životní roli. ()

Jacob23

Asi nejlepsi nemecky film vsech dob.Skvely scenar,herecke vykony,napeti,hudba..Ten konec-uff..a tohle je valka!o lidech a ne o mapach ()

mirec88

Tento veľmi dlhý film bez jedinej zbytočnej scény potvrdzuje to, že vojna je svinstvo a že ani Nemci nešli radi do vojny a aj oni sú ľudia, ktorí majú rodiny a svoje životy. Veľmi mrazivá a tiesnivá atmosféra vnútri ponorky umocňuje nádherný filmový zážitok. Aj keď sa to berie ako vojnový film, pre mňa je hlboko ľudsky silný ako napríklad Forrest Gump, Shawshank atď. ()

NoFiction

Právě jsem spatřil vynikající válečné drama ze zákulisi ponorky. Vše je zde uděláno tak, jak to ve skutečnosti bylo a tohle musím skutečně ocenit. 216minut (skoro) pod vodou ve stísněném prostoru, kde ponorka z 90% neměla při nájezdu torpédoborce skoro šanci. Tam by mě opravdu nikdo nedostal. Wolfgang Petersen vytvořil perfektní snímek, který už teď, jen tak někdo nepřekoná. ()

Eso_pwned

Zajímávý nevědět komu fandím. Jinak chudák kapitán, tolik zodpovědnosti. "Not yet kamaraden, not yet!" Jinak dlouhej film jak zmrd. ()

Autogram

Dlho mi tento film unikal, až som sa nakoniec dočkal na Českej televízii, ktorá mala dokonca odvahu na tri a pol hodinovú verziu. Tú som vzhľadom na svoje časové možnosti dal na dvakrát a neľutujem. Námornícke dobrodružstvo je to celkom iné ako to nad hladinou, a bláznivý kapitán Nemo predviedol nemilosrdné potápanie všetkého, čo sa plaví na hladine a v druhej časti pokus o vynorenie toho, čo sa ocitlo úplne na dne. Chlapcom a chlapom držíme palce, aj keď by sme ich správne mali chcieť poslať do horúceho podmorského pekla hneď na začiatku. Osudu nikto neunikne, a záver to vymyslel tak, aby o tom neboli žiadne pochybnosti. Hudobný motiv je absolútne nezabudnuteľný a ešte si dobre pamätám tie porevolučné roky, keď táto skladba panovala hitparádam a diskotékam. –––– Ideologicky zformován. Je tak křečovitý, že by mohl prdelí louskat oříšky. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen