V roce 1961 rozmísťují Američané atomové ponorky na dostřel od Leningradu a Moskvy. SSSR také vysílá na moře k pobřeží mezi New York a Washington svou chloubu – novou jadernou ponorku s názvem K–19. Admirál Bralyeer a maršál Zelentstov si totiž myslí, že Američany před zničením SSSR může zastavit jen vědomí, že odveta bude stejná. Tím vědomím má být právě K–19, ale stane se jím, teprve když špionážní letouny nahlásí Kennedymu, že ji Sověti mají a že je plně funkční! Ti se snaží vše stihnout ještě před koncem měsíce, protože to slíbili soudruhu Chruščovovi, a tak vysílají ponorku ke zkušebním testům na moře předčasně, i když je jasné, že není ještě plně vybavena a připravena k plnění svého úkolu... Operace „Polární kruh“ přitom nemá být pouhým cvičením, ale má v celém rozsahu prezentovat sílu SSSR, ukázat jeho moc a potvrdit rovnováhu obou velmocí, které už tak disponují takovým arzenálem jaderných zbraní, že by mohli svět zničit několikanásobně. S předčasným zařazením ponorky do demonstrativního testování však nesouhlasí její kapitán Michail Polenin. Je si totiž moc dobře vědom nebezpečí, které pro posádku představuje nekompletní a nevyzkoušené plavidlo s náloží jaderných raket na palubě. Protože klade svou loď a posádku před zájmy strany, její představitelé rozhodnou o výměně velení. Novým kapitánem se stává Alexej Vostrikov, kterému stávající kapitán bude podléhat... Posádce se to nelíbí – a nejen proto, že je všeobecné známo, že tento důstojník své výložky získal svatbou s dámou z nejvyšších partajních kruhů. Také jeho arogantní, striktní a nesmlouvavé jednání mu na popularitě nepřidává. Hned při nástupu vymění jednoho z největších odborníků na obsluhu reaktoru v posádce, poručíka Jashina, a nahradí jej Vadimem Račejkem, nejlepším studentem Akademie nukleární vědy, který však nikdy nepracoval na lodi a nemá žádné zkušenosti… Při slavnostním křtu lodi se láhev šampaňského o její příď nerozbije, což posádka vnímá negativně; jako prokletí lodi. I tak jí mezi sebou říkají „Stroj na smrt“, protože už při svařování nádrží přišlo o život pět mužů a další čtyři při konstrukčních pracích. Záhy k nim přibude ještě doktor, který při nakládání zásob zjistí, že dostal špatné léky, a při pokusu o zastavení již odjíždějícího zásobovacího auta také přijde o život. Je narychlo nahrazen, na loď přichází lékař sloužící na základně Genadij Savraj, který trpí mořskou nemocí a také nemá zkušenosti potřebné k lékařské péči na atomové ponorce. Přes všechny nedostatky loď zvedá kotvy a vyráží na moře... Počátek plavby provází z rozkazu nového kapitána spousta simulací a cvičných poplachů a zkoušek, jako by chtěl dohnat vše, co už mělo být dávno hotové. Posádku tím ale vyčerpává a vystavuje zbytečnému nebezpečí. Polenin mu to vytkne, ale Vostrikov je umanutý a neoblomný. I přesto, že při jedné ze simulací – cvičného odpálení torpéda – dojde k ošklivému zranění dalších dvou mužů z posádky. Hned druhý den nařídí nový kapitán zkušební ponor lodi do 350 metrů, což je nad technické možnosti ponorky. Následně nařídí rychlé vynoření i přes kvanta ledu kolem, čímž opět zbytečně ohrozí životy svých lidí a riskuje zničení lodi. Polenin je velmi rozčílený a křičí na Vostrikova, že tentokrát měl sice ještě štěstí, ale že doufá, že až ho opustí, bude on už na jiné lodi. Vostrikov se však obhajuje tím, že přivedl ponorku na hranici možností proto, aby udělal z posádky sehraný tým. Následujícího dne toho využije k zadání dalšího úkolu – mají vypustit zkušební střelu... (TV Prima)

rakovnik

Solidní drama s příjemnou zápletkou, které přes svou délku celkem slušně ubíhá. Velkým plusem je ústřední dvojice hlavních postav, ztvárněných velikány Fordem a Neesonem. Ale i mladí herci se projevují uspokojivě. Pohled do dob nedávno minulých je vzrušující, pohnutky hrdinů té doby jsou nám ale už naštěstí vzdálené. Nevím, k čemu sloužila dohra na hřbitově, nejspíš si to paní režisérka nemohla jako žena odpustit. ()

Martin741

K 19 stroj na smrt je vyborny film o udalostiach na sovietskej jadrovej ponorke z roku 1961. Vyborna je pani reziserka Kathryn Bigelow, a rovnako vyborny je aj herec Ford, ostatni uz nestacia uvedenej skvelej dvojici. Najviac sa mi pacila scena opravy reaktoru a nuda rozhodne nehrozila. 89 % ()

