V roce 1961 rozmísťují Američané atomové ponorky na dostřel od Leningradu a Moskvy. SSSR také vysílá na moře k pobřeží mezi New York a Washington svou chloubu – novou jadernou ponorku s názvem K–19. Admirál Bralyeer a maršál Zelentstov si totiž myslí, že Američany před zničením SSSR může zastavit jen vědomí, že odveta bude stejná. Tím vědomím má být právě K–19, ale stane se jím, teprve když špionážní letouny nahlásí Kennedymu, že ji Sověti mají a že je plně funkční! Ti se snaží vše stihnout ještě před koncem měsíce, protože to slíbili soudruhu Chruščovovi, a tak vysílají ponorku ke zkušebním testům na moře předčasně, i když je jasné, že není ještě plně vybavena a připravena k plnění svého úkolu... Operace „Polární kruh“ přitom nemá být pouhým cvičením, ale má v celém rozsahu prezentovat sílu SSSR, ukázat jeho moc a potvrdit rovnováhu obou velmocí, které už tak disponují takovým arzenálem jaderných zbraní, že by mohli svět zničit několikanásobně. S předčasným zařazením ponorky do demonstrativního testování však nesouhlasí její kapitán Michail Polenin. Je si totiž moc dobře vědom nebezpečí, které pro posádku představuje nekompletní a nevyzkoušené plavidlo s náloží jaderných raket na palubě. Protože klade svou loď a posádku před zájmy strany, její představitelé rozhodnou o výměně velení. Novým kapitánem se stává Alexej Vostrikov, kterému stávající kapitán bude podléhat... Posádce se to nelíbí – a nejen proto, že je všeobecné známo, že tento důstojník své výložky získal svatbou s dámou z nejvyšších partajních kruhů. Také jeho arogantní, striktní a nesmlouvavé jednání mu na popularitě nepřidává. Hned při nástupu vymění jednoho z největších odborníků na obsluhu reaktoru v posádce, poručíka Jashina, a nahradí jej Vadimem Račejkem, nejlepším studentem Akademie nukleární vědy, který však nikdy nepracoval na lodi a nemá žádné zkušenosti… Při slavnostním křtu lodi se láhev šampaňského o její příď nerozbije, což posádka vnímá negativně; jako prokletí lodi. I tak jí mezi sebou říkají „Stroj na smrt“, protože už při svařování nádrží přišlo o život pět mužů a další čtyři při konstrukčních pracích. Záhy k nim přibude ještě doktor, který při nakládání zásob zjistí, že dostal špatné léky, a při pokusu o zastavení již odjíždějícího zásobovacího auta také přijde o život. Je narychlo nahrazen, na loď přichází lékař sloužící na základně Genadij Savraj, který trpí mořskou nemocí a také nemá zkušenosti potřebné k lékařské péči na atomové ponorce. Přes všechny nedostatky loď zvedá kotvy a vyráží na moře... Počátek plavby provází z rozkazu nového kapitána spousta simulací a cvičných poplachů a zkoušek, jako by chtěl dohnat vše, co už mělo být dávno hotové. Posádku tím ale vyčerpává a vystavuje zbytečnému nebezpečí. Polenin mu to vytkne, ale Vostrikov je umanutý a neoblomný. I přesto, že při jedné ze simulací – cvičného odpálení torpéda – dojde k ošklivému zranění dalších dvou mužů z posádky. Hned druhý den nařídí nový kapitán zkušební ponor lodi do 350 metrů, což je nad technické možnosti ponorky. Následně nařídí rychlé vynoření i přes kvanta ledu kolem, čímž opět zbytečně ohrozí životy svých lidí a riskuje zničení lodi. Polenin je velmi rozčílený a křičí na Vostrikova, že tentokrát měl sice ještě štěstí, ale že doufá, že až ho opustí, bude on už na jiné lodi. Vostrikov se však obhajuje tím, že přivedl ponorku na hranici možností proto, aby udělal z posádky sehraný tým. Následujícího dne toho využije k zadání dalšího úkolu – mají vypustit zkušební střelu... (TV Prima)

hans500

Výtečný thriller, kde jsou Ford (v netypické roli) i Neeson naprosto bezchybní, o atmosféru (kterou podtrhuje výborná hudba) a napětí není nouze. Film vůbec nenudí i přes 138 minutovou délku. Jen o trochu horší než "Hon na ponorku" takže za 4,5*. ()

