Energická lékařka Alice Váňová nastoupí jako závodní lékařka šachty Mír. Na radu svého bývalého kolegy doktora Kaleše se pustí do výzkumu, jehož cílem je prevence silikózy pomocí takzvané kalciové bariéry, což v praxi znamená pravidelné pití mléka. Jenže přinuťte horníky, aby veřejně pili mléko. Na první pohled nepřekonatelný problém. Ale nic není nemožné, a tak to prostě partička sedmi horníků, přezdívaná parta hic, dostane příkazem. Jenže i přes stranicky zdůvodněnou přednášku o prospěšnosti celé akce havíři statečně odolávají naléhání, aby se experimentu zúčastnili. Předseda ROH Janeček se nakonec rozhodne, že zvítězí všemi prostředky. S milými rebely se proto pustí do psychologické války... (oficiální text distributora)

honajz

Socialistická komedie, kterou drží nad vodou hromada známých českých herců, díky nimž nakonec jde o příjemnou podívanou. Ostravské doly, to nejsou jen horníci, ale i zdravotní středisko. Sem na čas nastoupí nová doktorka, která začne s novinkou - tzv. kalciovou bariérou. Každý horník by měl denně vypít minimálně půl litru mléka. Jenže u chlapů s podobným přístupem narazí, přijde jim dětinské pít mléko, navíc a hlavně takto veřejně. Místní referent se snaží ze všech svých sil vyjít doktorce vstříc a drsné muže k pití mléka přinutit - nejprve skoro násilím, posléze zákulisními triky, kdy působí na manželky, sliby, a dokonce kulturním programem, na nějž přijede samotný Karel Gott. Právě herecké obsazení a evidentní nadsázka skoro v každé scéně dělají z tohoto jinak socialistického snímku koukatelnou záležitost - Vladimír Menšík, Josef Dvořák, Petr Nárožný, Jiří Krampol, Václav Babka, Jan Skopeček, Josef Kemr, Ivan Vyskočil... A samozřejmě ústřední píseň Já rád si dám sklenici mléka, to je hitovka dodnes. Disk načíná protipirát a jedna reklama, v bonusech se nacházejí filmografie, fotogalerie (1:47 - některé i z natáčení) a rozhovory. Asi nejzajímavější je s režisérem filmu Hynkem Bočanem (7:36), kdy se dozvíme, proč musel tento film vzít, jak jim škrtali různé vtipy a humorné situace ze scénáře, jak politbyro mluvilo do obsazení (Regina Rázlová byla dcerou bývalého předsedy vlády a pozdějšího ministra Stanislava Rázla) a jak přemlouval herce, aby do filmu šli. Vzpomene i velikost Josefa Kemra, s nímž počítal do jedné z hlavních rolí, ale komunisté byli proti a nabídli mu jen pidiroličku a mysleli si, že Josef Kemr ji odmítne. Ale pro něho nebylo malých rolí. V podstatě podobně vzpomínají Petr Nárožný (2:26), Jan Skopeček (5:02) a Josef Dvořák (6:34), kteří raději vzpomínají na Vladimíra Menšíka, kterého považovali za nejlepšího komika mezi sebou. Všechny rozhovory mají české titulky. Obraz u filmu je nevyčištěný a občas dokonce podprůměrné kvality, zvuk je v pouhém stereo. ()

codeas

Bohužel tento film je plný soudruhů a soudružek. To mělo určitě ve své době velké PLUS při propagaci komunismu, ale po 28 letech je tento fim odvrhován. Nezapomínejte na dobré hercké výkonny všech proragonistů. Jo a ZDAŘ BŮH ()

HateBreeder

Usmevna ceska komedie o particce horniku, kteri byli nuceni pit mleko z duvdu, aby v praci dosahovali lepsich vysledku a taky kvuli krasne doktorce, ktera tam nove nastoupila a zapojila chlapy do vyzkumu. Particka slozena z prednich ceskych hercu - Mensik, Narozny, Krampol, Somr, Kemr Vyskocil a dalsi je celkem komicka, at uz to mel byt umysl nebo ne. Nejake vtipy sou dobre, jine min, ale celkove vzato to nebyla zas tak spatna komedie a navic si tam jako bonus uzijeme Kaju Gotta. ()

Tommassi3 odpad!

"Už zase ??" - "Zase !!" - "K mamince ??" - "Ne !! Skočit pod vlak !!" ;) Mein Gott !! Neskutečná prasárna s podpisem chudáka Hynka Bočana, u níž si nejsem dodnes jist, co mě irituje víc.. Už jen ten model agitační taškařice, na níž se peníze vždycky našly, nebo ten dodnes živý motiv nablblého machistického odporu k mléku kontrastující s oním ještě nablblejším agitačním výplodem potravinářského průmyslu ?? Některé mýty přežijí vše.. ()

