Noc oživlých mrtvol

• Česko Noc živých mrtvýc (více)

Do kin míří další naprostá klasika jménem Noc oživlých mrtvol. Tenhle film se stal přelomovým a ovlivnil celý další vývoj hororového žánru. Příkladem budiž pojem zombie, jehož celosvětové vnímání se změnilo právě až s Nocí oživlých mrtvol. Do té doby to byl člověk při rituálu Voodoo, pak už nemrtvý dychtící po lidském masu. Příběh sleduje osudy sedmi lidí, kteří najdou útočiště před živými mrtvými na opuštěné farmě. Pak se situace ale zvrtne a přeživší se pustí do sebe vzájemně. Film je i na dnešní dobu hodně syrový a správně nekompromisně děsivý, takže v porovnání s ním vypadají moderní horory trochu pohádkově. (Pannonia Ent.)

..Lucas..

Kultovní horor, který jsem viděl až teď poprvé. Těšil jsem se, ale bohužel jsem byl zklamaný. Nevadí mi ani to, že je film tak starý a dokážu ocenit, že vlastně začal zombie éru, ale co mi vadí, je chování některých postav, které mě někdy až příliš iritovaly. Pro mě tři hvězdičky s odřenýma ušima, a to i díky nečekanému závěru. ()

stration

Romero je otec všech zombíků a jejich klonů. Je s podivem, že až na výjímky se už čtyřicet let drží stejného tématu a pořád je ve formě. toto byl ale začátek, a tak mu vzdejme hold! ()

Rosalinda

Hmmm, hmmm, hmmm...!!! Tak v rámci žánru je to až skoro bezkonkurenční film. Vše do sebe zapadá, skvěle natočený, nepřetažený, herci/neherci opravdu dobří... Všechno toto vnímám, vidím, uznávám a také proto dávám celkem vysoké hodnocení. Jinak ale můj šálek filmového čaje to zkrátka není a nikdy nebude. Asi nemám v hlavě ten správný kolík a nějaké napětí? Na mě to vůbec nepůsobí, zkrátka nic. Je to tak odtržené od reality, že zkrátka... nic. V tomto případě však musím říct, že jsem zhlédla film celý, aniž bych chtěla co nejrychleji od něho zdrhnout a že jsem se ani nesmála, což se mi tedy bohužel při mysteriózních filmech a hororech děje. Takže u mě dobrý. ()

Stanislav_H

Žádné zbytečnosti. Po veškerý čas jen to, co si přesně představuju pod pojmem Příkladný zombie horror. Daleko intenzivnější účinek než u podobných filmů současné a nedávné produkce. ()

Dexter1

Začiatok veľmi úspešnej a kultovej Dead Sagy. Romerov prvý film a stal sa z toho jeden z najkontroverznejších filmov svojej doby. Film je na undergroundový žáner spravený výborne. Zaviedli sa tam mnohé žánrové pravidlá, ktoré vlastne fungujú dodnes v tej podobe akú sme mali možnosť vidieť tu, resp. len s veľmi malými zmenami(napr. zombie joggers). Každopádne tento film patrí do zlatého fondu svetového hororu. ()

Trevor

Svojho času prelomový horor, čo sa týka hereckého obsadenia (dominantnou postavou je černoch) zobrazenia násilia v oveľa väčšej miere ako bolo dovtedy zvykom a záverom, tiež neštandartným na svoju dobu a v podstate výnimočne sa vyskytujúcom aj teraz. Ak chcete vedieť, čím je koniec zvláštny tak si ho pozrite alebo nájdite iný komentár. Aj po rokoch to má skvelú atmosféru(rastúce napätie a gradujúca atmosféra rozhovormi postáv mi pripomenula 12 rozhnevaných mužov) , ktorej pridajú "živé vstupy" televíznych staníc a ak vezmeme do úvahy, že to bol nielen režisérsky debut ale pre väčšinu postáv aj herecký tak treba povedať, že sa jedná o debut unikátny.85% ()

fmash

Zhlédnutí Noci oživlých mrtvol mi přineslo dvě překvapení. Jednak jsem čekal morbidní taškařici, zatímco se mi dostalo navýsost inteligentního příběhu v opravdu slušivém černobílém kabátku. Druhak mě zaskočilo, jak chladný na mě film udělal dojem. Nejen že jsem se nikterak nebál, ale snad podivná rozvláčnost a přehrávání herců (ano, četl jsem kdesi, že se má jednat částečně také o poctu němému filmu) způsobily, že jsem se vůbec necítil součástí děje. Uvidíme někdy napodruhé, které patrně nastane, protože výtvarná stránka mě naopak oslovila silně.                Technická poznámka: dabing na DVD, jež vlastním (viz plakát filmu), byl anglický a český, ovšem bez titulků. Český dabing se zpočátku zdál uspokojivý, jaké ale bylo mé překvapení při přepnutí zvuku zhruba uprostřed filmu — oproti originálu dabing postrádá takřka veškerou dramatičnost projevu postav, chybí zvuky pozadí a dokonce místy i hudba! ()

GILLWANDER

Musím sa priznať, že má tento čiernobiely snímok do rozpačitej polovici veľmi neoslovil, keďže sa neustále iba medzi sebou protagonisti hašterili, no druhá už lepšia polovica, kde sa už napätie stupňovalo mi prvú horkú polovicu z hlavy vymazala. Mŕtvy a zároveň živý boli very slowly takže to vyzeralo o vlások desivejšie keby boli rýchlejší bolo by to asi neprirodzené?! Asi áno. Vždy sa zľaknete niečoho, čo sa k vám približuje s úmyslom vás zabiť a ešte k tomu slimačím krokom viac než toho čo by na vás zjapal a bežal ako zmyslu zbavený. Takto si aspoň môžete užiť dobu, za ktorú k vám zombie dofrčí a zožere vaše čerstvé mäso. Čo ma trochu hnevá tak to, že tu hlavný hrdina takpovediac nie je. No jedného by sa dalo považovať za princa na bielom koni, no i on dostane čo preto. Takže preto možno nižšie hodnotenie dávam a chcel by som ešte podotknúť, že to napínavé žiaľ začalo byť až ku koncu. Atmosféra bola miestami hustá a niekedy predvídateľná. Celé to občas vyzeralo umelohmotné ale treba brať na vedomie, že sa končia šesťdesiaté roky minulého storočia. Dialógy medzi ukrývajúcími sú plné nenávisti a túžbe niekoho sprovozniť na druhý svet. Niektorí sa správajú nezmyselne a rozmýšľajú bezhlavo. Postupujú ukvapene a tá všetka nezmyselnosť by v reále nemala žiadnu váhu. Kto by sa choval tak dedinský, keď vonku niekto prahne po mojom mäse? A nie jeden ale tlupa nenažrancov, ktorí by si z mojich čriev urobili švihadlo. Takže... Tieto nedostatky a moje osobné postrehy na tento film nedovoľujú dať filmu maximálne hodnotenie! Preto ostávam pri viac než slušných štyroch hviezdičkách! 80% ()

easaque

dneska jsem si vzal na přetřes první pořádný novodobý černobílý (mimochodem existuje i obarvená verze) zombie horor, který jsem zkouknul i s jeho o 21let mladším a barevným bratříčkem. Rozhodně nepopírám, že ve své době to byl průlomový a kultovní film, který svou dobře vybudovanou atmosférou dokázal parádně postrašit milióny lidí. Ale po skoro 50letech působí poněkud omšele, a to nemyslím ani triky či masky - ty jsou dostatečně dobré. Spíš některé scénky a dialogy působí dnes víc úsměvně než bylo zamýšleno. Taky je utahanější a působí minimalisticky, ale příběhu to vůbec neškodí. Remake je dějově hodně podobný, i když v něm samozřejmě změny jsou a podle mě spíš k horšímu. Kvůli nim nebudí takový dojem autentičnosti a zapadá mezi běžný béčkový průměr. Tady si naopak dali práci s pořádnými maskami. Liší se taky závěrem - oba mají něco do sebe, ale přece jen originál nepřekoná a Romerova prvotina jasně vítězí. Nejsem na horory, tak i silnější 3 hvězdičky jsou vlastně výborné ;-) [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

honajz2

Ačkoli to začne rychle a nemá to dvacetiminutový úvod, kde by se jen nudně kecalo, i tak je ten začátek nudný. Naštěstí to netrvá dlouho, postav přibývá a začne to být zajímavé. Hlášení z rádia, televize, všechno to má něco do sebe a funguje to, i postavy se tam zajímavě rozvíjejí, ačkoli jsem čekal, že ta žena ze začátku tam nemá důležitější roli, když jsou všechny postavy, je tam jenom do počtu (a čekal jsem, že to schytá první). Bohužel, když umřou první postavy (a jsou to ty nejsympatičtější - to je záhada), začnou se všichni ostatní chovat jak blbci - jeden se teda jako blb chová už od začátku, ale co. No a pak na to začnou doplácet, je to nuda, přijde konec a ten je na prd. Škoda. Navíc tam jsou nelogičnosti, proč třeba v té televizi je při přímém přenosu den, když má být noc? A to není vše. Ale jako horor se to dá, něco to do sebe má, akorát by to chtělo zlepšit v postavách, nějaké napětí by se taky hodilo. 3* ()

ilemas odpad!