Garson

Harrison Ford v životní roli sovětského kapitána nukleární ponorky,kterou ještě před vyplutím postihlo mnoho potíží a když se ani na oslavu před vyplutím nerozbije šampaňské o trup ponorky a doktora přejede náklaďák začne posádka tušit že to nebude obyčejná plavba.Každou katastrofu předchází nějaké znamení jak se vysvětluje ve filmu Nezvratný osud a já s tím naprosto souhlasím a kdo to přehlíží tak je pak ještě víc překvapený.Harrison Ford se tu chová k posádce velmi tvrdě a vyžaduje disciplínu a také zkouší maximální možnosti ponorky a cvičné poplachy tu jsou na denním pořádku.Když se jednou rozezní alarm jaderného reaktoru stane se situace velmi vážnou.Harrison Ford má po boku rivala v podobě bývalého kapitána ponorky Liama Neesona,který i když s ním v mnoha věcech nesouhlasí tak když dojde ke vzpouře potlačí jí a zůstává loajální k současnému veliteli ponorky.Kapitán nařídí jako cíl ochladit reaktor a zastavit jeho zahřívání.Vytvoří se tři skupiny a po pár minutách se střídají v opravě.Nemají radiační obleky takže několik minut stačí aby jim to zničilo DNA a kdo vyjde ven tak to má stejně spočítané jako hasiči z Černobylu o 25 let později.Posádce se po druhé opravě podaří přehřívání zastavit,ale radiace je dost velká a kapitán nařídí přesun na jinou ponorku a vrátí se všichni přeživší do vlasti.Musím vyzdvihnout odvahu posádky při opravě reaktoru,protože nešlo o žádnou maličkost,ale vlastně zabránili nukleární světové katastrofě.Kapitán byl nakonec souzen a zproštěn obvinění,ale jeho osud mi trochu připomíná osud kapitána McVaye z křižníku Indianapolis,který měl díky katastrofě také po aktivní kariéře. ()

kaposlav

Na to, že film točili Američania o Sovietoch, tak som čakal, že si budú na nich honiť ego, ale našťastie sa dosť krotili. Samozrejme, že keby sa jedná o americkú historickú udalosť, tak by to trošku ináč poňali, ale aj tak je to dobré. Váhal som medzi 3*-4*, ale je to bližšie k tým 3*. ()

Figu

Historickej rest mám za sebou a musím se přiznat i já, že jsem neměl zdání o čem, že to bude. Teda krom ponorky. Čekal jsem bitvu, čekal jsem druhej Krvavej příliv... Ono nic. Jenže! To co se odehrává v ponorce během dvou hodin filmu, kdy svojí velkou hru rozehrává Liam s Harrisonem, to je nádhera! Dva výtečný výkony, bez kterých by film jednoznačně nebyl zabalenej v červených číslech. A taky jsem samozřejmě rád, že jsem se něco málo dozvěděl z historie a ponorce K-19. Za celou posádku čtyři jak vyšitý! 70% ()

Petoss1

Jeden z mála ponorkových filmov ktoré sú fakt pozerateľné( Ponorka, U-571), atmosféra atómová a ešte herci svetovej extratriedy.Škoda že si Ford a Neeson nemohli zahrať spolu vo Star Wars. 85% ()

bourec

Znovu viděno po několika letech,a už začínám chápat,proč mám tolik filmů originálů.Je mezi tim i spousta takhle nudnejch filmů,jako je tenhle od Kateřiny,a protože je to i obsazený tak skvělejma hercema.Po pravdě,ten film prostě nemá žádnej příběh,zápletku a pointu.je to o hovně.50%. ()

starbrejkr

Strhující drama z dob té nejstudenější války řadím určitě k nejlepším "ponorkovým" filmům, jaké jsem zatím viděl, určitě někam na úroveň Honu na ponorku. Je tu sice méně akce, ale vše dohání silný příběh, během kterého se dočkáme jak tragických, tak i překvapivých momentů (hlavně co se týče "vzpoury"). Silnými zbraněmi snímku je i hlavní duo, těžko říct jestli je lepší Ford nebo Neeson, nejvíc se mi líbilo, že ani jedna postava není oproti prvním nastíněním jednoznačná. Trošku mi vrtá hlavou, proč byh film takovým propadákem....možná ta absence větší akce, možná to není film tak úplně pro kina. Ve mně rozhodně zanechal silný dojem. Škoda snad jen až moc patetického závěru nad hroby, i když alespo%n jsme ohli ocenit výbornou maskérskou práci. ()

Džef!

příjemné odreagování... i když se to odehrává jen v ponorce je na co koukat... škoda, že sem to neviděl v angličtině, protože bych rád věděl jestli tam jsou slyšet ruské přízvuky... :-) ()

C0r0ner

Klaustrofobické filmy z ponorek mám velmi rád a musím říct, že jsou většinou velmi dobrou zábavou. K-19 není výjimkou a Kathryn Bigelow ukázala, že má koule (hm) a i díky dvojici Ford/Neeson natočila velmi slušné podmořské drama, kde námořníkům budete držet palce i když jsou to komouši. 85% ()

