Vetřelec

Vesmírná loď Nostromo míří zpět na Zemi, astronauti spí. Náhle dojde k jejich automatickému probuzení – nikdo neví, co se děje, protože jsou ještě velmi daleko od cíle cesty. Prostřednictvím centrálního počítače zjistí, že přijímače zachytily signál SOS z blízké planety. Posádka je povinna věc vyšetřit. Vyslaný modul má s přistáním velké problémy. Přesto někteří na průzkum. V jeskynním komplexu objeví podivný organizmus, který vypadá jako kolonie vajíček. Počítač mateřské lodi mezitím dešifruje zprávu jako varování, ne jako volání o pomoc. Všichni jsou okamžitě odvoláni. Jenže jedno z vajíček se otevře a jakási hmota ve tvaru chobotnice se během setiny sekundy přisaje na přilbu jednoho z astronautů, přesněji řečeno na jeho obličej. Přes odpor Ripleyové, že je proti bezpečnostním předpisům brát na palubu cokoli neznámého, otevře Ash dveře a všechny vpustí. Po nějaké době je nalezen cizí organismus na podlaze, sám odpadl. Vypadá to, že se postižený těší dobrému zdraví. Při společném jídle však stolující zažijí hrůzné představení. Před jejich očima vyleze z astronautova břicha nějaký tvor, a než stačí kdokoli cokoli podniknout, bleskovou rychlostí zmizí v obrovských prostorách lodi. Začíná noční můra – monstrum postupně likviduje posádku a zdá se, že je nezničitelné… (TV Prima)

Matyas

Nevím, nikdy mě to neviděsilo, příběh a jeho pojetí zajímavé, ale strašidelné ? Ne. Dobré ? Ano. Oblíbené ? Ne | 6.5/10 silnejší 3* ()

Dzvandzi

Příběhově dobře udělané. Postavy výborně zpracované, zapadající krásně do děje. Atmosfericky velmi působivé. Za mě tedy hodně podobné filmu věc, který byl o třídu slabší, než tohle. Možná i o třídu a půl. Líbilo se mi, jak ten děj běžel po celou dobu projekce, nikde se nijak výrazně nezadrhl a neměl výkyvy. Zde mi do plného hodnocení chybí jen pár malých detailů, jako jsou např. závěrečné efekty ( vím, je to tou dobou ) atd..., možná zde hraje menší roli i to, že tyhle ,,old school´´ horory nejsou zrovna to co bych nějak vyhledával a od snímku jsem také moc nečekal. Takže to hodnotím pozitivně a jsem mile překvapen, protože to předčilo mé očekávání a určitě jsem velmi zvědav na pokračování, které si během nejbližších dnů dopřeji. ()

Sweat55

Tento snímek dává žánru horor úplně novej rozměr. Ridley stvořil nejen parádní film, ale i nejzajímavější monstrum z celého vesmíru. Neskutečná atmosféra a mrazivá hudba, kdy máte pocit že jste opravdu na palubě lodi Nostromo, tomu dávají punc klasiky. Vlastně ne, je to klasika. ()

mirra66

Bez zbytečných keců, tedy k věci. Ponurost pekla, monstrum na vrcholu potravinového řetězce, filozofie života u obou predátorů (člověka i toho druhého) by se dala shrnout do pojmu "PŘEŽÍT !" a film lze jednoznačně označit jako klasiku klasik, neboli kult kultů, když mnohým slouží tento skvost jako měřítko pro hodnocení. Vidět to v roce 79, tak nedojdu z kina domů. Mimochodem, také tento film byl u počátku mého zájmu o sci-fi. Hodnocení je tak jednoznačné a to vysokých 95%. ()

kukkik

Vyšší hodnocení si ospravedlňuji především tím, že jde prakticky o první film, který udal směr vesmírnému sci-fi do budoucích let. Bohužel ovšem jde o snímek s dost děravým dějem, což je dost škoda. 4/5 ()

