Den mrtvých

• Austrálie

• Kanada

Horor / Sci-Fi

USA, 1985, 102 min

Natocilo se to dva roky po mem narozeni. kdyz jsem se na to dival, nevedel jsem o co jde. Kamera se mi zdala cista, ale postavy mi pripadali jak ze stareho filmu. Hodne mi to pripominalo volne pokracovani 28 dni pote, ci Zemi mrtvych. Pak jsem ale zjistil ze jde o film 22 let starej, zrenomovanej a tak mi to docvaklo. Takze popravde za dve, ale na to stari a bez pocitacovych efektu za tri. Vetsina deje se odehravala v podzemi, az jsem z toho malem dostal klaustrofobii.(3.8.2007)

Filmu vládnou nesympatičtí herci, ale závěrečná old school řežba dokáže vyvážit do té doby můj rozpačitý dojem. Několikrát jsem si u filmu vzpomněl jak je dobře že vnikly hodně povedené remaky Romerovy tvorby (Úsvit mrtvých, Crazies, Noc oživlých mrtvol). Romerovi rozhodně neberu průkopnický zombie odkaz, jen mě prozatím ještě žádným filmem nějak neuchvátil. Tuším že na vině bude hodně i výběr herců.(30.3.2012)

• POMO

80 minút sledujeme, ako sá skupinka vedcov a skupinka vojakov v podzemnom úkryte hádajú, kto im velí a či má vedecký výskum zombíkov, obývajúcich zemský povrch, zmysel. Posledných 20 minút sú tí menej sympatickí z nich zombíkmi roztrhaní. Béčkoví herci, béčkové dialógy. Vlastne nie dialógy, ale krik - neustály krik. Georgi! Preboha, čo si to splodil?! Miera brutality poteší, ale samotní zombíci nesiahajú tým Fulciho ani po kotníky. A po tých 80 minútach konverzačného utrpenia prichádza veľmi chabá odmena. Jediná vec na tomto filme je pozitívna - herecký výkon človeka, skrývajúceho sa pod maskou väzneného zombíka. Keby si každý na pľaci odviedol svoju prácu s toľkou vášňou ako on, mohlo to celé dopadnúť oveľa lepšie.(18.4.2003)

Moje první setkání s Romerem. Zombies získaly vládu nad světem. Zbytky lidstva přežívají v izolovaných opevněních. Film se soustředí na jednu takovou skupinu přeživších. Několik vojáků a vědeckých pracovníků se ukrývá před přesilou nemrtvých v podzemních laboratořích. Dr. Logan zde dělá pokusy na chycených zombících. Je posedlý myšlenkou zcivilnění nemrtvých a částečně se mu to daří u zombíka Buba. To se však nelíbí vojákům a situace na základně se začne čím dál více vyostřovat. Po většinu filmu sledujeme neradostný život obyvatel podzemí, kteří mají rozdílný pohled na výzkum a jak svou situaci řešit. Atmosféra houstne a je jen otázkou času, kdy lidský faktor selže, hladoví zombíci se dostanou dovnitř a začne ten pravý splatter mazec. Na ten nás Romero nechá čekat poměrně dlouho. Někoho to otráví, ale mě to moc nevadilo. Život v laboratořích je zajímavý, postavy a jejich konflikty uvěřitelné. Nejvíce zajímavý je však převychovaný zombák Bub. Jeho herecký part je parádní. Gore scény ke konci filmu jsou nechutné a detailní, přesně tak, jak mají u zombie horrrorů být. Ale ten konec, Boha jeho! To si Romero mohl odpustit. Day of the Dead je hodně slušný představitel žánru, který však trochu doplácí na roztahanost a menší dávku ingrediencí, které většina horrorových fandů od zombie filmu vyžaduje. 7/10(1.10.2005)

Komediální horor s tématem, kde se všichni lidé snaží dostat od zombíků, a kde je hlavní náplní jedna osoba, od které se dozvíme, že se jí to vše jen zdálo, to už tu bylo několikrát, avšak v žádném jiném hororu jsem neviděl tak perfektně odvedenou práci animátorů a maskérů, kam se dnešní horory se zombíky se současnými efekty hrabou na tenhle film, ale i přesto je toto jen bezmozková komedie plná krve a střev, která je vhodná opravdu jen na zabití času.(7.10.2009)

• - George A. Romero se ve filmu objeví při závěrečné zombie hostině, kde hraje nemrtvého, tlačícího vozík. (Mr.Hudson)

• - Novinové titulky – v pátek 9. 7. 1984 – hlásají: Mrtví chodí, Místo pobytu prezidenta neznámé, Viceprezident vyhlašuje stav nouze, CIA nemá vysvětlení, Národní garda přemožena, Guvernér vybízí prezidenta, aby doma zachoval klid, Zásobování potravinami se zmenšuje, Člověk kouše člověka, Rozhodnutí v případu křivé výpovědi, Rezervy povolány do akce, 3 zranění na místě nehody. (topesto)

• - Facka, kterou dostal Miguel (Anthony Dileo Jr.) na zklidnění, byla skutečná, aby záběr vypadal realističtěji. (topesto)