Viděno po x letech znovu a barevně musím přehodnotit . Z dnešního pohledu velmi trapné, nelogické, spíše než horor mě to připadlo jako komedie. Ano, chápu , že v době vzniku to lidem nahánělo strach, ale už tenkrát viděno v černobíle tv na Vidni někdy ve 12 letech jsem měl z toho prču. Děsná trapárna. Už sám název o tom vypovídá. A později veškerá efektivnější zpracování filmů o zoombie mě nikdy nebavila, vždy mě to i přes potoky krve připadalo komické a trapné. ()

/Pablo

"Noc oživlých mrtvol" začíná hezky svižně bez nějakých "příprav" a zbytečných průtahů. Černobílá kamera je fajn, tempo už tak moc ne s ohledem na to, že se děj odehrává takřka na jednom místě. Dokážu si představit, že film mohl být na svou dobu přelomový, ale co si budeme říkat, zub času se na tomto hororu dost projevil. Navíc jsem při sledování měl neustále pocit jakoby se jdnalo o retro film starší o několik desítek let, což ovšem nevidím jako závadu. Pobavil mě dost zvláštní cynický konec v podobě tak trochu "nezaslouženého" skoncování s hlavním hrdinou. ()

Jonash87

Nemám rád ve filmech nelogičnosti, a že jich zrovna tady bylo dost. Ať už to, že autu údajně došel benzín, ale pak s ním opět vyjeli, že chvíli byl venku jasný den a během dvou záběrů tma (navíc v televizi byla den pořád, ačkoliv tam, kde byly hlavní postavy, bylo půlka noci) nebo že v domě poté již nešla elektřina, ale sklep byl přesto velmi slušně osvětlen. Navíc mě neskutečně iritovala blondýnka ztvárněná Judithou O'Dea... Ale míň jak 3 hvězdy této legendě hororového žánru také dát nemůžu. Atmosféra filmu byla dostatečně temná, zombíci se neplazili, ale vcelku rychle se pohybovali a projevovali slušnou dávku inteligenci... A poslední scéna byla originální a absurdní zároveň. Za mě 60 %. ()

Martin741

Night of the Living Dead z roku 1968 a v rezii George A. Romera je zakladny kamen dnes uz velmi popularneho zombie hororov. Vyborna, pomaly hustnuca atmosfera, najma vyborne funguje pocit ohrozenia z toho, co je vonku pre tych, co su uvazneni v dome. K tomu sa pridava par pekne drsnych a krvavych scen. Kult je to aj preto, lebo film je doslova zlatou banou, ktora stoji na centovych zakladoch : stal tusim len 110 000 dolarov a zarobil majland. 100 % ()

Jino

Kultovní Romerův zombie film. No a co, že Zombie nevypadají jako zombie. No a co, že herecké výkony nejsou zrovna nejlepší. No a co, že je to černobílé. Tento film je i přes své nedostatky klasikou ve svém žánru. Černobílá kamera výrazně napomohla Romerovi vykouzlit skvělou klaustrofobickou atmosféru a za to mu děkuji. ()

cariada

Stále se mě chce psát že to docela věrně kopíruje onu verzi z roku 1990 což je samozřejmě blbost ,je to obráceně. Jenže já mám tu novější verzi zažitou víc jelikož jsem jí viděl první. Od začátku mě strašně lezla na nervi ta blondýna ta byla na zabití hned od začátku. Zombi tu sice nejsou dokonalý ,ale byl to začátek éry těhle filmů. ()

MrPierc

Dlouho jsem potichu našlapoval kolem této zombie klasiky, která je vynášená do nebes. Překvapila mě serióznost vyprávění. Příběh není nijak přehnaný a snaží se držet reality. Jeden dům a několik lidí snažící se v něm přežít. Musí spolupracovat a také zkrotit svoje ega. Táhnout za jeden provaz, rozložit síly a snažit se odrážet útoky zombíků. Technická stránka je velmi amatérská, triky masek minimální, ale i tak se podařilo navodit nepříjemnou atmosféru. Herecké výkony nepřesvědčivé a po čase film působí utahaně. Stáří je znát. Osobně mám raději remake, který obsahuje více napětí = Noc oživlých mrtvol (1990) s Tonym Toddem mě vždy dokáže adrenalinově potrápit a v dětství jsem z toho nemohl spát. V tomto případě je pro mě výjimečně originál z roku 1968 horší a dosti nudný. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Zemřel George A. Romero, otec zombie filmů

Zemřel George A. Romero, otec zombie filmů

17.07.2017

Slovo zombie se poprvé objevilo už na začátku 19. století a ve filmech si nemrtví hledali potravu od 30. let. Pořádné slávy se ale dočkali až v roce 1968, když je George A. Romero představil v… (více)

Romero zpátky ke kořenům

Romero zpátky ke kořenům

25.08.2006

Král zombie hororu George A. Romero, jehož dílo žánr ve všech směrech definuje, pracuje na novém filmu. Fanoušky shnilých sympaťáků zbožňovaný režisér natočí další kapitolu slavné série s názvem… (více)

Ďalší zombie remake

Ďalší zombie remake