Phos4rus

Je to podobne nekolika ponorkovym filmum najednou,ale jak se to da ozivit, kdyz se vsehcno odehrava v ponorce, ze:-) Vyborne natocenej film o nevybornych pracovnich vysledcich ruskych inzenyru a vyborne a velmi odvazne praci techniku:) ()

Juto

Napriek vzrušujúcim momentom je film príliš dlhý. Mohlo to byť o niečo kratšie a šľapalo by to viac. Ale bavilo ma to. 7/10 ()

mortak

Škoda, že je to celé tak konvenčně natočené. Scény v reaktoru jsou nervy drásající a každý si musí položit otázku, jak by se zachoval on. Bohužel je předchází neuvěřitelně dlouhá expozice (polovina filmu!), která by potřebovala prostříhat. Totiž aby každý divák pochopil, musí se ukázat činnost politruků (scéna s filmovým týdeníkem), aby pak bylo jasné, proč kapitán nechce pomoc Američanů, jeden z hrdinů se musí pateticky loučit se svou milou, i když by stačilo krátce v rozhovoru ukázat její fotku (se kterou se v závěru pracuje). Bigelow by měla více důvěřovat divákovi, že to není úplný blbec. A k tomu ještě ten patetický závěr... Film za tři, ale to téma je strašně silné. ()

dr.fish

Způsob, jakým se Američané snaží zachytit ruskou duši a smysl pro povinnost občas budí shovívavý úsměv. Zejména ta část před vyplutím je dost nevěrohodná, ale to americký divák vlastně nemůže tušit. Naopak drama posádky je natočené docela dobře a patetický závěr jen potvrzuje kdo je producentem snímku. Jediné oko nezůstane suché. V každém případě je to slušný biják. I když z tohoto ranku raději U-571. 75% ()

SeanLSD

Pomalejší tón rozprávania než je zvykom v ponorkových filmoch, kde býva dejisko dosť často iba efektnou kulisou pre akčný dej plný zvratov, bublajúceho napätia, vriacich vzťahov a neodvratne sa stupňujúceho šialenstva. Posolstvo sa v nich síce vydolovať dá, ale prednosťou tohto filmu je, že si pôsobivú akčnosť odpustil a zameral sa ani nie tak na postavy hrdinov ( a aspoň raz sa to dá tvrdiť skutočne a doslova ) ako všeobecne na ľudský aspekt. Herci síce odviedli iba štandardný výkon, čo som nečakal, ale možno to bolo prínosom - o to silnejšie potom pôsobí osud posádky ako celku. Realizmus snímky podporuje tentokrát aj Klaus Badelt, ktorý v tom istom roku dokázal, že vie stvoriť mimoriadne melodické a nosné motívy, no tu sa znovu nádherne prspôsobil a jeho hudba je nanajvýš vhodná - bez pompéznosti, ktorá by rušila. Vrcholom diela sú samozrejme scény s reaktorom . . drásavo silné - až priveľmi - a vzhľadom k závažnosti témy je nasledujúce napätie, hrdinstvo jednoduchých námorníkov a rozčarovanie z ľudských dejín, rovnako ako absurdita pohnútok a špinavé zámery politiky mocných úplne jasné, zrejmé a pochopiteľné - jedny sa nám zhnusia, druhých nemôžeme neobdivovať a nesúcitiť s nimi. Predsa len je to iný pocit, keď sledujeme fiktívny príbeh, čo aj ako závažné otázky by riešil. Sčasti to aj chcelo odvahu, pustiť sa do tejto témy a možno bolo najväčším šťastím pre tento film, že réžiu dostala Kathryn Bigelowová, pretože neviem - stále sa mi akosi zdalo, že v tej citlivosti a umiernenosti cítiť ženskú ruku. A to je dobre . . ()

Mylouch

Ford jako vlídný táta ponorkové posádky - nepravděpodobné vztahy v sovětském loďstvu podtrhávají nohy dramatickým možnostem filmu, který je tak hlavně inspirací pro další zájem o málo známou kapitolu Studené války. ()

bk81

Z ponorkovych filmu mam nejradeji Ponorku a Hon na ponorku. Tahle slibovala velky zazitek diky hereckemu obsazeni, ale spis to byla jen takova jednohubka, na kterou se dalo divat, ale nijak vyrazne me to neoslovilo. Kazdopadne Krvavy priliv me nebavil skoro vubec. ()

StanislachKo

Wow, tá ženská ma neprestane prekvapovať! Popravde som sa k tomuto dostal s až analfabetickou (ne)znalosťou tvorcov, deja, či samotného historického základu. Keď som však s napätím dohrýzal všetky perové vrchnkáky a utrel pomyseľné patriotické slzy, musím prehlásiť, že toto je fakt VEĽKÝ film, kde o ponorku ide iba spolovice. Druhá je venovaná práve tým veciam, čo sa v takto ladených snímkoch často stáva terčom posmechu. A teda odhodlanie, vzájomný rešpekt, či (a teraz budem odvážny!) obeta. ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)