Hashirama

Skvělá práce s výpravou, která už má možná svoje jahry, ale girl power prodává skrze pečlivou profilaci hlavní hrdinky, a ne skrz z prstu vycucané PR, a tím je Alien aktuálnější než mnoho současných filmů. Expozice je možná zábavná na úrovni německé kriminálky, nicméně maso, kterého jsme v těch výtvarně perfektních kulisách svědky, stále žije a zůstává působivé napříč dekádami. ()

rublik05

Když se člověk zamyslí nad tím, co se na sklonku 70. let točilo u nás, že vlastně ani po 40 letech není česká kinematografie schopna přijít s něčím podobným, je mi z toho celkem smutno. Ridley Scott svým Vetřelcem naprosto předběhl dobu, snímek má i po těch letech stále co nabídnout, získává si stále nové a nové diváky a jeho nesmrtelný ikonický status by málokdo rozporoval. Je asi zbytečné film nějak dál rozebírat, vše podstatné již za ta léta zaznělo. Nemohu si však odpustit pár poznámek o věcech, které mě nejvíce zaujaly. Jednoznačně je to mrazivá atmosféra, která nenechá diváka ani na chvíli vydechnout, samozřejmě také prvotřídní efekty, kulisy a nechutné (rozuměj nádherné) kostýmy. Dále bych ještě zmínil gradaci děje, respektive postupné budování napětí. Na druhou stranu se musím přiznat, že přes to všechno jsem se docela intenzivně nudil, žádná z postav mi takříkajíc nepřirostla k srdci a z dnešního pohledu mi film nepřišel ani tak moc děsivý. Naprosto chápu, že pro většinu filmových fanoušků je Vetřelec kult, ostatně Film legends muzeum má nejvíc exponátů právě Vetřelce či Predátora, mě osobně však nikterak neoslnil a když už bych si měl vybrat, patrně bych si zvolil podle mě povedenějšího Predátora. 7/10. ()

Hellknight12

Nedávno pozreté po dlhšej dobe. Veľmi kvalitný filmik . Príbeh je síce jednoduchý ale veľmi dobre spravený. Skvelo vybraný casting. Herecký je to tiež skvelé. Atmosféra je tu pekne klaustrofobicks. Tomuto filmu sa nedá nič vytknúť. Celkové hodnotenie za mňa je 100%. ()

Nix

Takovou atmosféru člověk málo kdy zažije. Jde vidět, že pan Scott předběhl dobu a udělal něco, co se hodně těžce překonává, dostala mne i scéna s androidem a taky film obsahuje nejnapínavější hon na kočku, co jsem kdy viděl. Tohle je prostě kult. ()

Liathfaol

Periodicky se k filmu vracím. Viděl jsem ho už nesčetněkrát. Důvod? Dokonalá atmosféra, hudba, kamera, herecké výkony, triky a režijní podání. Jak s dalšími díly padal závoj neviděného, nepoznaného a neřešeného, tak se vytrácela i specifická atmosféra.  Vetřelec je dokonalost. Nejlepší sci-fi horor vůbec. Konec debaty. Zavíráme krám. ()