Kryton

Filmové zpracování reklamy na mléko je k uzoufaní nudné a trapné. Ještě, že se nedělá filmová verze reklamy na vložky. ()

nervoznideda

blbost já si dávám kalciovou bariéru každý den deda :-) a protože tam zpívá Gott , tak hudba je od Ladislava Štaidla a dá se to poslouchat :-) 7.9.2019 na šachtě Doubrava jsem byl 1 a půl roku 1962-4, tak tento film mě pobavil:-)19.1.2O20 i dnes:-) 3o.9.2o2o a Kemr zase hraje blbce 17.4.21:-) taková kravina která mě rozesmála:-) ()

blackrain

... práce nic! Moc dobré herecké obsazení a to i v malých rolích. To se povedlo. Námět je sice trošku uhozený, ale to nevadí. Je to agitka o tom žádná. Dívat se na to dá. Neviděla bych to jako velký průšvih. Stačí se podívat na dnešní filmová díla. Karla Gotta mi bylo fakt líto, jestli to mléko tam opravdu stálo celý den, jak se o tomhle filmu traduje. ()

Rakosnicek77

To byla ale propaganda :o) No i takhle to soudruzi zkoušeli vymyslet, když jim prostá dělnická třída začala chlastat první ligu :o) Natočíme film a třeba se národ chytne za nos... Omyl, byl to jen další slepý výstřel do tmy! ()

rakovnik

Tento film se mi líbil jen proto, že se odehrává částečně v dnes již uzavřených kladenských černouhelných dolech. Takže spíše nostalgie. A dokonce v hospodě na obecním úřadě v Knovízi visí na stěně fotka z filmu, na které je jeden místní štamgast - bývalý horník, který se ve filmu objevil. Obchází pana Babku, když jdou horníci ze šichty z dolu Schoeller u Libušína, kde se natáčelo i v podzemí. Zde natáčeli také scény z podzemí, kam sfárali herci i s panem Menšíkem, přestože již měl zdravotní problémy. Ale pár kilo kladenského černého uhlí si také vytěžil. Mimochodem, důl Schoeller - Nejedlý (filmový důl Mír), ve kterém skončila jako v posledním činném dole na kladensku těžba v roce 2002, je v zimě 2010 likvidován, tak po něm aspoň něco zbylo. ()

MarekT

Na to, jaké zde máme výrazné herecké obsazení, je tento film děsný. Viděno mým pohledem, je tu zde jen jedna povedená scénka. Proto také nechápu, proč se Nova rozhodla k repríze. Komentář mimochodem píši k této příležitosti. Ale dám aspoň jednu hvězdu, a to kvůli tomu, že po revoluci se v těle české komedie objevily zhoubnější nádory. ()

pakobylka

----- "Ty si poradíš. Seš přece starej funkcionář." ----- Je pozoruhodné, kterak "stará" dobrá herecká garda dokáže pozdvihnout na přijatelnou úroveň i ne zcela vydařený počin, který se dílem nesměle a dílem nešikovně pokouší parodovat všemožné dobové osvětové kampaně. Pochopitelně je uvědomělý a má kladný vztah k socialistickému zřízení, tudíž mluva horníků je uměřená (a činy rovněž), pohnutky funkcionářů pochopitelné (a lidsky i stranicky omluvitelné), motivace mladé lékařky odpovídající (a čelem k masám výchovná i angažovaná), pěvecký projev božského Káji dokonalý (a jeho schopnosti všestranné, neboť si hravě poradí dokonce i se sklenicí mléka). Ve výsledku neoslnivé, leč koukatelné ... 2,5* ()

Radiq odpad!

Tak ta proslulá Parta hic mě teda nějak moc nenadchla. Hlavně si musím odmyslet ty komunistický praktiky a kecy, pak ten stupidní děj o nesnesitelným odporu k mliku a zustane mi tam jeden jedinej fór (ten o chlastu a o štrůdlu), kterej pobaví jenom na začátku a pak už zbytek filmu stojí za smradlavou zpocenou přejetou veverku. No fakticky tak dementní scénář se jenom tak nevidí - už jenom pojmy jako kalciová bariéra a silikóza mluví samy za sebe. ()

danliofer

Možná agitka, jak tu padlo, ale je zajímavé, že i ty tehdejší agitky nějak dokázaly dobře odrážet svou dobu, přičemž herecké výkony jsou v nich dost přirozené, že bych všem hercům uvěřila, že v tom dole klidně pracovali. To v současné době nějak občas těžko hercům věřit jejich výkony. ()

Sabrewulf

Co to, sakra, bylo? Ten film mi dlouho unikal, celou tu dobu jsem si myslel, že to bude neurážející vtipná pohodovka a ve výsledku je to takové prázdno? Plno lidí tu nadává na socialistickou propagandu a agitku, ale to je to poslední, co by mi na tom vadilo. Film totiž nemá děj ani vtip. Prostě horníci mají být součástí výzkumu a pít mléko, moc se jim do toho nechce, a pak ho jakože trošku pijí a pak zas moc ne a to je celé. Žádná pointa, smysl, nic. Přitom se tam mohli vyřádit: jeden z horníků by se stal na mléku závislý, jiný by po něm měl halušky, třetí by se zase všemožnými způsoby pití vyhýbal atd. A tohle nikam neplyne, nikam nesměřuje a jediná vtipná scéna (kouzelnické vystoupení) ani nemá s mlékem nic společného a mohla být v jakémkoliv jiném filmu. A ještě ke všemu Bočan - režisér nejlepší (a velmi vtipné) pohádky S čerty nejsou žerty, to zabolí. ()