adams89

Film je důstojným uctěním památky ruských vojáků, kteří se obětovali, aby zabránili té největší katastrofě, která tehdy světu hrozila. Harrison Ford zde hraje takového ctižádostivého sovětského velitele, který na konci filmu ukáže i tu svou dobrou stránku, a i v šedesáti ukázal, že je ještě stále platným hercem. Liam Neeson s ostatními herci ho skvěle doplňují a i díky tomu je to ve finále velmi vydařilý film, u kterého jsem nic nepostrádal. Scény, kdy se v ponorce námořníci vracejí z komory zamořené radiací a poté pomalu umírají, jsou velmi silné a jen tak ne ně nezapomenu. Tento působivý snímek, popisující lidskou statečnost a oddanost a také bezohlednost sovětských vládnoucích špiček, je o to silnější, že je natočen podle skutečné události. Výhrady mám jen k úplnému závěru na hřbitově, kdy se všichni protagonisté tragédie sejdou po dvaceti letech, tu scénu bych asi vystřihnul.80% ()

Sokkk_y

Ať chci či nechci, K-19ka je zkrátka strhující drama o ještě více strhujícím pravdivém příběhu. Již ze začátku jsem se děsil, co tam ta Kathryn během dvou hodin bude kouzlit, ale jakmile uběhlo prvních deset minut, zůstal jsem sedět a se ztaženými rty jsem napjatě hltal další a další scény. Snímek je prakticky celý o hrdinství a chtěné či nechtěné patriotické lásce k Sovětskému svazu. Přestože se ale jednalo o patriotický film, byl úplně odlišný od těch "amerických", kde se během deseti minut objeví 50× vlající vlajka USA (zato jsem nesmírně tvůrcům K-19 vděčný). Největší oddanost Moskvě na palubě ponorky projevil kapitán Harrison Ford, jehož jindy typická americká vizáž najednou působila poněkud rusky. Rusko, komunismus, KGB - to vše zde během dvou hodin můžete zhlédnout. Právě po těchto dvou hodinách jsem si uvědomil, že jistě není jednoduché působit na nukleární ponorce (ještě k tomu sovětské). Proto dávám tomuto výjimečnému a úchvatnému dramatu téměř plný počet. ()

Mrkvič

Mně se styl vyprávění Kathryn Bigelow prostě líbí. I když ve svých filmech nemá tolik akce, stejně mě jejich sledování ani chvíli nenudí. Jedno jestli jde o dva surfaře či dva kapitány jedné ponorky, vždycky se dočkám skvělé atmosféry, dialogů a skvělých herců. K19 navíc ukazuje statečnost na místě, kde se to ani trochu nevyplácí, což je statečnost největší. ()

Ryuuhei

Podvodní Černobyl! Pomalejší rozjezd, kde figurovaly jen samé zkoušky a nespokojená posádka, se celkem fajnově proměnil v boj o přežití. Scény s opravou reaktoru působivé, ale hraní si na hrdinu ke konci noc časté a křečovité. V každém případě ve mně snímek dokázal zanechat leckteré emoce. ()

lennyd

Píše se rok 1961. Sovětský svaz a Spojené státy pokračují v masivním ozbrojování, a čeká se jen na to, kdo první zmáčkne onen osudný červený knoflík. Sovětský svaz narychlo dodělává nejnovější jadernou ponorku - K-19, ale spuštění stále oddalují různé technické závady. Na konec ústředí KGB rozhodne, že i přes to všechno ponorka vypluje - do velení je dosazen nový kapitán Vostrikov (Ford) a ponorka vyplouvá. Nedlouho po vyplutí dojde ale k závadě na jaderném reaktoru, a kapitán řeší největší otázku svého života - co by se mohlo stát, kdyby blízko americké základny vybuchne jaderná ponorka... Možná jeden z nejlepších ponorkových filmů všech dob (dobře, druhý nejlepší - Das Boot asi bude jen jeden), nicméně rozhodně jde o nejlepší ponorkový film režírovaný ženou. Kathryn Bigelow se nebojí rozvířit stojaté vody jakéhokoliv žánru, a to určitě nikdy není na škodu (aspoň se chlapi začnou víc snažit, že?). Ze začátku jsem čekal jen "obyčejný" ponorkový film, ale když se začala rozehrávat hra o osud celého světa (a tenkrát vše viselo opravdu na drátku), chvilkama jsem zapomínal i dýchat. K atmosféře určitě dopomáhá výborný herecký výkon Harrisona Forda i Liama Neeseona.. ()

_DAVE_

Velmi dobre ponorkove drama ktere se obeslo bez valceni a vystacilo si pouze z pomerne prekerni zavadou na plavidle... ()

kurcatovium

Velmi dobrý film plný emocí. Líblo se mi i herecké obsazení, avšak Fordovo hraní se mi (jako již tradičně) nelíbilo. Zajímavá sonda do tehdejší mentality... ()

ywo666

Drsný film aj bez fizyckého násilia. Atmosféra ponorky je dobrá. Scén spojené s rádioaktivitou majú vľkú silu. Neeson a Ford sa pretekajú, kto bude hrať lepšie. Jediná škoda, že takéto filmy nejak extra nemusím. Dávam 4*, lebo oceňujem všadeprítomnú kvalitu, ale nebol to práve môj šálok kávy. ()

Beatle

Bylo to zajímavé, sem tam zábavné, občas až příliš ruské (v americkém slova smyslu). Dala bych tomu i 4*, ale zabil to ten konec s proslovy, který až příliš tlačil na emocionální stránku diváka. Občas se scénáristé moc snažili přesvědčit o tom, že Vostrikov je záporná postava, a Polenin nakonec spasí všechny. No...jsem ráda, že jsem zůstala na Vostrikově straně a proto mě konec ani nějak nepřekvapil. Tento film není vyloženě "nic proti ničemu", ale ty proslovy v posledních 15 minutách si doopravdy mohli odpustit. ()

cross

Od chvíle nehody reaktoru se film stává vynikající podívanou na reálné nebezpečí atomové energie. Do té doby se však táhne v příliš pozvolném tempu a nepřináší naprosto nic nového.Je strašné, že někdo takové příběhy skutečně zažil a tento film je tím nejmenším, čím osvěžit lidstvu pamětˇ. ()

Blackberry

Výborné spracovanie skutočnej udalosti, ktorá sa vďaka obetavým ruským členom posádky nezapísala do histórie červenými písmenami. Tomuto filmu niet veľmi čo vyčítať. Herecké obsadenie hlavných hrdinov je impozantné, horšie je to už s ďalšími hereckými postavami, kde by sa žiadalo viac využiť pravé ruské tváre a charaktery. Nakoľko je Harrison Ford môj obľúbený herec a toto je jedno z jeho vrcholných diel, veľmi rozmýšľam nad plným počtom bodov, ale nakoniec len kvôli absencii "rusov" dávam 4. ()

Ravi

Možná díky koprodukci jsme svědky americké filmové profesionality bez všudypřítomného patosu, bez křečovitých hrdinských scén, které tu přicházejí naopak samy, nenásilně vyplývajíce z děje. Vynikající obsazení, hudba i kamera. Starost může divákovi dělat jen pár nepravděpodobných charakterových přerodů a klaustrofobijní atmosféra (ale co čekat od filmu o ponorce). K. Bigelow uplatnila svůj režijní styl naplno se všemi monotónostmi postav vláčených situacemi a ne dialogy. U někoho matoucí, u někoho směrodatné (U "Hurt Lockera" evidentnější). Celkově vzato zasloužených 85% = 4/5 z mého pohledu ()

Roseinka

Překvapivě velmi zajímavý a chytlavý film. Dusno v ponorce by se dalo krájet, strach o život je viditelný všude. Ani nevím, jestli členové posádky byly v ponorce dobrovolně, ale dokážu si živě představit, jak strašné to muselo být. Možná bych radši taky skočila do vln. Od opravy reaktoru jsem byla opravdu smutná a znechucená. Kapitána v podání Forda jsem tam nedokázala ani na konci vnímat dostatečně pozitivně, ale Liam byl jedno obrovské charisma. I mladíci vybraní jako členové posádky zahráli své role přesvědčivě. Film se mi dost líbil. Jen by mě zajímala reakce Rusů, když to Američani natočili. ()

V.Silver

Byl jsem příjemně překvapen - filmy z ponorek je již zažitý subžánr "válečných" filmů a musím říct, že od K-19 jsem toho nečekal moc, a proto mě příjemně překvapilo, jak pěkně napsaný, zahraný a zrežírovaný tento snímek byl. Sice se dle mého názoru na sovětskou ponorku nehodí patos amerického patriotismu, ale z nějakého zvláštního důvodu to fungovalo, a ačkoli to několikrát vypadalo na konec á la Hon na Rudý říjen, konec byl pro mě víc než milým překvapením. Pokud bych to měl shrnout do jedné věty: už kvůli nasranému výrazu Harrisona Forda má cenu se na to podívat :) 75% ()

vyfuk

I když příběh se pořád točí dokola a celkově to vypadá úděsně... tak není. K-19 je dle mého názoru perfektní film s tím, že mě dokázal udržet se na něj celou dobu dívat aniž bych si chtěl vydloubnout oči. Filmový výkon jak v rámci příběhu, tak i nakonec v rámci hereckých výkonů je dle mého názoru nedosažitelný. Na tom filmu v podstatě nebylo nic co by se mi nelíbilo. Sice nesympatizuji ani s Ruskem a v dnešní době ani s Amerikou, ale když koukám na film... nemusí se snad hned všechno točit kolem politiky. ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)