mirakom

Po letech jsem se podíval na Aliena a ten film vizuálně strašně zestárl. Koncem 70. let, kdy začaly vznikat tyhle sci-fi filmy jako Star Wars nebo právě Alien, bylo asi hodně cool si představovat stroje a lodě z budoucnosti plné tlačítek, blikajících kontrolek (Matka), CRT obrazovek atd. Tohle už v dnešní době ale nevypadá dobře a jde vidět, že absolutně nedokázali správně odhadnout vývoj technologií. Jak by mohli mít lidé, kteří vynalezli vesmírné koráby schopné cestovat mezi hvězdnými soustavami, lodě vybavené tak zastaralým hardwarem. Už v té době, kdy film vznikal, se to určitě dalo vymyslet mnohem lépe. Kromě androida Ashe zde nejsou žádné větší nápady jako byl např. hologram ve Star Wars. Kdyby tady alespoň měli něco jako dotykové obrazovky. Prostě tomu filmu chybí kus pořádné fantazie a zamyšlení se nad postupným logickým vývojem budoucích technologií. V době, kdy lidé již budou moci cestovat mezi hvězdnými soustavami (Kardašova škála, typ II), budou technologie extrémně zjednodušené a minimalistické až nudně vypadající. Lodě taky budou vzhledově jednoduché a ne tak strašně komplikované jako Nostromo, i když to vypadá zajímavě. U některých nápadů jsem se i docela zasmál, jako např. lampy na obřích skafandrech namísto nějakých menších diod po stranách, nebo fukar na listí měřící "nepatrné odchylky v hustotě vzduchu." :D Postavy se kolikrát chovají úplně nelogicky (týpek ve větračce s sebou nemotorně tahne v jedné ruce reflektor a v druhé menší plamenomet místo toho aby měl třeba čelovku nebo v puse baterku), na lodi nejsou absolutně žádné skenery a kamery, postavy nemají noční vidění ani termovizi atd. || Režie: 8/10 | Scénář: 8/10 | Hudba: 7/10 | Kamera&Střih: 8/10 | Art: 9/10 | VFX: -/10 | Masky&Kostýmy&Kulisy: 7/10 | Obsazení: 7/10 | Akce: 4/10 | Napětí: 8/10 | Romance: -/10 | Humor: -/10 || Celkem: 73,33 % ~ 7/10 || Disney+ | Theatrical Cut: 117 min | 2Dtit | 4K (Ultra HD) | 5.1 ()

ing.man

Slabá povaha mi zabránila abych dokázal tenhle klenot ocenit dříve, než na konci páté dekády mé vlastní existence. A to jsem se jen chtěl podívat jak to ta Sigourney dává, když ji všichni tak chválí. Ale jsem rád, že se mi tady podařilo porazit vlastní úzkoprsost a nastavit nemilosrdné zrcadlo niterné píčovitosti. Je to skvost. Neporazitelný. Půl století po Metropilisu, třicet let před iPhone. Tleskám ve stoje, bravo. ()

alsha

Nejlepší film Ridleyho Scotta. Bohužel pro Sigourney Weaver, už nikdy pro mě nebude představovat feminní typ člověka, od této chvíle je to prostě Ripleyová, asexuální (navzdory všem těm sexuálním pokusům dílů dalších) bojovnice za práva koček na život a vetřelců na smrt ()

DonTommy

Patrně nejlepší Scottovka a to už něco znamená. Mistrovské dílo hororu, esence všech pocitů které člověk nechce příliš zažít - strachu, zoufalství a bezmoci před neznámým zlem skrývajícím se v temných koutech těžařské lodi a u kterého není otázkou jestli vás dostane, ale kdy, zpracován famózně temně a minimalisticky. Neuvěřitelně hutná atmosféra nepolevuje ať to vidíte kolikrát chcete... ()

LakiyL

Slogan filmu ,,Vo vesmíre vás nikto nebude počuť kričať“ hovorí za všetko. Je to sci-fi klasika, ktorá podľa mňa nebude nikdy prekonaná. Aj keď je v posádke 7 ľudí, nie je hneď jasné, ktorá z postáv je hlavná. Postavy umierajú zaujímavými spôsobmi, keď ich votrelec po jednom likviduje. Tmavé obrazy vesmíru, mrazivá atmosféra, dokonalé napätie. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Již nějakou dobu víme, že nadcházející celovečerní film ze světa Vetřelce s názvem Alien: Romulus je dotočen a čeká nás příští léto, přičemž jeho režisér a scenárista Fede Alvarez se chlubí tím, že… (více)

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

Nový Vetřelec má název i datum natáčení

22.12.2022

Vesmírný teror se vrací. Po několika nezdarech týkajících se projektů navazujících na svět klasického hororového sci-fi Vetřelec z roku 1979 se nyní zdá, že nového snímku se už s 99 %… (více)

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

Nový Vetřelec našel herečku do hlavní role

17.11.2022

Pětadvacetiletá herečka a vycházející hvězda Cailee Spaeny (Mare z Eastttownu, Zlý časy v El Royale) jedná v současnosti o hlavní roli v chystaném rebootu filmového Vetřelce. Projekt pochází od… (více)