Den mrtvých

• slovenský

Deň mŕtvych

Horor / Sci-Fi

USA, 1985, 102 min

Další zombie podívaná od Georga A. Romera a podle mého jedna z nejlepších. Brutální scény, zneklidňující hudba a poslední půl hodinovka, která se rozjede k nezastavení a divák si v té chvíli "finiš" nepřeje. Já osobně bych byl radši kdyby se ta závěrečná podívaná rozjela dříve. Nebýt trošku slabší první poloviny, i když měla silnější momenty, tak bych šel do plného počtu .. 7/10 = 77%(15.7.2013)

• Subjektiv

Nesdílím většinový názor, že by z Romerovy zombie trilogie byl tento film nejslabší. Je v něm sice několik postav , které jednají méně věrohodně (Rhodes, Frankenstein), než jsem byl u něj zvyklý, na druhou stranu jsem pociťoval mnohem větší napětí, než u předchozích dvou filmů. Nebýt trapných a zbytečných gore scén v závěru, klidně bych udělil i ***. S nimi silné **.(29.1.2009)

Ten film je skvělej. Velmi napínavé, postavy luxusní a prostředí zajímavé... ukazuje že oživlé mrtvoli jde naučit civilizovanému chováni. Hlavní postava Captain Rhodes je geniálni z jeho hlášek jsem měl záchvaty fakt skvělý. Ale i ostatní Dr. Logan alias Frankestein, Steel a Rickles a hodnej zombík Bub měl taky vyborné scénky. Celé je to skvělé film jsem viděl snad 1000krát a mužu na to koukat furt dokola! Nevím proč je to hodnocení tak nízke je to skvělej film a zaslouží si větší respect když je to klasika...(19.6.2010)

Filmu vládnou nesympatičtí herci, ale závěrečná old school řežba dokáže vyvážit do té doby můj rozpačitý dojem. Několikrát jsem si u filmu vzpomněl jak je dobře že vnikly hodně povedené remaky Romerovy tvorby (Úsvit mrtvých, Crazies, Noc oživlých mrtvol). Romerovi rozhodně neberu průkopnický zombie odkaz, jen mě prozatím ještě žádným filmem nějak neuchvátil. Tuším že na vině bude hodně i výběr herců.(30.3.2012)

Jsem téměř nedotčena tímto milým subžánrem a nemám tudíž s čím srovnávat, nemám nic objevného do pranice, ale jelikož se jedná o jeden z mých nejzásadnějších filmových zážitků (alespoň poslední doby), nějakou tu dojmologii si neodpustím. Tak tedy: proč zásadní zážitek? Nemám ve zvyku se u horrorů bát. Mám je rozdělené na mrazivé - snoubící se s thrillerem, sci-fi apod. - a čistě zábavné. U Dne mrtvých jsem se teda taky nebála. Spíš jsem cítila dost hnusnou úzkost. Podobně se mi nedávno vedlo při sledování Zrůd (vím, jde o zcela jiný soudek, ale můj stav se skutečně podobal). Den mrtvých se sice na začátku skrz několik parádních lekaček tvářil docela sympaticky, ale pak jsem byla zaskočena tou zmíněnou úzkostí, psychickou i fyzickou. Horrory bývají tělesné, tenhle opravdu bolí. Když jsem během sledování filmu střídavě konejšila svou malou dušičku a rozzlobený žaludek, nezdálo se, jak mi bude brzy dobře. Snad jsem byla zocelena, snad je závěr až příliš vysvobozující, nevím... Zdejším horrorovým expertům dost věřím, ale s tou inteligencí tohoto filmu bych to tak nepřeháněla. Ale zároveň bych ji ani nečekala, takže v pohodě. Efekty a intenzita prožitku jsou obdivuhodné. Druh toho prožitku je věc jiná, při hodnocení k ní raději nepřihlížím. ...Dodateček: V noci ze 3. na 4. září 2009 jsem Day of the Dead viděla potřetí a konečně i já vím, že mu patří nejvyšší hodnocení.(25.8.2007)

• - Režisér Romero původně plánoval, že všechny zombie zahynou při obrovské explozi chemikálií v laboratoři, přičemž jeden z lidí mezitím zahyne, ale už se nevrátí zpět jako zombie, což dá ostatním naději. (Mr.Hudson)

• - Dr. Logan (Richard Liberty) oznamuje, že poměr nemrtvých k živým je asi 400 000:1. To znamená, že v tehdejších Spojených státech amerických připadalo na skoro 238 miliónů zombie jen 595 lidí. (Zdroj: demographia.com) (Geriel)

• - V jedné scéně doktor Logan (Richard Liberty) ukazuje zombie zbavenou všech vnitřností, která měla jen mozek a míchu. Přesto však dýchala. (D3NJI)