Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky. Do boje je často vedla chlapecká touha po dobrodružství. Skutečná realita je ale zaskočila. Na moři musí čelit krutým silám přírody a bojovat s neviditelným nepřítelem. Řada z nich je bez zkušeností. Zažívají hrůzy války, samotu a zoufalství. Jejich možnosti jsou děsivé: buď se vynoří bez škrábnutí, nebo zemřou. Pod hladinou moře nemají zranění šanci. Za II. světové války se ze 40 000 mužů bojujících na palubách německých ponorek vrátilo zpět pouhých 10 000. (Česká televize)

Tjaden

Plný počet nedávám pouze z důvodu, že při 216 minutách pod mořskou hladinou se mi nepodařilo vždy odolat záchvěvům nudy. Jinak se jedná o skvělé válečné drama a nejspíše asi o nejlepší německý film vůbec. Klaustrofobická atmosféra plechové skořápky spolu s věrnými hereckými výkony nutí diváka s napětím naslouchat zlověstným zvukům sonaru. ()

Fordzy

Viděna 209 min verze. Wolfgang Petersen vytvořil excelentní ponorkový epos, který mě od prvního ponoření do posledního vynoření nenechal vydechnout. Stísněné prostory ponorky nebyly překážkou pro kameramana, aby dokázal v každém záběru zachytit přesně to, co by divák chtěl zrovna vidět. Za zmínku stojí skvělý výkon Jürgena Prochnowa, který ztvárnil postavu kapitána. Doporučuji všem, kteří mají rádi ponorky a netrpí klaustrofobií. 85% ()

BlueZero

Verím, že skrátená verzia tohto filmu bola úchvatná, lenže ja som videl directors cut. Ten bol v prvej polovici neskutočne vláčny. V druhej polovici sa to zamozrejme zlepšilo. Film podáva vcelku realistický pohľad na vojnu v ponorke, narozdiel od amerických. ()

Castorr

Výborná hudba, herci a vyobrazení německé ponorky v 2.světové válce. Jeden z nejlepších dramatických válečných filmů a vůbec nejlepší film s ponorkou. Díky tomuto filmu se Petersen zapsal do dějin světové kinematografie. ()

baXter

Kdo neuvidí, neuvěří. Vynikající po všech stránkach, zachycuje vše do detailu. Tak do detailu, až si divák myslí že je součástí filmu. Skvěle vykreslené části zoufalství, naděje, strachu, radosti, šílenství i smutku. Vidět to tak na velkém plátně, dal bych i 6 hvězd. Dlouhé 3 a půl hodiny vyplní na neuvěřitelný zážitek. ()

dopita

Neuvěřitelně sugestivní film. Já bych asi nevlez do ponorky ani kdyby byla na zemi, a co teprv kdyby se měla potopit. Tenhle film je ztělesnění mojí noční můry. ()

duddek

Upírat tomuhle dramatu kvality je to poslední, co bych chtěl, ale prostředí ponorky mi prostě připadá příliš jednotvárné a jím omezené možnosti dílčích zápletek z mého pohledu tak dlouhou stopáž ani přes vcelku zdařile stísněnou atmosféru neutáhly. ()

Ebon

Úžasně zpracované téma WWII a ponorkových osádek. Z filmu prýští emoce, herecké výkony jsou fantastické. Takhle zobrazené postavy hrdinů ve své nahotě mě úplně odrovnali. Kalba v kabaretu je opravdu pohledem do nitra. ()

CarlosX

Wunderbar, echte spitze!!! Ještě teď slyším praskat plechy, jak jsme se potápěli do 260 metrů!!!...218 minut podmořského válečného orgasmu...okořeněná pravými ponorkovými vtipy (ten o splétání chlupů se i u nás na koleji dost chytil:)) ()

Brhlis

Úžasné herecké výkony všech členů posádky v čele s chodícím charismatem v podobě kapitána Lehmana. Syrově a velmi realisticky natočeno. Viděl jsem verzi Director´s cut, možná kdybych zkouknul zkrácenou, tak dám pět hvězdiček. Těch 216 minut je opravdu moc a prostřední pasáži by vůbec neuškodilo, kdyby byla kratší. 80% ()

Scevola

Pozeral som najkratsiu, len 2 a pol hodinovu verziu. Ked tu vidim SE 293 minutovu verziu, tak som spravil dobre - lebo aj ta 2 a pol hodinova mala nudne pasaze. Co sa vsak urcite neda povedat o poslednych 20 minut, ktore boli naozaj strhujuce. Suma sumarum - 7/10 ()

Hanys_

Ani se už teď nedivím, že každý současnější ponorkový thriller se hned porovnává s touhle Petersenovou klasikou. Stísněné a depresivní drama se skvělým hudebním motivem a parádním závěrem. ()

Radim

Velmi působivé, nervydrásající a klaustrofobické. DVD verze ve stopáži 208 minut je ale přece jen příliš dlouhá. Mimochodem - do ruky se mi dostala jedinečná DVD edice v rezavém plechovém obalu. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen